Káva – účinky na zdraví a závislost
Pití kávy je pro mnoho z nás pravidelným denním rituálem. Mnozí si bez ní prakticky nedokáží představit svůj normální den. Probouzí smysly, žene nás k lepším výkonům a skvěle chutná. Co ale její stinnější stránky? Jaký vliv má vlastně pití kávy na člověka? To je jedna z otázek, kterou si její milovníci a odpůrci často pokládají.
Někteří lidí pijí kávu pro její lahodnou chuť, jiní pouze ze zvyku a pak jsou tu i tací, kteří si na ní vybudovali závislost a nedokážou bez ní již fungovat – vypijí si šálek doma, a další várku si berou s sebou do termohrnku na cestu do práce. I u kávy platí, že se nic nesmí přehánět a je dobré znát jak pozitivní účinky, tak i ty negativní.
Rozumná míra přináší body pro naše zdraví
Pití kávy je jeden z fenoménů, kterým se zabývalo již značné množství vědeckých studií. K jakým závěrům tyto studie došly? Pokud pijeme kávu v přiměřeném množství, setkáme se s několika pozitivními účinky pití kávy.
Bylo prokázáno, že konzumace kávy vede ke snížení rizika vzniku cukrovky, cirhózy jater a rakoviny tlustého střeva. Příznivě také působí proti některým srdečním chorobám a je dobrou prevencí před Parkinsonovou chorobou. Velice překvapivým zjištěním byla schopnost kávy filtrovat těžké kovy; hlavně olovo a měď.
To je v době, kdy na nás působí nadměrné množství toxických látek velkým přínosem. Dále bylo zjištěno; a to je skvělá zpráva pro ty, kteří se snaží udržet si pěknou postavu, že jeden šálek kávy před cvičením dokáže velmi rychle aktivovat spalování tuku.
Existuje dnes celá řada různých nabuzovačů pro cvičení a spalovačů tuků, které se mají užívat těsně před cvičením a většina z nich obsahuje právě kofein, který je obsažený v kávě. Proto i samotné pití kávy má stejné účinky, jak samozřejmě v nižší míře. Tyto spalovače tuků, které se dají volně koupit, obsahují těch látek přeci jen o něco více než obyčejná káva.
Pokud dobře pečujeme o svůj chrup, jistě vyvstává otázka, jestli má pití kávy vliv na jejich bělost. Tento mýtus nebyl nikdy potvrzen, ba naopak studie Anconské univerzity tvrdí pravý opak.
Podle závěrů této studie káva obsahuje látky, které bojují proti bakteriím způsobujících zubní kaz. Káva je rovněž skvělý antioxidant, a proto pomáhá snižovat působení škodlivých látek na náš organismus.
Rizika pití kávy
Abychom byli nestranní, je jistě třeba zmínit i rizika související s pitím kávy. Kofein, jedna ze složek kávy, je ve skutečnosti droga způsobující závislost. Proto si své ráno bez kávy nedokážeme představit. S pitím kávy souvisí i její dehydratační schopnost.
Měli bychom proto při jejím konzumaci vypít alespoň sklenici vody. Její časté a intenzivní pití tak může lehce zatěžovat ledviny. To, že káva může zvýšit riziko infarktu, je dávno vyvrácený mýtus. Po jednom šálku kávy se sice mírně zvýší krevní tlak, ale tento stav se po krátké době vrací do normálu. Lidé s vyšším krevním tlakem by se ovšem pití kávy měli vyhnout.
Naopak lidé, kteří mají dlouhodobě tlak nízký, využívají kávu k tomu, aby jim tlak alespoň krátkodobě lehce zvýšila. Pokud se člověku s nízkým tlakem začne motat hlava, nebo cítí slabost, vůbec není na škodu, aby po šálku kávy sáhnul.
Další častou otázkou je vliv kávy na spánek. Zde opět nebyla prokázána souvislost s pitím kávy a poruchami spánku. Trpíme-li žaludečními vředy, měli bychom se konzumaci kávy rovněž vyhnout.
Přiměřené množství
Kolik tedy můžeme kávy vypít? Na to se studie různí. Nejčastěji se však doporučuje pití 2, maximálně 3, šálků kávy denně. Při tomto množství převládají pozitivní účinky na náš organismus. Neméně důležitá je však kvalita kávy, kterou pijeme.
Jsou lidé, kteří si dopřávají několik káv denně, které ještě doplní mlékem, cukrem a různými sirupy. Jedná se pak o tzv. kalorické bomby a není vůbec divu, že lidé, kteří takto kávu konzumují, mají nějaké to kilo navíc.