11 způsobů, jak zvýšit vlastní motivaci

V článku Ty to dokážeš! Aneb v čem tkví síla motivace jsme si udělali takový obšírnější úvod do motivace a zjistili jsme, že k tomu, abychom byli motivováni k práci, studiu či jiným činnostem, potřebujeme v životě minimálně tyto 3 věci: vnitřní svobodu, pocit že jsme v něčem dobří a pocit, že to, co děláme, má smysl.

Když se všechny tyto tři faktory potkají, naše motivace nezná hranic. Dnes se podíváme na to, jaké existují konkrétní způsoby motivace a jak motivaci neztratit. První díl seriálu o motivaci:

V tom co děláme, musíme vidět význam

Každý z nás má jiné cíle, přání a touhu. Někdo sní o lepší práci, někdo po spokojeném partnerství, někdo chce vystudovat vysokou školu, někdo je odhodlán naučit se v padesáti lyžovat.

Je jedno, co děláme a kam směřujeme. Důležité ale je, že v tom, co děláme a kam směřujeme, vidíme význam. Význam pro nás – nikoli pro ostatní. Protože cíle můžeme úspěšně dosáhnout jen tehdy, když se nám vyplatí o něj usilovat, když máme proč o něj usilovat a víme proč to děláme.

To je vlastně i hlavní tajemství sebemotivace:

  • Zeptejte se sami sebe, co je pro vás skutečně důležité,
  • poznejte smysl v tom, co děláte,

a uvidíte, že pokrok a tvořivost se dostaví ruku v ruce samy a pomohou vám překonat i případné krize a neúspěchy.

Vědět proč něco děláme, je zásadní faktor pro budování vlastní motivace. Ale bude to jenom tohle stačit?

Správně hádáte, nebude.

Schopnost vizualizovat si svůj cíl, koncentrovat se na jeho dosažení a dělat patřičné kroky je úžasná. Má jen jednu nevýhodu, nevydrží nám dlouho. Naše úsilí obvykle po krátké době klesá. To je vcelku běžný fakt. Po prvotním nadšení nás přechází chuť pokračovat.

Také neúspěchy nás mohou demotivovat a opět svést na původní cestu – rezignace a letargie. Naše předsevzetí (každý den se naučím 10 nových slovíček nebo každý den budu 30 minut cvičit apod.) tak brzy vezmou za své.

Abyste předešli tomuto scénáři, kdy vás motivace opustí ještě dřív, než se ve vás pořádně probudí, zkuste následující meditační techniku, která je v jádru podobná radám z knihy The Secret – Tajemství.

Jak neztratit koncentraci na vytoužený cíl

Zkuste si pravidelně každý den (třeba ráno po probuzení nebo večer před usnutím) představovat, jakou radost a štěstí zažíváte. Představujte si, že to, co jste chtěli, již máte. Představujte si, jaké je to „tam“ kam směřujete, je. Představte si, jak se u toho cítíte, co prožíváte, a nechte tyto pocity skrze sebe proudit.

Náš mozek totiž věří představám a zabývá se tím, na co soustředíme svou pozornost. Mozek také nedokáže rozlišit představu od reality, takže pokud si představujeme, jak jsme šťastní a spokojení, myslí si, že se to právě děje, a spustí v těle odpovídající reakce.

Místo toho, abychom se nutili na něco nepěkného nemyslet, raději mysleme na to, jaký život chceme mít či jací chceme být. A představujme si to.

Motivace není věda, když odhalíte její tajemství a budete vědět, jak na ni.

Vše, co jsme si uvedli v předchozích řádcích, se dá hezky shrnout do několika bodů. Zde je máte:

Tajemství motivace v 11 bodech

1) Stanovení cíle (cílů)

Dobře si ujasněte, čeho chcete dosáhnout. Cíl je důležitý, když nevíte, co chcete, nemůžete si ani vytyčit tu správnou cestu a můžete se stále motat v kruhu. Hlavní je, aby vaše cíle byly měřitelné a realistické. Ačkoli někdy se říká, že samotná „cesta je cíl“, takže nemusí vždy vadit, když vytyčeného cíle nedosáhnete.

Snažte se ale o to, aby cíle byly měřitelné a mohli jste tak sledovat svůj pokrok. Vágní cíl, který nezměříte, je např. naučím se cizí jazyk. To je totiž příliš obecné. Lepší a měřitelný cíl je: Do 1 roku se naučím cizí jazyk na úrovni A1 a udělám z něj zkoušku. Třeba.

Pokud si stanovíte nemalé cíle, rozdělte si cestu k nim na kratší úseky – menší cíle. Této metodě se říká „salámová metoda“ nebo také „mamut na kousky“.

Protože celého mamuta byste naráz jen těžko snědli, ale po kouskách, postupně to zvládnete. Když se budete učit jazyky, také si za jeden večer nenalejete do hlavy celou učebnici pro samouky. Ale kouskem mamuta může být závazek, že se každý den naučíte 10 nových slovíček.

2) Vnitřní naladění

Naše vnitřní naladění při cestě za splněným snem je rozhodující. Ujistěte se, že svůj cíl dobýváte s pozitivním přístupem. Zbavte se negativních myšlenek a místo toho si řekněte: „Není to práce, ale zábava.“

3) Odbourejte demotivaci

Zamyslete se nad tím, co by vás mohlo na cestě k cíli demotivovat. Udělejte si jasno v tom, které by mohly být demotivační faktory, a sepište si je na papír. Na všech bodech ze seznamu se pak snažte zapracovat na tom, abyste je ze svého okolí eliminovali.

4) Sepište si, co vás motivuje

Tak, jako jste si sepsali věci, které by vás mohly demotivovat, ještě důležitější je ujasnit si všechny důvody, které vás motivují. Které činnosti a věci vás baví natolik, že při nich ztrácíte pojem o čase a dostáváte se do tzv. flow. Napište si vše, co vás napadne.

5) Motivace skrze vizualizaci

Co dostanete, až daný úkol zvládnete? Až se dostanete tam, kam chcete? Vizualizujte si svým vnitřním zrakem váš spěch. Pravidelná vizualizace vám pomáhá soustředit se na cíl a probudí ve vás vnitřní nutkání, abyste od snění přikročili k realizaci a nápad přetavili v realitu.

6) Emoční motivace

Spojte si vaše vysněné cíle a úkoly s pozitivními pocity. Uvědomte si své štěstí, spokojenost, radost a lásku v okamžiku, kdy jsou vaše úkoly splněny. Pozitivní emoční naladění pomáhají přispět k udržení naší dlouhodobé motivace.

7) Motivace odměnou

Nezapomeňte se za provedenou práci či splněný úkol odměnit. A neopomeňte ani na malé – dílčí úspěchy. Můžete si sami nastavit způsob odměňování, kdy se za každý dosažený pokrok odměníte. Nastavte si takovou odměnu, která vás bude motivovat. Tahle strategie je velmi účinná, neboť mozku vysíláte pozitivní signály, mozek se na odměnu těší.

Příslib odměny funguje výborně v okamžicích, kdy vás motivace začíná opouštět. Třeba že až díky novém tréninkovému plánu shodíte první 3 kg, koupíte si krásné nové sportovní legíny, po kterých už dlouho toužíte. Nebo si zajedete na jeden den do wellness.

8) Motivace prostřednictvím upomínky

Máte vytyčený cíl, sen? Napište si jeho znění na malou kartičku a tu pak mějte neustále na očích. Na pracovním stole, v peněžence, u telefonu. Prostě všude tam, kde na ni padne váš zrak a tím si vždy připomenete, kam směřujete.

Pokud jste spíš vizuální typ, můžete si svůj cíl namalovat nebo použít fotku. Účinek bude stejný jako u textu.

Nebo si to, kam směřujete napište a nastavte jako klasickou upomínku do telefonu, která vám třeba několikrát za den vyskočí na displeji.

9) Motivace časovou tísní

Kdo z nás by to neznal. Spoustu věcí často odkládáme a začneme je řešit, až když nám hoří termín, dochází čas a teče nám do bot. A pak to najednou jde.

Pokud máme jasně stanovený termín, do kterého je nutno cíl splnit, motivuje nás to více, než pokud bychom si stanovili splnění na neurčito. Někdo se zkrátka bez pevně stanoveného deadlinu není schopen vybičovat k práci.

Na druhou stranu, pokud termíny stanovujeme sami sobě, stanovujme si je rozumně, aby bylo reálné je dodržet. Pokud si dáte šibeniční lhůtu, že za měsíc zhubnete 20 kg (o čemž asi už dopředu víte, že je to nesplnitelné), budete spíš stresovaní než motivovaní.

10) Motivace tou správnou mírou

Máte představu, kolik práce jste schopni za den stihnout a jaké množství by už naopak bylo příliš? Tak se toho držte a nenakládejte si toho na sebe zbytečně víc, než unesete. V opačném případě hrozí, že vás přepadne pocit vlastního selhání a neschopnosti, což vás logicky demotivuje a sráží k zemi.

11) Motivace strachem

Způsob motivace strachem není vhodná pro každého. V některých případech nás ale může slušně nakopnout k akci. Tento způsob motivace je postaven na principu, že si představujete, co hrozného by se stalo, kdybyste něco udělali/neudělali. Jaké to bude mít následky pro vás, vaše okolí, rodinu, kolegy v práci?

Strávili jste 3 roky na vysoké a čeká vás poslední zkouška, do které se vám ale vůbec nechce. Představte si, co se stane, když se na tu zkoušku nepřipravíte a neuděláte ji ani na poprvé, ani na podruhé…

Jaké to bude mít důsledky? Nepustí vás ke státnicím, rodiče nepotěšíte, 3 roky studia k ničemu, budete si muset najít méně kvalifikovanou práci nezaměstnají vás v oboru, kde chcete atp.…

Tato motivace strachem (také se jí říká negativní motivace) pomáhá i v případě, že se třeba nemůžete hnout z místa a stojíte před nějakým důležitým rozhodnutím.

Nacházíte se aktuálně v situaci, která vám třeba není moc příjemná (práce vás nebaví, s partnerem si dlouhodobě nerozumíte), ale na druhou stranu se bojíte udělat krok ze své komfortní zóny a něco změnit (najít si novou práci, vyměnit partnera).

Představte si, co se stane, když na své stávající situaci nic nezměníte, když stále zůstanete v práci, která vás nebaví, s partnerem, který vás nechápe. Jak to bude vypadat za rok, dva, pět, když nic nezměníte?

Jak se „tam“ budete cítit, jak vám bude? Je to zlá představa? Výborně. Pak vás to možná donutí začít se změnami. Tomu se říká negativní motivace strachem.

Motivační magnetky jako způsob sebemotivace

Motivační magnety jsou také jednou z možností, jak v sobě povzbudit touhu jít za svým cílem, žít život, který chcete. Stačí si jen vybrat magnet s motivem či textem, který s vámi souzní a umístit ho na lednici, na digestoř nebo na svou motivační nástěnku. Pozitivní afirmace vám rozhodně zvednou náladu a s dobrou náladou se budou vaše vize plnit snadněji.