Sushi – nejlepší recept
Sushi je japonské pokrm složený z malých kousků lepkavé rýže, které jsou obvykle obalené v mořských řasách a doplněné o různé druhy ryb či zeleniny. Tento tradiční japonský pokrm se stal světově známým a oblíbeným díky svému exotickému vzhledu, zdravým ingrediencím a unikátní kombinaci chuti.
Historie sushi sahá až do 7. století, kdy Japonci začali konzumovat sušené rýžové kuličky, které sloužily jako zdroj energie na dlouhých cestách. Postupem času se začaly přidávat i kousky ryb a dalších mořských plodů, což vedlo k vytvoření moderního sushi, jak ho známe dnes. První sushi restaurace byla otevřena v Japonsku v 19. století, ale popularita tohoto jídla se rozšířila až ve 20. století po celém světě.
Základní ingrediencí sushi je rýže, která je vařená ve vinném octu, cukru a soli a poté vytvarována do malých kuliček. Tato rýže je pak obalena v mořských řasách, které slouží jako ochranná vrstva a zároveň dodávají jídlu charakteristickou chuť.
Nejčastějšími druhy sushi jsou maki, nigiri a sashimi. Maki jsou malé závitky z rýže s náplní uvnitř, často se podávají s kouskem sušené mořské řasy nori. Nigiri je rýže s kouskem syrové ryby nebo mořských plodů na vrchu, doplněný o malé množství wasabi (kořenová pasta) a sójové omáčky. Sashimi je syrová ryba nebo mořský plod, který je krájený na plátky a podává se bez obalení rýží nebo řasami.
Kromě ryb se v sushi můžeme setkat i s různými druhy zeleniny, jako jsou okurky, avokádo nebo ředkvičky, díky čemuž je vhodné pro vegetariány i vegany.
Sushi je nejen chutné, ale také zdravé jídlo. Kromě vyvážené kombinace sacharidů a bílkovin obsahuje i vitamíny, minerály a antioxidanty. Díky tomu, že se ryby podávají syrové, jsou v nich zachovány cenné živiny, jako jsou omega-3 mastné kyseliny.
Pro většinu lidí je sushi spojeno s konzumací syrového rybího masa, ale existuje i velké množství alternativních verzí tohoto jídla, které jsou přizpůsobené chutím a potřebám různých zemí. Například v Indii se podávají sushirittos, což jsou velké závitky vyráběné s přídavkem indických koření, nebo v USA se můžete setkat s hamburger sushi, což je směs hamburgeru, rýže a nori řasy.
Sushi se stalo neodmyslitelnou součástí nejen japonské, ale i mezinárodní kuchyně. Díky své vyvážené kombinaci chutí a zdravých ingrediencí se stalo oblíbeným jídlem pro milovníky exotického jídla i zdravého stravování. Také díky svému unikátnímu zpracování a estetickému vzhledu se stalo oblíbeným jídlem i pro ty, kteří mají rádi gastronomické zážitky. Takže pokud ještě nejste fanouškem sushi, vyzkoušejte ho a dejte svému jazyku kousek dobrodružství.
Vyzkoušejte i další druhy sushi a to california sushi nebo smažené sushi!
Pokud si rádi děláte rýži, nezapomeňte vyzkoušet tyto další recepty:
- zapečené kuře s rýží
- smažené kuřecí maso s rýží
- rajská polévka s rýží
- rýžový nákyp
- rýžový nákyp s dušenými jablky
- italské rizoto
- červené fazole s rýží
- zeleninová smažená rýže
Sushi – recept
Sushi je tradiční japonské jídlo, které se stalo velmi populární po celém světě. Jeho hlavní součástí je rýže smíchaná s rýžovým octem, doplněná rybím nebo zeleninovým náplní a zakončená mořskými řasami. Tento jedinečný pokrm má bohatou historii a tradici a jeho příprava vyžaduje zručnost a preciznost. Pomoci si lze použitím setu na přípravu sushi.
Čas přípravy
- 2 hodiny
Ingredience na sushi
- 1 lžíce rýžového octa
- 300 g lososa
- 250 g sushi rýže
- lžička soli
- 2 lžičky wasabi
- 1 avokádo
- lžička cukru
- sójová omáčka
- sůl
- balíček řas nori
- nakládaný zázvor podle potřeby
Postup na sushi
- Rýži propereme ve studené vodě, dokud není voda čirá. Někdy to trvá déle, tak lze i nechat nějakou dobu ve studené máčet.
- Poté jí dáme ve studené vodě vařit.
- Až dojde k varu, necháme ještě 10 minut vařit a poté 20 minut dojít v teple. Celou dobu neodklápíme pokličku.
- Připravíme si lžíci nebo dvě rýžového octa (pokud není rýžový, lze nahradit třeba jablečným) a lžičku cukru a soli.
- Směs ohřejeme a nalijeme do rýže, promícháme a necháme rýži vystydnout.
- Kolem rolovací podložky (vypadá jako podložka ze špejlí) si nachystáme wasabi (zelený křen), na špalíky (cca tlusté jako malíček, dlouhé jak to jde) lososa a zralé avokádo.
- Nachystáme si sushi řasy (nori).
- Dále k ruce utěrku, nůž a mísu s ledovou vodou.
- Plát řasy si nejlépe rozpůlíme podélně (začátečníci a ti, co mají rádi sushi mohutnější, mohou nechat plát celý).
- Plát položíme lesklou stranou na rolovátko, spodní okraj ke spodnímu okraji.
- Navlhčíme ruku ve vodě, nabereme hrst rýže, rozprostřeme po celé ploše řasy kromě horního okraje.
- Doprostřed rýže podélně položíme lososa a avokádo.
- Prstem nabereme trošičku wasabi a poťukáme podél ryby po rýži.
- Začneme rolovat odspoda řasu do rolády, podložka pokračuje rovně, řasa se zaroluje dovnitř.
- Nakonec můžeme zmáčknout ze čtyř stran, aby nám rolka držela a utvořil se čtverec.
- Pokud je řasa suchá, na začátku procedury ji jemně pokropíme vodou.
- Váleček rozkrojíme na 6-8 kousků.
- Sushi namáčíme do sójové omáčky a přikusujeme nakládaný zázvor.
Zajímavosti o sushi
Sushi, jídlo považované za jednu z nejznámějších specialit japonské kuchyně, je dnes oblíbené po celém světě. Je známo pro svou jedinečnou chuť, ale také pro svou přípravu, která vyžaduje preciznost a zručnost.
- Původ sushi se datuje až do 7. století, kdy se jednalo o způsob, jak uchovat ryby. Tehdy se ryby konzervovaly ve slaném nálevu nebo se sušily a poté se podávaly s rýží. Až později byla rýže ochucena octem a používána jako obal pro ryby.
- Co ale možná nevíte, je to, že sushi se původně podávalo jen jako pouhý nástroj pro konzervování ryb. Samotná konzumace sushi v té době nebyla příliš rozšířená a byla spojena s chudšími vrstvami společnosti.
- Další zajímavostí je, že sushi se podává v Japonsku hlavně jako snídaně, nikoliv jako hlavní jídlo. Na večeři se zde spíše podávají teplá jídla.
- Pokud se chceme ponořit do pravého japonského zážitku, je důležité si uvědomit, že v japonské kultuře se sushi podává jednotlivě, nikoliv v sadách nebo jedné velké porci. Je tak zvykem objednávat si po jednom kousku a opakovat až do sytosti.
- Další zajímavostí je, že sushi se připravuje pouze z čerstvých ryb, které jsou důkladně vybírány a zpracovávány. Většina sushi mistrů má své vlastní dodavatele, kterým důvěřují a kteří jim dodávají nejkvalitnější ryby. Proto je také důležité vybrat si dobré sushi restaurace, kde se dodržují všechny standardy a přísná pravidla pro přípravu této speciality.
- Sushi také nebylo vždy jen japonským jídlem. Během 19. století se sushi stalo oblíbeným jídlem v Edenu, místním světově proslulém nočním klubu v New Yorku. Sushi tak dostalo svou mezinárodní popularitu a dnes je oblíbené a dostupné po celém světě.
- Nakonec je třeba zmínit i fakt, že sushi má své vlastní pravidla, která by měl každý návštěvník Japonska znát a dodržovat. Mezi ně patří například to, že sushi se jí rukama a nevidí se v dobrém světle, pokud do něj namáčíme hůlky. Dále je také nevhodné přerušovat přípravu sushi mistra, který své práci věnuje s maximální pozorností a precizností.
Sushi je tedy nejen chutné jídlo, ale také součást japonské kultury a tradice. Jeho příprava vyžaduje zručnost a preciznost a jeho konzumace má svá vlastní pravidla. Je fascinující, jak toto jednoduché jídlo se stalo světově proslulou specialitou. Pokud se vydáte na cestu do Japonska, nezapomeňte si vychutnat pravé japonské sushi a poznat tak tento oblíbený a zajímavý kousek japonské kuchyně.