Je sport v těhotenství tabu? Určitě ne, říkají odborníci

Sportovat v těhotenství, nebo ne? Co vlastně můžu? A neublížím miminku? To jsou časté obavy maminek. Odborníci je však uklidňují: Sport v těhotenství určitě tabu není – naopak. Pohyb je velmi důležitý pro udržení fyzické kondice. Důležité ovšem je najít vhodnou míru a věnovat se správným sportům.

Odborníci se shodují v jednom. V těhotenství určitě není nutno přestat jakkoliv sportovat a hýbat se, jen je třeba respektovat, že těhotenství je přece jen jiný stav. Co dělat, když se dostaví první znaky těhotenství?

Těhotenství rozhodně není dobou, kdy by ženy měly radikálně hubnout, začínat s intenzivním sportováním nebo trénovat na maraton. Je však dobré a žádoucí zůstat fyzicky aktivní v rozsahu a intenzitě, která budoucí mamince vyhovuje, a cvičením podporovat správné držení těla.

Je to prevence i léčba mnoha bolestí. Tělo se tím připravuje na porod a období po něm, kdy bude maminka děťátko nosit, kojit a vůbec kolem něj neustále běhat,” říká zkušená instruktorka cvičení pro těhotné.

Co se děje v těle ženy během těhotenství

Během těhotenství prochází tělo ženy mnoha změnami, aby se připravilo na nošení a porod dítěte. Zde je několik důležitých změn, které se dějí v těle ženy během těhotenství:

  • Hormonální změny: Během těhotenství se produkce hormonů v těle ženy výrazně mění. Například hladina estrogenu a progesteronu se zvyšuje, což přispívá k udržení těhotenství a podpoře růstu dítěte.
  • Růst dělohy: Děloha se začne zvětšovat a přizpůsobuje se pro nošení dítěte. Během těhotenství může děloha dosáhnout velikosti až 500 krát větší než její normální velikost.
  • Krevní oběh: Tělo ženy během těhotenství produkuje více krve, aby zajistilo přísun kyslíku a živin pro rostoucí plod. Tento nárůst objemu krve může způsobit, že srdce bude pracovat tvrději.
  • Změny v prsou: Prsa se mohou zvětšit a ztvrdnout, aby se žena připravila na kojení dítěte.
  • Zažívací problémy: Během těhotenství se mohou objevit zažívací potíže, jako je zácpa a pálení žáhy. To je způsobeno změnami v hormonální hladině a zpomalením trávení.
  • Růst plodu: Plod se vyvíjí během těhotenství a roste, což může způsobit, že těhotná žena zažije pocity únavy, bolesti zad a další nepohodlí.
  • Porod: Během porodu se ženské tělo připravuje na vypuzení dítěte z dělohy a z těla ven. Pro všechny případy je dobré mít nejpozději na začátku třetího trimestru připravenou tašku do porodnice.

Tyto změny jsou během těhotenství normální a často přechodné. Je důležité, aby těhotná žena pravidelně navštěvovala lékaře a sledovala své zdraví, aby zajistila, že se dítě vyvíjí zdravě a bez komplikací.

Rychlá chůze, lehký běh, cvičení pro těhotné i aquaerobik

A jakým sportům se tedy v těhotenství věnovat? Prospěšná je rychlá chůzelehký běh, pokud je na něj maminka zvyklá, jen pozor na techniku běhu. Měla by mít měkký došlap. Nezpevněný terén je vhodnější, ovšem pozor na zakopnutí o kořeny, kameny apod.

Ze cvičení v těhotenství (2. trimestr) lze těhotným také doporučit plavání, kde již ze samotné podstaty tohoto pohybu nehrozí přetížení nebo úraz. A navíc – voda odlehčuje, proto se těhotným ve vodě obecně líbí. Dobré jsou samozřejmě lekce cvičení a aquaerobiku pro těhotné, kde instruktorky přesně vědí, které prvky zařazovat dle fáze těhotenství a mohou i poradit cviky na doma.

Pokud si žena vybírá kurz cvičení, měl by být skutečně určen pro těhotné ženy. Je dobré zeptat se i na jeho skladbu. Pilates v těhotenství je dobrou volbou.

V první fázi těhotenství (1. trimestr, kam spadá 8. týden těhotenství i 11. týden těhotenství) se doporučuje cvičit takto:

  • 15 minut zahřátí formou dynamického strečinku
  • 20 minut posilování
  • 20 minut aktivace bráničního dýchání a pánevního dna
  • relaxace
  • na závěr zpevnění ve stabilizační pozici.

Cvičení pro třetí trimestr se kromě výše uvedeného už více zaměřuje na svalovou relaxaci a úlevové pozice, pánevní dno a cviky pro prevenci otoků končetin.

Společné cvičení, společné sdílení

Pokud žena chodí do lekcí, které jsou určeny pro těhotné, je pravidlem, že ve skupince bývá menší počet cvičících a bývají ohleduplnější v nabízených časech.

Pokud to jde, měla by žena cvičit raději v dopoledních a brzkých odpoledních hodinách. V pozdějších odpoledních hodinách je každý člověk více unavený.

Ať už žena sportuje ve skupině, nebo sama, měla by myslet na to, že je důležité cvičit pouze v naprosté pohodě.

Pokud žena cítí únavu, musí okamžitě zvolnit. Stručně se dá říci, cvičit v takové intenzitě, aby se během cvičení dalo běžně konverzovat. Při cvičení nezadržovat dech – zhorší se krevní zásobení plodu okysličenou krví.

V těhotenství se zkrátka sportuje pro radost, nikoliv pro výkon. Pokud se ženě do sportování nechce, je lepší nesportovat. Důležité je poslouchat své tělo, které ví samo nejlíp, co mu vyhovuje. Věřit mu.

A hlavně, pokud se žena rozhodne nesportovat, nesmí mít výčitky. Stačí, když si dopřeje příjemnou procházku. V každém případě by měly nastávající maminky dbát na dostatečnou regeneraci, pitný režim a odpočinek.

Co naopak může škodit?

Jaké sporty nejsou v těhotenství vhodné? Odborníci varují před náročnými silovými a tlakovými sporty a aktivitami, při nichž hrozí pád. Tělo se připravuje na porod rozvolňováním svalů i vazů, proto není vhodné klouby přetěžovat.

Je nutné se vyhnout i tvrdým poskokům, doskokům, které přetěžují páteř, a při strečinku nechodit do maximálního rozsahu.

V některých případech se cvičení nedoporučuje. Když nemá žena ze cvičení radost, je unavená či ji něco bolí. Pokud se vyskytne krvácení, tvrdnutí bříška, nebo pokud lékař doporučí klidový režim. Pokud v začátku těhotenství žena zvrací a je jí nevolno, tělo si o klid říká samo.

Důležité je nepodcenit ani kontrolu váhy. V průběhu těhotenství by žena měla přibírat cca 1 kg za měsíc. Pokud tomu tak není, je dobré nevyčerpávat se a věnovat se spíše dechovým cvičením.