Lasagne – nejlepší recept
Lasagne jsou italský pokrm složený z vrstev těstovin proložených omáčkami a náplní. Je to jedno z nejoblíbenějších italských jídel, které se podává v mnoha restauracích po celém světě. Pokrm se skládá z plochých plátů těstovin zvaných lasagne, které se obvykle vykrajují nebo vytlačují z těsta a vaří se zahříváním. Obvykle se podává jako hlavní jídlo, často s přílohou ze zeleniny, salátů nebo masa.
Často se podávají s bešamelem, známým také jako besciamella, bílou omáčkou z mléka a másla. Bešamelová omáčka je tradiční francouzská omáčka a je oblíbená i v italské kuchyni. Mnoho receptů obsahuje také boloňskou omáčku neboli ragù alla Bolognese, což je masová omáčka, která se obvykle připravuje z mletého hovězího a vepřového masa, česneku, cibule, rajčatového protlaku, mrkve, celeru, mléka a různých bylinek a koření.
Základními složkami lasagní jsou těstoviny, omáčka nebo náplň a poleva. Zálivka se v jednotlivých regionech liší, často však obsahuje sýr, například parmazán nebo mozzarellu. Existuje také mnoho variant tohoto pokrmu, například lasagne al forno, které obsahují rajčatovou omáčku, sýr a různé druhy zeleniny.
Lasagne jsou oblíbeným pokrmem, který si můžete vychutnat na mnoho různých způsobů. K dispozici je mnoho receptů, takže je snadné najít verzi, která bude vyhovovat každé chuti. Lze je podávat jako předkrm nebo hlavní chod, případně i jako přílohu. Lasagne jsou chutné, snadno se připravují a jsou klasickým oblíbeným pokrmem italské kuchyně.
Připravte si i další variace na lasagne nebo vynikající těstovinové pokrmy:
- zeleninové lasagne
- špenátové lasagne
- těstovinový salát s tuňákem
- farmářský těstovinový salát se slaninou
- těstovinový salát s kuřetem
- těstovinový salát s domácím dresinkem
- těstoviny se špenátem
- krémové těstoviny se žampiony
- krevety s těstovinami
Lasagne – recept
Lasagne jsou jedním z nejoblíbenějších pokrmů, které se připravují již po staletí. Jejich náplň a vrstvené složky prošly v průběhu staletí mnoha změnami. Ale i tak lasagne jistě zůstanou oblíbené navždy.
Čas přípravy
- 1 hodina
Ingredience na lasagne
- lasagne
- 50 g rajčatového pyré
- 500 g mletého masa
- 50 ml kečupu
- bazalka
- worcester
- sůl
- pepř
- sýr eidam
- mozzarella
- bešamel (máslo, hladká mouka, mléko, bílé víno, mletý muškátový oříšek, sůl, bílý pepř)
Postup na lasagne
- Mleté maso opečeme na pánvi.
- Přidáme rajčatové pyré, bazalku, pepř, sůl, trošku cukru, worcester a kečup.
- Bešamel si připravíme tak, že na pánvi necháme rozpustit kousek másla, přidáme hladkou mouku a uděláme jíšku.
- Pak pomalu přidáváme mléko – stále mícháme.
- Můžeme přidat trošku bílého vína, mletý muškátový oříšek, sůl a bílý pepř.
- Na dno zapékací misky dáme trošku rajčatového pyré, na ně poklademe lasagne, bešamel, mleté maso, sýr a tak vršíme cca 3x za sebou.
- Poslední vrstva je rajčatové pyré, které poklademe nakrájenou mozzarellou.
- Dáme zapéci do trouby na 40 minut – mírný až střední stupeň.
- Po 30 minutách přidáme nastrouhaný sýr a dopečeme.
Zajímavosti o lasagních
Lasagne jsou víc než jen chutné italské jídlo. Je plné zajímavé historie a zajímavostí, od jeho původu ve starověkém Řecku až po jeho využití v popkultuře. Zde je pět zajímavostí o lasagních.
- Lasagne mají starověký původ: První známý recept na lasagne pochází ze 4. století před naším letopočtem. Byly popsány jako na sebe naskládané pláty těsta vařené s nakrájeným masem, bylinkami a sýrem – podobně jako lasagne, které známe dnes.
- Lasagne mají různé podoby: Lasagne mohou mít různé tvary a velikosti. Klasické lasagne se připravují ze širokých plochých plátů těstovin, sýra a rajčatové omáčky, ale existuje nespočet variant, například lasagne ve tvaru válečků, čtvercové lasagne, lasagne alla bolognese a lasagne rustica.
- Lasagne jsou hrdinou popkultury: Lasagne se často objevují v populární kultuře. Slavný dětský televizní pořad Garfield lasagne miluje, zatímco v Pixarově filmu Ratatouille se krysa Remy nechvalně proslavila pokusem o přípravu lasagne v kuchyni restaurace Gusteau.
- Konzumace lasagní je omezena: Doporučuje se jíst lasagne maximálně třikrát až čtyřikrát ročně, protože tento pokrm obsahuje velké množství kalorií, tuku, sodíku a cholesterolu. Příliš častá konzumace lasagní může mít negativní vliv na zdraví.
- Další zajímavostí o lasagních je, že existují různé druhy v závislosti na regionu a způsobu přípravy. Například boloňské lasagne pocházejí z Boloně a jsou silnější než jiné verze tohoto pokrmu. Je to proto, že obsahují ricottu, druh čerstvého sýra. Naproti tomu neapolské lasagne se připravují bez ricotty a jsou tenčí a jemnější.
Lasagne jsou oblíbeným a tradičním italským pokrmem, na kterém si lidé pochutnávají již stovky let. Díky jejich zajímavé historii a chutným variacím není záhadou, proč lidé na celém světě lasagne tak milují.