Plísně na nohách – jak řešit, co funguje, zkušenosti
Kdo by se netěšil na to, až bude venku hezky. Oteplení s sebou ovšem přináší i pár záludností. Jednou z nich je plíseň na nohách. Jak s touto nepříjemností bojovat, případně jaká je její prevence?
Plísňové infekce nohou jsou podobně jako třeba parazité nebo štípance od blech nepříjemným a trapným problémem. Plísňové infekce nohou jsou způsobeny různými houbami, kvasinkami a plísněmi. Mezi běžné příznaky plísňové infekce nohou patří svědění, pálení a/nebo praskání kůže na chodidlech, jakož i zarudnutí, olupování a puchýře.
Co způsobuje plísně na nohách? A jak s nimi bojovat?
Co způsobuje plísně na nohách?
Plísňové infekce nohou jsou obvykle způsobeny vlhkým a teplým prostředím, jako jsou propocené ponožky a boty.
Lidé, kteří nosí těsně přiléhající obuv nebo ponožky nebo se silně potí, jsou vystaveni vyššímu riziku vzniku plísňových infekcí nohou. Riziko vzniku plísňové infekce nohou může zvýšit také chůze naboso na veřejných místech, jako jsou bazény, šatny a sprchy.
Plísňové infekce se šíří buď přímým kontaktem, nebo skrze společně užívané předměty (ručníky, sedátka) a prostory (podlahy).
Nejběžnější je našlápnutí infekčních šupinek kůže oddrolených z nohou jedinců, kteří jsou postiženi plísňovým onemocněním. Tyto odpadlé infekční šupinky kůže bohužel obsahují zárodky plísní.
Kde tyto šupinky nejčastěji ulpívají? Zejména na dřevěných podložkách, na dlaždicích v okolí bazénu a na podlahách v šatnách a sprchách.
Jak se pozná plíseň na nohách?
Plíseň na nohách obvykle začíná jako červená, svědivá vyrážka, která se může šířit z prstů na nohách až na chodidla. Vyrážka může mít šupinatý vzhled a může být výraznější na spodní části chodidel.
V některých případech se může rozšířit plíseň na nehty u nohou a způsobit jejich zesílení a zežloutnutí nebo zhnědnutí.
Projevy plísně se nejdříve objevují mezi čtvrtým a pátým prstem na nohách a jsou doprovázené svěděním. Kůže postižených míst je zarudlá, prosáklá.
Riziko vzniku plísně zvyšuje pobyt v teplém a vlhkém prostředí, jako jsou šatny, veřejné sprchy a bazény. Zvýšené riziko hrozí také lidem, kteří nosí těsně padnoucí obuv, například ze syntetických materiálů.
Plíseň na nohách se může šířit přímým kontaktem, například kontaktem kůže na kůži, nebo také nepřímo kontaktem s kontaminovanými povrchy, jako jsou podlahy nebo ručníky.
V místech postižení dochází k bělavému olupování a mokvání. Přidává se i pocit pálení. Nejčastějším vyvolavatelem kožních onemocnění jsou dermatofyta (jeden druh plísní), která se živí rohovějícími kožními buňkami, a proto napadají kůži, nehty a vlasy.
Jak předcházet plísni na nohách?
První bodem správné terapie je prevence vzniku mykózy, která spočívá v následujících opatřeních. Je nutné upřednostňovat kvalitní obutí, nosit suché a čisté bavlněné ponožky.
Dále by měl člověk pečovat o nohy jako takové – pravidelně je natírat hydratačními krémy či krémy přímo určenými k péči o nohy.
Důležité je i správné praní ponožek na vyšší teploty, ideálně na 60°C. To samé platí i u vložek do bot či ložního prádla, zvlášť pokud se u jedince plísně objevují opakovaně.
Plísně se totiž mohou z nohou přesunout kamkoliv po těle, kde se kůže zapařuje a kde mají plísně ideální prostředí pro svou existenci – tmu, vlhko a teplo. Proto se často objevuje v kožních záhybech.
Důležité je také zabránit šíření plísni nošením sandálů nebo obuvi do sprchy ve veřejných sprchách a šatnách.
Pravidelná výměna ponožek a obuvi a vyhýbání se těsným botám může také pomoci udržet nohy v suchu a snížit riziko vzniku infekce. Důležité je také udržovat nohy v čistotě a suchu a vyhýbat se chůzi naboso na veřejných místech.
Jak léčit plísně na nohách?
Léčba plísňových infekcí nohou může být obtížná, a pokud se infekce domácími prostředky nezlepší, je důležité vyhledat lékařskou pomoc.
Protiplísňové krémy, pleťové vody a spreje jsou k dispozici volně prodejné, avšak někdy nemusí být dostatečně silné na léčbu závažných infekcí. V závažnějších případech může být nutné předepsat antimykotické léky.
Pokud se plísně neustále vracejí, měl by člověk raději navštívit dermatologa, jenž dle výsledků mikroskopického a kultivačního vyšetření odebraných vzorků postižené tkáně a klinického obrazu vhodně zvolí antimykotikum.