Majoránka zahradní – Origanum majorana

Majoránka zahradní je velice oblíbená aromatická bylinka, bez které si lze jen těžko představit dobře ochucený bramborák nebo sekanou. Ačkoliv je tradičně spjata s gastronomií, své využití má i pro léčivé účinky.

Majoránka chutná nejvýrazněji čerstvá. A nejlépe v hrachové polévce. Ovšem i mnoha dalším pokrmům dodává rafinovanou chuť. Například nejrůznějším zeleninovým polévkám, omáčkám, osvěžujícím salátům, gulášům a tradičně bramborákům.

Čerstvá majoránka se přidává do pokrmu až těsně před zhotovením. Naopak sušená se vaří současně s jídlem, přidává se do sekaného masa, k bramborům, dušené zelenině, vepřové pečeni nebo jehněčímu.

Sušenou majoránku není problém koupit, čerstvá je k vidění málokde. Protože právě čerstvě utržené lístky dodají pokrmu to pravé aroma, může si člověk vysít semena do malých truhlíků. Dost možná, že z jara koupí i sazenice.

Bylinky, kterými se ochucuje jídlo, jsou tím chutnější, čím jsou čerstvější. Je sympatické, že čím častěji člověk řeže čerstvé vrcholové výhonky pro kuchyňskou potřebu, tím rychleji dorůstají.

Sušení a skladování majoránky

Pokud někdo majoránku nebude pěstovat po celý rok, může usušit letní přebytky. Usušená majoránka je lepší než vůbec žádná. Stejně jako u jiných bylin je potřeba znát základy sušení rostlin.

Snítky se odstřihnou brzy ráno nebo pozdě večer ještě předtím, než se otevřou první poupátka, protože pak si majoránka uchová nejintenzivnější aroma. Nikdy se majoránka nesklízí v poledním žáru. Když se zbytek bylinky ponechává vyšší než 6 až 7 cm, dočká se pěstitel ještě druhé sklizně.

Jednotlivé snítky se svážou do kytiček a zavěsí na vzdušném chladnějším místě hlavou dolů. Jakmile lístečky dobře proschnou, odrolí se z větviček a uschovají ve sklenicích s pokud možno vzduchotěsným uzávěrem. Majoránka se skladujte v suchu, chladnu a temnu.

Nejenom v kuchyni se ocení majoránka. Rovněž v přírodním léčitelství má už dlouho své výsadní postavení. Předepisuje se jako prostředek posilující nervovou soustavu, odstraňuje bušení srdce a také nespavost.

Když má člověk angínu, bronchitidu, astma nebo zkažený žaludek, majoránka to dá do pořádku. A je-li člověk nachlazený, udělá horký čaj s majoránkou a medem učiněný zázrak.

Majoránka se vysévá každým rokem z jara. Bylinky v malých květináčích se dají na čerstvý vzduch. Vyžadují pravidelnou péči. V obchodech si lze vybrat ze dvou odrůd. Německá květová majoránka roste rychleji, francouzská listová má více lístečků.

Pěstování majoránky zahradní

Mšice a molice většinou stačí spláchnout prudším proudem vody. Silně napadené bylinky, kterým se včas nedostane péče, se raději zlikvidují, v kuchyni by se už stejně použít nedaly.

V případě bylinek lze na mšice úspěšně nasadit slunéčka sedmitečná. Silně napadené bylinky jen tak neopustí, naopak, začnou se množit.

Tipy pro nákup

Délka života:

Majoránka je víceletá bylinka, u nás pěstována jako letnička.

Sezona:

Celé léto až do prvních mrazíků.

Stupeň obtížnosti pěstování

Majoránka se pěstuje snadno. Vyžaduje pravidelnou zálivku. Sazenice se prodávají i na trhu.

Historie

Majoránka zahradní pochází z oblasti Středozemního moře, kde dodnes jsou vytrvalé porosty majoránky volně v přírodě. V 16. století se rozšířila také ve střední Evropě jako léčivá bylinky nebo koření.

Používané části rostliny

Z majoránky se sbírá celá nať před vykvetením.

Vlastnosti

Majoránka obsahuje třísloviny, hořčiny a silici.

Použití

Majoránka je mírné sedativum a diuretikum, používá se při nervové slabosti, nachlazení, nadýmání, průjmu a střevní kolice. Majoránka silně podporuje trávení.

Urychluje trávení tím, že zvyšuje sekreci žaludeční šťávy, uklidňuje zažívaní, podporuje tvorbu žluči. Ve formě mastí se majoránka používá na špatně se hojící rány.

Velikost a vzrůst

Majoránka nebývá vyšší než 30 cm. Šedozelené oválné listy pokrývá velké množství žláznatých chloupků. Bylinka sama od sebe silně větví.

Květ a vůně

U majoránky jsou bílé, zřídkakdy růžové nebo fialové nevýrazné květy, vytvářejí se od července do října. Jsou uspořádány v kulatých kláscích a vyrůstají z paždí listů. Celá bylinka vydává nezaměnitelnou vůni. Vůně je ještě intenzivnější, když se rozemnou listy mezi prsty.

Světlo a teplo

Majoránce se nejlépe daří na slunných, teplých, před větry chráněných místech. Mráz vůbec nesnáší. Ve své domovině, kterou jsou oblasti Středozemního moře, bez problémů přezimuje. U nás se pěstuje jen v sezoně, to znamená, že semeno se vysévá každoročně.

Zalévání a hnojení

V květináči je třeba majoránku pravidelně zalévat. Hnojí se jen velmi málo.

Zemina a přesazování

Nekoupí-li si člověk majoránku jako sazenici, vyseje jí v březnu semena do zcela běžné zeminy. Semenáčky pak přesadí ve sponu 10 až 15 cm.

Prořezávání

Pro kuchyňskou potřebu se odřezávají postupně vršky jednotlivých větévek ještě předtím, než začnou kvést.

Množení

V březnu výsevem do truhlíků nebo od května přímým výsevem na záhon.

Prostředí

Majoránka samozřejmě patří do zahrádky s bylinkami. Kupodivu dobře vypadá i na květinovém záhonu. Husté šedozelené listy příjemně kontrastují s barevnými květy. Úspěšně lze majoránku pěstovat i na parapetu nebo na balkoně.