10 kroků, jak si doma vytvořit své malé HYGGE
Ačkoli studený podzimní a zimní čas nemáme většinou příliš rádi, i toto ponuřejší období našich životů má něco do sebe. Automaticky nás totiž po aktivním létě vede k vnitřnímu zklidnění, rozjímání a odpočinku. Krátké dny a chladné večery nás doslova vybízejí k příjemnému lenošení a nicnedělání. Našimi nejlepšími kamarády se stávají měkké plédy, teplé deky, pletené ponožky, velké polštáře, hořící svíčky i velké hrnky s kouřícím čajem.
Přeborníky ve vytvoření domácí pohody se zdají být Dánové se svým konceptem „hygge“. Vezměte si z nich příklad a vytvořte si u sebe doma svůj malý útulný koutek v duchu „hygge“, do kterého se budete moci uchýlit nejen po náročném pracovním dni, ale kde se budete vždy cítit příjemně, v bezpečí.
Hygge je ve své podstatě velmi sympatický koncept. Je postaven na tom, abychom dělali to, co máme rádi a dopřávali si vše, co nás těší. Jednoduše abychom si užívali života tady a teď. Okamžiky v atmosféře „hygge“ si v každém případě můžeme dopřát sami, v páru nebo klidně ve společnosti dobrých přátel.
Slyšeli jste toho o hygge už hodně, ale stále jste neměli čas na knihu od Meika Wikinga – Hygge, prostě šťastný způsob života, která u nás tuto „hyggemánii“ před pár lety zažehla? Pak je nejvyšší čas to napravit.
Jak na domácí HYGGE v 10 bodech?
1) Pořádek
Udělejte si doma pořádek a pusťte do bytu čerstvý vzduch. Ukliďte si a dejte každému předmětu své místo. Vneste do svého domova řád.
Hygge má rádo minimalismus. Zbavte se proto všech věcí, které už nepoužíváte.
Známe to všichni, často si to či ono schováme, protože co kdybychom právě tohle v budoucnu ještě potřebovali, že ano. Ale budete opravdu ten 5 let starý časopis ještě někdy číst? Oblečete si v blízké době svůj maturitní kostýmek, se kterým jste před 20 lety sice udělala pěknou parádu, ale ty nejlepší časy už má prostě dávno za sebou?
Úklid domu či bytu je rovněž paralelou k úklidu naší duše. Vytříděním starých věcí si uděláme pořádek i ve své hlavě.
V rámci úklidu můžete věnovat pozornost také zútulnění některých detailů – před stolek v obýváku položit pěkný kobereček, na sedací botník umístit pohodlné podsedáky a v koupelně barevně sladit doplňky.
2) Vypněte mobil
Digitální technologie jsou fajn, ale všeho moc škodí. Věděli jste, že podle průzkumů z roku 2018 kontrolujeme v průměru svůj mobilní telefon až 45 × za den? Mnoho lidí je na svém smartphonu už doslova závislých. Chcete-li si na chvíli vytvořit příjemnou atmosféru „hygge“, vypněte telefon, schovejte tablet, ať vás nic neruší a nerozptyluje.
TIP: Víte, jak vypnout reklamy v mobilu?
3) Teplo
Příjemné sálavé teplo krbu, praskající dřevo a uklidňující koukání do hořících plamenů. Snad nejčastější a nejpříjemnější představa trávení chladných zimních večerů.
Pro Dány je zapálený krb navíc jeden z nejdůležitějších hygge okamžiků.
Bohužel ne každý má doma takovou možnost. Někdy může atmosféru navodit i krb na biolíh, ale pokud máte rádi otevřený oheň a nevlastníte klasický krb, zkuste to určitě se zapálenými svíčkami. Více svíček rovná se romantičtější atmosféra. A bez svíček prostě není to pravé „hygge“.
4) Světlo
Ani málo, ani moc. Příliš intenzivní světlo zabije veškerou romantiku a kouzlo pohodové atmosféry je rázem „tatam“. Jedna skomírající lampička v rohu jinak do tmy ponořené místnosti ale také zázraky neudělá.
Pro harmonii v „hygge“ stylu je vhodné rozmístit po bytě více druhů svítidel, může se jednat o lampy a lampičky i bodová světla. Pro relaxaci je také lepší, když žárovka lampy vydává žluté, teplé světlo. To bílé by vás naopak provokovalo k aktivitě, na rozdíl od žlutého spektra totiž nevysílá mozku signál, že má odpočívat.
Harmonickou světelnou kulisu dokáží vytvořit rovněž zapálené svíčky. Vytvořte si jich na zimu co největší zásobu, ať se v jejich spotřebě nemusíte nijak omezovat. Často stačí i klasické malé čajové svíčky. Ale kdo rád experimentuje, může to zkusit i s nějakými luxusními vonnými svíčkami třeba s vůní zimního koření, skořice, vanilky či pomeranče.
5) Vůně
Stejně jako světlo, také vůně dotváří atmosféru v interiéru. V tomto případě máme samozřejmě na mysli vůně příjemné. Vytáhněte proto ze šuplíku dobře schované aromalampy nebo si pořiďte moderní a pohodlný aromadifuzér do zásuvky. Kterou z voňavých náplní do lampy či difuzéru dáte, už je jen na vašem vkusu.
Přečtěte si také naše praktické tipy Jak si provonět byt. Článek naleznete zde.
6) Hudba
Někdo rád odpočívá v tichu, druhému pomáhá relaxační či meditační hudba. Pro nerušenou relaxaci se hodí spíše instrumentální tóny bez zpěvu. Ale vždy záleží na každém z nás. Dopřejte si takovou hudební kulisu, na kterou máte v danou chvíli chuť a náladu.
7) Knížka nebo hezký film
Pro Dány je prý nejlepší „hygge“ okamžik ten, který stráví čtením knihy. A nejlépe v křesle u krbu. Jestliže jste ale po celém dni příliš unaveni a nad knihou by se vám stejně klížily oči, klidně to zkuste s „knížkou do ucha“. Audioknihy jsou velmi populární a můžete si je vychutnat se zavřenýma očima pohodlně uvelebeni na křesle či pohodlné rozkládací pohovce.
Ani hezký film není k zahození. Zvláště užíváte-li si vzácnou „hygge“ chvilku třeba se svým milovaným protějškem.
8) Tvoření
Malujte, pište si deník, pečte, vyšívejte, pleťte, navlékejte korálky, vyrábějte ruční ozdoby, zkuste vytvořit vlastní adventní věnec, zkrátka dělejte cokoli, co vás baví. Však nemusíte mít talent jako Picasso, abyste si namalovali třeba svou první opravdickou mandalu. Jakékoli kreativní tvoření pomáhá mozku vypnout centra strachu, snižuje stres a napětí. Tvoření znamená relaxaci.
Například to, že vymalovávání antistresových omalovánek uklidňuje mozek, věděl už psycholog C. G. Jung, který již před 100 lety používal omalovánky a malování mandalových obrazců jako druh psychoterapie u svých pacientů. Nutno dodat, že úspěšně.
9) Dobré jídlo
Obří hrnek horkého kouřícího čaje, voňavý svařák, lahodná brazilská káva, horká čokoláda či šálek teplého kakaa? A samozřejmě něco na zub k tomu? Rozhodně ano!
„Hygge“ a dobré jídlo k sobě patří jako poklička k hrnci. V zimě je dobré konzumovat spíše zahřívací potraviny, které pomohou tělu kumulovat energii. Nic nepokazíte kvalitním černým nebo bylinným čajem či čajem roiboos. Dobrá volba jsou také speciální zimní čajové edice s obsahem zahřívacího koření (skořice, hřebíček, badyán apod.).
10) Správné místo
To nejdůležitější na závěr:
Abyste mohli odpočívat opravdu v klidu a pohodlí, je potřeba si najít to správné místo, ten svůj kout, kde se vám bude výtečně odpočívat a nic vás nebude rušit. Pokud byste byli v Dánsku, byl by to váš soukromý „hyggekrog“. Doslova tedy „hygge koutek“.
Pohodlné křeslo v severském stylu, prostorná pohovka, vliesové tapety v tlumených zemitých tónech, široký okenní parapet, doplňky ze Scandishopu nebo velké jogínské polštáře u krbu. Klidně. Fantazii se meze nekladou, takže usadit či uložit se můžete kdekoli, kde to pro vás bude pohodlné a kde se budete cítit příjemně.
Náš TIP: Relaxujete v létě rádi venku v přírodě uvelebeni v houpací síti zavěšené mezi stromy a v zimě zavřeni mezi čtyřmi stěnami vám tahle svoboda citelně chybí?
Zkuste to se závěsným houpacím křeslem! To, že houpavý pohyb uklidňuje, je známo od nepaměti. Závěsné houpačky do interiéru jsou velkým tahákem posledních let.
Pokud máte doma alespoň jen trochu prostoru, kam byste mohli křeslo zavěsit, určitě tuhle možnost vyzkoušejte. Uvidíte, že vy si v něm užijete ten nejlepší odpočinek a vaše děti naopak zase tu nejlepší zábavu.
Designově krásná a neuvěřitelně pohodlná závěsná houpací křesla, která jsou všechna vyráběna ručně a výhradně z přírodních materiálů.
Hygge zajímavosti
Milujete příjemné večery strávené u krbu v kruhu rodiny a přátel? Tento dánský koncept spočívá ve vytváření vřelé a příjemné atmosféry a v posledních letech se stal poměrně populárním. Proč?
- Hygge je o něčem víc než jen o útulnosti. Jde o vytváření pocitu spokojenosti a štěstí.
- Slovo „hygge“ ve skutečnosti pochází ze starého severského termínu, který znamená „pohoda“.
- Hygge je často spojováno se zimou, ale neomezuje se pouze na toto roční období. Ve skutečnosti si lidé užívají hygge aktivity i během léta.
- K vytvoření atmosféry hygge nemusíte kupovat drahé předměty. Stejného efektu vám pomohou dosáhnout jednoduché věci, jako jsou svíčky, deky a teplé nápoje.
- Jedním z nejdůležitějších prvků hygge je přítomnost přátel a rodiny. Bez nich si hygge neužijete!
- Hygge si můžete užívat na všech možných místech, od obývacího pokoje až po park.
- Hygge není jen o útulnosti. Je to také o tom, že žijete uvědomělý a záměrný život.
- Hygge nemusí být drahé. Stačí dobrá společnost a vřelá atmosféra, abyste si ho mohli užít.
- Na téma hygge bylo napsáno několik knih, takže pokud se chcete dozvědět více, existuje spousta informací.
- Hygge je o vychutnávání okamžiku a oceňování jednoduchých radostí života.
Pokud hledáte způsob, jak se uvolnit a užívat si života, hygge rozhodně stojí za vyzkoušení. Ať už se jedná o útulný večer s rodinou nebo den strávený v parku s přáteli, určitě oceníte uklidňující a uklidňující atmosféru, kterou hygge dokáže poskytnout.