Finanční výchova dětí – jaké jsou chyby, kdy začít s kapesným
Předat dítěti zdravý a vyvážený vztah k penězům je sen řady rodičů Jak to zařídit, aby si dítě brzy osvojilo hodnotu peněz a umělo si naplánovat jejich rozumné utrácení? Jak přimět dítě, aby peníze k narozeninám od prarodičů neutratilo za sladkosti a hračky? Existuje několik základních pravidel, jejichž dodržování určitě pomůže.
Experti mají jasno, začít je třeba co nejdříve. Většinu svých návyků, pozitivních i negativních, si totiž člověk začíná budovat již v raném dětství, a týká se to i zacházení s penězi. S dětmi by se o penězích mělo mluvit už od první třídy.
„Doporučujeme se s dětmi už od raného věku bavit o tom, co kolik stojí, odkud se peníze berou a jakou ve společnosti hrají roli. Není třeba se bát mluvit ani o konkrétních věcech, jako například o rodinném rozpočtu či o fungování půjček,“ doporučuje odbornice.
Podle psychologů by měli mít rodiče jasno v tom, čeho chtějí výchovou ve finanční gramotnosti u dětí dosáhnout. Potomci by si měli do života odnést zejména povědomí o reálné hodnotě peněz a pochopit, odkud se peníze v domácnosti a v peněženkách rodičů berou.
S tím souvisí i poznání, že zásoba peněz není neomezená a že na to, co se nám líbí, musíme nejdříve pracovat.
Důležité je zaměřit se i na varování před špatnými návyky. Vštípit dítěti to, čemu se má vyhnout, aby v budoucnu neskončilo ve finančních problémech.
S kapesným je lepší neváhat
Nejčastější otázky se v tomto případě točí většinou okolo kapesného. Kdy s ním začít a v jaké výši? Experti překvapivě doporučují i zde začít co nejdříve.
Určitou formu kapesného by děti měli začít od rodičů dostávat co nejdříve, ačkoli třeba v naprosto minimální výši. Právě pravidelný měsíční příjem určitého množství peněz totiž dítě poučí o jejich hodnotě. Pokud je všechny utratí hned první den, na zbytek měsíce už zkrátka nic mít nebude.
Myslete na to, že jste pro své děti vzorem
I výchova finanční gramotnosti může ovšem někdy nabrat špatný směr. Škody může snadno napáchat například právě příliš velké kapesné, rodiče by se měli vyvarovat obdarovávání dětí přílišnými sumami peněz.
Odborníci na výchovu i finanční experti se však shodují, že nejhorší vliv může mít na dítě špatný příklad rodičů. Pokud se rodiče sami neumí nastavit finanční rozpočet. Pokud se lehkovážně zadlužují a zápasí s plánováním rodinných financí, je pravděpodobné, že podobné problémy budou mít v dospělosti i jejich potomci.
Tipy, jak učit děti finanční gramotnosti
Učení finanční gramotnosti by mělo být důležitou součástí výchovy dětí. Zde jsou některé tipy, jak učit děti finanční gramotnosti:
- Vysvětlit dětem základní koncepty – Vysvětlit základní finanční koncepty jako jsou peníze, úspory, úroky, dluhy a investice. Vysvětlit, jak peníze fungují, jaký mají význam a jak je důležité je správně používat.
- Ukázat dětem, jak se správně nakládá s penězi – Ukázat dětem, jak správně hospodařit s penězi, například tím, že si vytvoří vlastní rozpočet, ať už pro své kapesné nebo pro svoje vlastní vydání. Ukázat jim, jaký je rozdíl mezi potřebami a touhami a jak prioritizovat své výdaje.
- Vytvořit si finanční cíle – Pomoct dětem vytvořit si vlastní finanční cíle, jako například ušetřit peníze na nákup nového hračky nebo na vybranou aktivitu. Vysvětlit, jaký je rozdíl mezi krátkodobými a dlouhodobými cíli a jak plánovat své výdaje v souladu s těmito cíli.
- Ukázat dětem, jak funguje bankovní účet – Ukázet dětem, jak funguje bankovní účet a jak správně používat kreditní nebo debetní kartu. Vysvětlit, jak funguje úroková sazba a jak využívat účet pro úspory.
- Učit je o investování – Pokud jsou děti dostatečně staré, lze je začít učit o investování. Vysvětlit, jak fungují akcie a investiční fondy a jak mohou vydělávat peníze na delší časové období.
- Vzdělávací zdroje – Existuje mnoho vzdělávacích zdrojů a materiálů, které mohou pomoci dětem naučit se více o finanční gramotnosti. Například knihy nebo webové stránky.
Zásadní je jít dětem příkladem. Děti se učí tím, co vidí, takže je důležité být jim příkladem, jak správně nakládat s penězi a ukázat jim, jaký je význam finanční gramotnosti v praxi.