Pirohy – nejlepší recept
Pirohy jsou chutné a tradiční jídlo, které je oblíbené v mnoha oblastech Evropy již po staletí. Jedná se o východoevropskou pochoutku, kterou lze nalézt v mnoha různých variantách v závislosti na regionu, kde se vyrábí. Pirohy je druh knedlíku, který se obvykle plní přísadami, jako je bramborová kaše, sýr, cibule a mleté maso. Mohou být vařené, pečené nebo smažené a podávané s přílohami, jako je zakysaná smetana, slanina nebo houby.
Pirohy jsou ve východní Evropě oblíbené nejméně od 13. století. Předpokládá se, že pochází z Polska a do Ameriky je přivezli polští přistěhovalci, kteří se v 19. století usadili na východě Spojených států. Od té doby se pirohy staly populárními v mnoha různých zemích a lze je najít v restauracích, domácnostech, a dokonce i předpřipravené v obchodech s potravinami.
Výroba pirohů od základu je práce plná lásky, která vyžaduje čas a trpělivost. Těsto se musí pečlivě uhníst a vyválet, než se do něj přidají sladké nebo slané náplně. Pirohy se pak mohou vařit, péct nebo smažit a podávat s různými přílohami.
Mezi oblíbené druhy pirohů patří sýr a brambory, kysané zelí a houby, a dokonce i třešně nebo jablka. Pirohy jsou příjemným jídlem, které si můžete vychutnávat po celý rok. Lze si je vychutnat jako svačinu, předkrm, hlavní jídlo nebo dokonce jako dezert. Lidé často pořádají pirohové večírky, kde se sejdou a připraví velké množství pirohů, které si pak všichni společně vychutnají.
Pirohy však můžete připravit i bez náplně. Ty se nazývají obyčejné pirohy a připravují se tak, že se připraví základní těsto, které se vyválí a poté nakrájí na kolečka. Tato kolečka se naplní jednoduchou směsí másla a soli a poté se uvaří v osolené vodě. Obyčejné pirohy se mohou posypat máslem, cukrem, skořicí nebo se mohou podávat jen tak.
Obyčejné pirohy jsou skvělou volbou pro ty, kteří chtějí lehčí jídlo nebo svačinu. Mohou se podávat jako předkrm, příloha nebo hlavní chod. Obyčejné pirohy lze také podávat k vydatné polévce, například boršči, nebo je použít jako přílohu k pizze, Panini a dalším sendvičům.
Celkově jsou pirohy východoevropským pohodlným jídlem, které lze najít v mnoha různých podobách. Je jednoduché, ale chutné a lze si na něm pochutnávat po celý rok. Ať už si je vychutnáte vařené, pečené nebo smažené, pirohy budou jistě chutným pohoštěním pro vás nebo vaši rodinu.
Vyzkoušejte i další recepty na domácí výborné knedlíky:
- houskové knedlíky z droždí
- hrnkové knedlíky z mikrovlnky
- chlupaté knedlíky z vařených brambor
- chlupaté knedlíky se slaninou
- kynuté knedlíky z borůvkami
Pirohy – recept
Pirohy představují skvělý způsob, jak poznat nové ingredience, chutě a kultury. Ať už hledáte tradiční pochoutku, nebo kreativní variaci, pirohy mohou nabídnout ideální řešení. Experimentujte s obyčejnými pirohy a najděte svou oblíbenou kombinaci ještě dnes.
Čas přípravy
- 1 hodina
Ingredience na pirohy
- 600 g brambor
- 200 g hrubé mouky
- sůl
- vejce
- 200 g marmelády
- 100 g másla
- 100 g strouhanky nebo máku
- 100 g moučkového cukru
Postup na pirohy
- Brambory uvaříme ve slupce a necháme vychladnout.
- Poté je oloupeme a nastrouháme.
- Přidáme k nim vejce, sůl, mouku a vypracujeme tužší těsto.
- Takto připravené těsto rozválíme na silný plát, který rozkrájíme na pásy asi 3 cm široké.
- Rukou vyválíme šišky, které vaříme v osolené vodě.
- Uvařené, okapané šišky posypeme mletým mákem nebo nasucho opraženou strouhankou s mletým cukrem. Polijeme vše rozpuštěným máslem.
Zajímavosti o pirozích
Pirohy, tradiční polské jídlo, jsou oblíbenou pochoutkou v mnoha kulturách po celém světě. Pirohy jsou chutné a všestranně využitelné v mnoha různých podobách. Ne každý však ví, že tyto lahodné knedlíky v sobě skrývají víc, než se na první pohled zdá.
- Původ pirohů sahá stovky let do střední Evropy, i když přesný původ není znám.
- Tři nejoblíbenější druhy pirohů jsou ruskie, které se plní sýrem a bramborami, bryndzové, které se plní ovčím sýrem a bramborami, a lilva, které se plní hráškem a houbami.
- Polsko má národní „den pirohů“, který se tradičně slaví první neděli v červnu.
- Pirohyse kromě tradičních knedlíků vyskytují i v jiných podobách. Oblíbeným pokrmem je například pierogi casserole, kdy se ingredience navrství do zapékací misky a zapečou.
- Ve městě Whiting ve státě Indiana se každoročně koná festival pirohů, na kterém se sejde přibližně 40 000 milovníků pirohů, aby oslavili tento oblíbený pokrm.
- Světový rekord v pojídání pirohů drží Adam Vieira, který za 11 minut snědl celkem 103 pirohů.
- Pirohy jsou oblíbeným pokrmem po celém světě. Ve Spojených státech jsou pirohy k dostání v mnoha obchodech s potravinami a téměř v každé polsko-americké restauraci.
Již stovky let jsou pirohy oblíbeným pokrmem mnoha kultur po celém světě. Jelikož existuje tolik různých druhů a receptů, je snadné pochopit, proč jsou tyto lahodné knedlíky již tak dlouho oblíbenou pochoutkou.