5 aktuálních trendů v mlsání
Současné trendy, a dokonce i v mlsání, jdou stále dopředu! Mlsat lze každý den a bez výčitek, jen je potřeba vědět, po kterých dobrotách sáhnout. Na co hledět při výběru cukrovinek především?
Sladkosti všeho druhu zažívají v současné době v kulinářském světě velký boom. Stále se objevují nové inovace, od řemeslné čokolády po gurmánské cukrovinky, jedinečné příchutě a neobvyklé ingredience.
Jedním z hlavních trendů ve světě sladkostí je používání přírodních, nerafinovaných a nezpracovaných surovin. Stále více výrobců i řemeslných cukrářů se při výrobě cukrovinek rozhoduje pro používání celého ovoce, ořechů a dalších přírodních ingrediencí. Spotřebitelé tak získávají nejen lepší chuť cukrovinek, ale také výživově hodnotnější varianty.
Kromě lepších ingrediencí lidé také vyhledávají větší rozmanitost jak z hlediska chuti, tak i textury. Začínáme se odklánět od klasických přeslazených pochoutek minulosti ve prospěch výrobků, které nabízejí komplexnější chutě a zajímavé textury. To znamená, že spotřebitelé si nyní mohou vychutnat mnohem širší škálu chutí a zároveň získat jedinečný zážitek z cukrovinek.
Zdravé mlsání
V posledních letech se se lidé obecně více zajímají o to, co jedí a jaké mají přijaté potraviny vliv na jejich tělo. Proto výrazně vzrostla poptávka po zdravějších sladkostech. Lidé si chtějí pochutnat na sladkých dobrotách bez pocitu viny, přičemž berou v úvahu zdravotní důsledky, jako je vysoký obsah kalorií a cukru.
Na tuto zvýšenou poptávku reagují výrobci a pekaři vytvářením řady zdravějších sladkostí. Nízkokalorické varianty jsou obvykle slazeny umělými sladidly, jako je, stévie, erytritol a xylitol. Mezi přírodní sladidla patří med a agáve. I když se jedná o zdravější varianty, je důležité si uvědomit, že by stále neměly být konzumovány ve velkém množství.
Mezi oblíbené zdravé sladkosti patří hořká čokoláda a ovocné pochutiny. Hořká čokoláda poskytuje antioxidanty, které mohou pomoci zmírnit zánět a snížit riziko onemocnění. Pro využití zdravotních výhod je však nejlepší vybírat hořkou čokoládu s obsahem kakaa přes 70 %.
Ovocné svačinky, jako je sušené ovoce nebo lyofilizované ovoce, patří mezi zdravé mlsání na večer a jsou také zdravější variantou sladkých dezertů. Tyto svačinky jsou nejen plné chuti, ale jsou také bohaté na vitamíny a minerály.
5 trendů zdravého mlsání
Jedním z nejdůležitějších trendů v oblasti sladkostí je vzestup řemeslných a gurmánských dezertů. Spotřebitelé stále častěji vyhledávají jedinečné a chutné dezerty, které jsou vyrobeny s ohledem na nejvyšší kvalitu surovin a estetiku. Vyžadují vyšší úroveň luxusu dezertů, od prémiových zmrzlin po ručně vyráběné čokolády, gurmánské cupcaky a jedinečné ochucené makronky.
Druhým trendem je obnovený zájem o přírodní ingredience a zdravější výběr. Trh s přírodními a nezpracovanými pochoutkami – jako jsou raw a veganské dezerty – roste, což je dáno poptávkou spotřebitelů po zdravějších alternativách tradičních dezertů. Roste také poptávka po výrobcích bez přidaného cukru nebo umělých přísad, stejně jako po bezlepkových, bezlaktózových a dalších pochoutkách.
Za třetí, trh si stále více uvědomuje dietní omezení, alergie a potřeby speciálních diet. Kdekdo se ptá, jak sladit stévií. Stále větší počet diet, od veganské po keto, vyžaduje specializované dezerty a mnoho spotřebitelů se obrací na specializované pekárny a podnikatele v oblasti potravinářství, aby jim tyto potraviny poskytli.
Dalším trendem jsou dezerty a cukrovinky, které se připravují bez přidaných barviv a umělých aromat. Barvu a skvělou chuť dodává cukrovinkám vysoký obsah ovocných šťáv.
Důležitým trendem jsou v neposlední řadě cukrářské výrobky bez palmového oleje.
Palmový olej stále patří mezi nejvíce diskutované a sporné potraviny, nicméně v současné době existují na trhu výrobky, které si zakládají na tom, že tuto surovinu nepoužívají a tím ani nepodporují nevratné důsledky spjaté s biodiverzitou.
Raw strava
Do tzv. raw stravy patří všechny potraviny, které nebyly vystaveny teplu nad 47,8 °C. Tento typ stravy vychází z přesvědčení, že potraviny bez tepelné úpravy si zachovávají velkou část svých výživových hodnot, protože nejsou zahřívány, a enzymy v nich obsažené zůstávají neporušené a nezměněné. Obecně platí, že vyznavači syrové stravy dávají přednost rostlinné stravě, která může zahrnovat ovoce, zeleninu, ořechy, semena, naklíčené obiloviny a sušené ovoce. V rámci syrové stravy se většina lidí snaží minimalizovat konzumaci zpracovaných a smažených potravin, protože se domnívají, že tyto potraviny ničí mnoho klíčových vitamínů a minerálů, které jsou pro tělo nezbytné.
Jednou z hlavních výhod syrové stravy je, že je považována za stravu s velmi vysokým obsahem základních živin. Vzhledem k tomu, že potraviny nejsou tepelně upravovány, zůstává většina vitamínů a minerálů neporušená a nezměněná, což představuje ideální zdroj výživy pro organismus. Navíc se předpokládá, že většina syrových potravin má přirozeně nižší obsah kalorií než vařená jídla, což napomáhá hubnutí.
Palmový olej
Palmový olej je druh jedlého rostlinného oleje, který se získává z dužiny plodů palmy olejné, především africké palmy olejné Elaeis guineensis. Má přirozeně načervenalou barvu, protože obsahuje vysoké množství beta-karotenu. Nesmí se zaměňovat s palmojádrovým olejem získávaným z jádra stejného plodu. Palmový olej je cenově dostupný a všeobecně oblíbený olej používaný po celém světě.
Palmový olej je při pokojové teplotě přirozeně polotuhý, takže je ideální pro použití v mnoha různých typech potravinářských výrobků a jako univerzální olej na vaření. Hojně se používá také při výrobě mýdel, čistících prostředků, rtěnek, svíček a dalších výrobků osobní hygieny. Olej je vhodný pro smažení mnoha druhů potravin.
V posledních letech se palmový olej stává stále oblíbenější surovinou pro výrobu produktů. V současnosti je totiž nejrozšířenějším jedlým olejem na světě. Částečně je to způsobeno příznivými environmentálními, sociálními a ekonomickými výhodami, které nabízí udržitelné hospodaření a odpovědná sklizeň plodin palmy olejné.
Palmový olej je však zároveň velmi sporná surovina, která má mnoho nevýhod.
Jednou z hlavních nevýhod palmového oleje je jeho podíl na odlesňování a ničení přírodních stanovišť. V jihovýchodní Asii byly vykáceny rozsáhlé plochy tropických deštných pralesů, aby se uvolnilo místo pro rozsáhlé plantáže palmového oleje. To zahrnuje i kácení biotopů ohrožených druhů, jako jsou orangutani, tygři a sloni, čímž se jejich populace snižují neudržitelným tempem. Kromě ničení přírodních stanovišť způsobují monokulturní zemědělské postupy používané k pěstování palmy olejné často znečištění místní půdy, vody a ovzduší, protože se ke zvýšení výnosů používá nadměrná aplikace chemikálií.
Průmysl výroby palmového oleje je spojován s četnými případy porušování lidských práv. Vzhledem k tomu, že mnoho pracovníků na plantážích palmového oleje jsou migrující dělníci z jiných zemí, jsou nedostatečně placeni a nejsou jim přiznána patřičná zaměstnanecká práva. Domorodým obyvatelům, kteří žijí v blízkosti plantáží, je navíc často odebrána jejich tradiční půda a jsou nuceni pracovat na plantážích bez náhrady nebo možnosti vyjednávat o svých právech.
Obavy vzbuzuje také zdraví spotřebitelů, protože palmový olej se stává stále častější složkou mnoha zpracovaných potravin. Palmový olej má vysoký obsah nasycených tuků, obsahuje 8krát více nasycených tuků než olivový olej, což může zvyšovat hladinu cholesterolu a přispívat ke vzniku různých onemocnění.