Heřmánek lékařský – Chamomilla recutita

Jako divoce rostoucí bylinka byl heřmánek dříve rozšířen skoro po celé Evropě. Heřmánek lékařský (Pravý) se vašk dnes objevuje jen zřídka. Má ve svém blízkém příbuzenstvu několik dvojníků, je však daleko působivější než jiné druhy.

Již ve středověku byl heřmánek jednou z nejznámějších léčivých bylinek a i dnes se ještě často mnohostranně používá.

Je antiseptický, protizánětlivý, uvolňuje křeče uklidňuje bolesti, působí jako sedativum a podporuje trávení. Velký význam má také v kosmetickém průmyslu.

Bylinka má silnou, příjemnou a nezaměnitelnou vůni, která pochází z vysokého podílu éterických olejů.

Usušený heřmánkový květ patří do každé domácí lékárny společně s dalšími léčivými bylinkami, jako je černý bez a máta peprná. Nejznámější je u nás heřmánkový čaj pro uklidnění žaludečních potíží. Při vnějším použití pomáhá při mnoha druzích zánětů a při nachlazení.

Pěstování heřmánku

V zahradách se dnes nejčastěji vyskytuje kulturní forma s plnými květy, jejichž úbory mají jen bílé jazykovité květy a nemají středové trubkovité květy. Je vyšší a hodí se k řezu.

Silně voňavý heřmánek je jemná, jednoletá bylinka, která dorůstá do výše 15-30 cm. Listy jsou velmi jemně členěny. Úbory jsou ve středu žluté s „korunou“ bílých jazykovitých květů. Kromě pravého heřmánku ( Heřmánek lékařský) existuje ještě heřmánek vlašský nebo římský (lidově nazývaný Psí heřmánek).

Jednoletý heřmánek se vysévá na záhony nebo do truhlíku v dubnu nebo v květnu. Semeno klíčí během několika týdnů. Jakmile bylinky vzejdou, musí se vyjednotit na vzdálenost asi 30 cm. Kdo nemůže sít přímo na záhon, vysévá v dubnu do sadbových truhlíků, sazeničky pak přesazuje.

Heřmánku se nejlépe daří na plném slunci. Na počátku růstového období potřebuje mnoho vody. Později snáší také krátkodobě sucho.

Začátkem července lze začít ustřihávat plně rozkvetlé květy. Sušit se dá rozprostřený v tenké vrstvě na čisté lepence. Květ heřmánku můžete také sušit v troubě, avšak jen při teplotě do 50 °C a za dobrého přívodu vzduchu. Jakmile jsou květy suché, dají se do nádob a uchovávají se vzduchotěsně a v temnu. Nejhodnotnější drogu však člověk získá pomalým sušením.

Chcete-li pěstitel z vlastního heřmánku sklízet semena, nechá stát několik květů tak dlouho, až semena uzrají. Semena se usuší a uschovají v suchu. Klíčivost si uchovávají asi tři roky. Často se bylinka v zahradě sama vysemení.

Velikost a vzrůst

Heřmánek lékařský je jednoletá bylinka a dorůstá do výše 15-30 cm. Růst je velmi rozvětvený s jemnými lístky a tenkými výkrojky.

Květ a vůně

Úbory jsou ve středu žluté, na pokrajích mají bílé jazykovité květy, zpočátku s plochým, později s kónickým, dutým květním lůžkem. Květy a stonky šíří silnou vůni.

Světlo a teplo

Heřmánku lékařskému se nejlépe daří na plném slunci, na jižním či západním okně či balkoně. Na osluněném místě krásně voní.

Zalévání a hnojení

Heřmánek lékařský se zalévá podle potřeby a každých 14 dnů se slabě hnojí, aby se vytvořilo mnoho květů.

Zemina a přesazování

Heřmánku lékařskému se nejlépe daří ve výživné, ne příliš lehké zemině. Pěstuje-li člověk heřmánek v květináči, nemusí jej přesazovat.

Prořezávání

Buď se sklízí jen květy, nebo se odstřihávají celé bylinky a pověsí se k sušení. Pokud je sbírán v přírodě, je nutné najít čisté prostředí. Je málo známé, že také listy smočené ve vařící vodě jsou hojivé. Trhají se zásadně jen nepřekvetlé úbory, nerozpadají se.

Množení

Bylinka se každý rok znovu vysévá.

Prostředí

Heřmánek lékařský neslouží jen k léčebným účelům, svými žlutobílými květy je i velmi dekorativní, a to i jako hrnková bylinka, když je pohromadě několik exemplářů.

Historie

Heřmánek lékařský byl jako léčivá bylinka používán již starými Egypťany, Řeky a Římany kupříkladu proti žloutence a malárii. Od středověku se začal hojně používat i ve střední Evropě býval nedílnou součástí klášterních zahrad.

Za časů pronásledování čarodějnic se věšela ke stropu místnosti kytice heřmánku, aby kývavým pohybem prozradila, když do místnosti vstoupila čarodějnice..

Používané části rostliny

Jako léčivo se používají květenství, čerstvá nebo sušená, sklízená za plného rozkvětu, protože v té době je obsah účinných látek nejvyšší.

Vlastnosti

Obsahuje silice, jejíž hlavní složkou je chamazulen, flavonoidy, kumarin, bisabolol a další látky, které mají antibakteriální, protikřečové, protizánětlivé a zklidňující účinky. Kromě toho heřmánek upravuje i činnost zažívacího traktu a působí proti nadýmání.

Použití

Čaj z heřmánku pomáhá při žaludečních a střevních potížích, onemocněních močového měchýře či žlučníku a při podráždění a zánětech ústní dutiny a krku. Účinně pomáhá i při dalších onemocněních horních cest dýchacích.

Heřmánkové obklady nebo koupele se užívají při bakteriálních zánětech kůže a pomáhají také u špatně se hojících ran.

Protikřečového účinku heřmánku lze využít při bolestivé menstruaci nebo namožení svalů a heřmánek lze konečně použít i při poruchách spánku.

Účinky heřmánku jsou velmi mírné, mohou jej užívat i děti. Výjimkou však nejsou ani alergické reakce na heřmánek.

Co připravit z heřmánku

Čaj – macerát:

Přidat 10 čajových lžiček (cca 9 g) sušeného květu do 2 sklenic studené vody a nechat vyluhovat. Toto množství čaje během dne vypít.

Čaj – nálev pro obklady, koupele a napařování:

Přelít 2 polévkové lžíce sušeného květu ½ l vroucí vody a nechat vyluhovat bez varu v uzavřené nádobě.

Vyplachování:

Pro vyplachování se použije 1 polévková lžíce na ½ l vody. Prodává se též jako bylinková šťáva.

Pěstování Heřmánku lékařského

Nejhorším nepřítelem heřmánku je vápenitá i kyselá půda. Roste-li na místě chráněném před větry a v dobře drenážované a na živiny bohaté zemině, kvete bohatě a jen zřídkakdy bylinku napadnou škůdci či nemoci. Mimo jiné i proto, že vydává aroma.

Kde koupit heřmánek lékařský

Heřmánek lékařský, který je také známý jako heřmánek pravý, se dá zakoupit v lékárně, bylinné lékárně, v obchodech se zdravou výživou nebo na internetu. V lékárně bývá k dostání ve formě suchých květů, extraktů, olejů nebo krémů.

Je důležité si vybírat kvalitní heřmánek lékařský, který byl správně uskladněn a zpracován, aby si uchoval své léčebné účinky. Pokud má člověk jakékoliv pochybnosti ohledně kvality produktu, může se poradit s lékárníkem nebo s bylinkářem.

Při nákupu heřmánku lékařského v bylinné lékárně nebo na internetu je důležité dbát na to, aby produkt byl certifikovaný a pocházel od důvěryhodného dodavatele. Při nákupu bylinného extraktu nebo oleje je třeba dávat pozor na obsah alkoholu nebo jiných přísad, které mohou mít nežádoucí účinky.

V každém případě je důležité se před užíváním heřmánku lékařského poradit s lékařem nebo s farmaceutem, zejména pokud má člověk jakékoli zdravotní problémy nebo užívá léky na předpis, aby se předešlo možným interakcím s jinými léky.

Heřmánková silice

Heřmánková silice, také známá jako heřmánkový olej, je přírodní esenciální olej získávaný z květů heřmánku. Tento olej se tradičně používá v lékařství a kosmetice kvůli svým léčivým účinkům a blahodárným vlastnostem.

Heřmánkový olej se získává destilací párou z květů heřmánku. Květy se obvykle sbírají brzy ráno, aby se zachovaly co nejvíce éterické oleje. Tyto květy jsou pak destilovány, aby se získal esenciální olej. Pro výrobu 1 litru heřmánkového oleje je třeba asi 1 tuny květů heřmánku.

Heřmánková silice má mnoho léčivých účinků. Například se tradičně používá jako prostředek proti bolestem hlavy a migrénám, protože má uklidňující účinky na nervový systém. Tento olej se také často používá jako prostředek proti úzkosti, stresu a nespavosti.

Dalším léčivým účinkem heřmánkové silice je její protizánětlivý účinek. Tento olej může být použit k léčbě zánětlivých onemocnění, jako jsou například artritida a lupus. Díky své protizánětlivé vlastnosti se heřmánková silice také používá jako prostředek proti akné, ekzémům a jiným kožním onemocněním.

Heřmánkový olej má také antibakteriální účinky a může být použit jako prostředek proti infekcím. Například se používá k léčbě infekcí dýchacích cest a infekcí močových cest. Tento olej může také pomoci s léčbou zubního plaku a zánětů dásní.

V kosmetice se heřmánková silice používá jako prostředek proti stárnutí pokožky. Tento olej pomáhá zlepšit elasticitu pokožky a zabraňuje tvorbě vrásek. Tento olej se také používá k léčbě suché a podrážděné pokožky.

Všechny tyto vlastnosti dělají z heřmánkové silice velmi cenný přírodní produkt, který je široce používán v lékařství a kosmetice.