7 možností, jak provonět interiér
Provonění domova je snadný a levný způsob, jak vytvořit příjemnou atmosféru pro přátele a rodinu. Existuje mnoho způsobů, jak provonět interiér. Ať už jde o esenciální oleje, vonné svíčky, přírodní ingredience, nebo jen otevření okna. Jak provonět interiér svého domova?
Pravdou je, že vůně člověk řeší více v zimním období, než v létě. Protože v létě je mnohem snazší udržet domov či kancelář svěží. Může se také hodně větrat a sluneční paprsky prosvětlí i ten nejtemnější kout.
V zimě je to naopak. Větrat člověk často nemůže a nechce kvůli nadměrnému smogu, venku je převážně pošmourno, brzy tma a nic z toho dobré náladě nepřidá. V takových dnech se často sáhne po klasické aroma lampě nebo vonné svíčce, které povzbudí vůní i hřejivým světlem.
Možností, jak provonět místnost, je hned několik. Každý více či méně inklinuje k něčemu jinému. Někdo miluje právě svíčky nebo vonné tyčinky, druhý má raději „čistější“ řešení ve formě elektrického nebo ultrazvukového difuzéru.
Speciální bytové vůně neboli prostorové parfémy jsou užiteční pomocníci, díky nimž se dodá domovu ta správná harmonie během chvilky. Jaké jsou výhody a nevýhody jednotlivých variant?
1) Vonné svíčky
Vonné svíčky jsou kapitola sama pro sebe. Asi ani není potřeba se o nich rozepisovat, protože svíčky nechybí snad v žádné domácnosti. Teplé světlo svíčky dotváří romantickou atmosféru a rozptyluje chmury za dlouhých podzimních i zimních večerů.
Neodmyslitelně patří také k době Adventu. Kupovat by se měly svíčky kvalitní, od prověřených výrobců, zhotovené z kvalitních surovin. U mnoha levných svíček totiž bylo zjištěno, že se z nich při hoření uvolňují do ovzduší toxické látky, které pak člověk dýchá.
Samozřejmě u vonných svíček jde většinou kvalita ruku v ruce s cenou, tedy čím kvalitnější, tím dražší.
Výhodou svíčky je jednoduché použití, vcelku rychlé provonění prostoru a nízké pořizovací náklady. Nevýhodou je otevřený oheň, svíčku tedy není radno nechávat bez dozoru.
Speciální variantou svíček jsou čakrové svíčky. Co jsou to čakrové svíčky a jak se používají?
2) Vonné tyčinky
Vonné tyčinky se oproti vonným svíčkám tak masově oblibě netěší, vyhledávají je spíše fajnšmekři. Spíše než doma si je člověk představuje zapálené někde v chrámu či svatyni. Tyčinky jsou totiž specifické. Navozují mystično.
Primárně se využívaly a stále využívají zejména v Asii k různým tradičním obřadům a rituálům či k vykuřování prostoru od negativních energií.
Ovšem tyčinky nehoří, nýbrž doutnají a místnost tak naplní typicky kouřovou vůní. Což ne každému vyhovuje. Sporný je podobně jako u svíček také zdravotní dopad kouře. Takže i tady by se dalo doporučit staré dobré – všeho s mírou.
Na druhou stranu díky vonným tyčinkám si lze v interiéru vytvořit duchovní, povznesenou atmosféru. Navíc si lze vybrat z široké škály druhů a vůní – indické tyčinky, ájurvédské, japonské nebo tibetské. Stojí už od 45 Kč.
Kdo se chce o historii, výrobě a použití vonných tyčinek dozvědět více, měl by si přečíst samostatný článek Vonné tyčinky, milujete je, nebo nesnášíte?
3) Vonné sáčky
Malé a šikovné. A také levné. Celý interiér se s nimi sice neprovoní, avšak jsou jednoznačně nejlepší volbou pro úložné prostory a těžko větratelné kouty, které dokáží parádně osvěžit.
Skříně, šuplíky s prádlem a místa, kde chce člověk udržet voňavou svěžest, může proložit jedním nebo více vonnými sáčky a má vystaráno. Osvědčí se také jako vůně do auta místo klasického chemického „stromečku“ na zrcátko.
Tyto vonné pytlíčky nejsou žádným převratným objevem. Používaly je už naše babičky např. proto šatním molům apod. Náplň sáčku tvoří většinou směs sušených aromatických bylin nebo květin.
Výhodou je nízká cena a jednoduché, univerzální použití. Kvalitní vonné sáčky lze pořídit už za 40 Kč. Nevýhodou může být jen to, že vůně může brzy vyčichnout a sáček je tak potřeba vyměnit za nový.
4) Aromalampa
Klasickou aromalampu na svíčku zná zřejmě každý. V minulosti byly aromalampičky velmi oblíbené, v poslední době je pozvolna vytlačují modernější a efektivnější katalytické lampy a elektrické difuzéry.
Ovšem aromalampa má své kouzlo. Jednak funguje jako stylová dekorace v interiéru, jednak díky svíčce dokáže vytvořit příjemnou atmosféru.
Aromalampička má prostor na svíčku a nad ním je položena nádobka, kterou je potřeba naplnit vodou. Do té se nakape pár kapek vonného oleje. Plamen svíčky zahřívá vodu i olej v nádobce a do prostoru se tak šíří vůně.
Lampičku lze pořídit levně už od 130 Kč, stejně tak lze vlastnit designový kousek klidně za 1 000 Kč.
Při jejím výběru je třeba si dávat pozor jen na jednu věc – aby vzdálenost mezi miskou lampy a svíčkou byla alespoň 6–7 cm. Je lepší zvolit raději vyšší lampu. V opačném případě se bude voda v misce smíchaná s vonným olejem rychle vařita rychle se odpařovat.
Olej se tak může na stěnách misky začít přepalovat. Což není chtěné, ani zdraví prospěšné.
Nevýhodou aromalampy je opět otevřený oheň, takže není dobré nechávat lampu hořet bez dozoru a odskočit si třeba na nákup. To by se nemuselo vyplatit.
5) Tyčinkový difuzér
Estetické, jednoduché, účinné a oblíbené. To vše jsou klasické tyčinkové aroma difuzéry. Tyčinkový difuzér funguje na principu vzlínání esenciálního oleje z nádobky, jehož vůně se pak šíří do prostoru.
Obrovskou výhodou je „čisté“ použití bez zapáleného ohně. Lze ho použít kdekoli. Ideální místo je tam, kde trochu proudí vzduch, aby se vůně mohla hezky rozlinout po prostoru. Pořízením difuzéru si navíc člověk nezruinuje peněženku, poněvadž se dají sehnat kvalitní kousky už kolem 120–130 Kč.
Je dobré si přečíst 5 tipů, jak správně používat aroma difuzér.
6) Katalytická lampa
Katalytická lampa je dá se říci znovu objevenou novinkou v oblasti bytových parfémů. Tento užitečný pomocník v sobě spojuje funkci aromalampy a pohlcovače pachů v jednom.
Hlavní výhodou katalytické lampy je na rozdíl od ostatních forem interiérových vůní fakt, že vzduch nejenom provoní, nýbrž nejprve jej vyčistí od bakterií a škodlivin (zneutralizují) a teprve poté jej nasytí příjemnou vůní.
Do katalytických lamp se používá speciální náplň, která je tvořena směsí alkoholu a vonných esencí.
Většina lamp je navíc vyvedena v pěkných designech, takže tvoří hezký kousek v každém interiéru. Mírnou nevýhodou může být vyšší cena. Katalytickou lampu lze pořídit cca od 700 Kč výše a je potřeba do ní čas od času koupit novou náplň.
Návod, jak správně používat katalytickou lampu.
7) Elektrický difuzér
Elektrické aroma difuzéry jsou nejnovějším objevem posledních let, co se bytových vůní týče. Jedná se o moderní možnost, jak snadno a efektivně provonět interiér.
Difuzér pracuje na principu rozptýlení vonné esence do prostoru pomocí ultrazvukových vln, respektive ultrazvukové vibrace přetváří vodu v nádobce v mlhu a v mlze je následně rozptýlen esenciální olej. Bez problémů zvládnou provonět standardně velkou místnost (15–20 m2).
Používá se do nich náplň z přírodních éterických olejů. Některé z modelů jsou dokonce vybaveny i funkci zvlhčení vzduchu, takže vám klima nejen provoní, nýbrž zlepší i přesušený vzduch.
Velkou výhodou je, že celý proces probíhá bez přítomnosti ohně. Éterický olej se nezahřívá (jako je tomu u klasické aromalampy), tím pádem nemění své vlastnosti. Používání přístroje je tedy naprosto zdraví bezpečné a maximálně komfortní.
Pokud si člověk navíc pořídí stylově laděný difuzér, může se stát zajímavým doplňkem interiéru.
Elektrické difuzéry potřebují ke svému provozu blízkost zásuvky nebo fungují na baterie. To může být určitá nevýhoda. Na druhou stranu je lze použít kdekoli doma, v kanceláři, v ordinaci, aniž by na ně bylo potřeba dohlížet.
Jedinou větší nevýhodu tak představuje vyšší pořizovací cena, která zpravidla startuje někde kolem 1 000 Kč. Za luxusnější kousky např. stylové difuzéry značky Boles ď olor se dá klidně i kolem 2 000 Kč.