Řeřicha setá – Lepidium sativum
Řeřicha setá byla odedávna pěstována v Iráku, odkud také pochází. Od dob antiky obohacuje jídelníček Evropy a Asie. Na trhu byla někdy zatlačena jinými bylinkami, jako například potočnicí. Řeřicha setá rychle roste a dobře snáší skoro každé klima.
Dříve se také používala jako léčivá bylinka. Již v roce 400 před Kristem se o ní zmiňuje Hippokrates a velký přírodní léčitel Galen ji doporučoval pro zdraví již ve 2. století našeho letopočtu.
Řeřicha setá patří do čeledi brukvovitých (Cruciferea). Z dlouhého hlavního kořene vyrůstají rozvětvené stonky s peřenoklanými nebo peřenosečnými listy a malými, bílými nebo slabě načervenalými květy. Červenohnědá semena jsou uložena v malých šešulích.
Bylinka obsahuje velké množství vitamínů A a C, éterické oleje a silice s antibiotickým účinkem. V lidovém léčitelství se řeřicha setá používá jako močopudný prostředek, při zánětech močových cest a dále s přísadou medu proti kašli.
Řeřicha setá patří k nenáročným bylinkám. Rychle klíčí, za 8 až 14 dnů ji můžete konzumovat. V truhlících, květináčích nebo v miskách můžete řeřichu setou postupně vysévat po celý rok. Také venku můžete provádět postupné výsevy, první se provádí v březnu. Semena však rychle ztrácejí klíčivost. Nekupujte proto starší semena. Klíčivost je uvedena na sáčku.
Semena jsou drobná. V jednom gramu je obsaženo přibližně 500 semen. Vysévají se hustě na povrch zeminy. Zemina má být vlhká, stačí však i navlhčená vata, kterou položíte na plochou misku nebo talíř. Nádobu se semeny umístěte na stinné místo, kde vyklíčí. Nenechte ji vyschnout.
Na zahradě roste řeřicha setá dobře za každého počasí. Zde můžete vedle lístků děložních, které se používají ke kořenění, použít i lístky pravé k přípravě salátu. Mají výraznou chuť.
Zbytky osemení se často nacházejí na děložních lístcích. Buď je odstraňte ručně – což je dost pracné – nebo je opatrně okartáčujte. Nejlepší chuť mají děložní lístky, jsou-li několik dnů na světlém a chladnějším místě, což za horkého léta není vždy jednoduché.
Jakmile bylinka začne kvést, nedá se již ke kořenění použít, protože už chutná hořce. Naproti tomu k léčebným účelům se sklízí právě v době květu.
Řeřicha setá má ještě dvě sestry. Tou první je Řeřišnice hořská (Cardamine amara), tou druhou Potočnice lékařská (Nasturtium officinale). Tyto vytrvalé bylinky rostou na březích potoků.
Pěstování řeřichy seté
Řeřicha setá, kterou vysejete na parapetu, má tak krátkou životnost, že ji nemoci nebo škůdci napadnou jen zřídkakdy. Padání klíčivých bylinek způsobují houby, bylinky jsou na kořenovém krčku zaškrcené a lámou se (padají). Bylinky zlikvidujte.
Dřepčíci někdy ožírají bylinky. Je-li napadení těmito skákavými broučky silné, bylinky zlikvidujte.
Tipy pro nákup
Semena řeřich brzy ztrácejí svou klíčivost. Nepoužívejte proto starší semena.
Délka života:
Řeřicha setá je jednoletá bylinka.
Sezona:
Skoro po celý rok bez omezení.
Stupeň obtížnosti pěstování:
Pěstuje se velice jednoduše. Chcete-li mít stále čerstvou řeřichu jako koření, pěstujte ji postupně.
Velikost a vzrůst
Řeřicha setá je jednoletá bylinka, která dorůstá do výšky přibližně 30 cm. Jako koření se používají děložní lístky, které jsou trojklané. Vzrostlé bylinky mají listy peřenoklané, rovněž použitelné ke kořenění
Květ a vůně
Venku kvete řeřicha setá v červnu/červenci. Stonky se větví, drobné, bílé květy jsou uspořádány v hroznech. Bylinka má kořeněnou vůni.
Světlo a teplo
Semena nechte klíčit v tmavším prostředí. Po 3 až 4 dnech postavte malé bylinky na světlé, pokud možno chladnější místo, potom mají tu nejlepší chuť. V zahradě můžete řeřichu vysévat již v březnu, dobře roste na slunci i v polostínu.
Zalévání a hnojení
Během klíčení a vzcházení nesmí zemina vyschnout. Klíčení bylinky pravidelně zalévejte, nepotřebují však přihnojovat. Venku zalévejte řeřichu vydatněji v obdobích sucha.
Zemina a přesazování
Řeřicha se seje do dobré, nepříliš těžké zahradní půdy. Při pěstování na parapetu použijte normální květinovou zeminu. Můžete ji také vysévat na vlhkou vatu. Ta nesmí nikdy vyschnout.
Prořezávání
Jen při sklizni.
Množení
Řeřicha setá se množí jen pomocí semen. Postupné výsevy provádějte vždy po 2 až 3 týdnech, abyste měli vždy čerstvé bylinky.
Prostředí
Řeřicha setá roste na parapetu právě tak dobře, jako venku na záhonu. K léčivým účelům použijte kvetoucí bylinky, ke kořenění a na chléb s máslem děložní lístky. Pravé lístky využijte na salát.
Historie
Vzhledem k výborné chuti si řeřichy seté považovali již staří Egypťané a Římané. Do střední Evropy se dostala pravděpodobně za vlády Karla Velikého. Archeologové ji překvapivě nalezli i při vykopávkách lodí Vikingů, kterým zřejmě sloužila při dlouhých plavbách jako zdroj vitamínu C.
Používané části rostliny
Nať řeřichy se používá pokud možno čerstvá. Nejlepší je nechat semena vyklíčit a po několika dnech, jakmile se objeví první lístky, bylinky sestříhat.
Vlastnosti
Hlavní obsahovou látkou je hořčičná silice, která upravuje činnost zažívacího ústrojí, povzbuzuje chuť k jídlu, má močopudné účinky a čistí krev. Řeřicha je také bohatým zdrojem vitamínů A, B1 a K, zejména pak vitamínu C.
Použití
Vzhledem k vysokému obsahu hořčičné silice a vitamínů se řeřicha často používá při jarních bylinkových kůrách k „čištění krve“. Vysoký obsah vitaminu C z ní dělá i vynikající preventivní i léčebný prostředek proti skorbutu. Podobně jako řeřichu setou lze využít i potočnici lékařskou (Nasturtium officinale), která roste v čistých potocích a obsahuje podobné účinné látky.
Doporučujeme:
ČAJ – ODVAR: Spaříme vroucí vodou 2 až 4 g řeřichy seté, osladit můžeme medem. Čaj se pije třikrát denně.
Zajímavosti
Řeřicha setá (Lepidium sativum) je jednou z nejstarších pěstovaných rostlin na světě. Je považována za tradiční bylinu, která se používá především jako koření a dekorace ve východní a střední Evropě, středomoří a Asii. Tato rostlina však není známá pouze svým kulturním významem, ale také pro své mnoho zdravotní přínosy a zajímavosti.
- Rychlý růst: Řeřicha setá patří mezi rostliny, které vyrůstají velmi rychle. Její semena klíčí během pouhých jednoho až dvou dnů a do tří až čtyř dnů dosahuje do výšky až 10-12 cm. Díky této schopnosti může být řeřicha setá pěstována jak v zahradě, tak i v bytě, a to i bez přístupu k slunečnímu světlu.
- Vysoký obsah živin: Řeřicha setá je bohatá na vitamíny, minerály a antioxidanty. Obsahuje zejména vitamíny A, B, C a E, které mají pozitivní vliv na imunitní systém, zdraví pokožky a očí, a také podporují zdravý růst vlasů a nehtů. Dále obsahuje minerály jako železo, vápník, fosfor a hořčík, které jsou nezbytné pro správné fungování těla.
- Podpora trávení: Konzumace řeřichy seté může podporovat trávení a snižovat příznaky jako nadýmání a pálení žáhy. Obsahuje vlákninu, která pomáhá udržovat regulérní stolici a podporuje zdravou střevní mikroflóru.
- Antioxidační účinky: Řeřicha setá obsahuje také velké množství antioxidantů, které bojují proti škodlivým volným radikálům v těle. Tyto radikály jsou spojovány s různými zdravotními problémy, včetně chronických nemocí a kožních problémů. Konzumace řeřichy seté může tedy pomáhat ochraňovat tělo před poškozením způsobeným volnými radikály. Je používána jako čerstvá bylina při přípravě salátů, polévek, omáček a sendvičů. Má osvěžující, lehce pikantní chuť, která dokáže oživit mnoho jídel.
- Léčebné vlastnosti: Tato bylina má také léčebné vlastnosti a tradičně se používá v lidovém léčitelství k léčbě různých zdravotních problémů. Má protizánětlivé a antimikrobiální účinky, které mohou pomáhat při boji proti infekcím, podporovat zdraví dýchacího systému a tlumit zánět.
- Aromaterapie: Řeřicha setá má také výraznou vůni, která se často používá v aromaterapii. považována za osvěžující a uklidňující vůni, která může pomáhat při zmírňování stresu, úzkosti a nespavosti.
- Použití v kuchyni: Řeřicha setá je oblíbená přísada ve východní a střední evropské kuchyni. Je používána jako čerstvá bylina při přípravě salátů, polévek, omáček a sendvičů. Má osvěžující, lehce pikantní chuť, která dokáže oživit mnoho jídel.
- Pestříček pro včely: Květy řeřichy seté jsou velmi přitažlivé pro včely a další opylovače. Pěstování této byliny může tedy přispět k podpoře biodiverzity a ochraně včelí populace.
- Lahodný design: Řeřicha setá má dekorativní vzhled a často se pěstuje jako ozdobná rostlina na okenních parapetech a balkonech. Její malé, jemné lístky a bílé květy vytvářejí pěkný kontrast s ostatními rostlinami a mohou dodat interiéru jedinečný vzhled.
- Snadná kultivace: Pěstování řeřichy seté je velmi jednoduché. Může být pěstována jak venku ve zahradě, tak i v bytě ve vnitřních jílcích. Stačí jí poskytnout dostatek světla a vlhkosti a pravidelně zalévat. Semena lze snadno získat a během několika dnů můžete mít čerstvou a lahodnou řeřichu vlastní produkce.
Řeřicha setá je skutečnou zajímavostí mezi bylinkami a má mnoho přínosů jak pro zdraví, tak i pro chuťové pohárky. Je to rostlina, která přináší do kuchyně svěžest, vůni a zdravotní výhody.