Proč poslouchat své tělo
Dostavuje se bolest břicha a průjem před nepříjemnými povinnostmi nebo při nestíhání? Tak pozor! Stres je totiž hlavním spouštěcím faktorem syndromu dráždivého tračníku. Ten se vyznačuje opakovanými bolestmi břicha a průjmem, zácpou nebo nadýmáním a osobní zkušenost s tím má 15 % populace.
Zažívání probíhá 24 hodin denně nezávisle na tom, zda člověk jí, spí nebo pracuje. Zdravé zažívání není slyšet a běžně si jej lidé neuvědomují. To se změní až ve chvíli, kdy zažívání přestane fungovat tak, jak má. Nepříjemné pocity v oblasti břicha a střev mohou být jak akutní, tak chronické.
V obou případech je důležité příznaky nepodceňovat a navštívit lékaře. Ten rozhodne o závažnosti střevních komplikací a případně zahájí léčbu. Nemusí se přitom jednat hned o operaci, při některých onemocněních pomůže individuální úprava jídelníčku, jako je vyloučení některé potraviny nebo zařazení probiotik, a změna životního stylu.
Stud se střevními komplikacemi není na místě. Zejména pokud se nepříjemné pocity jako jsou bolesti břicha, zácpa, průjem a nadýmání opakují.
Syndrom dráždivého tračníku – trpí práce i soukromí
Pacienti se syndromem dráždivého tračníku uvádějí, že je nemoc nepříznivě ovlivňuje ve všech oblastech života – v pracovní, intimní i společenské. Kvůli nemoci se cítí izolovaní, omezovaní, v rozpacích, zpomalení a ve stresu. Přesto je pro ně těžké překonat stud a navštívit odborníka.
Příznaky syndromu dráždivého tračníku:
- bolesti břicha a křeče
- průjem, zácpa nebo obojí
- nadýmání a pocit plného žaludku
- nadměrné větry (plynatost)
Stud a bagatelizace střevních potíží u řady lidí nejen významně časově odsouvá řešení potíží, avšak v případě závažných onemocnění – nádorů či závažných chronických střevních zánětů (Crohnova nemoc, ulcerosní kolitida) – může být hlavním viníkem trvalých následků (záněty) či dokonce úmrtí (nádorová onemocnění).
10 zásad pro zdravější střeva
Trávicí systém rozkládá a vstřebává veškerou přijatou potravu a tekutiny na živiny potřebné pro tělo. Trávicí soustava zahrnuje jícen, žaludek, tenké střevo, tlusté střevo neboli tračník a konečník a řitní otvor. Celková délka je přibližně 9-10 metrů, z toho jak je dlouhé tlusté střevo? Takřka 1,5 metru. Dle toho, co bylo snědeno, může trvat 12-48 hodin, než potrava překoná celou délku trávicího traktu.
- K zachování zdraví střev je důležitý dostatek vlákniny, která podporuje průchod stravy trávicím systémem. Doporučené množství je 30 – 40 gramů denně. Celozrnné výrobky, ovoce, zelenina.
- Dostatečný příjem tekutin – ty jsou důležité mimo jiné pro zpracování vlákniny. Přednost má voda, ovšem čaj, kávu a mléko odborníci též nezatracují.
- Zdraví střev podpoří též probiotika – pro pacienty se syndromem dráždivého tračníku (nejčastější funkční onemocnění trápící 15 % populace) jsou vhodná ta, která jsou v závislosti na převládajících komplikacích (zácpa, nadýmání, průjem) doplněna o vlákninu (pro zácpovité komplikace), trávicí enzymy (při nadýmání), nebo kvasinky (u průjmu).
- Pozor, aby v jídelníčku nebylo příliš mnoho živočišných tuků, soli a konzervačních látek.
- U některých pacientů mohou projevy znamenat neobjevené potravinové alergie – mezi nejčastější patří lepek, mořské plody (ryby, korýši), oříšky, sója, vejce a vzácněji mléko.
- Zmírnit symptomy funkčních chorob (syndrom dráždivého tračníku) může bezlepková dieta.
- Dostatek času na jídlo – trávení začíná již v ústech, proto je doporučováno jíst pomalu a každé sousto dobře rozžvýkat.
- Každý den si najít alespoň 30 minut na cvičení – stačí chůze či jízda na kole. Aktivně sportovat.
- Omezit stresové situace, které mohou být spouštěcím faktorem vzniku potíží. Především stres v práci.
- Kouření škodí v mnoha oblastech a zdraví střev není výjimkou – kouření snižuje tlak svěrače v oblasti přechodu jícnu do žaludku a podporuje tak vznik refluxu, který způsobuje pálení žáhy a může vést k dalším komplikacím.
Obezita a kouření jsou spojeny se zvýšeným rizikem rakoviny střev. Pokud je člověku více než 50 let, je vhodné se poradit se svým lékařem o vhodných screeningových testech na rakovinu střev.