Propustka k lékaři – doprovod, vzor, formulář ke stažení

Každý zaměstnanec musí někdy navštívit lékaře, ať už preventivně či akutně. Zákoník práce upravuje podmínky, za kterých zaměstnavatel musí zaměstnanci umožnit návštěvu lékaře. Kdy zaměstnanec potřebuje propustku k lékaři a může zaměstnanec získat propustku k lékaři jako doprovod?
Informace o propustce k lékaři
Nárok na propustku k lékaři má zaměstnanec, zdravotnické zařízení, které zaměstnanec navštěvuje, pokud je zdravotnické zařízení ve smluvním vztahu se zdravotní pojišťovnou, u které je zaměstnanec registrován. Dále se musí jednat o zdravotnické zařízení nejblíže bydlišti nebo pracovišti zaměstnance.
Při doprovodu osoby blízké k lékaři má zaměstnanec rovněž nárok na pracovní volno s náhradou mzdy.
Vzor propustky k lékaři musí obsahovat osobní údaje zaměstnance, datum a dobu návštěvy lékaře, jméno lékaře a jeho podpis.
Propustka k lékaři
Problematiku a podmínky propustky k lékaři upravuje zákon č. 262/2006 Sb., zákoník práce, a dále nařízení vlády č. 590/2006 Sb. Pokud zaměstnanec potřebuje navštívit v pracovní době lékaře, jedná se o tzv. důležitou osobní překážku v práci.
Podle uvedených zákonných předpisů má zaměstnanec při důležité osobní překážce v práci nárok na pracovní volno a v některých případech i pracovní volno s náhradou mzdy.
Co se týká návštěvy lékaře, pak platí, že zaměstnanec by měl k lékaři chodit mimo pracovní dobu. To však většinou není možné, protože většina lékařů má ordinační hodiny podobné jako je pracovní doba zaměstnanců. Co v takové situaci dělat?
Pokud není možné navštívit lékaře mimo pracovní dobu, pak podle zákona má zaměstnanec nárok na placené pracovní volno po dobu nezbytně nutnou. Co přesně je nezbytně nutná doba, však není zákonem stanoveno. Může se jednat jen o dvě hodiny i o celý den.
Doba volna poskytnutá zaměstnavatelem závisí na celkovém čase stráveném u lékaře a na čase cesty tam a zpět do zaměstnání. Podmínkou propustky k lékaři však je, že zdravotnické zařízení, které zaměstnanec navštěvuje, musí být ve smluvním vztahu se zdravotní pojišťovnou, u které je zaměstnanec registrován. Nesmí tedy jít o soukromého lékaře nebo zdravotnické zařízení.
Kdy má zaměstnanec nárok na propustku?
Zákoník práce a nařízení vlády č. 590/2006 Sb. stanovují rozsah jiných důležitých osobních překážek v práci, včetně případů, kdy zaměstnanci přísluší náhrada mzdy ve výši průměrného výdělku zaměstnance. Jedná se o tyto případy:
- vyšetření nebo ošetření zaměstnance ve zdravotnickém zařízení
- pracovnělékařská prohlídka, vyšetření nebo očkování související s výkonem práce
- přerušení dopravního provozu nebo zpoždění hromadných dopravních prostředků
- znemožnění cesty do zaměstnání u těžce zdravotně postiženého zaměstnance
- svatba
- narození dítěte
- úmrtí osoby blízké zaměstnanci
- doprovod rodinného příslušníka k lékaři
- pohřeb spoluzaměstnance
- přestěhování
- vyhledání nového zaměstnání
Je tedy zřejmé, že nárok na propustku nesouvisí jen je zdravotním stavem zaměstnance, nýbrž i jinými situacemi. Nejčastěji však zaměstnanec žádá právě o propustku k lékaři.

Propustka dle zákoníku práce
Co zákoník práce a propustka? Pokud zaměstnanec prokáže potřebu návštěvy lékaře v pracovní době, je zaměstnavatel povinen mu propustku k lékaři dát, přesněji řečeno dát mu pracovní volno a ve stanovených případech mu dát i náhradu mzdy.
Podle uvedeného nařízení vlády poskytne zaměstnavatel zaměstnanci pracovní volno s náhradou mzdy na nezbytně nutnou dobu, pokud:
- bylo vyšetření nebo ošetření provedeno ve zdravotnickém zařízení, které je ve smluvním vztahu ke zdravotní pojišťovně, kterou si zaměstnanec zvolil, a
- které je nejblíže bydlišti nebo pracovišti zaměstnance a je schopné potřebnou zdravotní péči poskytnout.
Pokud bylo vyšetření nebo ošetření provedeno v jiném než nejbližším zdravotnickém zařízení, poskytne zaměstnavatel pracovní volno na nezbytně nutnou dobu, avšak náhrada mzdy se poskytuje nejvýše za dobu jako by se jednalo o nejbližší zdravotnické zařízení.
Zákoník práce a návštěva lékaře
Podle zákoníku práce návštěva lékaře může proběhnout během pracovní doby z několika zákonných důvodů:
- plánované lékařské vyšetření i akutní ošetření
- očkování a další zákroky, které souvisejí s výkonem práce, které si vyžádá zaměstnavatel
- doprovod k lékaři – musí jít o rodinného příslušníka (dítě, partnera/partnerky, manžela/manželky nebo rodičů a prarodičů
Pokud jde o doprovod k lékaři, pak u uvedených rodinných příslušníků má zaměstnanec nárok na pracovní volno s náhradou mzdy. U ostatních osob má nárok na volno bez náhrady mzdy.
Zákoník práce dále říká, že zaměstnanec musí o poskytnutí volna včas požádat. To se týká plánovaných vyšetření. Pokud se jedná o akutní ošetření, musí dát zaměstnanec co nejdříve vědět zaměstnavateli o překážce v práci a o předpokládané době jejího trvání. Jinak mu hrozí neomluvené zameškání práce.
Zaměstnanec také musí zaměstnavateli dodatečně prokázat, že u lékaře skutečně byl. Tedy bude potřebovat potvrzení o návštěvě lékaře.
Je možná propustka k lékaři na celý den?
Podle zákona poskytne zaměstnavatel zaměstnanci volno k návštěvě lékaře jen na dobu nezbytně nutnou. Může dát propustku k lékaři na celý den? Vždy záleží na domluvě se zaměstnavatelem, avšak málokterý zaměstnavatel dá zaměstnanci propustku k lékaři na celý den.
V jednom případě ji však dát musí. Jedná se o darování krve. Pokud totiž zaměstnanec daruje krev, má nárok na placené volno po dobu cesty, dobu odběru a také zotavení. To je obvykle 24 hodin. Darovat krev lze maximálně pětkrát ročně. Takže by zaměstnanec mohl získat dalších 5 dnů volna.
Pokud zaměstnanec daruje i další biologický materiál, může dostat volno 48 hodin od nástupu cesty k odběru. A pokud to lékař uzná za vhodné, může to být až 96 hodin.
Propustka k lékaři – doprovod
Pokud zaměstnanec potřebuje někomu dělat doprovod k lékaři, má nárok na propustku? Ano, avšak jen v některých případech. Zaměstnavatel poskytne zaměstnanci pracovní volno s náhradou mzdy, pokud se jedná o doprovod:
- manžela/partnera
- druha
- dítěte
- rodiče a prarodiče
- rodiče či prarodiče manžela/partnera
U ostatních blízkých osob sice zaměstnavatel může volno také poskytnout, avšak bude to volno neplacené. Stejně jako u samotného zaměstnance se i u doprovázené osoby může se jednat o náhlé onemocnění či úraz, nebo plánované vyšetření.
Propustka k lékaři – vzor
Vzor propustky k lékaři je volně dostupný a zdarma ke stažení níže:
Zákoník práce žádný konkrétní vzor propustky k lékaři nestanovuje. Pokud někdo doma nemá tiskárnu a nemůže si vzor propustky k lékaři vytisknout, může se obrátit na svého zaměstnavatele.
Zaměstnavatelé většinou mívají k dispozici formuláře propustek k lékaři. Měla by je mít i většina zdravotnických zařízení. Co by měla propustka k lékaři obsahovat? Není to nic složitého:
- jméno a příjmení zaměstnance
- datum návštěvy lékaře
- časové údaje – kolik času strávil zaměstnanec u lékaře
- název a kontaktní údaje lékaře nebo zdravotnického zařízení – ideálně telefonní číslo a adresa
- razítko, podpis a jméno lékaře
Někteří zaměstnavatelé požadují uvést i důvod návštěvy lékaře. Nicméně pokud zaměstnanec nechodí k lékaři příliš často, je většina zaměstnavatelů benevolentních a ani potvrzení o návštěvě lékaře nepožadují.
Vzor omluvenky do práce
Pokud zaměstnanec nemůže přijít do práce, musí se zaměstnavateli včas omluvit. Neomluvená absence totiž může mít pro zaměstnance nepříjemné důsledky, jako je například snížení mzdy nebo dokonce výpověď. Nicméně není třeba hned dokládat potvrzení o návštěvě lékaře, protože třeba s rýmou neběží člověk hned k doktorovi.
V takových případech zaměstnavatelé často poskytují tzv. sick days. Jedná se o benefity a motivace zaměstnanců, které dnes většina zaměstnavatelů nabízí svým zaměstnancům nad rámec zákonné nemocenské dovolené. Zaměstnanci na základě těchto benefitů mají nárok na určitý počet dnů volna v roce, které mohou využít v případě nemoci, bez nutnosti shánět a předkládat vzor omluvenky do práce.
Je to sice volno poskytnuté pro případ nemoci, nicméně zaměstnavatelé v těchto případech nemoc nijak dokládat nechtějí, takže záleží na zaměstnanci, z jakého důvodu si „sick days“ vybere. Může volno čerpat třeba za účelem vyřízení nějaké osobní záležitosti nebo skutečně ze zdravotních důvodů, když nechce jít k lékaři.
Vzor potvrzení o návštěvě lékaře
Když zaměstnanec potřebuje navštívit lékaře a chce čerpat pracovní volno, bude zpravidla potřebovat potvrzení o návštěvě lékaře. Většina lékařů má svůj vzor potvrzení o návštěvě lékaře, příp. si ho lze stáhnout zdarma na internetu. Vzor potvrzení o návštěvě lékaře je shodný či podobný se vzorem propustky k lékaři.
V obou případech se jedná o potvrzení lékaře či zdravotního zařízení, že daný zaměstnanec v určitém termínu lékaře navštívil. Není potřeba v tom hledat nic složitého. Takový vzor potvrzení o návštěvě lékaře si může každý vytvořit i sám doma.