Moringa – bylina
Moringa je tropický strom pocházející z Indie, který je známý svými listy odolnými vůči suchu a léčivými účinky. Listy a květy tohoto stromu se již po staletí používají jako přírodní lék na různé zdravotní potíže.
V posledních letech si moringa získala uznání jako „superpotravina“ díky vysoké koncentraci živin a antioxidantů.
Co je moringa?
Původní domovinou rostliny jménem moringa olejodárná (latinsky Moringa oleifera) jsou svahy Himálaje. Skvěle se jí daří také v subtropických pásmech Indie, Afriky, na Madagaskaru, v jihovýchodní Asii i Jižní Americe.
Jedná se o štíhlý strom dorůstající v přírodě až do výšky 12 metrů. Pozná se podle typických drobných lístečků. Společně s bambusem patří moringa k nejrychleji rostoucím rostlinám vůbec. Za rok vyroste klidně až o 2 metry. Na plantážích se moringa udržuje spíše jako keř ve výšce jeden až dva metry.
A proč olejodárná? Protože rostlina plodí dlouhé tenké lusky plné semen, ze kterých se lisuje olej.
Např. Afričané semínka moringy konzumují podobně jako oříšky – syrové, vařené i sušené. Lusky visí ze stromu jako paličky na buben a mnohým mohou připomínat svatojánský chléb (rohovník obecný, karob) rostoucí ve Středomoří.
Moringa se již dlouho používá k léčbě celé řady zdravotních potíží, včetně cukrovky, vysokého krevního tlaku, zažívacích potíží a dokonce i rakoviny.
Studie naznačují, že Moringa může pomáhat snižovat hladinu cukru v krvi, tlumit záněty a zlepšovat hladinu cholesterolu.
Léčivka znovuobjevená pro třetí tisíciletí
Díky svým extrémně vysokým výživovým hodnotám se často nazývá také jako strom života, pramen mládí, zdraví třetího tisíciletí či zelený diamant. Příznivě totiž působí snad na všechny běžné zdravotní neduhy a hravě strčí do kapsy i jakékoli vitaminové preparáty a umělé doplňky stravy.
Mezi odborníky, lékaři i vědci je z hlediska obsahu zdraví prospěšných látek moringa považována za jednu z nejužitečnějších rostlin, která Zemi roste.
V ájurvédské medicíně znají tento přírodní poklad už přes 2 000 let a využívá se v ní dodnes. Není divu, že právě Indie je v současnosti také jedním z největších světových producentů moringy a produktů z ní. Pěstuje se dále i v Karibiku, Africe či na Kanárských ostrovech.
Ovšem také na evropském kontinentu byla moringa populární a běžně používanou léčivkou už v době antického Řecka a Říma. Ovšem pak z nějakého důvodu upadla do předlouhé doby temna a zapomnění na stovky let.
V České republice se tento „zelený diamant“, jak se rostlině běžně říká ve světě, objevil na trhu teprve před pár lety a teprve nyní se začíná více dostávat do povědomí veřejnosti.
Jakou sílu v sobě moringa ukrývá?
Bylina se dá spotřebovat naprosto celá od kořene po plod. Doslova. Listy slouží jako běžná potravina v indické i africké kuchyni, suší se na čaj nebo rozemílají na prášek.
Listy moringy obsahují vysoké množství vitaminu A, vitaminu C, vápníku, železa a bílkovin. Jsou také bohaté na antioxidanty, jako je kvercetin a kaempferol, které mohou pomoci chránit před poškozením buněk způsobeným volnými radikály.
Bílé květy vynikají medovou vůní a přidávají se do čajových směsí, semena se konzumují a lisuje se z nich olej, kořen může sloužit jako náhražka křenu a přidává se do čajových směsí. Užitečná je i kůra stromu, z jejichž pevných vláken se vyrábí provazy nebo rohože.
Moringa patří mezi tzv. adaptogeny. To jsou rostliny, které obsahují vysoký podíl vitaminů, minerálů nebo antioxidantů, které příznivě působí na nervovou soustavu a pomáhají tělu lépe zvládat zátěž a stresové situace.
Zlepšují také schopnost přizpůsobit (adaptovat se) novým podmínkám, kterým je člověk náhle vystaven. V alternativní medicíně jsou adaptogeny proto velice ceněny. K známým rostlinám s adaptogenními účinky patří např. ženšen, schizandra čínská, šišák bajkalský, eleuterokok, aloe pravá nebo kurkumovník.
Moringa je doslova nabitá množstvím minerálů, vitaminů, bílkovin a antioxidantů. Některé prameny uvádí, že obsahuje 46 druhů antioxidantů, které tělo potřebuje pro boj s volnými radikály, zlepšení imunity a zpomalení procesu stárnutí.
Obsahuje řadu vitaminů A, C, D, E a K a celou řadu vitaminu skupiny B (B1, B2, B3, B6, B7). Z minerálních látek dominuje hlavně vápník, hořčík, zinek, železo, draslík, fosfor nebo měď. Podíl vitaminů a minerálu je několikanásobně vyšší, než bychom přijali z ovoce a zeleniny.
Jen pro příklad některá z oblíbených srovnání na 1 gram. Moringa obsahuje např.:
- 17× více vápníku než mléko
- 25× více železa než špenát
- 4× více draslíku než banán
- 0,75× více vitaminu C než pomeranč
- 4× více bílkovin než vejce
- 4× více vlákniny než ovesné vločky
- 10× více vitaminu A než mrkev
Bez povšimnutí nezůstane ani obsah nenasycených mastných kyselin Omega 3, 6 a 9 a aminokyselin. Např. jen v listech se schovávají velké zásoby vitaminu C, betakaroten, draslík, vápník.
Tělu tak dodá dokonale namixovaný koktejl všech zdravých látek společně, což je pro organismus prospěšnější, než kdyby člověk užíval samostatné vitaminové a výživové doplňky.
Pokud výživné látky přijímá komplexně, umí je organismus lépe využít. Navíc jednotlivé prvky se synergicky doplňují (vápník s hořčíkem apod.)
Konkrétní účinky moringy na zdraví
Jaký je konkrétní přínos této „superpotraviny“ pro zdraví? Dobrou zprávou je, že moringa je naprosto univerzální a při jejím užíváním lze posílit celý organismus po psychické i fyzické stránce.
Účinky moringy jsou následující:
- adaptogenní účinky – působí proti stresu, zlepšuje náladu
- podporuje správnou funkci mozku, zlepšuje paměť
- reguluje hladinu cukru v krvi
- reguluje hladinu cholesterolu
- prevence proti kardiovaskulárním potížím
- prevence proti rakovině kůže
- zlepšuje trávení
- pomáhá při hubnutí
- pomáhá udržovat zdravý zrak díky vysokému obsahu vitaminu A a betakarotenu
- podporuje metabolismus
- protizánětlivé účinky
- prevence osteoporózy
- celkově stimuluje a povzbuzuje organismus
Užívání moringy je vhodné také pro kojící matky nebo ženy, které trápí hormonální změny (menopauza) a jejichž tělo vyžaduje pro správné fungování zvýšený přísun vitaminů, minerálů a dalších výživných látek.
Stručně řečeno, Moringa je strom s vysokým obsahem živin a dlouhou historií léčebného využití.
Moringa – způsoby konzumace
Moringu si lze koupit jako sušený prášek z listů a rozmíchat ve vodě, přidat do smoothie, ovesných kaší, jogurtů apod. Díky říznější příchuti se dá používat i jako koření do omáček, polévek, pesta apod. Koupit se dají rovněž kapsle jako výživový doplněk.
Jednou z nejoblíbenějších možností je pak připravit si čaj z moringy.
Ten lze pořídit ve formě sypaného čaje, i praktického čaje porcovaného. Čaj je bez kofeinu, přesto dokonale povzbudí. Díky tomuto účinku ho rádi pili už američtí indiáni a to vždy, když se chystali do boje.
Listy po zalití vytvoří příjemný žlutozelený nálev s přírodní chutí i vůní, která není hořká ani svíravá. Nejedná se rozhodně o žádný svíravý dryák, naopak chuť je docela jemná a mně lehce připomíná čaj z kontryhele.