7 důvodů, proč pít obyčejnou vodu
Proč stále řešit vodu? Všem je přece nad slunce jasné, že bez tohoto základního zdroje nemůžeme existovat a pít se prostě musí. Hlavně v létě. Vodu ale nepotřebujeme jen proto, že máme žízeň. Dnes se na její účinek v našem organismu podíváme trochu “vědecky” a řekneme si, proč bez ní náš mozek stávkuje.
Mozek je charakteristickým znakem našeho lidského druhu, známkou inteligence. Proto se zpravidla také snažíme udržet si jej celý život v dobré kondici, neustále ho trénovat, aby pracoval lépe a my byli jednoduše výkonnější.
Ovšem aby mozkové závity fungovaly spolehlivě, je nutné zásobit šedé buňky mozkové také dostatkem živin. Ty získáme logicky ze stravy a ano, rozhodně to nepůjde ani bez vody!
Voda bystří mozek
Že mozkovou aktivitu nenastartujeme bez zdravé a vyvážené stravy, a pokud ano, tak jen velmi ztuha, je již dávno dokázáno i vědecky. Mozek potřebuje pro svou práci palivo a mezi nejdůležitější živiny, bez kterých se neobejde, patří:
- kyslík
- glukóza
- vitaminy
- minerální látky
- v menší míře také proteiny, lipidy a lecitin
Jak s tím souvisí voda? Pro náš duševní výkon je nezbytné, aby byl organismus dostatečně hydratován. Neboť mozek, ostatně stejně jako ostatní orgány, pro svou práci potřebuje především – vodu.
Mozkové buňky získávají energii k životu díky kyslíku a glukóze z krve, kterou je mozek nepřetržitě zásobován. Díky krevnímu řečišti se ke každé buňce dostanou všechny potřebné látky.
A nic z toho by nebylo bez vody. Protože krev, respektive krevní plazma je z 90 % tvořena vodou. Proto když přijímáme málo tekutin, krev zhoustne a přísun živin do mozku (tedy i bystrost našeho myšlení) je tím logicky ohrožen. Nic složitého, že?
Před nedávnem dokonce vědci v USA v jedné klinické studii zjistili, že už jen malá a nedoplněná zt0ráta tekutin – způsobena např. silným pocením – zhoršuje náladu. U vzorku zkoumaných mužů se rovněž snížila pozornost, byli unavenější a zhoršila se jim krátkodobá paměť.
Navíc pociťovali zvýšené napětí a pocit strachu. Naproti tomu ženy si při snížení příjmu vody o necelého 1,5 procenta stěžovaly na zhoršenou náladu, měly problémy s koncentrací a vyskytly se u nich bolesti hlavy.
Pro vědce byly všechny tyto symptomy jednoznačné. A následné doporučení taktéž: během jakékoli fyzické aktivity i po ní, nebo při zvýšeném stresu nesmíme nezapomínat dostatečně pít, abychom nesnížili svou duševní bdělost.
7 dobrých důvodů proč pít vodu
Voda je základem pitného režimu. Nejlepší pro naše tělesné buňky je voda bohatá na minerální látky a také ta s vyšším obsahem sodíku (ideální je, pokud je v litru vody obsaženo min. 200 mg sodíku a min. 50 mg hořčíku). A co všechno voda v našem těle ovládá?
1) Zásobuje tělo energií
Fakt, že o rychlé doplnění energie do organismu se v prvé řadě starají sacharidy, je všeobecně znám. Ale že nám může energii dodat i samotná voda, se tolik nepopularizuje. A přece tomu tak je. Voda nám skutečně může napomoci k vyšším výkonům. Jak?
V minerální vodě jsou totiž všechny minerální látky přirozeně “rozpuštěny” a existují v tzv. ionizované formě. V tomto stavu je tělo lépe vstřebá. Všechny důležité látky okamžitě přechází z trávicího traktu do krevního řečiště a organismus je může ihned využít. Díky tomu má tělo dostatek živin, energie a my se dokážeme lépe soustředit.
2) Zbavuje tělo jedů
Voda pomáhá tělu s detoxikací. Ledviny působí jako filtrační systém a čistí krev od odpadních a škodlivých látek, které je potřeba z těla vyloučit. Ledviny ale mohou dobře pracovat jen pokud jim dodáme dostatek tekutin.
Kdo pije dostatek vody, správně propláchne i ledviny, urychlí tedy proces vyplavení toxinů z těla, cítí se svěžejší a má více energie. Správná funkce ledvin zároveň brání rozvinutí zánětů a infekcí.
Na druhou stranu přílišná konzumace tekutin by zase mohla přivodit další extrém – přetížení ledvin, což také není dobré. I vodu je potřeba přijímat v rozumném množství.
3) Snižuje riziko onemocnění rakovinou
Voda snižuje riziko rakoviny. Vědci z Harvardské univerzity zjistili, že pití přiměřeného množství vody může snížit riziko rakoviny močového měchýře až o 60 procent. Voda zředí odpadní látky v těle, podporuje jejich vylučování a zabraňuje, aby se usazovaly na stěně močového měchýře a způsobovaly tak další komplikace.
4) Může odvrátit nebo zmírnit bolesti hlavy
Když během hektického dne někdy zapomínáme pít, tělo se nám vcelku rychle připomene a to někdy i velmi nepříjemným bolehlavem. Jestliže tekutiny tělu včas znovu dodáme, bolest hlavy často zcela ustoupí, nebo se alespoň zmírní.
Bylo vyzkoumáno a vědecky ověřeno, že pokud byl spouštěčem bolesti hlavy právě nedostatek vody, měly by bolesti vymizet po půl hodině (nejpozději po 3 hodinách) po vypití velké sklenice čisté vody.
5) Voda dělá krásná těla
Ano, nikoli pivo, ale voda. Díky vodě si můžeme udržet krásnou pokožku. Aby byla naše pleť stále pružná, potřebuje být hydratovaná. Pokud organismus trpí nedostatkem vody, kožní buňky to odskáčou mezi prvními a přestanou fungovat, jak by měly.
Kůže bude na první pohled suchá, zašedne, popraská, začne se loupat. Mohou se objevit také vrásky a nezachrání vás ani drahý pleťový krém.
Vědecký tým z Charité – berlínské lékařské univerzity – pod vedením Dr. Michaela Boschmanna zkoumal, jaký vliv má konzumace kohoutkové vody na pokožku. Již po deseti minutách po vypití sklenice vody byla pokožka u testovaných osob viditelně lépe prokrvena.
Voda napomáhá cirkulaci krve. Lepší prokrvení pak vede k efektivnějšímu zásobení kožních buněk kyslíkem a stimuluje také metabolismus kůže – vylučování odpadních látek přes pokožku prostřednictvím pocení. Tím se též podporuje přirozená ochranná funkce kůže.
6) Je levná
Tedy pokud jste si zrovna nevyhlédli nějakou módní speciálku z ledovce, které jsou hodně populární u různých světových celebrit. Jestliže nepoběžíte každý den do obchodu pro Evian či vodu z Laponska a Himálají za 500 Kč/lahev, nebude vás stát pitný režim ani moc peněz.
Kohoutková voda je stále relativně levná a přitom kvalitní. Navíc průzkumy ukazují, že pitná voda z kohoutku mnohdy dosahuje lepších kvalit než ta balená, která prošla nejasným skladováním a dlouhým transportem (hlavně v letních měsících). Také je otázkou, zda se do ní neuvolnily nějaké nevítané látky z plastového obalu.
Voda z vodovodu obsahuje pro tělo tolik potřebné minerály a její kvalita je zároveň pravidelně kontrolována. Chcete-li si její kvalitu ještě vylepšit, můžete si nainstalovat vodní filtr u vodovodní bateri či používat filtrační konvice se speciálními uhlíkovými filtry na čištění vody.
7) Po vodě se netloustne
Ano, někteří by možná mohli oponovat s tím, že skoro nic nejí a snad přibírají už i z té vody. Vodu může organismus zadržovat, není ale možné z vody vyrobit tukové zásoby.
Voda neobsahuje žádný cukr, žádný tuk, žádné kalorie – na rozdíl od přislazovaných limonád nebo ovocných džusů. Naopak takový litr Coca-Coly skrývá dle některých zdrojů až 108 gramů cukru (18 nebo i 27 kostek cukru).
Samozřejmě nelze hlásat “budete-li pít vodu, zhubnete”. Ačkoli jako druhotný efekt to možné je. Neboť voda pomůže nastartovat metabolismus a odvod toxinů z těla, jež mohou být také jednou z příčin špatného fungování látkové výměny a tím pádem přibírání na váze.
Průzkum ohledně vlivu vody na hubnutí udělala Dr. Brenda Davis z Technické univerzity ve Virginii. Zjistila, že již dvě sklenice vody pomáhají při snižování hmotnosti.
Studie se zúčastnilo 48 osob. Polovina z nich vypila dvě sklenice vody před každým jídlem, zatímco ta druhá svůj pitný režim nijak neupravila. Po dvanácti týdnech “pijáci” zhubli v průměru min. o dva kilogramy. Davisová to vysvětlovala tím, že voda zvyšuje pocit sytosti a člověk se poté nemá tendence přejídat.
Inu, ačkoli tuto studii bychom asi měli brát s rezervou, říká se, že hlad je převlečená žízeň. Možná na tom něco bude…
Tak pěkně o vodě zpívá Hradišťan v Modlitbě za vodu. Bez vody to prostě nejde. Voda nás očišťuje, díky vodě žijeme. Podrobnému zkoumání vody, jejímu složení, chování molekul apod. se věnovalo i mnoho uznávaných vědců.
Snad jedním z nejznámějších “expertů na vodu” byl japonský vizionář Masaru Emoto. Výsledkem jeho zkoumání bylo zjištění, že hudba, myšlenky, slova (jakákoli lidská energie) ovlivňují molekulární strukturu vody.
Zajímavosti o vodě
Voda je esenciální složkou pro všechny formy života na Zemi. Bez ní by neexistovala žádná flora, fauna ani my sami. Voda je tedy nejvíce potřebný zdroj pro udržení organismů naživu. Ale voda je také nesmírně zajímavá a fascinující substance. Zde je několik zajímavostí o vodě, které vás možná překvapí:
- Molekuly vody jsou polární: Voda je složena z malých molekul, které jsou asymetrické. To znamená, že mají polaritu, což znamená, že mají kladný náboj na jednom konci a záporný na druhém konci molekuly.
- Neobvykle hustá kapalina: Voda je neobvykle hustá kapalina ve svém tekutém stavu. To znamená, že má relativně vysokou hustotu ve srovnání s jinými kapalinami. Díky tomu může plout na povrchu vody například list, ačkoli je těžší než voda sama o sobě.
- Voda expanduje při zamrzání: Když voda zamrzá, její molekuly se uspořádají do pravidelného krystalického vzoru, což způsobuje, že objem vody se zvětší oproti tekuté formě. Tento jev je ojedinělý ve světě chemie a je důležitým faktorem pro život ve vodě. Bez tohoto jevu by zamrzající voda zaplavila oceány, řeky a jezera a zničila by život v nich.
- Voda je skvělým rozpouštědlem: Díky své polaritě je voda vynikajícím rozpouštědlem. Dokáže rozpouštět mnoho látek, včetně solí, cukrů, plynných látek a mnoho dalších. Díky tomu může voda přenášet živiny a odpadní látky v tělech organismů, což je klíčové pro jejich normální funkci.
- Voda má vysokou tepelnou kapacitu: Tepelná kapacita vody je relativně vysoká ve srovnání s jinými kapalinami. To znamená, že voda potřebuje vyšší množství energie k ohřevu o jednu stejnou teplotní jednotku než jiné látky. Díky této vlastnosti může voda regulovat teplotu v našem těle, udržovat stabilitu teploty v oceánech a vlivem těchto vlastností má také klíčový vliv na klimatické podmínky na Zemi.
- Voda je univerzálním rozpouštědlem života: Voda je prostředím, ve kterém se odehrává většina biochemických reakcí. Téměř všechny živé organismy potřebují vodu k tomu, aby se jejich biochemické procesy mohly odehrávat. Voda je základním stavebním kamenem DNA, která nese genetickou informaci všech živých organismů.
Kolik vody je na Zemi? Přestože 70 % povrchu Země je pokryto vodou, pouze 2,5 % celkového množství vody je sladká, pitná voda. Zbytek je ztíženě přístupná slaná voda v oceánech a ledovcích.
Voda je jedinečná díky mnoha fascinujícím vlastnostem. Bez ní by nebyl možný život, jak ho známe. Je to nezbytný zdroj pro všechny organismy na Zemi a klíčový faktor ovlivňující klima a prostředí planety.
Ať už jde o její schopnost rozpouštět, regulovat teplotu, expandovat při zamrzání nebo být základem biologických procesů, voda je neuvěřitelně důležitá a zajímavá látka. Je to důvod, proč stojí za to si vážit a chránit tento úžasný zdroj, který máme na Zemi.