Křenová omáčka – nejlepší recept
Křenová omáčka je koření s jedinečnou pikantní chutí, která je velmi výrazná. Pochází ze střední Evropy a vyrábí se z nastrouhaného kořene křenu a řady dalších přísad, jako je ocet, sůl, cukr a příležitostně smetana. Nabízí výraznou chuť, která se hodí k různým pokrmům.
Ačkoli se křenová omáčka obvykle používá jako příloha k hovězímu masu, je to univerzální koření, které dodá chuť pokrmům všeho druhu. Dodává chuťovému vjemu šmrnc, ať už se jedná o ďábelská vejce nebo saláty. Zvláště dobře se hodí k některým rybím pokrmům, jako je tuňák nebo losos.
Pálivost omáčky se může značně lišit. Obvykle se omáčka nepřipravuje z celého kořene křenu a množství použitého kořene může určovat pálivost omáčky. Pokud dáváte přednost jemnější křenové omáčce, zkuste při její přípravě použít méně křenu.
Pro domácí verzi křenové omáčky začněte s čerstvě nastrouhaným křenovým kořenem a poté přidejte bílý vinný ocet, sůl, cukr a smetanu. Můžete také experimentovat s různými poměry těchto ingrediencí a vytvořit tak jedinečnou chuť.
Je také důležité si uvědomit, že křenová omáčka může být fermentovaná nebo pasterizovaná. Ta první je méně zpracovaná a má výraznější chuť než ta druhá. Pokud chcete experimentovat s tradičními recepty, zkuste použít fermentovanou křenovou omáčku.
Ať už se rozhodnete jít cestou domácí výroby nebo nákupu v obchodě, křenová omáčka jistě dodá vašim oblíbeným pokrmům jedinečnou chuť. Díky ohnivému nádechu je to ideální omáčka pro ty, kteří rádi přidávají do svých jídel trochu koření.
Pokud máte rádi omáčky, podívejte se i na tyto další recepty:
Křenová omáčka – recept
Křenová omáčka se často používá jako příloha k masu, zejména k hovězímu, a k vařeným mořským plodům, jako jsou krevety a krabi. Oblíbená je také jako koření k rybám a hranolkům a ve Spojeném království jako součást tradičního jídla „fish and chips“.
Čas přípravy
- 1 hodina
Ingredience na křenovou omáčku
- 50 g másla
- 60 g hladké mouky
- 4 dl vývaru z masa
- 2,5 dl husté smetany
- 80 g nastrouhaného křenu
- sůl
- cukr
- ocet
- 20 g másla na zjemnění
Postup na křenovou omáčku
- Z másla a mouky připravíme světlou jíšku, kterou zalijeme vlažným vývarem.
- Dobře rozmícháme.
- Přidáme smetanu a za občasného míchání vaříme nejméně 30 – 45 minut.
- Uvařenou omáčku přecedíme.
- Dochutíme solí, octem a cukrem.
- Přidáme jemně nastrouhaný křen (příliš ostrý křen před přidáním do omáčky spaříme vařící vodou), krátce povaříme a zjemníme máslem.
Zajímavosti o křenové omáčce
Křenová omáčka je koření oblíbené již po staletí. Jedná se o přípravek z mletého nebo strouhaného křenu smíchaného s dalšími přísadami, obvykle s octem, solí a někdy i jinými dochucovadly. Běžně se používá jako koření k masu, rybám a zelenině a může se také použít jako přísada k dochucení omáček a pokrmů.
I když jste o křenové omáčce možná už slyšeli, pravděpodobně se v ní skrývá mnohem víc, než se na první pohled zdá. Zde je několik zajímavostí, které jste o křenové omáčce možná nevěděli:
- Křenová omáčka má dlouhou historii a její původ lze vysledovat až do starověkého Řecka, kde se kořen křenu míchal s octem a vytvářel pikantní koření. Ve skutečnosti se křenová omáčka již dlouho používá po celém světě k dochucení pokrmů. Toto koření bylo zpopularizováno v Evropě a od té doby se rozšířilo do Severní Ameriky a dalších oblastí světa.
- Křen je hlavní složkou křenové omáčky a odedávna se používal k léčení neduhů a k dochucení pokrmů. Ve středověku se křen používal jako lék proti kolice a ke snížení horečky. V Anglii se v roce 1600 podával k hovězí pečeni jako koření.
- Křen může být velmi pálivý díky těkavým olejům, které mu dodávají pálivost. Ostrost chuti se může značně lišit v závislosti na tom, jak čerstvý je křenový kořen a v jaké půdě je pěstován.
- Polévková lžíce připravené křenové omáčky obsahuje pouze pět kalorií a žádný tuk. Obsahuje také poměrně velké množství vitaminu C, vitaminu B6 a draslíku.
- Předpokládá se, že anglické slovo „křen“ pochází z německého „meerrettich“, což znamená „mořská ředkev“.
- Křenová omáčka je oblíbeným kořením ve steakových restauracích. Často se podává jako příloha ke steakům a dalším kusům hovězího masa.
- Čerstvý nastrouhaný kořen se často smíchá s trochou octa a smetany, aby vznikla krémová křenová omáčka.
- Někteří lidé používají připravenou křenovou omáčku jako marinádu přidáním několika dalších ingrediencí, jako je česnek, česnekový prášek a čerstvé bylinky.
- V některých oblastech USA, zejména ve státech Středozápadu, se křenové omáčce kvůli její ohnivé chuti říká „hot sauce“.
- Zajímavostí křenové omáčky je, že obsahuje silné přírodní antibiotikum. Toto antibiotikum je známé jako alicin, který dodává křenu jeho charakteristickou a výraznou vůni a chuť. Předpokládá se, že alicin má také antibakteriální vlastnosti, které mohou pomoci v boji proti bakteriálním infekcím.
- Další zajímavostí o křenové omáčce je, že ji lze použít jako přírodní prostředek k léčbě infekcí dutin. Podle některých odborníků na přírodní léčbu může křenová omáčka pomoci vyčistit dutiny tím, že rozruší hlen. Má také přirozené dekongestivní vlastnosti, které mohou pomoci odblokovat dutiny a usnadnit tak dýchání při infekcích dutin.
- V neposlední řadě je křenová omáčka považována za prospěšnou pro osoby trpící artritidou. Ostrá a pikantní chuť křenové omáčky údajně pomáhá zmírňovat záněty kloubů a svalů a snižovat artritické bolesti.
Křenová omáčka je zajímavé koření, které je oblíbené již po staletí a má řadu zdravotních přínosů. Má dlouhou historii a věří se, že je prospěšná při infekcích dutin a zmírnění artritidy. Obsahuje přírodní antibiotikum, které pomáhá bojovat proti bakteriálním infekcím, a má přirozené dekongestivní vlastnosti. Křenová omáčka je zajímavé a chuťově výrazné koření, které stojí za to prozkoumat.