Koriandr setý – Coriandrum sativum

Koriandr je jednoletá bylinka z čeledi okoličnatých, kterou lze velice snadno pěstovat. Vzrůstem připomíná kopr nebo anýz. Za normálních okolností dorůstá výše 40 cm, v příznivých podmínkách může být i podstatně vyšší.

Pokud je bylinka šťavnatá a má zelené listy, má neobyčejně intenzivní chuť i vůni. Především vůni však každý vnímá jinak. Mnohé odpuzuje, jiní ji naopak vysoce hodnotí.

Pro svou charakteristickou vůni byl koriandr dlouho považován za prostředek proti škůdcům. Není to pravda, protože například mšice se do něj pustí s velkou chutí.

Když bílé okvětní lístky koriandru uvadají, vyvíjejí se semena. Jsou, v protikladu k semenům jiných okoličnatých bylinek, kulatá, skoro jako zrnko pepře. Když semena dozrávají a dostávají zlatohnědou barvu, dochází k podivuhodné proměně.

Semena jsou plná báječné vůně po švestkách a pomerančích. V tomto stavu je koriandr oblíbeným kořením a nepostradatelnou součástí všech kořenících směsí.

Lehce rozemletými semeny se koření pečivo a sladkosti. Používá se také při přípravě ryb a zvěřiny, telecího masa a drůbeže. Vůně je tak zvláštní, že se koriandr používá také při výrobě parfémů.

V našich krajích se čerstvá bylinka téměř nepoužívá a tak nám uniká zcela zvláštní chuťový zážitek. Zkusit lze i čerstvý koriandr. Dost možná si na něj bude někdo chvíli zvykat, asi jako na cibuli. Zelené koriandrové listy jsou bohaté na vitamin A, B1, B2, C a železo. Jejich pravidelnou konzumací se předejde nemocem, způsobeným jejich nedostatkem.

Koriandr můžete použít například při přípravě krevetové polévky s kokosovým mlékem.

Semena se vysévá v několika po sobě jdoucích termínech a listy se musí uříznout ještě dříve, než se vytvoří květy. Lze je vysít hustě do většího květináče a listy používat jakmile jsou dobře vyvinuté. Kdo chce sklízet semena, musí koriandr zasít na záhon. K tomu je potřeba hlubší vrstva zeminy.

Velikost a vzrůst

Koriandr dorůstá do výšky 40 cm. Listy jsou lehce vroubkované, široké spodní listy připomínají příbuznou listovou petržel. Horní úzké listy se podobají kopru. Spodní se používají jako koření.

Květ a vůně

Koriandr vydává velice intenzivní vůni, jakmile se jí člověk dotkne. Květy nevoní. Zralá a suchá semena jsou po rozemletí nebo roztlučení v hmoždíři velmi aromatická.

Světlo a teplo

Koriandr potřebuje světlé a slunné stanoviště. Nejlépe se mu daří pod širým nebem mezi jinými bylinkami a přímo tam se také vysévá. Kde je obzvláště velká zima, musí se předpěstovat.

Zalévání a hnojení

Mezi dvěma zálivkami se musí zemina nechat vždy trochu vyschnout. Venku nepotřebuje hnojit, v květináči vyžaduje jednou týdně slabé přihnojení tekutým hnojivem.

Zemina a přesazování

Zcela postačí normální zahradní zemina, případně zemina pro květiny. Vzešlé bylinky se nemusí přesazovat.

Prořezávání

Není zapotřebí. Listy se odřezávají ke spotřebě.

Množení

Semena koriandru mají obvykle dobrou klíčivost. Chce-li člověk používat listy, může je vysévat hustě. Pokud chce bylinku pěstovat hlavně na semeno, vysévají se semena na záhonech do řádků a později mladé bylinky vyjednotí.

Prostředí

Koriandr dobře roste mezi zeleninou nebo společně s jinými bylinkami. Prospívá v truhlíku, avšak neroste tak bujně.

Historie

Koriandr je prastará kulturní rostlina. Byl nalezen už v egyptských hrobech faraonů z doby kolem r. 1 000 př.n.l. jako obětní rostlina. Zmiňuje se o něm i Starý zákon.

Používané části rostliny

Používanou částí bylinky jsou plody a listy.

Vlastnosti

Obsahuje silice, třísloviny, linalon, mastné oleje, kumaríny (nesmí ho užívat proto lidé s poruchami srážlivosti krve), vitamín A, B1, B2, C, geraniol, geranylacetát, gamma-terpinen.

Použití

Koriandr zvyšuje chuť k jídlu – podporuje tvorbu žaludeční šťávy, čímž podporuje trávení, mírní křeče a zastavuje větry. Koriandr v lidovém léčitelství našel uplatnění proti červům a jako součást mazání proti revma a bolestem kloubů.

Pěstování Koriandru setého

Jednoletá bylinka během svého krátkého života nemá mnoho nepřátel. Jen zřídkakdy jsou při pěstování nějaké potíže.

Mšice:

Mšice napadají bylinku pěstovanou na záhonu jen když je pro ně vysloveně příznivý rok. Dají se spláchnout vodou. Na bylinky se chemické látky nepoužívají.

Svilušky:

Pěstuje-li se koriandr doma, napadají bylinku tu a tam svilušky. Také zde pomáhá občasné osprchování. Je dobré postavit bylinku po určitou dobu na čerstvý vzduch. Tam je sviluškám většinou moc zima a moc mokro. Opustí ji dobrovolně, pokud se tak nestane, bylinka by se měla radši zlikvidovat.

Tipy pro nákup

Sazenice koriandru se obvykle neprodávají. Je však jednoduché vypěstovat si je ze semen. Kdyby někdo nesehnal semena ve specializovaném obchodě, může koupit několik semínek od zahradníka.

Délka života:

Je to jednoletá bylinka.

Sezona:

Sází se od jara do podzimu.

Stupeň obtížnosti pěstování:

Bylinka se pěstuje snadno, nesnáší však mráz.