5 tipů, jak na rybí olej a imunitu dětí

Dětský organismus se proti nemocem neumí bránit tak účinně, jako ten dospělý. Děti bývají často nemocné, obzvlášť po kontaktu s dětmi ve školce nebo škole. Dá se opakovaným nemocem nějak předcházet a co dělat, aby byly děti zdravější a odolnější?

Imunita u dětí

Imunita se u dětí vyvíjí hned po porodu, kdy si dítě postupně vytváří protilátky na okolní vlivy, které na něj působí. Dětskou imunitu výrazně ovlivňuje také kojení, protože látky obsažené v mateřském mléce dítě chrání před viry a bakteriemi a zároveň posilují jeho obranyschopnost. První větší nemoci nastávají u dětí nejčastěji po ukončení kojení, a proto je důležité imunitu u dětí posilovat již od útlého věku. Pro podporu imunity u dětí je nezbytné dbát na vyváženou stravu bohatou na vitamíny a minerály.

Imunitu dítěte lze posílit několika způsoby

Správná výživa, pravidelný pohyb a odpočinek jsou základními prvky, které pomáhají dítěti budovat imunitu. Kromě toho je pro udržení silné imunity dítěte nezbytné dbát na pravidelné lékařské prohlídky, očkování a další preventivní péči.

 Vitamin D u dětí

Děti pravidelně užívající vitamin D méně často podléhají nemocem jako je chřipka či nachlazení. Vitamin D je také nezbytným předpokladem zdravého růstu a vývoje kostí u dětí.

Bohatým zdrojem vitaminu D, pro děti přijatelnějším než syntetické tablety, je přírodní podání ve formě rybího oleje z tresčích jater. Jedna lžička dodá tělu doporučenou denní dávku vitamínu D. Navíc tento rybí olej má vysoký obsah nenasycených omega – 3 mastných kyselin (EPA a DHA), takže pomáhá udržovat zdravý mozek a srdce. Díky přítomnému vitaminu A má také příznivý vliv na zrak.

Co je vitamin D 

Vitamin D je skupina vitamínů, které jsou, společně s vitamíny A, E, a K, rozpustné v tucích. Pro dobré vstřebání ze střev a trávicícho traktu je tedy nutné je konzumovat s tučnými potravinami. Do skupiny vitamínů D patří vitamin D2 (tzv. ergokalciferol) a vitamin D3 (tzv. cholekalciferol). Zajímavé je, že naše tělo si umí vytvořit vitamin D samo, i přesto většině populace v severních zeměpisných šířkách tento důležitý vitamín chybí. Nedostatek vitamínu D je nejčastěji způsoben nedostatkem slunečního záření, nesprávnou skladbou potravin a nedostatkem pohybu. 

Jak a proč vybrat sluneční brýle pro děti.
Vitamin D čerpáme především ze slunečního záření.

K čemu je vitamin D důležitý 

Vitamin D je velmi důležitý pro správný vývoj kostí a zubů, především u malých dětí, a dále podporuje imunitu, protože je odpovědný za vstřebávání důležitých prvků ve střevech. Obecně v našem těle podporuje až 200 různých funkcí. 

Vitamin D hraje hlavní roli při udržení správné koncentrace vápníku v těle, podporuje zdravý růst a přestavbu kostí a je důležitý při látkové výměně

Dostatek vitaminu D je tedy nejdůležitější u dětí, protože dochází k vývinu svalů, kostí a zubů a dále u osob starších 60 let z důvodu řídnutí kostí. Specifickou ohroženou skupinou jsou také ženy v menopauze, protože dochází ke snižování tzv. kostního minerálu, kterému právě vitamin D pomáhá zabraňovat. 

Hlavní zdroje vitamínu D 

Na vitamin D2 se zaměřují nejvíce vegetariáni a vegani, protože jeho hlavním zdrojem jsou především rostliny, které byly vystaveny UV záření. Často právě vegetariáni či vegani mají obecně s vitamíny problém a musí sahat po potravinových doplňcích. Oproti tomu vitamin D3 se tvoří v důsledku přímého působení UV záření na kůži. 

Mezi hlavní zdroje komplexu vitaminu D tedy patří: 

Sluneční záření

Působení slunečního záření by mělo stačit na pokrytí 80% denní potřeby vitaminu D, závisí to ovšem na vícero faktorech. Ultrafialové záření B, které tvorbu vitaminu D v kůži podněcuje, neprochází např. skrz mraky. Dále je důležitá výška Slunce nad obzorem, proto v ranních či večerních hodinách, kdy Slunce vychází nebo zapadá, intenzita ultrafialového záření klesá. Denní doba, kdy tedy nejvíce načerpáme vitamin D ze Slunce, je v létě přibližně mezi 10. hodinou ranní a 16. hodinou odpolední. Pouze za 20 minut na sluníčku v plavkách můžeme načerpat až 20 000 MJ vitaminu D3

Obecně je pro získání vitaminu D ze Slunce nejdůležitější zeměpisná šířka. Čím se člověk nachází blíže rovníku, tím lépe. V našich podmínkách (48 – 51° s.š.) můžeme získávat vitamin D ze Slunce pouze asi 6 měsíců v roce

Vitamin D v potravinách 

V České republice získá správné množství vitaminu D z potravin pouze asi 5% populace. Je to dáno zeměpisnou šířkou a také typickou českou stravu, ve které se příliš neobjevují čerstvé ryby. 

Vitamin D najdeme nejvíce v těchto potravinách

  • rybí tuk
  • játra
  • vaječný žloutek
  • mléčné výrobky

Mezi vhodné mléčné výrobky patří jogurty, mléko, sýry nebo zakysané mléčné výrobky, které podporují správnou funkci střev. 

Doplňky stravy 

Pro dostatek vitaminu D je velmi důležité dodržovat vyvážený jídelníček během celého roku, popř. stravu podpořit kvalitním potravinovým doplňkem. Na potravinové doplňky by se, kromě dětí, měli zaměřit hlavně vegetariáni a vegani, protože přirozeným zdrojem vitaminu D jsou pouze živočišné produkty.  Vitamin D lze užívat ve formě kapek, kapslí nebo dohromady s dalším vitamínem, nejčastěji vápníkem. Při volbě správného doplňku je důležité se poradit se svým lékařem nebo lékárníkem. 

Rybí tuk lze užívat ve formě kapslí nebo oleje.

Tipy na podávání rybího oleje dětem

Rybí olej je oblíbený doplněk stravy, který je bohatý na zdravé omega – 3 mastné kyseliny. Je spojován s řadou zdravotních přínosů, jako je zlepšení zdraví srdce, snížení zánětů a lepší fungování mozku. Před užíváním doplňků stravy s rybím olejem je důležité poradit se s lékařem, protože se mohou vzájemně ovlivňovat s některými léky. 

Rybí tuk by měly děti brát pravidelně každý den, přemluvit však děti k lžičce rybího oleje denně může být oříšek. 

Při podávání rybího tuku dětem lze vyzkoušet tyto tipy

  • použít rybí tuk s ovocnou příchutí
  • vytvořit z podávání rituál
  • použít dávkovač
  • podat rybí olej nepozorovaně
  • rybí olej i pro rodiče

Rybí olej v přirozené podobě dětem pravděpodobně chutnat nebude, proto je dobré sáhnout po ochucené variantě. Někteří výrobci již nabízejí ochucené varianty rybího oleje určené přímo pro děti. 

Je dobré si z podávání rybího tuku udělat pravidelný rituál a něčím ho ozvláštnit. Lze vymyslet speciální název, použít pěkné dětské nádobí, na spolknutí oleje může dohlížet i plyšák, apod. Rybí olej lze také nakapat na dětské piškoty s čajem a podávat k snídani. 

Velmi malým dětem je možné podávat rybí olej pomocí dávkovače na léky, kterým se obsah snadno vstříkne dítěti do úst. 

Rybí olej lze dítěti také podat nepozorovaně, např. přidat do čaje, džusu či do nějakého jídla výrazné chuti. 

Velmi dobrým příkladem pro děti je samozřejmě i to, pokud rodič bude také rybí olej konzumovat. 

Zavedení nového rituálu nezabere rodině příliš mnoho času a účinek je obrovský. 

Omega – 3 mastné kyseliny

Omega-3 mastné kyseliny jsou nezbytné pro dobré zdraví a mají mnoho výhod, včetně snížení rizika srdečních onemocnění, mrtvice a dalších chronických onemocnění. Hrají také důležitou roli při vývoji mozku a mohou pomáhat snižovat záněty. Omega-3 mastné kyseliny se nacházejí v potravinách, jako jsou tučné ryby (např. losos, tuňák a makrela), mleté lněné semínko, chia semínka, vlašské ořechy a sója. Lze je také užívat jako doplněk stravy ve formě kapslí s rybím tukem. 

Základními typy omega-3 mastných kyselin jsou EPA (kyselina eikosapentaenová) a DHA (kyselina dokosahexaenová). EPA a DHA se nacházejí v tučných rybách a jsou to nejpřínosnější typy omega-3 mastných kyselin, pokud jde o zdravotní účinky. ALA (kyselina alfa-linolenová) se nachází v rostlinných zdrojích, jako je len, chia a vlašské ořechy, a může být přeměněna na EPA a DHA, ale míra přeměny je poměrně nízká. 

Studie prokázaly, že omega-3 mastné kyseliny mohou snižovat zánět a pomáhat snižovat riziko chronických onemocnění. Mohou také pomáhat snižovat krevní tlak, zlepšovat duševní zdraví a snižovat riziko některých druhů rakoviny. Omega-3 mastné kyseliny mohou být navíc prospěšné pro těhotné ženy, protože pomáhají snižovat riziko předčasného porodu a nízké porodní hmotnosti. 

Celkově jsou omega-3 mastné kyseliny důležitou součástí zdravé stravy.