Vepřové Kung-Pao – nejlepší recept
Vepřové Kung-Pao je klasické čínské jídlo, které pochází z čínské provincie Sečuán. Jedná se o smažený pokrm, který se skládá z vepřového masa, zeleniny a pikantní omáčky. Pikantní omáčka se obvykle připravuje z kombinace sójové omáčky, česneku, octa, cukru a chilli papriček.
Vepřové maso používané v jídle vepřové Kung-Pao se obvykle krájí na malé kostičky nebo proužky. Poté se nakrájí na plátky a obalí ve směsi vajec, kukuřičného škrobu a soli. Díky této vrstvě má maso křupavou strukturu a při smažení si udržuje vlhkost.
Mezi zeleninu, která se běžně používá při přípravě vepřového Kung-Paa, patří papriky, mrkev, cibule a celer. V závislosti na regionu se do pokrmu může přidávat jiná zelenina. Některé recepty obsahují také arašídy, kešu a další ořechy.
Při přípravě pokrmu vepřové Kung-Pao se vepřové maso a zelenina smaží na oleji s různými kořeními a aromatickými látkami. Poté se do směsi přidá pikantní omáčka, která dodá pokrmu charakteristickou chuť.
Jakmile jsou všechny ingredience uvařené, podávají se na lůžku z bílé nebo hnědé rýže vařené v páře. Pokrm se zdobí větším množstvím pikantní omáčky a někdy také nasekanými arašídy nebo kešu oříšky.
Vepřové Kung-Pao je univerzální pokrm, který lze přizpůsobit různým chutím. Je to také skvělý způsob, jak využít zbytky jídla, protože je velmi snadné měnit jeho složky. Vepřové maso můžete například nahradit kuřecím, hovězím nebo tofu, případně zeleninu vyměnit za jinou, kterou máte po ruce.
Vepřové Kung-Pao je celkově snadný a chutný pokrm, který jistě potěší každý jazýček. Pokud chcete vyzkoušet něco nového, je to skvělý začátek.
Pokud jste milovníci vepřového masa, vyzkoušejte i další recepty:
- vepřové na houbách
- vepřová pečeně
- trhané vepřové maso
- vepřové kotlety pod peřinou
- pečená vepřová krkovice
- vepřové v mrkvi
- vepřová panenka
- vepřový guláš
- vepřová játra na cibulce
- vepřové maso v sladkokyselé omáčce
- čevabčiči z vepřového masa
Vepřové Kung-Pao – recept
Vepřové Kung-Pao je již po staletí oblíbeným pokrmem kantonské a sečuánské kulinářské kultury. Dodnes je mezi milovníky jídla na celém světě předmětem vášnivých diskusí.
Čas přípravy
- 35 minut
Ingredience na vepřové Kung-Pao
- 400 g vepřové kýty
- 1 vejce
- 1 lžička máčeného škrobu
- sůl
- 3 lžíce oleje
- 100 g loupaných pražených arašídů
- 8 chilli papriček
Zálivka:
- 2 lžíce sójové omáčky
- 1 lžíce vína šao-sing
- půl lžičky wei-su
- špetka cukru
- trochu vývaru
- škrob
Postup vepřové Kung-Pao
- Na kostičky nakrájenou vepřovou kýtu promícháme s vejcem, máčeným škrobem a solí.
- Necháme 15 minut odležet.
- Zatím si připravíme tmavou zálivku.
- Maso vložíme do rozpáleného oleje, rychle orestujeme.
- Přidáme pražené loupané arašídy, chilli papričky, promícháme a zalijeme tmavou zálivkou.
- Udržujeme stále velmi prudký oheň, který nám pomáhá vytvořit zlatohnědou barvu.
Zajímavosti o vepřovém Kung-Pau
Vepřové Kung-Pao je oblíbené asijské jídlo, které je známé svou sladkou a pikantní chutí a velkorysým použitím koření. Připravuje se z marinovaného vepřového masa, arašídů, chilli papriček a zeleniny, které se smaží v omáčce z česneku, zázvoru a sladké a pálivé chilli omáčky. Je to jeden z nejoblíbenějších čínských pokrmů, který patří ke stálicím čínských restaurací po celém světě.
- Věděli jste však, že tento pokrm pochází z čínské provincie Sečuán? Poprvé se objevilo za dynastie Čching v 19. století a údajně bylo vytvořeno na počest úředníka dynastie Čching jménem Ding Baozhen, kterému byla později udělena hodnost Kung Pao – odtud název pokrmu.
- Zajímavostí je, že složení vepřového Kung-Pao, jak je známe dnes, bylo téměř zcela odlišné. Když Din Baozhen pokrm poprvé vytvořil, místo vepřového se připravoval z kuřecího masa. Ve dvacátých letech 20. století pak známý šéfkuchař Li Shanwei pokrm vylepšil a přidal místo něj vepřové maso.
- A pak jsou tu arašídy. Mnozí se domnívají, že arašídy byly nahrazeny původním použitím kešu oříšků, protože byly levnější.
- Pikantní omáčka, kterou je vepřové Kung-Pao známé, byla téměř vynechána. Podle vzpomínek šéfkuchaře Liho se původně pokrm připravoval zcela bez omáčky a přidal ji až později, aby zvýraznil chuť.
- Zajímavým řízením osudu se nyní vepřové Kung-Pao podává ve zcela jiné podobě, než v jaké bylo původně. Většina dnešních receptů vyžaduje, aby se vepřové maso před smažením fritovalo, což je změna, která vznikla ve Spojených státech.
- Snad nejpozoruhodnějším aspektem pokrmu je zvýšené používání sušených chilli papriček. To je pro čínskou kuchyni, která tradičně používá čerstvě namleté ingredience, neobvyklé, aby se zachovala chuť. Sušené chilli papričky dodávají pokrmu jedinečnou kouřovou chuť a jejich pálivost je často vyvážena sladkostí paprik.
- Dalším zajímavým aspektem pokrmu je, že se často podává s rýží. Ta pomáhá vyvážit pálivost pokrmu a doplňuje křupavou strukturu arašídů a paprik.
Celkově je vepřové čínské jídlo Kung-Pao plné zajímavé historie. Ať už si dáte tradiční nebo moderně upravené jídlo, je to skvělý způsob, jak poznat čínskou kulturu.