Konvenční, přírodní a bio kosmetika – jak se liší
Mnoho lidí v současnosti pečlivě zkoumá nejen složení potravin před jejich vložením do nákupního košíku, ale postupně se víc a víc zvyšuje také touha vědět, co vše obsahuje kosmetika, kterou denně používáme. Chceme žít zdravě. Zajímá nás tedy nejen co jíme, ale i to, co na sebe mažeme, v čem si myjeme vlasy a zda jsou námi používané výrobky šetrné nejen k našemu tělu, ale i k přírodě.
Mýdla, sprchové gely, šampóny, krémy a vlastně celá tělová kosmetika, to všechno jsou produkty, jejichž obsah naše pokožka během několika vteřin vstřebá do organismu a krevního řečiště. Proto chceme vědět, čím svou kůži živíme a zda je produkt zdraví neškodný.
V poslední době se to všude kolem nás hemží pojmy jako přírodní kosmetika, bio kosmetika, veganská kosmetika nebo dokonce raw kosmetika. A co má nálepku přírodní, zařazujeme si automaticky jako zdraví prospěšné. Ale tohle nemusí být tak jednoznačné. Pojďme si vysvětlit rozdíly mezi jednotlivými pojmy, ať máme při příštím nákupu kosmetiky jasněji.
Co je to biokosmetika a jaké jsou její výhody?
Neobsahují agresivní chemické látky ani umělé stabilizátory. Biokosmetika Je také známá tím, že je ohleduplná k životnímu prostředí, protože je vyrobena z přírodních nebo organických látek, navíc tyto výrobky obvykle nejsou testovány na zvířatech.
Biokosmetika je obvykle vyrobena z rostlinných derivátů. Tyto rostlinné složky jsou považovány za zdravější alternativu standardní kosmetiky vyrobené ze syntetických přísad. Chemické látky přidávané do standardní syntetické kosmetiky se mohou vstřebávat krevním oběhem. Toto vstřebávání může vést k nahromadění toxických látek, které jsou zdraví škodlivé.
Biokosmetika neobsahuje složky, které mohou u lidí s citlivou pokožkou vyvolat kožní alergie. Neobsahuje ropu, konzervační látky ani alkohol. Mnohé z těchto umělých složek mohou způsobit negativní účinky, jako jsou vrásky a olupování pokožky.
Výrobky biokosmetiky Jsou často vyráběny z přírodního rostlinného nebo olivového oleje. V biokosmetice se často používají také výtažky z rostlin a ovoce. Složky, jako je čistý výtažek z aloe vera, se používají k doplnění vlhkosti a ochraně pokožky.
1. Klasická neboli konvenční kosmetika
To je kosmetika, kterou seženete v každé drogerii. Její výhodou je cenová dostupnost. Pokud se ale zajímáte o své zdraví, pravděpodobně se při bližším prozkoumání jejího složení budete chtít této kosmetice vyhnout. Proč?
Hlavní surovinou pro výrobu konvenční kosmetiky je ropa, respektive její deriváty. Dále minerální oleje a jiné syntetické látky. Například klasická černá řasenka obsahuje dehet. Bohužel chemické ingredience v kosmetice mohou nepříznivě působit na naše zdraví. Většina z těchto látek je dokonce karcinogenní.
A vzhledem k tomu, že všechny se přes pokožku dostávají téměř okamžitě do krve a dál do vnitřních orgánů, zatěžujeme naše tělo toxiny a můžeme si tak časem zadělat na hormonální problémy či potíže s imunitou nebo i závažnější nemoci.
V souvislosti s konvenční kosmetikou a toxickými látkami v ní obsažených jsou nejčastěji zmiňovány parabeny, silikony, ftaláty, SLS (Sodium Lauryl Sulfat), SLES (Sodium Laureth Sulfate) a propylenglykol (PEG, PG).
Další zradou klasické kosmetiky je také její zdánlivý zkrášlující efekt. Díky všem zmiňovaným přísadám sice opravdu po použití „chemického“ krému nebo šamponu na vlasy bude vaše pleť vláčná a vlasy krásně lesklé, ale při dlouhodobém používání začne pokožka chřadnout a rychle stárnout.
Pokud například zvolíte krém s vysokým obsahem syntetického glycerinu nebo silikonu, můžete své pleti místo pořádné hydratace zajistit naprosto pravý opak – dlouhodobou dehydrataci.
2. Přírodní kosmetika
Přírodní kosmetika jsou produkty vyrobené z přírodních surovin, jako jsou rostlinné výtažky, esenciální oleje, minerály a další přirozeně se vyskytující látky. Tyto výrobky neobsahují žádné syntetické ani umělé složky a často se netestují na zvířatech.
Přírodní kosmetika se používá k péči o pleť, pokožku těla i vlasy. Je stále oblíbenější díky svým přírodním složkám, které jsou často šetrnější k pokožce a méně pravděpodobně způsobují alergické reakce.
Není přírodní jako přírodní
Pozor však na kosmetiku, co se jako přírodní tváří pouze na obalu. Můžete totiž narazit na kosmetiku vyrobenou převážně ze syntetických látek, ve které byly částečně použity přírodní příměsi (éterické oleje nebo výtažky z rostlin) ovšem v tak zanedbatelném množství, že v celkovém objemu tvoří jen zanedbatelné procento.
Zato základem produktu budou minerální oleje a vazelína či parafin získané z ropy. Díky tomuto složení je takováto „přírodní“ kosmetika mnohem levnější, než opravdu 100% kvalitní přírodní či bio kosmetika.
Řiďte se podle složení na obalu, podle INCI
Při výběru kosmetiky vždy čtěte její složení. To musí být ze zákona uvedeno na každém produktu a vychází z tzv. INCI = Internacional Nomenclatire of Cosmetics Ingrediens.
Co je INCI? Jedná se povinnost vypsat na obal výrobku jeho přesné složení. Jednotlivé ingredience musí být uváděny v posloupnosti přesně podle výše množství, jaké je v produktu obsaženo. Tzn., že na prvních příčkách jsou vždy látky, které v produktu převažují, úplně v závěru pak látky, jejichž obsah je v produktu nejmenší. Slovíčka jako paraben, silikon, mineral oils, atp. jsou mezinárodní a určitě byste je ve složení nepřehlédli.
3. Bio kosmetika
BIO kosmetika je kvalitativně vyšším levelem kosmetiky přírodní, jsou na ni kladeny přísnější požadavky. Označení „BIO kosmetika“ může mít jen taková přírodní kosmetika, na jejíž výrobu byly použity suroviny v BIO kvalitě, tj. vypěstované podle udržitelných zásad kontrolovaného ekologického zemědělství.
Co mají přírodní a BIO kosmetika společné? Jsou to zejména tyto body:
- Je složena z přírodních surovin, olejů, extraktů a přírodních aromat, často obohacena o další výživné složky a vitaminy
- Neobsahuje ropné produkty, minerální oleje, silikony, parabeny, sulfáty, ftaláty a jiné syntetické látky
- Neobsahuje chemická barviva a chemické konzervanty
- Je šetrná k pokožce celého těla, zabraňuje stárnutí pleti
- Přirozeně vyživuje pokožku i vlasy
- Nezatěžuje vaše tělo zdraví ohrožujícími látkami a toxiny
- Výroba je šetrná k přírodě (platí zejména pro BIO kosmetiku)
Samozřejmě v ní nesmí být žádné chemické látky stejně jako u přírodní kosmetiky.
4. Veganská kosmetika
Dalším druhem kosmetiky je veganská kosmetika. Kromě toho, že kosmetika veganská nesmí obsahovat syntetické látky, ropné deriváty, parabeny či silikony, tak nesmí obsahovat ani žádné živočišné produkty a látky živočišného původu (lanolín, včelí vosk apod.). Samozřejmostí u této kosmetiky je také fakt, že není testována na zvířatech.
Veganskou kosmetiku poznáte nejčastěji podle jejího loga se zelenou slunečnicí (Vegan Society) a smí se s ním pyšnit jen produkty splňující normu Vegan Animal-free Standards.
Certifikace kosmetiky
Pokud chcete mít jistotu, že nekupujete zajíce v pytli, ale opravdovou přírodní nebo BIO kosmetiku, lze se orientovat i podle certifikátů, které může daná kosmetika mít. Jestliže je produkt certifikován, je to na obalu zpravidla uvedeno společně se značkou nebo logem výrobce.
K nejběžnějším certifikátům kosmetiky patří např. Ecocert, BDIH, CPK (Certifikovaná přírodní kosmetika), Natrue, Vegan, Fairtrade a další. Známým českým certifikovaným výrobcem přírodní kosmetiky je u nás např. značka SALOOS.
Rozdíly mezi ekologickou kosmetikou a organickou kosmetikou
Na současném trhu existuje široká škála výrobků označovaných jako ECO nebo BIO. Jedním z nejvýznamnějších rozdílů mezi výrobky bio kosmetiky a ekologické kosmetiky je množství přírodních produktů, které obsahují. Výrobky bio kosmetiky musí být vyrobeny z nejméně 95 % z přírodních produktů, zatímco v případě výrobků ECO nejsou normy tak přísné.
Hlavní charakteristikou výrobního procesu biokosmetiky je, že je šetrný k životnímu prostředí. U biokosmetiky jsou vyžadovány stejné standardy, ale navíc jsou její složky také zcela přírodní a pocházejí z plodin, které podléhají mnohem přísnějším normám. Kromě toho je velká pozornost věnována kvalitě výroby a ekologickému balení, přičemž testování na zvířatech je přísně zakázáno.