5 snadných tipů, jak se vypořádat s jarní únavou
Odborníci tvrdí, že jarní únava, stejně jako ta podzimní, souvisí s biorytmy. Člověka přepadá právě v období, kdy se znatelně prodlužuje den a každý začíná být fyzicky aktivnější. Mění se i atmosférický tlak. Jak se vypořádat s jarní únavou?
S prvními jarními paprsky příroda automaticky každého vytáhne ven a navíc vybízí k činorodosti. Ovšem pro tělo je to trochu šok a u některých jedinců může paradoxně dostatek světla a slunečních paprsků vyvolat vznik depresivních stavů. Podobně jako je tomu u podzimní únavy a ubývajícího světla.
Na jaře je člověk natěšený vyrazit ven na procházku, na kolo či in-line brusle. K tomu ještě chce rychle stihnout kompletní jarní úklid domu a první práce na zahradě. Tolik akčnosti najednou je však pro tělo po lenošivé zimě prostě velký nápor.
Nemá na všechny aktivity dostatek energie. Svaly jsou ochablé a zásoby vitaminu D vyčerpané. Disharmonie mezi příjmem a výdejem energie, který je větší než její stávající zásoba, se pak rychle může projevit únavou a ospalostí.
Jak má tedy člověk bojovat s jarní únavou?
Jarní únava není nemoc
Ovšem dobrá zpráva je, že problém s jarní únavou nepatří mezi nejčastější civilizační choroby moderní doby. Je to naopak docela přirozená věc a ani naši předkové to s ní v dávných dobách údajně neměli jinak.
Imunita lidského těla také bývá po zimě oslabena různými přechozenými virózami a angínami. Často je problém rovněž celkové překyselení organismu, protože ve stravě v posledních měsících převládalo málo zásadotvorných potravin.
Zato bylo tělo dostatečně zásobeno cukry, tuky, alkoholem či masem, které přispívají k překyselení.
Podle čeho lze poznat jarní únavu?
Každý je jinak citlivý. Někdo by mohl skály lámat celý rok, druhý naopak na těle zaznamená i sebemenší výkyvy počasí.
Mezi nejčastější projevy jarní únavy patří celková ospalost a nechuť k jakékoli činnosti. Po psychické stránce může člověka pronásledovat špatná nálada, podrážděnost či pesimismus.
Na fyzické rovině zase bolesti hlavy či kloubů, které nemají jinou objektivní příčinu.
Jak dostat organismus opět do rovnováhy a s únavou se rychle vypořádat?
I když může být jarní únava nepříjemná, je důležité si uvědomit, že je naprosto normální a že existují způsoby, jak s ní bojovat. Zde je několik tipů, jak se s jarní únavou vypořádat:
- kvalitní a lehčí strava, která bude převážně zásadotvorná (zelenina, ovoce, ryby, luštěniny)
- dopřát si trochu slunce – sluneční světlo je přirozeným energizérem, který zlepší náladu
- zvýšit příjem potravin s obsahem vitaminu C, B, D a zinku nebo sáhněte po vitaminových doplňcích
- omezit sladkosti a výrobky z bílé mouky
- vyhýbat se nějakou dobu alkoholu, ať mají ledviny šanci se zregenerovat
- udělat si pitnou kůru z očistných bylinných čajů (cca na 6 týdnů)
- dopřát si spánek alespoň 8 hodin denně (to zase potřebuje k regeneraci a detoxikaci mozek)
- nepřepínat síly, přijde-li únava, dát si pauzu
- přiměřený pohyb a sport na čerstvém vzduchu
Opravdu není potřeba nad tím příliš bádat. Stačí poslouchat své tělo a řídit se selským rozumem. Z konkrétních „receptů“ proti jarní únavě se osvědčily následující.
1. Neordinovat si přísné diety
Různé detoxikační a očistné diety jsou populární. Nic proti nim. Avšak po zimě je tělo skutečně vyčerpané a unavené, a když člověk nasadí ještě nějakou velmi přísnou očistnou dietu, může si spíš udělat medvědí službu, protože tělu chybějící živiny prostě nedodá.
Ze začátku jara tedy úplně stačí lehký půst. Zkusit z jídelníčku eliminovat maso, nadměrné množství mléčných výrobků či vajec a dopřát si spíše lépe stravitelné potraviny. Vhodné jsou také čisté zeleninové a ovocné šťávy nebo smoothie. A samozřejmě dostatek tekutin – voda, minerálka, bylinné čaje na podporu očisty organismu.
Kdo chce podpořit detoxikaci organismu, může zkusit užívat zelený jíl, který dokáže absorbovat škodlivé látky a mikroorganismy z trávicího traktu.
Díky svým detoxikačním schopnostem je v období očistných kůr v oblibě také mladý ječmen, který překvapí obsahem prospěšných vitaminů a minerálů.
Na podporu funkce a očistu jater je zase bezvadný ostropestřec mariánský. Tento lze popíjet klasicky ve formě čaje a nebo si pořídit ostropestřec v nejúčinnější formě – tabletách nebo tinktuře.
2. „Živé“ zelené potraviny
Co v zimě a v prvních jarních dnech opravdu schází, jsou důležité vitaminy z živé stravy, kterých hypermarketové rajče moc nedodá. Důležitou roli v jarním jídelníčku hrají tzv. zelené potraviny.
Doporučuje se zařadit do jídelníčku třeba chlorelu či koncentrovaný tekutý chlorofyl. Jsou perfektní pro očistu organismu a doplnění některých chybějících živin.
Ovšem není třeba pro zelené rostlinky chodit do lékárny. Kdo žije na venkově nebo má možnost natrhat si čerstvé výhonky kopřiv nebo mu za domem vykukují lístky medvědího česneku, má vyhráno.
Kopřivu lze klidně nazvat super potravinou, nebo spíše super bylinou. Je mimo jiné výborná na čištění krve a podporuje činnost ledvin. Proto je na jaře tolik populární popíjení kopřivového čaje.
Pokud má někdo rád ovocná či zeleninová smoothie, může do nich přidat pár čerstvých lístků mladých kopřiv a umixovat. Dostane okamžitě dávku vitaminu C v té nejlepší přírodní formě. Ovšem s množstvím kopřivy se to nesmí přehánět. V surovém stavu je docela ostrá a tak jí opravdu stačí pár listů.
Také kolem medvědího česneku lze v posledních letech pozorovat naprostý boom. V minulosti trochu pozapomenutá rostlinka se dnes dostává na výsluní a je to dobře.
Medvědí česnek je pro tělo přírodním antibiotikem a obsahuje například vitaminy C, A , B1 a B11. Díky allicinu – látce, která se uvolňuje z listů až po jejich utržení (natrhání, nakrájení) umí pomoci při nachlazení, chřipce a dokonce dokáže zlikvidovat bakterie stafylokoka.
Lístky medvědího česneku si lze jen tak poklást na chleba s máslem místo pažitky, udělat si z nich výborné pesto nebo přidat do zdravé pomazánky. Listy by se měly sbírat jen do okamžiku, než začne kvést. Do té doby má totiž největší sílu. Kvetoucí rostlina pak už na síle ztrácí.
3. Doplňky stravy
Komu citelně chybí energie, výkonnost pokulhává a nemá moc času si denně připravovat zdravé svačinky, nemusí se stydět sáhnout po doplňcích stravy. Samozřejmě příjem vitaminů a minerálů je vždy lepší přímo z prvotních přírodních zdrojů. Ovšem raději kvalitní podpůrný doplněk než nic.
Výborným pomocníkem při jarní únavě je například koenzym Q10. Tento enzym si umí organismus vyrobit sám, nicméně s přibývajícím věkem tato schopnost ubývá. Větší spotřebu člověk má také, když je ve stresu či při větší fyzické zátěži.
Koenzym Q10 je důležitým prvkem pro tvorbu energie v buňkách, přispívá ke správné činnosti srdce a působí rovněž jako antioxidant. Pokud ho je nedostatek, lze pociťovat potíže se srdeční činností a snížení celkové odolnosti a tělesné vitality.
4. Čerstvý vzduch
V uzavřených místnostech se dnes bohužel tráví většina času. Ne nadarmo se v posledních letech začíná hovořit o tvz. syndromu nemocných budov. Je třeba se mu bránit včas a chodit ven, co nejvíce to jde. Přispěje se tak k lepšímu okysličení celého těla včetně mozku.
Člověk se bude cítit lépe a bude mu to i lépe myslet. Samozřejmě vždy je lepší procházka na čerstvém vzduchu v lese než ve městě zahaleném smogovým příkrovem.
Každopádně když to jde, měl by člověk vystavit tvář jarnímu slunci a načerpat si tak chybějící vitamin D. Vitamin D tělo potřebuje jako sůl, aby udrželo v kondici imunitní systém, pevné kosti a pružné svaly.
Po zimě ho však v organismu většinou moc nezbývá. „Déčko“ proto lze doplnit ještě konzumací ryb anebo potom cestou doplňků stravy.
5. Sportovat jak je to příjemné
Bez pohybu to nejde, to je jasné. Navíc “ve zdravém těle zdravý duch”, platí nadčasově. Pokud někdo nepatří k celoročním sportovcům a jeho tělo přes zimu více zahálelo, první jarní procházka do kopce asi dá trochu víc zabrat.
Člověk by se však neměl stresovat myšlenkami, že je jeho tělesná kondice mizerná. Měl by začít trénovat pozvolna a postupně přidávat delší vzdálenost nebo obtížnost.
Na jaře jsou perfektní dlouhé procházky a lehké túry, při kterých zároveň lze v klidu nasávat vlahý jarní vzduch a pozorovat probouzející se přírodu. Takže bude spokojeno nejen tělo, nýbrž i psychika.
Pokud si někdo přidá trochu intenzivnější zátěž např. jízdou na kole nebo bruslích, vyplaví ještě více endorfinů a také serotoninu v mozku. Depresi a sklíčenosti pak může dát navždy sbohem.