Esenciální oleje – jak načerpat sílu
Esenciální oleje jsou aromatické sloučeniny získávané z rostlin a používané k různým účelům. Obvykle se používají pro své terapeutické vlastnosti, jako je uvolnění, léčení a relaxace. Esenciální oleje se již po staletí používají k léčbě různých onemocnění a pro své četné účinky se používají i dnes.
Esenciální oleje se získávají z listů, stonků, kořenů, květů a dalších částí rostlin. Jsou vysoce koncentrované a mají silnou vůni. Chemické složení éterických olejů se pohybuje od jednoduchých po složité a každý olej má své jedinečné vlastnosti.
Například levandulový éterický olej je známý pro své uklidňující a zklidňující vlastnosti, zatímco éterický olej z čajovníku má antivirové, protiplísňové a antiseptické vlastnosti.
Nejběžnějším způsobem použití esenciálních olejů je aromaterapie. Aromaterapie spočívá v inhalaci vůně esenciálního oleje, která podporuje relaxaci a hojení. Vůně může být rozptýlena ve vzduchu pomocí difuzéru, aromalampy, nebo aplikována přímo na pokožku prostřednictvím masáže či lokální aplikace.
Síla přírodních esenciálních olejů je využívána už po staletí. Esenciální, neboli také éterické oleje, jsou snad nejmocnější látky, které příroda mohla z rostlin darovat.
Silné srdce přírody
Zázračná esenciální tekutina se většinou získává parní destilací z rostlin, bylin, stromů i keřů. Využít se dá vše. Jejich plody, květy, kořeny, větičky, kůra i pryskyřice. Po extrakci obsahují esenciální oleje více než 100 různých organických složek.
Aromatické silice získané z rostlin jsou pak skvělou alternativou při péči o zdraví, tělo a mysl. Působí komplexně na organismus člověka, na svaly, kosti, hormonální, imunitní a oběhový systém i dýchání.
Oleje si rychle našly své místo také ve spiritualitě, jako doplněk při meditaci či v utváření harmonického a příjemného prostředí domovů.
Díky jejich vůni se člověk snadno uvolní a relaxuje. Esenciální oleje se proto staly základem aromaterapie, masáží i kvalitní přírodní tělové kosmetiky.
Kvalitní a osvědčené značky
Ty nejlepší produkty často nebývají nejlevnější, to je prostě fakt. Proč? Protože jejich výroba je velmi nákladná a pracná. K získání několika mililitrů kvalitního oleje je často potřeba i několik kilogramů původní suroviny.
Proces získání oleje ani nelze uspěchat. Tedy jde, avšak hotový olej pak mohl ztratit na své kvalitě.
Například pokud pěstitel postříká své rostliny pesticidy, aby si zaručil vyšší sklizeň. Nebo pro výrobu oleje použije chemická rozpouštědla, aby vyšší „sklizeň“ kápla také z destilace, a ve finále ještě získaný olej například naředí levnějším nosným olejem.
Na trh se tak dostane cenově líbivá varianta, avšak o výborné kvalitě výsledného produktu již zde s jistotou hovořit nelze.
Lepší je investovat co do objemu sice menšího, avšak 100 % přírodního a kvalitního produktu. Levnější oleje skutečně mohly být získány nešetrnou cestou, při které ztratily mnohé ze svých blahodárných látek.
A to je přece velká škoda. Protože právě pro tyto cenné látky si esenciální oleje člověk pořizuje.
Esenciální oleje – zajímavosti
Pro získání asi 30 ml růžového oleje je potřeba nasbírat až 60 000 okvětních lístků.
Na vydestilování cca 1 kg jasmínového oleje se údajně spotřebuje neuvěřitelných 8 milionů ručně posbíraných kvítků. Jasmín se přitom musí trhat pokud možno brzy ráno v prvním okamžiku otevření květu, dříve než ho spálí ostré slunce.
Pozdějším sběrem by totiž přišel částečně o vůni i léčivé silice. Tato skutečnost učinila z jasmínu jeden z nejdražších olejů světa.
Strom se santalovým dřevem zase musí být 30 let starý a 9 m vysoký, aby mohl být použit k destilaci a získání omamných santalových silic.
Oblíbené druhy esenciálních olejů
Esenciálních olejů existuje celá škála a je tak obtížné stanovit objektivní žebříček jejich oblíbenosti. Podobně jako při výběru parfémů, i zde záleží hlavně na našich čichových preferencích. Pro relaxaci nebo jako přísadu do aromalampy si lze zvolit takový olej, jehož vůně bude příjemná a nevtíravá.
Pokud chce naopak člověk povzbudit ozdravný proces v organismu a zacílit na určitý zdravotní neduh, sáhne již přímo po konkrétním typu oleje, který bude na daný problém ten nejvhodnější.
Mezi nejoblíbenější a nejprodávanější druhy kromě výše zmíněného jasmínu a santalového dřeva patří například:
- Levandulový olej pro čistou hlavu a dobré spaní
- Tradiční tea tree olej snad na všechny neduhy
- Eukalyptový olej na rýmu i nachlazení
- Olej z citrusů (pomeranč, grapefruit, citrón nebo mandarinka) na osvěžení i jako skvělé antiseptikum
- Růžový olej pro krásu
- Vanilkový olej pro relaxaci
- Hřebíčkový olej jako perfektní desinfekce
- Osvěžující mátový olej
- Meduňkový olej na zklidnění
- Cedrový olej jako antidepresivum i uvolnění
- Rozmarýnový olej a mnohé další.
Každý z těchto olejů má široké spektrum použití a také řadu příznivých účinků na lidské tělo.
Jak éterické oleje správně uchovávat?
Pokud už si někdo voňavý olej vybral a pořídil, je dobré mít na paměti, že esenciální oleje je dobré správně skladovat. Éterické oleje jsou charakteristické velkou těkavostí a citlivě reagují na světlo i vzduch.
Z toho důvodu je potřeba je uchovávat ideálně v dobře těsnících nádobách se zatmaveného skla a to na suchém a tmavém místě.