Přírodní masky na vlasy – 5 domácích receptů z dostupných surovin
Někdo má to štěstí, že se může pyšnit hřívou hustých lesklých vlasů celý život a nemusí pro to téměř nic zvláštního dělat. Pokud ovšem mezi takové vyvolené nepatříme, je dobré čas od času dopřát vlasům intenzivnější péči, než jen zběžné umytí šamponem a uhlazení kondicionérem. Pravidelná vlasová kůra umí být výtečnou prevencí před vysušením vlasů i roztřepenými konečky.
Nechce se vám ale hned běžet do drogerie pro hotovou vlasovou masku? Nemusíte. Prozkoumejte ledničku a spíž, protože perfektní vlasovou kůru si můžeme připravit i z běžně dostupných surovin, podobně, jako to dělaly naše babičky.
Níže najdete seznam surovin, z nichž se dá maska vyrobit, a přidali jsme také 5 ozkoušených receptů na domácí masku na vlasy, kterou zvládne během chvilky úplně každý.
Vitaminy, minerály i duševní pohoda
Kvalita vlasů záleží na mnoha faktorech. Důležitá je nejen přiměřená „vnější“ péče o vlasy, ale také pestrý jídelníček bohatý na vitaminy a minerály a rovněž dostatek pohybu, který zajistí to správné prokrvení i těch nejdrobnějších kapilár.
Klíčová pro zdraví vlasů je také psychická pohoda a vyrovnanost, neboť dlouhodobý stres kolikrát dokáže s vlasy zatočit výrazně hůř, než jen přechodný nedostatek vitaminů a minerálů ve stravě.
Vejce – vaječné žloutky s oblibou na vlasy používala už rakouská císařovna Alžběta (Sisi), která byla svou nádhernou hřívou proslulá daleko za hranicemi monarchie. Zejména žloutek obsahuje velké množství vitaminů (A, D E) a bílkovin.
Rozšlehané syrové vejce působí desinfekčně na pokožku hlavy a kromě živin dodá vlasům krásný lesk. Zlepší kondici suchých a poškozených vlasů.
Pivo – bohatý zdroj bílkovin, které naše vlasy potřebují. Pivo vlasy vyživuje, podporuje jejich růst i objem a napomáhá regeneraci. Působí blahodárně také na pokožku hlavy.
Med – hydratuje a působí antibakteriálně. Dokáže ve vlasech udržet potřebnou vlhkost a navrátit jim lesk. Může pomoci i s nadměrným vypadáváním vlasů.
Kvalitní oleje – velkým pomocníkem bude olivový nebo kokosový olej. Ideální pro ošetření roztřepených konečků. Olivový olej dokáže zamknout ve vlasovém vláknu vlhkost a tak vlas chránit před vysoušením. Kokosový olej vlasy zregeneruje. Levandulový, mandlový či rozmarýnový esenciální olej dokonce mohou pomoci také při vypadávání vlasů.
Citron – citronová šťáva stahuje mastnotu z vlasů, má výborné čisticí schopnosti, také vlasy zpevní, uhladí strukturu vlasu a tím jim dodá lesk.
Káva – kofein v kávě podporuje prokrvení vlasové pokožky a tím pádem i vyživení vlasových cibulek. Mletá káva pomáhá udržovat vlasy hydratované.
Kopřiva – na jaře čerstvé, v zimě sušené. Odvar z kopřiv je vhodný pro zlepšení kvality i vzrůstu vlasů. Bohužel ale samotné kopřivy nezastaví padání vlasů.
Mléko, tvaroh či bílý jogurt – pro hydrataci a vyrovnání pH pokožky
Pokud vám v lednici občas zbyde něco ze sortimentu ovoce-zelenina, můžete přidat i následující:
Okurková šťáva – pro hydrataci
Avokádo – hydratuje a vyživuje díky vysokému obsahu vitaminů a minerálů
Banán – hydratuje, vyživuje a dodává vlasům lesk
5 jednoduchých receptů na přípravu domácí masky
Množství surovin vždy přizpůsobte délce a hustotě vlasů. V receptech je standardně uváděna dávka spíše pro kratší až polodlouhé vlasy. Masku si připravujte vždy čerstvou.
Obecně se také doporučuje nechat masku působit 20 – 30 minut, ale máte-li více času nebo hodně zničené vlasy, zkuste si vlasy po nanesení masky zabalit do igelitu a následně do ručníku, aby se vlasy zahřáli. Nechte působit klidně i hodinu nebo dvě, účinek masky tak bude intenzivnější.
Jedinou výjimku tvoří maska vajíčková, ta by mohla po zahřátí začít zapáchat, takže z té si zábal raději nedělejte!
Maska ze syrových vajec, kokosového a olivového oleje
Tato maska je velmi jednoduchá, rychlá a účinná. Je ideální pro hodně suché vlasy. Vejce dodá vlasům nálož vitaminů a olej v nich pomůže uzamknout vlhkost, takže se vlasy tak rychle nevysušují.
Co budete potřebovat:
- 1–2 žloutky
- ½ polévkové lžíce kokosového oleje
- ½ polévkové lžíce olivového oleje
Všechny suroviny dobře promíchejte nebo promixujte. Nanášejte na mokré a ručníkem osušené vlasy, ideálně od kořínku až ke konečkům. Jelikož se jedná o masku na olejové bázi, nenanášejte masku na pokožku hlavy, aby se vám vlasy nezačaly více mastit. Při smývání masky použijte pouze vlažnou vodu, pokud byste je oplachovali horkou vodou, vejce by se ve vlasech srazila.
Poznámka: Pokud máte hodně suché vlasy, použijte pouze žloutky, pokud máte vlasy normální, můžete použít celé vejce i s bílkem a na mastné vlasy se někdy doporučuje použít jen bílek.
Maska z piva, medu a banánu
Med v masce bojuje proti roztřepeným konečkům, banán dodá hydrataci, pivo zlepší pružnost i lesk vlasů a podporuje jejich růst, vejce dodá potřebné vitaminy.
Co potřebujete:
- 1 zralý banán
- 1 vejce
- 1 polévková lžíce medu
- ½ šálku černého piva (nemáte-li tmavé, bude stačit i světlé pivo)
Všechny ingredience rozmixujte v mixéru (bude vám stačit i tyčový mixér) do jemné, hladké konzistence. Masku následně naneste na suché vlasy a rozetřete ji od kořínků až po konečky nejlépe hřebenem se širokými zuby, podobně, jako se nanáší barva na vlasy.
Nechte působit alespoň 30 minut a pak z vlasů důkladně opláchněte vlažnou vodou. Kvůli vejci se vyhněte horké vodě, jinak by se vám vajíčko ve vlasech srazilo a šlo by hůř vymýt.
Maska z avokáda a citronové šťávy
Avokádo je výživná potravina po všech stránkách. Obsahuje třetinu oleje a dvě třetiny nenasycených tuků. Pokud vám doma nějaké avokádo zbyde a na pomazánku či jinou úpravu už z důvodu přezrálosti nebude moc vhodné, nevyhazujte jej, ale použijte ho do masky na vlasy.
Maska z avokáda je dobrou volbou pro všechny typy vlasů, ale nejvíc je ocení vlasy suché. Proč?
Avokádo vlasy hydratuje a vyživí. Přidaná citronová šťáva dodá další potřebné vitaminy a olej ve vlasech uzamkne vlhkost a vlasy se poté tak rychle nevysušují.
Co budete potřebovat:
- 1 zralé avokádo
- 2 lžíce olivového nebo kokosového oleje
- 2 čajové lžičky citronové šťávy
- můžete přidat i 1 lžíci medu proti roztřepeným konečkům
Dužinu avokáda rozmačkejte vidličkou nebo rozmixujte, přidejte olej a citronovou šťávu a vše dobře smíchejte, aby se vytvořila propojená směs. Naneste na vlhké vlasy a nechte působit asi 20 minut. Pro vyšší účinek lze vlasy zabalit do igelitu. Část masky také můžete vmasírovat i do pokožky hlavy. Poté vlasy důkladně opláchněte.
Rychlá vlasová maska z želatiny
Želatina je velkým zdrojem bílkovin, které naše vlasy potřebují. Zároveň navrací vlasům lesk.
Co budete potřebovat:
- 1 čajovou lžičku želatiny
- šálek teplé vody (250 ml)
- 1 lžička octa
Pro přípravu masky stačí rozmíchat lžíci práškové želatiny v šálku teplé vody, dokud se nerozpustí. Do směsi přidejte ocet, následně naneste na vlhké vlasy po celé délce a zakryjte je igelitem nebo koupací čepicí. Po 10 až v15 minutách smyjte teplou vodou.
Kávová maska s olejem a vejcem
Kofein v kávě má povzbuzující účinky jak při vnitřním, tak při vnějším užívání. Kofein má podpořit růst vlasů a je proto také častou přísadou šamponů určených proti vypadávání vlasů. Samotná mletá káva pomáhá ve vlasech udržet vlhkost a předcházet tak jejich dehydrataci.
Co budete potřebovat:
- 2 lžíce mleté kávy
- 2 lžíce olivového oleje
- 1 žloutek
Smíchejte všechny suroviny a masku naneste na suché vlasy po celé jejich délce. Po cca 20 minutách smyjte vlažnou vodou. Pokud byste použili horkou vodu, vajíčko by se ve vlasech srazilo a těžko byste jej dostávali dolů.
Tip na olejovou kúru pro velmi suché vlasy
Na závěr ještě jedna jednoduchá olejová kůra, kterou ocení všichni, které trápí suché a poškozené vlasy. Olej vlasy zpružní a dodá jim hebkost. Ricinový olej dokáže povzbudit i růst a hustotu vlasů.
Jak na olejový zábal na vlasy
Zahřejte půl šálku oleje (kokosový, olivový, nebo ricinový) a postupně naneste po celé délce vlasů pramínek po pramínku a vmasírujte také do kůže. Zabalte vlasy do igelitu nebo koupací čepice a překryjte je ručníkem, aby byly v teple. Nechte působit minimálně hodinu a nebo klidně i přes noc.
Tip na knihy s recepty na přírodní kosmetiku
Baví vás doma experimentovat s výrobou přírodní kosmetiky?
Potom by se vám mohla líbit praktická a inspirující kniha Zkuste to doma sami – péče o tělo a vlasy, ve které najdete 137 receptů na přírodní kosmetiku. Pomocí běžně dostupných surovin si můžete sami doma během chvíle připravit šampon na vlasy, masku, zubní pastu, různé masti nebo třeba deodorant a to vše v čisté přírodní kvalitě, bez škodlivé chemie a nakonec i za pár peněz.
V knihovničce přírodní kosmetiky by vám neměla chybět ani pěkně zpracovaná kniha Přírodní kosmetika – Jak na to, která vám poskytne přes 200 rad postupů a návodů k výrobě přírodní kosmetiky.
Zajímavosti o maskách na vlasy
Masky na vlasy si v posledních letech získaly obrovskou oblibu díky své schopnosti vyživovat, posilovat a proměňovat naše vlasy. Tyto hloubkově ošetřující kúry nabízejí řadu výhod pro boj s různými problémy s vlasy. Ať už se potýkáte se suchostí, krepatěním nebo poškozením, masky na vlasy mění pravidla hry. I když jste možná obeznámeni s jejich účinností, zde je několik zajímavých faktů o maskách na vlasy, které možná neznáte:
Starobylý původ
Masky na vlasy se používají již tisíce let. Ve starém Egyptě ženy používaly různé přírodní ingredience, jako je olivový olej, med a vejce, aby dosáhly hedvábných a lesklých vlasů. To dokazuje, že snaha o neuvěřitelné vlasy je dlouhodobou snahou napříč historií.
Cílené ošetření
Masky na vlasy mohou řešit specifické problémy vlasů a poskytují cílené ošetření pro různé potřeby. Existují například masky speciálně vyvinuté pro opravu roztřepených konečků, dodání objemu, zvýšení lesku nebo dokonce stimulaci růstu vlasů. Díky této všestrannosti jsou masky na vlasy vhodné pro každého, bez ohledu na jeho jedinečný typ vlasů nebo problém.
Intenzivní hydratace
Jednou z hlavních výhod masek na vlasy je jejich schopnost hloubkově hydratovat a zvlhčovat vlasy. Tyto kúry často obsahují složky, jako je bambucké máslo, kokosový olej nebo arganový olej, které pronikají do vlasových stvolů, uzavírají vlhkost a obnovují přirozenou hydrataci. To vlasy nejen vyživuje, ale také pomáhá bojovat proti vysušování, snižuje krepatění a podporuje celkové zdraví vlasů.
Obnovující vlastnosti
Vlasové masky mohou zvrátit poškození způsobené tepelným stylingem, faktory životního prostředí a chemickým ošetřením. Složky jako keratin, bílkoviny a nezbytné vitaminy a minerály působí na obnovu vlasových kutikul, posilují prameny a obnovují pružnost. Pravidelné používání masek na vlasy může pomoci oživit poškozené a lámavé vlasy a vrátit jim život.
Zážitek jako v lázních
Použití masky na vlasy může být luxusním a relaxačním zážitkem. Mnoho masek na vlasy má lákavé vůně, od květinových po ovocné, které mohou během domácího ošetření vytvořit atmosféru podobnou lázním. Vmasírování masky do pokožky hlavy a vlasů může také stimulovat krevní oběh a podpořit relaxaci.
Snadná aplikace
Masku lze snadno aplikovat na obličej a tělo:. Použití masky na vlasy se může zdát náročné, ale ve skutečnosti je to docela jednoduché. Masku obvykle nanesete na čisté, vlhké vlasy a zaměříte se na jejich délky a konečky. Některé masky vyžadují delší dobu působení, zatímco jiné lze opláchnout již po několika minutách. Pro zajištění maximální účinnosti je nezbytné dodržovat přiložené pokyny.
Víceúčelové kouzlo
Masky na vlasy nejsou určeny výhradně pro vaše vlasy. Mnohé masky mají další výhody a mohou sloužit jako dvojí ošetření pokožky hlavy nebo dokonce pleti. Některé masky obsahují složky, jako je tea tree olej nebo máta peprná, které mohou zklidnit svědivou pokožku hlavy nebo pomáhají kontrolovat lupy. Jiné mohou působit na vaši pokožku a poskytnout jí intenzivní hydrataci nebo zklidnit podrážděná místa.
Udělej si sám
Na trhu je sice k dispozici nespočet masek na vlasy, ale můžete si také vytvořit vlastní DIY verze s použitím ingrediencí z vaší kuchyně. Například maska z jogurtu a medu může poskytnout výživu a lesk, zatímco maska z avokáda a olivového oleje může zajistit hloubkovou hydrataci. Masky na vlasy, které si uděláte sami, umožňují experimentovat a přizpůsobit si je, což představuje zábavný a cenově výhodný způsob péče o vlasy.
Čas na péči o sebe
Je to také forma péče o sebe sama: Používání masky na vlasy není jen o zlepšení zdraví vašich vlasů. Když si uděláte čas na hýčkání, relaxaci a zaměříte se na svou pohodu, může to mít pozitivní dopad na vaši celkovou náladu a úroveň stresu. Zařazení pravidelné masky na vlasy může být příjemným rituálem, který podporuje lásku k sobě a péči o sebe.
Závěrem lze říci, že masky na vlasy jsou více než jen kosmetický trend; jsou mocným nástrojem pro proměnu vlasů a péči o sebe. Vlasové masky, jejichž historie sahá až do starověkých civilizací, prošly zkouškou času jako spolehlivé řešení různých problémů s vlasy.
Jejich schopnost hloubkově hydratovat, regenerovat a transformovat vlasy z nich dělá nezbytný doplněk každé péče o vlasy. Až budete mít příště chuť dopřát svým vlasům trochu lásky navíc, sáhněte po masce na vlasy a nechte její vyživující vlastnosti působit.