3 + 1 důvod, proč nosit náramky z drahých kamenů
Nedávno jsem potkala jednu bývalou kolegyni z práce. Všimla jsem si, že měla na ruce dva náramky. Jeden ze sodalitu a druhý z křišťálu. Na tom není nic neobvyklého. Ovšem tato skrz na skrz pragmatická žena, která šmahem zamítala vše, pro co neexistuje racionální vysvětlení, a rozhodně ji neopijete žádnými „ezořečmi“, že vsadila na sílu drahých kamenů?
Nikdy dřív jsem u ní nic takového neviděla. Opravdu mě velmi překvapila a zároveň mi přinesla inspiraci k napsání dnešního článku. Protože časy se mění a lidé také.
Nelze přehlédnout, jak obrovsky během několika posledních let narostla popularita drahých kamenů a šperků z nich vyrobených. Asi největší boom vůbec zažívají náramky z drahých kamenů. Když se podíváte kolem sebe, uvidíte, že se jimi zdobí snad každá druhá nebo třetí žena.
Móda, která se u nás ještě na počátku 21. století vymezovala jen na určitou část populace spíše alternativně žijících lidí, najednou pronikla do všech sfér společenských vrstev. Co se stalo, že jsou náramky z přírodních kamenů rázem tak oblíbené? A to nejen u žen, ale i u některých mužů?
Snad za to mohou nejen aktuální módní trendy, ale hlavně přirozená touha člověka vrátit se k přírodě a být její součástí i v době, kdy zrovna nemůžeme jen tak svobodně běhat bosí po louce nebo se brouzdat spadaným listím v lese?
A možná nás k nošení drahých kamenů přivedlo také poznání, že kameny rozhodně nejsou jen obyčejnou ozdobnou „cetkou“, ale naopak silným energetickým společníkem.
Proč se nošení náramků z drahých kamenů nakonec zalíbí i vám?
1) Jsou jednoduše krásné
K tomuto bodu snad ani není třeba nic dodávat. Však už předchůdkyně našeho ženského pokolení ve starověkém Egyptě, Řecku i Římě se rády zdobily drahými kameny a vyráběly si z nich různé ozdoby.
Na drahých kamenech je úžasné, že je jich tolik druhů a každý kamínek je jinak barevný. Naplní tak celou škálu duhy. Můžete volit kameny červené, růžové, oranžové, nažloutlé, zelené, modré, fialové, bílé, černé i hnědé. Existují dokonce i v dalších odstínech tyrkysové, tmavomodré, světlezelené apod.
Dnes seženete kamínky krásně opracované do kuliček i kameny ponechané v částečně surovém stavu (tromlované kameny), které budou na ruce působit přirozeněji.
Náramek z přírodních kamenů nebo více náramků na zápěstí také perfektně oživí váš outfit. Díky celé paletě barev vždy můžete vybrat takový náramek, který bude dokonale ladit s oblečením. Jednoduchá ozdoba ve formě atraktivního náramku a vaše celková vizáž dostane nový šmrnc.
2) Pomohou obnovit duševní sílu a energii
Očima ji nevidíme, ale citliví jedinci ji rozeznat dokážou. Je to energie. Nehmatatelná síla, kterou vyzařuje každý živý tvor, strom, květina, ale také každý kámen. Pokud chceme harmonizovat energetická centra v našem organismu, docílit zklidnění a uvolnění nebo naopak vyžadujeme povzbuzení a příliv nové energie, pomohou nám kameny.
Drahých kamenů existuje velké množství druhů. Každý z nich vyzařuje jinak silnou energii, má jiné vibrace. Proto se jednotlivým kamenů přisuzují různé účinky na lidské tělo i ducha.
Každý z nás je jinak stavěný, každý jsme jinak citlivý na různé energie a nacházíme se také v různém tělesném i psychickém rozpoložení, proto jednotlivé kameny nepůsobí na každého stejně. Zpravidla nás zaujmou a příjemně se nám nosí takové kameny, které nás automaticky přitahují.
Může se nám ale stát, že si koupíme kamínkový náramek, který láká svou barvou, ale při nošení na ruce můžeme pociťovat, že to nějak není ono. Necítíme se dobře. To neznamená, že kámen je špatný, nebo že na nás působí negativně, ale to, že naše tělo jeho energii v tuto chvíli nepotřebuje a odmítá.
Pokud například trpíte vysokým tlakem a pořídíte si nádherně fialový náramek z ametystu, může se vám stát, že při jeho nošení najednou nebudete ve své kůži a fyzicky se nebudete cítit dobře. Ametyst totiž mimo jiné působí na zvýšení krevního tlaku. Pokud už ho tedy máte vysoký, s ametystem navlečeným na zápěstí toto ještě násobíte.
Tohle byl jen názorný příklad. Obecně v případě drahých kamenů prostě platí pravidlo, noste u sebe takové kameny, které na vás působí dobře a cítíte se s nimi dobře. Dejte jednoduše na svou intuici a pocity. Ty vám napoví.
3) Harmonizují a léčí
Teoreticky by se dalo říci, že na každou naši nemoc nebo nějaký nedostatek bychom v přírodě našli určitý typ kamene. Pokud se tedy při výběru náramku nebudete řídit jen vzhledem, ale půjdete cíleně také po druhu minerálu, ze kterého je vyroben, můžete spojit dva v jednom. Budete mít krásný šperk, který vám navíc může pomáhat „vyléčit“ váš neduh.
Je však potřeba mít na paměti, že samotné nošení kamínků na těle není spásonosné. Ale opět jde o energii, kterou vyzařují a která může ovlivňovat funkčnost jednotlivých čaker i našich tělesných orgánů, a tím v organismu nastolit chybějící rovnováhu.
Pokud byste se účincích drahých kamenů chtěli dozvědět více, je dobré si pořídit nějakou odbornější knihu o minerálech, ve které bude každý druh kamene rozebrán podrobněji včetně jeho účinků na člověka.
Mezi nejznámější minerály, které vám zároveň mohou pomoci harmonizovat všech 7 hlavních čaker, patří již zmíněný ametyst, dále křišťál, růženín a citrín.
Další tipy:
- Klidně noste i více náramků vedle sebe. Budou vypadat hezky. Jen dejte pozor, aby se druhy drahých kamenů energeticky netloukly mezi sebou.
- Vybírejte k sobě raději takové kameny, které obecně mají podobné účinky. Tzn. zklidňující kameny ke zklidňujícím, aktivační k aktivačním. Pokud byste nakombinovali kámen s relaxačními účinky a kámen stimulující, který by vás měl povzbudit, jejich energie se navzájem zneutralizují a kýžený efekt se nedostaví. Výjimku tvoří křišťál, který se doporučuje nosit s jakýmkoli druhem kamene, protože prý zesiluje účinky právě těchto ostatních kamenů.
- Specialitou pro všechny, kdo nosí náramky z kamenů hlavně z energetických důvodů, budou energetické Buddhovy náramky složené z 21 opracovaných kuliček a jednoho tzv. mistrovského kamene.
4) Nejsou drahé
Určitě jste si už všimli, že ty nejjednodušší náramky z drahých kamenů se dají pořídit opravdu za pár desítek korun. Není to prostě šperk, jehož koupě vám zruinuje peněženku. Přitom udělá tolik parády a ještě může příznivě působit na naše zdraví. U náramků z minerálů prostě asi platí pravidlo, že v jednoduchosti je krása a krása nemusí být drahá.
Pokud jste právě dostali chuť si nějaký pěkný náramek pořídit, ale zatím nevíte, podle čeho vybrat, přečtěte si naše tipy, jak vybírat náramky z kamenů.
Zajímavosti o drahých kamenech
Drahé kameny jsou fascinující a lákavé. Jejich vzácnost, krása a hodnota přitahují pozornost mnoha lidí po celém světě. Zde je několik zajímavostí o těchto klenotech, které možná nevíte.
- Diamanty jsou nejtvrdší látkou na světě. Jsou složeny z jediného prvku – uhlíku a jsou známé svou extrémní tvrdostí. Tato vlastnost jim umožňuje být použity jako řezací nástroje pro jiné tvrdé materiály.
- Rubín je považován za krále drahokamů. Jeho červená barva symbolizuje vášeň a sílu. Rubíny jsou často nalezeny v Barmě a jsou jedny z nejvzácnějších drahokamů na světě. Existuje legenda, že rubíny přinášejí svému nositeli štěstí a ochranu.
- Smaragdy jsou známé svou intenzivně zelenou barvou a jsou považovány za symbol života a obnovy. Největší a nejcennější smaragd na světě je známý jako „Mogyorósy-Szigeti“ a váží více než 1,5 kg.
- Safír je druhý nejtvrdší drahý kámen po diamantu. Považuje se za symbol nebe a věrnosti. Jasně modré safíry jsou nejvíce ceněny, ale safíry se mohou vyskytovat také v různých odstínech růžové, žluté a dokonce i černé.
- Ametyst je typem křemene a je známý svou fialovou až tmavě fialovou barvou. Má pověst léčitelného kamene a je spojován s klidem a ochranou před negativními energiemi.
- Opál je unikátní drahý kámen, protože může zobrazovat různé barvy, když je osvětlen různými zdroji světla. Nazývá se také „královnou drahokamů“ kvůli své barvité zobrazovací schopnosti.
- Granát je klasický drahý kámen, který je známý svou tmavě červenou barvou, ale existují také granáty v odstínech oranžové, zelené a dokonce i modré. Granáty jsou spojovány s vášní, loajalitou a vytrvalostí.
- Alexandrit je velmi vzácný a ceněný kámen, který se vyznačuje svou schopností měnit barvu. V denním světle je alexandrit zelený, ale při umělém osvětlení se přemění na purpurovou nebo fialovou. Tato unikátní vlastnost je důvodem, proč je alexandrit tak ceněný mezi sběrateli.
- Třpytivé perly nejsou technicky drahými kamny, ale jsou také ceněné pro svou krásu a vzácnost. Perly se tvoří uvnitř mušlí nebo ústřic v reakci na cizí těleso. Kvalita a cena perly závisí na mnoha faktorech, včetně velikosti, barvy, tvaru a lesku.
Každý drahý kámen má svou vlastní symboliku a význam. Lidé je nosí jako šperky nebo je používají v astrologii a při léčebných rituálech. Mají také historický význam a jsou často spojovány s mocnými vládci a bohatými rodinami.
Drahé kameny jsou mimořádně zajímavé a mají svá tajemství a příběhy. Každý z nich má své jedinečné vlastnosti a krásu, která oslovuje lidi po celém světě.
Bez ohledu na to, zda se jedná o diamanty, rubíny, smaragdy, safíry nebo jiné vzácné kameny, jejich hodnota a důležitost ve společnosti zůstávají nesporné. Pokud jste fanoušci těchto klenotů, rozhodně si ještě projděte jejich fascinující historii a význam.