5 základních druhů masáží pro dobrou kondici
Bolavá záda, ztuhlá šíje nebo namožené svaly potrápí čas od času každého z nás. Dopřát si proto pečující masáž, ulevit bolesti, uvolnit se, užít si také vzácný čas sami pro sebe a udělat tak něco málo pro své zdraví i optimistickou mysl, je po všech stránkách rozhodně správné rozhodnutí.
Na světě však existují desítky, možná i stovky druhů masáží. A stále přibývají nové. Zlepšují se masérské techniky, objevují se nové, vylepšené metody. Masáže se jednoznačně staly součástí zdravého životního stylu. Jak si pak v tak velké nabídce ale vybrat tu pravou, která nám vyhoví nejlépe?
Obecně záleží na situaci, kterou řešíte. Profesionální sportovec zpravidla sáhne po speciální sportovní masáži, maminka na mateřské si ráda odpočine třeba na některé z relaxačních masáží a ten, kdo potřebuje povzbudit látkovou výměnu v těle, se zase rád svěří do rukou odborníka při masáži lymfatické.
Abychom vám pomohli zorientovat se v nabídce, připravili jsme přehled základních typů masáží, jež u nás zároveň patří k nejznámějším a nejvyužívanějším. Jaké jsou druhy masáží?
Klasická masáž (švédská masáž)
Švédská masáž (známá spíše pod výrazem klasická masáž) je základní formou masáže praktikované v západním světě a jméno nese podle domovské země svého tvůrce, tím byl Peer Henrik Ling.
Tento objevitel často pobýval v asijských zemích, kde se s praktikováním masáží seznámil, a následně toto umění pak přivezl zpět do Evropy, když ve Stockholmu v 19. století založil školu masáží. Je to jedna ze zajímavostí Stockholmu.
Tuto masáž, orientovanou na celkové uvolnění namožených svalů a bolavých zad, zná snad každý, i ten, kdo zatím na žádné masáži nikdy nebyl.
Prostě když se řekne „masáž“, většina z nás si vybaví právě tuhle klasiku, kdy terapeut dostává naše záda znovu do formy a pomáhá nám uvolnit svaly prostřednictvím různého tření, hnětení, tlaku nebo dlouhých krouživých pohybů, to vše za pomoci různých masážních emulzí či olejů.
Jedná se o komplexí masáž, kterou lze aplikovat na celé tělo nebo jen jeho konkrétní část. Nejčastěji se ošetřuje oblast zad (šíje i beder až k hýžďovým svalům).
VÝHODY: Klasická švédská masáž nepomáhá uvolnit jen povrchové napětí svalů, ale zároveň je prokrvuje a zlepšuje tak krevní oběh v celém těle. Je skvělá na uvolnění zablokované krční páteře a ztuhlé šíje, která často bývá příčinou migrén. Pravidelná masáž tak může být pro mnohé dobrou prevencí před bolestí hlavy.
PRO KOHO JE VHODNÁ: Pro každého. Ideální volba pro všechny, kdo zatím s masážemi nemají žádné zkušenosti a potřebují eliminovat napětí v oblasti zad, šíje či ramen.
Sportovní masáž
Tato masáž byla původně vytvořena speciálně pro sportovce, aby je zbavila bolestí způsobených intenzivním sportovní aktivitou a jednostranným přetěžováním svalových partií. Představuje jednu z variant klasické masáže, ale je razantnější.
V současnosti se hojně uplatňuje i u fyzioterapie, u osob trpících nedostatkem pohybu, u nichž je potřeba celkově posílit svalový aparát, rozhýbat ztuhlé klouby, protáhnout zkrácené svalstvo apod.
Hmaty u sportovní masáže jsou cílené na určitou svalovou oblast (např. nohy) a podstatně silnější než u klasické masáže. Sportovní masáž je vhodná pro všechny aktivní jedince, profesionální i rekreační sportovce. Urychluje uvolnění po sportovním výkonu a také rekonvalescenci po zranění.
VÝHODY: Urychlení regenerace, zlepšení celkové mobility a výkonu. Ideální při případě na náročný sportovní výkon. Třeba pokud plánujete uběhnout maraton nebo zdolat alpské štíty, sportovní masáž vás perfektně rozhýbe a připraví na zátěž.
PRO KOHO JE VHODNÁ: Ideální pro ty, kdo pravidelně sportují a trénují nebo pro ty, co jednoduše potřebují dostat tělo do dobré formy a udržet ho v ní.
Relaxační masáž
Také tento druh masáže vychází, jak jinak, z masáže klasické. Nicméně relaxační masáž není primárně zaměřena na vyřešení zdravotních problémů s bolavými zády, ale spíše na celkové uvolnění organismu, odstranění napětí a odbourání stresu. Je jemnější, nejedná se tak o žádnou „hlubokou orbu“, jejíž účinky budete pociťovat ještě další dva dny.
Relaxační masáž jde často ruku v ruce s aromaterapií. Její nedílnou součástí jsou tak éterické tělové oleje, příjemné prostředí, relaxační hudba, svíčky atp., které mají působit na všechny naše smysly. Setkat se můžete běžně i s masáží medovou nebo čokoládovou.
Masér využívá při relaxační masáži spíše techniky „hlazení“, díky kterým dochází k uvolnění kožních pórů a odplavení škodlivých toxinů z organismu skrz kůži.
VÝHODY: Relaxační masáž si můžeme dopřát kdykoli, jedná se o velmi příjemný zážitek, který je zároveň prevencí proti stresu a vyčerpání, zlepšujeme si celkové prokrvení organismu a podporujeme tak správnou funkci všech tělesných orgánů.
PRO KOHO JE VHODNÁ: Pro každého, kdo cítí potřebu relaxovat a vypnout. Relaxační masáž je také oblíbenou součástí různých wellness pobytů, kam si jezdíme hlavně odpočinout.
Reflexní terapie chodidel
Reflexní terapie neboli také reflexní masáž chodidel a nártů je lokálně zaměřený typ masáže. Přišla k nám z východní Asie a vychází z akupresury.
Na chodidlech našich nohou se nachází specifické body (reflexní body), z nichž každý bod zastupuje určitý tělesný orgán, respektive dané místo na chodidle nebo nártu je vždy spojeno s konkrétním orgánem nebo určitou částí těla.
Při reflexní terapii se tak prostřednictvím tlaku nebo speciálních hmatů tato místa stimulují, aktivují a tím se stimulují i navázané tělesné orgány.
VÝHODY: Hlavní výhodou reflexní terapie je skutečnost, že „pouhá“, zato důkladná, masáž nohou napomáhá obnovit rovnováhu v celém těle. Pravidelná akupresura chodidla zlepšuje cirkulaci krve v těle, tedy i jeho okysličení, odbourává stres a zlepšuje celkovou psychickou kondici.
Samotná masáž chodidel okamžitě uleví našim nohám např. po celodenním stání, nošení vysokých podpatků či po sportovním výkonu.
PRO KOHO JE VHODNÁ: Pro každého, komu je masáž nohou sama o sobě příjemná, pro každého kdo chce vyzkoušet něco nového a kdo zároveň i něco vydrží. Protože přiznejme si to upřímně, některé hmaty a tlaky mohou být docela bolestivé, a to zejména v případě, že daný orgán, který se s reflexním bodem pojí, je oslaben a nefunguje, jak má.
Lymfatická masáž
Správné proudění lymfy (mízy) v našem těle je nezbytné pro naše zdraví. Míza je totiž hlavním parťákem naší krve, pomáhá z ní odvádět škodliviny a vyloučit je z těla ven. Pokud náš metabolismus nepracuje správně, odvod škodlivin se zpomalí a zaděláváme si na zdravotní obtíže. Lymfatická masáž (nazývaná také jako lymfodrenáž) je tu proto, aby se právě lymfa opět rozproudila, jak má.
Nepatří mezi standardní typy masáží, je spíše známá jako kosmetická metoda praktikovaná za účelem odstranění celulitidy nebo jako součást redukčních diet či detoxikačních kúr. Provádí se buď manuálně (ručním hnětení svalů), nebo pomocí speciálního přístroje (přístrojová lymfodrenáž).
PRO KOHO JE VHODNÁ: Pro všechny, kdo potřebují rozproudit lymfu, povzbudit imunitní systém, nastartovat organismus, vyloučit toxiny z těla, zlepšit stav pleti, zbavit se celulitidy (nebo alespoň jejich nejvýraznějších projevů) i tělesné únavy.
Pozor, lymfatické masáži se vyhněte, pokud vás trápí vážné zdravotní problémy!
Při některých zdravotních potížích by se rozhodně provádět neměla. Není v žádném případě vhodná pro onkologické pacienty, pro lidi s kardiovaskulárními obtížemi a vysokým krevním tlakem nebo při žilním onemocnění.
Obecně pro všechny masáže, tu lymfatickou nevyjímaje, platí: Máte-li zdravotní obtíže, ještě předtím, než na masáž půjdete, konzultujte vždy vhodnost masáže přímo se svým lékařem nebo daným masérem.
Další typy masáží, z nichž některé mají blíže k fyzioterapii než ke klasické masáži, si zmíníme v některém z příštích článků. Jde např. o thajskou masáž nebo masáž shiatsu, Dornovu metodu, baňkování či o populární masáž lávovými kameny.
Masáže – zajímavosti
Masáže jsou známé již po staletí a používají se jako forma relaxace a léčení po celém světě. Existuje mnoho zajímavých faktů o masážích, které možná nevíte.
- Masáže lze použít jako formu přirozené úlevy od bolesti. Studie prokázaly, že masáže mohou pomoci zmírnit chronickou bolest tím, že stimulují uvolňování endorfinů, které jsou přirozenými léky proti bolesti.
- Masáže mohou pomoci zlepšit spánek. Masáže mohou pomoci uvolnit tělo i mysl, což může vést ke zlepšení spánku.
- Masáže mohou pomoci zlepšit flexibilitu. Během masáže masér použije techniky, které pomáhají uvolnit a protáhnout svaly, což může pomoci zlepšit celkovou pružnost.
- Masáže mohou pomoci snížit zánět. Masáže mohou pomoci snížit zánět v těle, což může pomoci snížit bolest a otoky.
- Masáže mohou pomoci zlepšit držení těla. Masáže mohou pomoci zvýšit flexibilitu a rozsah pohybu, což může pomoci zlepšit držení těla.
- Masáže mohou pomoci snížit bolesti hlavy. Studie prokázaly, že masáže mohou pomoci snížit tenzní bolesti hlavy tím, že pomáhají uvolnit svaly a snížit stres.
To je jen několik z mnoha zajímavých faktů o masážích. Jak vidíte, masáže mohou mít řadu zdravotních přínosů a mohou být skvělým způsobem relaxace a léčby. Takže až se příště budete cítit vystresovaní nebo vás bude něco bolet, zvažte možnost masáže!