Třezalka jako antikoncepce
Třezalka tečkovaná je oblíbený bylinný doplněk známý pro svá četná léčebná využití. Již po staletí se používá jako pomoc při různých potížích, včetně deprese, úzkosti a nespavosti. Věděli jste však, že třezalku lze použít také jako formu antikoncepce?
Třezalka tečkovaná se jako antikoncepční prostředek používá již po staletí. Rostlina obsahuje sloučeninu zvanou hypericin, o které se předpokládá, že má antiovulační účinek. To znamená, že může pomoci zabránit ovulaci, což může být účinná forma antikoncepce. Kromě toho se předpokládá, že hypericin má mírný spermicidní účinek, což může rovněž pomoci snížit riziko otěhotnění.
Třezalka jako antikoncepce – ano, nebo ne?
Ačkoli se třezalka používá jako forma antikoncepce již po staletí, je důležité si uvědomit, že pro její účinnost neexistují žádné vědecké důkazy. Nejedná se o spolehlivou formu antikoncepce a neměla by být používána jako náhrada spolehlivějších metod, jako jsou kondomy nebo pilulky.
Třezalka tečkovaná se navíc může vzájemně ovlivňovat s jinými léky, takže pokud užívá člověk jiné léky, je důležité se před užíváním třezalky poradit s lékařem.
I přes nedostatek vědeckých důkazů může být třezalka atraktivní volbou pro některé ženy, které chtějí najít alternativu k tradičním formám antikoncepce. Je snadno dostupná a relativně levná. Neobsahuje žádné hormony a je bez jakýchkoli vedlejších účinků, které mohou být spojeny s jinými formami antikoncepce.
Pokud má žena zájem o užívání třezalky jako formy antikoncepce, je důležité se nejprve poradit se zdravotnickým pracovníkem. Ten jí může poskytnout více informací o účinnosti třezalky jako formy antikoncepce a může zodpovědět všechny případné otázky.
Jak se třezalka tečkovaná ovlivňuje jiné léky?
Ano, třezalka tečkovaná má řadu významných interakcí s jinými léky i antikoncepčními pilulkami. Patří mezi ně léky na předpis i volně prodejné léky. Mezi nejčastější interakce, kromě antikoncepční pilulky, patří např:
- Antidepresiva: Třezalku tečkovanou by neměli lidé užívat současně s antidepresivy na předpis. Jejich kombinace může způsobit serotoninový syndrom nebo zhoršit depresi.
- Léky na spaní užívané společně s třezalkou mohou vést k prodloužení účinků.
- Anestetika: Ať už podstupuje člověk celkovou nebo lokální anestezii, měl by vždy informovat svého anesteziologa o všech lécích na předpis nebo bylinných lécích, které užíval.
Před užíváním třezalky tečkované s jakýmikoliv jinými léky je vždy důležité poradit se se svým praktickým lékařem nebo lékárníkem.
Antikoncepce a třezalka tečkovaná
Je pozoruhodné, že většina lidí, kteří uvádějí příznaky deprese, jsou ženy, a proto se zdá, že třezalka odbourává antikoncepční hormon ethinyl estradiol, který je součástí většiny antikoncepčních přípravků obsahujících estrogen, přibližně dvakrát rychleji, než když se užívá samostatně.
Došlo také k řadě nechtěných těhotenství, protože ženy užívající perorální antikoncepci nedostávaly účinné dávky. Není to sice smrtelné (jako selhání orgánů), ale stále se jedná o závažný nežádoucí účinek.
Jsou jiné bylinné možnosti antikoncepce?
V průběhu historie ženy používaly různé bylinky k antikoncepci v závislosti na požadovaných účincích. Pokud nechtěly mít děti nebo s nimi již skončily, mohly se rozhodnout pro využití bylinných prostředků podporující sterilitu. Jiné bylinné možnosti ztěžují uhnízdění embrya, zatímco některé pomáhají vyvolat menstruaci.
Bylinné možnosti pro sterilitu
Ženy v historii používaly různé byliny na podporu sterility. Mezi nejběžnější možnosti pro tento účel patří např:
- Kořen rozchodnice růžové: Ženy kmene Dakota tuto bylinu často používaly. Připravovaly si z ní nápoj tak, že kořen několik hodin namáčely ve studené vodě a konzumovaly ho jednou denně po dobu šesti měsíců.
- Bodlák: Bodlák je možností pro ty, kteří se chtějí sterilizovat dočasně, nikoli trvale. Ženy indiánského národa Quinault často vařily bodláky ve vodě a připravovaly si z nich čaj.
- Kořen Jack-in-the-pulpit: Ženy z kmene Hopi tento kořen namáčely ve studené vodě a konzumovaly ho po několik měsíců, aby se staly neplodnými. Tento kořen není považován za tak účinný jako kamenec.
Bylinné možnosti prevence implantace
Mezi bylinné možnosti, které ženy používaly ke ztížení implantace, patří např:
- Krajka královny Anny: Tato bylina je také označována jako semeno divoké mrkve a poprvé byla použita v Indii k zabránění otěhotnění. Semínka se užívají sedm dní po nechráněném pohlavním styku, aby se zabránilo uhnízdění oplodněného vajíčka.
- Chytrák obecný: Tato bylina je list, který se vyskytuje po celém světě a který působí jako vedlejší rostlinné produkty, jako je rutin a kyselina gallová, které zabraňují uhnízdění.
Tyto bylinné možnosti zabraňují otěhotnění tím, že ztěžují uhnízdění embrya.
Bylinné možnosti, které mohou vyvolat menstruaci
Patří mezi ně např:
- Kořen zázvoru: Zázvorový kořen je považován za jeden z nejúčinnějších bylinných prostředků na vyvolání menstruace. V práškové formě jej lze smíchat s vroucí vodou a připravit z něj zázvorový čaj, ale aby byl účinný, musí se konzumovat několikrát denně po dobu pěti dnů.
- Vitamin C: Je známo, že užívání vysokých dávek vitaminu C vyvolává menstruaci, ale může také vést k uvolnění střev.
Jedná se o byliny, které vyvolávají menstruaci a způsobují vylučování děložní sliznice, takže se nemůže udržet těhotenství.
Další použití třezalky
Třezalka tečkovaná se osvědčila také při léčbě následujících stavů, z nichž některé souvisejí s depresí.
Premenstruační syndrom (PMS). Výzkum naznačuje, že třezalka může u některých žen pomoci zmírnit fyzické a emocionální příznaky PMS, včetně křečí, podrážděnosti, chuti na jídlo a citlivosti prsou. Jedna studie uvádí 50% snížení závažnosti příznaků.
Menopauza. Existují určité důkazy, které naznačují, že třezalka tečkovaná v kombinaci s černým kohoshem pomáhá zlepšit náladu a úzkost během menopauzy.
Sezónní afektivní porucha (SAD). Při samostatném užívání třezalka zlepšila náladu u lidí se SAD, což je typ deprese, která se objevuje v zimních měsících kvůli nedostatku slunečního světla. SAD se obvykle léčí pomocí světelné terapie. Výzkumy ukazují, že užívání třezalky společně s fototerapií funguje ještě lépe.
Ekzémy, rány, drobné popáleniny, hemeroidy. Třezalka má antibakteriální účinky a může také pomáhat v boji proti zánětům. Při lokální aplikaci (na kůži) může zmírnit příznaky spojené s drobnými poraněními a podrážděním kůže.
Obsedantně kompulzivní porucha (OCD), sociální fobie. Jedna časná otevřená studie zjistila, že užívání třezalky tečkované v dávce 450 mg 2krát denně po dobu 12 týdnů zlepšilo příznaky OCD. Jiné studie však ukazují, že třezalka nezlepšuje OCD.
Třezalka a deprese
Existují dobré důkazy o tom, že třezalka tečkovaná může zmírnit příznaky u lidí s mírnou až středně těžkou, ale ne těžkou depresí. V mnoha studiích se zdá, že funguje stejně dobře jako selektivní inhibitory zpětného vychytávání serotoninu (SSRI), oblíbený typ antidepresiv často předepisovaných k léčbě deprese.
Mezi SSRI patří fluoxetin (Prozac), citalopram (Celexa) a sertralin (Zoloft). Navíc se zdá, že třezalka nezpůsobuje ztrátu sexuální touhy, což je jeden z nejčastějších vedlejších účinků antidepresiv.
Třezalka obsahuje několik chemických látek, včetně hypericinu, hyperforinu a flavonoidů. Vědci si nejsou přesně jisti, jak třezalka funguje. Někteří se domnívají, že bylina působí podobně jako SSRI, zvyšuje dostupnost mozkových chemických látek serotoninu, dopaminu a noradrenalinu. Tyto neurotransmitery pomáhají zlepšovat náladu.
Ne všechny studie se však shodují. V jedné studii bylo zjištěno, že třezalka není při léčbě deprese účinnější než placebo. Tyto studie je však třeba porovnat s většinou studií, které zjistily, že třezalka pomáhá při depresi.
Nežádoucí účinky užívání třezalky jako antidepresivum
Některé výzkumy ukazují, že lidé, kteří užívají třezalku tečkovanou, mají méně nebo méně závažné nežádoucí účinky než běžně předepisovaná antidepresiva. Existují také lidé, kteří užívají třezalku a nemají žádné vedlejší účinky.
Ti, kteří mají vedlejší účinky, však nejčastěji uvádějí:
- pocit na zvracení nebo nevolnost
- průjem
- bolesti hlavy
- alergické reakce
- únavu
- závratě
- zmatenost
- sucho v ústech
- kožní problémy
- zvýšená citlivost na sluneční světlo.
Některé výzkumy také ukazují, že třezalka tečkovaná může u lidí s bipolární poruchou nebo schizofrenií zesílit příznaky psychózy.
Jaké je dávkování?
Většina lidí užívá třezalku buď ve formě tablet, nebo kapslí, ale mohou ji také konzumovat vařením speciálních čajových sáčků. Pro lokální aplikaci si člověk může pořídit tinkturu, což je léčivý extrakt v alkoholovém roztoku.
Pro dospělé je obvyklá dávka ve formě kapslí nebo suchých tablet 300 miligramů třikrát denně, kterou by měl člověk užívat s jídlem nebo podle pokynů zdravotníka.