Lapače snů – legendy, barvy a sny
Chcete se dozvědět více o lapačích snů či v původním indiánském jazyce Asibikaashi? Připravili jsme pro vás infografiku, která vám dá odpovědi na nejčastější dotazy, kolem lapačů snů.
Lapače snů se staly velmi populárními v 80. letech 20. století a staly se velmi rozšířeným řemeslným předmětem, šperkem a obrázkem na bytových dekoracích. Vyrábějí se z dřevěné obruče, obvykle vrbové, na kterou se vetkne síť nebo pavučina z přírodních vláken. Obvykle jsou na obruči zavěšena také peříčka a korálky.
Zatímco moderní lapače snů se vyrábějí v různých podobách, ty autentické mají obvykle velikost jen několik centimetrů a jsou ručně vyráběny ze všech přírodních materiálů s rámem omotaným kůží.
Legendy kolem lapačů snů
Původní lapače snů jsou dílem indiánů z amerických kmenů Lakotů, Chippewa a Ojibway. Právě díky tomu, že každý kmen měl trochu jiné tradice vzniklo několik verzí příběhu o tom, jak vznikl lapač snů.
Podle prvního příběhu z kmene Chippewa, starý kněz vystoupil na vysokou horu, kde měl vidění. Zjevil se mu učitel moudrosti Iktomi v podobě pavouka. Ten začal vyplétat pavučinou zdobenou obruč z vrbového proutku. Přitom probíral otázky dobra a zla a další životní moudrosti. Hotová pavučina snů má ve středu otvor, který mají propadnou špatné myšlenky a ty dobré jsou zachycovány síťkou kolem otvoru.
Na druhou stranu u kmene Ojibway se traduje pověst o tzv. pavoučí ženě, jejímž posláním bylo chránit zejména malé děti. Postupem času, jak se členové kmene Ojibway dostávali stále dál a dál po americkém kontinentu, bylo stále obtížnější ochranu zajistit. Proto se rozhodla uplést lapač snů – pavučinu snů, který si mohli členové kmene brát sebou. Po zavěšení u lůžka dítěte i dospělého pak chránil před špatnými sny.
Lapače snů v moderní době
V moderní době byly lapače snů používány některými indiánskými kulturami jako symbol jednoty během panindiánského hnutí v 60.-70. letech 20. století. Lapače snů se pak staly známými jako „domorodé řemeslné předměty“ a oblíbenými suvenýry.
Lidé na celém světě považují lapače snů za krásné a zajímavé předměty. Skupiny New Age vyrábějí různé typy lapačů snů z různých materiálů v různých stylech, které jsou dnes na trhu velmi oblíbené. Vyobrazení lapačů snů a šperky z nich jsou poměrně rozšířené a staly se jakýmsi módním trendem, protože jsou krásné na pohled.
Z čeho se skládá pavučina snů?
Už na první pohled je zřejmé, že základem lapače snů je centrální kruh vyráběný z různých přírodních materiálů. Má představovat svět a vesmír kolem nás a tvoří první ochrannou bariéru před negativními silami – sny. Člověka samotného pak reprezentuje malý kamínek ve středu lapače. Právě u kamínku věřili indiáni v to, že je třeba jej chránit stejně jako naše vnitřní já.
Peříčka v různých barvách mají dle barvy různé významy. Ovšem základním úkolem je zachytávat a odrážet negativní energii a tu pozitivní pouštět dál do síťky lapače snů. Síťka či pavučina s uzlíky pak představuje nejdůležitější část lapače neboť opět zabraňuje negativní energii snům, aby se dostal až na kamínek představující vnitřní já.
Význam lapače snů
Význam lapačů snů a pověsti o jejich výrobě pocházejí z indiánských kultur. Lapač snů je ochranný talisman, který se používá k ochraně lidí před nočními můrami a zlými sny. Talisman se obvykle používal pro malé děti a zavěšoval se nad jejich kolébky nebo postele.
Původní americké kultury věří, že v noci se ve vzduchu objevují dobré i zlé sny. Lapač snů funguje jako pavučina, která zachycuje špatné sny nebo vize, zatímco ty dobré nechává proniknout. Špatné sny zachycené v síti se zničí, když na lapač snů dopadne ranní sluneční světlo, zatímco dobré sny proniknou skrze peří a jemně se dostanou ke spícímu člověku pod ním.
Lapače snů lze také považovat za apotropaické amulety, které poskytují ochranu před jakýmkoli zlým vlivem, nejen před zlými sny a nočními můrami. Některé kultury, například Lakotové, věří, že lapače snů fungují trochu jinak, protože jejich legenda říká, že dobré sny nebo myšlenky se v síti zachytí, zatímco ty zlé projdou přímo otvorem uprostřed a navždy zmizí.
Co znamenají barvy peříček lapače snů?
Pokud si vyrábíte či kupujete svůj vlastní lapač snů je určitě důležité si stanovit, co od něj očekáváte. Právě s tím vám může pomoci správný výběr barvy peříček, které na lapači použijete:
- Bílá – čistotu, jasnost a nevinnost
- Černá – pevnost, stálost, nekonečno
- Červená – energie, vitalita, životní síla
- Fialová – duchovno, inspirace, uvolnění
- Hnědá – trpělivost, zdravý rozum, spolehlivost
- Modrá – opatrnost, nečinnost, rozvážnost
- Oranžová – optimismus, životní radost, moudrost
- Růžová – něha, jemnost, romantika
- Tyrkysová – sebevědomí, fantazie, spontánnost
- Zelená – rovnováha, klid, naděje
- Žlutá – moudrost, inteligence, povzbuzení
Každá z barev může obsahovat i řadu dalších významů
Jak používat lapač snů?
Nejprve pečlivě zvažte, odkud lapač snů získáte. Chcete-li skutečně uctít a oslavit hluboce duchovní a ochrannou funkci lapače snů, měli byste si ho pořídit z autentického indiánského zdroje.
Lapač snů by měl být zavěšen nad postelí (nejlépe nad oblastí polštáře), protože tak snáze proniknou sny do vaší mysli a buď je zachytíte, nebo je do ní pošlete. Protože lapače snů zachycují špatnou energii, je třeba je pravidelně čistit a vyčistit.
Lapač snů můžete energeticky vyčistit pomocí šalvěje nebo jiné oblíbené byliny k rozmazávání. Pokud jej chcete vyčistit, můžete také použít hadřík z mikrovlákna a trochu vody. Doporučuje se čistit lapač snů každých pár měsíců, abyste zajistili, že bude mít dostatek prostoru pro zachycení temných energií.
Kontroverze v USA
Přestože mnozí lidé považují lapače snů za krásné a ochranný záměr, který se za nimi skrývá, vyvolaly v průběhu let několik kontroverzí. Někteří lidé se domnívají, že používání lapačů snů mimo domorodou kulturu je formou kulturního přivlastňování, zejména když z prodeje řemeslných výrobků inspirovaných domorodými obyvateli profitují nepůvodní obyvatelé.
Problémem se stala také legalita. Když se lapače snů staly od 70. let 20. století stále populárnějšími mezi lidmi z New Age, někteří bezohlední řemeslníci vydávali své výrobky za „pravé indiánské“ řemeslo a uváděli je například jako výrobky určitého kmene.
V roce 1990 přijal Kongres zákon o indiánském umění a řemeslech, který znemožnil nepravdivě inzerovat, že umělecká díla inspirovaná původními obyvateli Ameriky, jako je keramika, košíky, šperky a totemické předměty, jako jsou lapače snů, jsou vyrobena původními obyvateli Ameriky, i když tomu tak není.
Spory ohledně kulturního přivlastňování neznamenají, že nepůvodní obyvatelé nemohou oceňovat a vystavovat domorodé umění a řemesla, jako jsou lapače snů. Pokud se k nim přistupuje způsobem, který respektuje historii a kulturu řemesla a uznává řemeslníka, mohou být zavěšené lapače snů krásným způsobem, jak uctít lidi, jejichž bohatá tapiserie víry pokrývala tuto zemi dávno před evropským osídlením.
Lapače snů ve špercích a módě
Díky své fascinující historii a nádherné symbolice se lapače snů dostaly nejen do domácností, ale dokonce i do šperků a módy. Lapače snů jsou smysluplnými netradičními dárky, zejména pokud obdarovaný chápe význam symbolu.
Náhrdelníky s přívěsky lapačů snů jsou stálicí ve většině obchodů se suvenýry v USA i ve zbytku světa, stejně jako náušnice s lapačem snů. Některé jsou vyrobeny z drahých kovů, jako je stříbro nebo dokonce nerezová ocel, zatímco jiné jsou tradičnější a používají skutečné nitě a amulety. Ty mají obvykle bohémský, rustikální vzhled a jsou ideální, pokud se chcete obléknout.
Bohémské šaty a košile také obsahují design a symboliku lapačů snů. Kromě šťastné symboliky tvoří lapače snů nádherné vzorované vzory, které jsou módní na nošení i pro ty, kteří v jejich symboliku nevěří.