Semínkový chléb dlouhého života

seminkovy-chleb

Příprava živého chleba je jednou z mých nejoblíbenějších činností v kuchyni. Existuje jenom málo vitariánských receptů, kterých příprava by  i bez pečení ztělesňovala takové teplo domova než teplý krajíc živého chleba.

V tomto případě totiž živý neznamená studený nebo nekřupavý. Hmotu na chleba večer připravíte, necháte sušit přes noc a ráno na vás čeká teplý, křupavý a voňavý chleba. Většina vita chlebů si také zachovává všechno, co na běžném chlebu milujete, přičemž neobsahuje žádnou z obvyklých potravin jako je mouka, droždí nebo cukr, a díky procesu sušení si zachovává i úžasnou nutriční hodnotu všech surovin

V pozadí tohoto receptu stála myšlenka zkombinovat to nejlepší, co živá kuchyň nabízí: životodární sílu semínek, klíčků, sušených plodů a několik výjimečných super potravin jako lucuma, kokosový olej nebo kustovnice známé jako potraviny dlouhověkosti.

Současně jako jeden z mála živých chlebů nemá ořechový základ, to znamená je velice lehký a stravitelný, a na jeho přípravu nepotřebujete žádné kuchyňské spotřebiče kromě sušičky potravin nebo trouby nastavené na nejnižší teplotu.

Tento chléb má díky využití chia semínek a psyllium vlákniny texturu připomínající pravý chléb a díky kokosovému oleji, vanilky a sušenému ovoci také nezaměnitelnou aroma. Následující vita chléb, tak jako všechny ostatní vitariánské výrobky, je bezlepkový, bezlaktózový a veganský, tzn. neobsahuje mouku, máslo, mléčné výrobky, cukr ani kvasnice, a tvoří ho jenom živé a nezpracované suroviny.

Léčivé účinky semínkového chleba

Výjimečný nutriční potenciál díky obsahu hned několika jedinečných super potravin: chia semínek, kokosového oleje, lucumy a kustovnice. Kokosový olej, lucuma i kustovnice jsou známé svými regeneračními, protizánětlivými a hojivými účinky a účinky v boji proti předčasnému stárnutí

Vysoký obsah živých enzymů díky několika druhům semínek a klíčků. Enzymy slouží jako katalyzátory, které řídí většinu biochemických procesů v těle všech živých organismů včetně člověka, a jsou tak pilířem veškerého života.

Když člověk přijímá enzymaticky prázdnou stravu, trávicí enzymy se musí tvořit v játrech a slinivce břišní. Když naopak konzumujeme stravu bohatou na živé enzymy, umožňujeme tělu si odpočinout a energie, která by normálně byla vložena do trávení, je ušetřena a může být využita k posílení imunitního systému, detoxikaci a vyloučení škodlivých látek z těla, a regeneraci celého organismu.

Chia semínka a kustovnice mají nejvyšší obsahů vápníku ze všech rostlinných zdrojů a semínkový chléb je bohatým zdrojem rostlinných bílkovin. Je proto ideální snídaní pro děti, těhotné ženy, vegetariány, vegany a vitariány.

Lněné a Chia semínka jsou jedním z nejbohatších rostlinných zdrojů esenciálních Omega 3 mastných kyselin. Vysoký obsah nenasycených mastných kyselin mají i kustovnice a slunečnicové semínkaLněné semínka obsahují i významnou esenciální Omega 6 mastnou kyselinu – kyselinu linoleovou, která je důležitá pro tvorbu hormonálních prostaglandinů so silně protizánětlivým účinkem. 

Semínkový chléb je proto skutečným protizánětlivým lékem s množstvím blahodárných účinků pro naše srdce, oběhový systém, klouby, nervový systém a všechny mozkové funkce. 

Chia semínka jsou známé pro svůj vysoký obsah rozpustné vlákniny, která zdravě nasytí a ve formě gelu získává i čistící účinky na naše střeva. Kokosový olej zrychluje energetický metabolismus všech buněk. Obě potraviny se spolu s přidanou vlákninou Psyllium významně uplatňují při hubnutí.

Semínkový chléb je skutečnou antioxidační bombou a posilovačem imunity. Kustovnice i lucuma jsou známé pro svůj vysoký obsah beta-karotenu, který aktivizuje buněčnou imunitu vůči rakovinotvorným buňkám, posiluje slizniční imunitu dýchacích cest a zvyšuje rezistenci poškození DNA v důsledku oxidačního stresu.

V těle je konvertovaný na vitamín A, který je důležitý také pro zrak a zdraví kůže. Kokosový olej je zdrojem jedinečné kyseliny laurové, která posiluje přirozenou imunitu vůči bakteriím, virům parazitům a plísním.

Vedle prospěšných omega 3 a omega 6 mastných kyselin obsahují lněná semínka také vysokou koncentraci fytoestrogenů lignanů, což jsou rostlinné estrogeny, které podporují vylučování škodlivého estrogenu z těla, a proto mají významný preventivní účinek pro rakovinu prsu, a také symptomy menopauzy.

V případě, že při přípravě vynecháme rozinky a přírodní sirup nahradíme bezcukerným rostlinným sladidlem stévie, semínkový chléb je velice vhodnou snídaní i pro diabetiky: pohanka i Chia semínka mají extrémně nízký glykemický index a po namočení zpomalí proměnu karbohydrátů na cukr, čímž významně pomáhají stabilizovat hladinu glukózy v krvi.

Tím, že prodlužují proces přeměny zkonzumovaných cukrů na glukózu, nedojde k náhlému zvýšení a následně i náhlému snížení krevního cukru, který má za následek vyvolání pocitu hladu.

Na přípravu chleba potřebujeme

  • 100g naklíčené pohanky*
  • 100g ovesných nebo pohankových vloček 
  • 150g slunečnicových semínek
  • 50g dýňových semínek
  • 50g sušené kustovnice
  • 50g sušených rozinek
  • 50g sušených brusinek
  • 100g lněných semínek
  • 3 lžíce chia semínek
  • 3 lžíce psyllium vlákniny*
  • 2 lžíce prášku lucuma*
  • 2 lžíce agávového nebo kokosového sirupu
  • 3 lžíce kokosového oleje
  • 1 lžička soli
  • ½ lžičky pravého vanilkového extraktu
  • 100ml filtrované vody

*Naklíčená pohanka: Pohanku namočte do vlažné vody na 15 minut, propláchněte, zakryjte čistou utěrkou a nechte klíčit podle teploty vašeho pokoje 2-3 dny. Dvakrát za den propláchněte pohanku pod tekoucí vodou. Pohanka zvětší svůj objem 2-3 krát, změkne a je vhodná na přímou konzumaci.

*Lucuma je exotické ovoce pocházející z oblastí Peru, kde v minulosti bylo známo jako „zlato Inků“. Plody Lucumy mají vysoký obsah beta-karotenu, vitamínu B3, vlákniny, vitamínů a minerálů, především draslíku, železa, vápníku, hořčíku a fosforu.

Vědecký výzkum poukázal na její významné regenerační, protizánětlivé a hojivé účinky a také jako jednu z hlavních potravin proti předčasnému stárnutí. Ve své sušené podobě slouží prášek z Lucumy jako zdravé a čistě přírodní sladidlo s vysokým obsahem vlákniny.

Příprava chleba

Čas přípravy: klíčení pohanky 2-3 dny, namočení slunečnicových a dýňových semínek 8 hodin, namočení ovesných vloček, chia a lněných semínek 15 minut, příprava těsta 10 minut, sušení chleba cca 10 hodin

Kuchyňské vybavení: mísa na přípravu těsta, sušička potravin nebo trouba 

Slunečnicové a dýňové semínka necháme máčet ve vodě 8 hodin. Chia a lněné semínka namočíme do vody na 15 minut tak, aby vytvořili gelovou hmotu. Ovesné vločky také namočíme na 10-15 minut. Ve velké míse smícháme naklíčenou pohanku, slunečnicové a dýňové semínka, gel z chia a lněných semínek, a omyté rozinky, brusinky a kustovnici.

Přidáme psyllium, lucumu, sirup, kokosový olej, vanilku, sůl a dobře zamícháme. Vodu přizpůsobíme podle potřeby, aby těsto nebylo příliš tekuté a drželo pohromadě. Z těsta zformujeme bochník, naznačíme nožem krajíce chleba a dáme sušit na 145 stupňů Fahrenheit (62 stupňů Celzia) po dobu 1 hodiny. 

Některé potraviny a živé výrobky obsahují velké množství vody a svou vnitřní teplotu během sušení zvyšují jenom pomalu. Tato vyšší počáteční teplota během první hodiny sušení proto nepoškodí enzymy (vyšší teplota je využita na odpaření vody) a umožní vytvořit na chlebu křupavou kůrku. Po hodině sušení nakrájíme chleba na jednotlivé krajíce a z tácu sušičky odstraníme nepřilnavou vložku.

Snížíme teplotu na 105  Fahrenheit (40.5 stupňů Celzia) a sušíme dalších 8-10 hodin do požadované konzistence. Chléb by neměl být úplně suchý; měl by být stále šťavnatý. Po dosušení je ideální chléb konzumovat ihned nebo ho můžeme individuálně zabalit a ve vzduchotěsné nádobě skladovat v ledničce 3-5 dnů a v mrazničce do 2 měsíců.

Tipy:

  • Semínkový chléb chutná kdykoliv během dne: vynikající je na snídani i dopolední svačinu, na cesty i výlety, kdy dodá velké množství dlouhotrvající energie, je lehko stravitelný a díky vysokému obsahu vlákniny a rostlinných bílkovin zasytí na několik hodin. Chutná výborně sám osobě, ale je možné ho potřít mandlovým máslem, živou nutelou nebo ovocnou chia marmeládou.
  • V případě, že nevlastníte dehydrátor a nechcete chléb sušit v troubě, je možné chléb upéct klasicky 200 stupňů, doba pečení 45 minut. V tomto případě však musíte počítat, že většina surovin ztratí svou plnou výživovou hodnotu.
  • S dobou sušení můžete experimentovat a připravit tak chléb o konzistenci, kterou máte rádi (kratší doba nechá chléb šťavnatý, delší dobou docílíte křupavější chléb), přičemž platí, že čím delší doba sušení, tým delší trvanlivost.
  • Jestli chcete chléb 100% bezlepkový, ovesné vločky nahraďte pohankovými.
  • Jestli chcete chléb bez jakéhokoliv cukru, můžete použít místo přírodních sladidel necukerné rostlinné sladidlo Stéviu, která nemá žádné kalórie nebo vynechat jakékoliv sladidlo a připravit méně sladký chléb.
  • Díky kombinaci Psyllium vlákniny a Chia semínek získá váš chléb pravou chlebovou texturu; v případě že vlákninu nemáte, můžete ji nahradit lněnou moukou, pomletými kešu ořechy nebo větším množstvím Chia semínek.

Odkud je semínkový chleba?

Semínkový chléb je oblíbeným druhem pečiva, který se ve většině zemí řadí mezi zdravé a výživné potraviny. Tento typ chleba se vyznačuje vysokým obsahem semínek, která dodávají chlebu nejen výraznou chuť, ale také ho obohacují o mnoho živin a prospěšných látek.

Jejich přítomnost v chlebu není novinkou, semínka se používala již dlouhá staletí v pečení chleba. Ovšem semínkový chléb, tak jak ho dnes známe, se začal rozšiřovat až v posledních desetiletích.

Semínka se do chleba přidávají zejména kvůli svým zdravotním výhodám. Obsahují vysoké množství vlákniny, bílkovin, zdravých tuků, vitamínů a minerálů. Mezi nejčastěji používaná semínka v semínkovém chlebu patří sezamová semínka, dýňová semínka, slunečnicová semínka, lněná semínka a chia semínka.

Sezamová semínka jsou možná nejznámějším druhem semínek, která se používají v semínkovém chlebu. Jsou bohatá na vápník, železo, hořčík a fosfor a mají výraznou chuť. Dýňová semínka jsou pak zdrojem vitamínu E, zinku a hořčíku. Slunečnicová semínka obsahují vysoké množství vitamínu E a B1, a navíc jsou bohatá na selen a zinek.

Lněná semínka jsou významným zdrojem vlákniny a omega-3 mastných kyselin. A chia semínka jsou pak jednou z nejbohatších přírodních zdrojů vlákniny, omega-3 mastných kyselin, vápníku, železa, fosforu a antioxidantů.

Semínkový chléb se dnes těší velké oblibě zejména u těch, kdo se snaží jíst zdravě a vyváženě. Jeho výživný obsah a vynikající chuť ho činí ideální volbou jak pro snídani, tak pro oběd či večeři. Je vhodný pro celou rodinu a lze ho kombinovat s různými druhy a druhy obložení.

Přesný původ semínkového chleba není známý, ale pravděpodobně se vyvinul v průběhu zlepšování pekařské technologie. Dříve bylo běžné využívat semínka pouze výjimečně, zatímco dnes jsou běžnou součástí mnoha druhů pečiva.

Existuje mnoho receptů na semínkový chléb, mnoho pekařů a výrobců nabízí své vlastní varianty tohoto oblíbeného pečiva. Semínkový chléb je dostupný nejen v pekárnách, ale také v supermarketech, kde je k dostání ve formě plátků, bochníků nebo v podobě malých pečiv.

Semínkový chléb je skvělou volbou pro ty, kteří chtějí obohatit svou stravu o výživné a prospěšné látky, které semínka obsahují. Může být součástí zdravého jídelníčku a přispět ke zlepšení trávení, snížení hladiny cholesterolu a udržení zdravého stavu pokožky.

V posledních letech se semínkový chléb dostává do povědomí lidí více než kdy dříve. Je oblíbeným produktem mezi těmi, kdo se zajímají o zdravou výživu a pečivo. Jeho popularita vychází z faktu, že se dá snadno začlenit do různých stravovacích preferencí, jako je například veganská nebo bezlepková strava.

Semínkový chléb není jen dobrý na chutě, ale také na zdraví. Mnoho studií ukázalo, že konzumace semínek a semínkového chleba může přispět prevenci mnoha chronických onemocnění, jako je srdeční choroba, cukrovka a obezita.

I když původ semínkového chleba není úplně jasný, jeho popularita rozhodně stoupá. Lidé si stále více uvědomují důležitost zdravého stravování a do svého jídelníčku zařazují potraviny, které mají vysokou výživovou hodnotu. Semínkový chléb je jedním z takových potravin a jeho oblíbenost neustále roste.

Takže ať už si semínkový chléb pečete doma nebo si ho koupíte v obchodě, mějte na paměti, že si díky němu můžete dopřát nejen chutný kousek pečiva, ale také mnoho prospěšných látek pro své zdraví. Nezapomeňte, že semínkový chléb je skvělým doplňkem zdravého stravování a může vám poskytnout potřebné živiny pro zdravý a vyvážený životní styl.