Feng Shui – ložnice – jak spát jako dudek
Feng Shui je starobylý čínský systém energetické rovnováhy a harmonie, který se po staletí používá k vytváření pozitivní energie v domácnostech a na pracovištích. Jak vytvořit ložnici podle Feng Shui?
Co je Feng Shui?
Feng Shui je založen na myšlence, že vesmír je naplněn energií a že tato energie je ovlivňována umístěním předmětů a uspořádáním prostoru. Pečlivým uspořádáním nábytku, dekorací a dalších předmětů může Feng Shui vytvořit pozitivní energetické toky a podpořit harmonii a rovnováhu.
Tento systém vychází ze základních principů jin a jang, podle nichž vše obsahuje jak pozitivní, tak negativní energii. Aby byl domov harmonický, je třeba tyto energie vyrovnat.
K tomu se využívá pět prvků: dřevo, oheň, země, kov a voda. Každý z těchto prvků musí být správně vyvážen, aby domov mohl těžit z pozitivní energie Feng Shui.
Feng Shui je také založeno na myšlence, že vše má svůj účel a směr. To znamená, že při uspořádání nábytku je třeba postupovat tak, aby podporoval proudění pozitivní energie.
Nejlepším způsobem, jak toho dosáhnout, je zajistit, aby cesty byly volné a aby předměty byly umístěny tak, aby vytvářely pocit rovnováhy.
Obecně platí, že nábytek by měl být umístěn tak, aby byl v přímé linii se vstupními dveřmi. To umožní vstup pozitivní energie do domu.
Feng Shui ložnice
Do ložnice se chodí odpočívat, noc co noc zde člověk nabírá síly na další den, uzdravuje se z nemocí, miluje se, nachází zde útočiště před okolním světem. Jedná se o místo, které skýtá soukromí a kam se nevpouští starosti všedního dne.
Ložnice je snad nejdůležitější místností v bytě či domě. Alespoň podle čínského učení Feng Shui určitě.
Budí se někdo rozlámaný a bez energie, aniž by tenhle stav měl objektivní příčinu? Měl by se zkusit podívat na ložnici právě očima Feng Shui. Možná bude stačit jen pár jednoduchých interiérových úprav a oáza zenového klidu bude na světě.
Harmonická ložnice navíc souvisí rovněž s kvalitou vztahů, hlavně těch partnerských. Inspirovat lze proto také 10 tipy pro šťastné partnerství podle feng shui.
Umístění ložnice
Umístění ložnice je třeba řešit podle světových stran a podle dispozic domu či bytu. Jedná se o následující rady:
Podle světových stran
Pokud je možnost si zvolit umístění ložnice s ohledem na světové strany a dispozici domu či bytu, je zpola vyhráno. Bohužel ne vždy si luxus takové volby může člověk dovolit a často se musí spokojit se stavem, jaký již je.
Co se týče polohy ložnice, je z hlediska feng-shui nevhodnější umístění směrem na západ.
To proto, že orientace západním směrem mírní stres a tiší podráždění nejlépe ze všech světových stran.
Kdo nemá ložnici na západ, nemusí zoufat. Není totiž vůbec nic ztraceno. Co přináší ostatní směry?
- Severozápad, sever východ nebo jihovýchod se postarají o dobrý tok energie čchi, o klid a odpočinek.
- Jih bude vyhovovat tvůrčím osobnostem, lidem, kteří se věnují tvořivé, umělecké činnosti.
- Jihovýchod kladně ovlivňuje finanční a soukromé vztahy
- Sever a východ zajistí klid a zotavení
- Severozápad podporuje jasné a strukturované myšlení.
Shrnuto, podtrženo. Jestliže to jde, vyhnout by se mělo orientaci ložnice na severovýchod nebo jihozápad. Všechno ostatní je vlastně úplně v pohodě.
Podle dispozic domu či bytu
Obecně se doporučuje, aby ložnice (vcelku logicky) byla umístěna v nejklidnější části bytu či domu, tj. co nejdál od vchodu, kde se předpokládá větší provoz, který by při odpočinku rušil. Klid mohou dodat i doplňky, jako jsou tlumicí prvky, bílé samolepicí tapety nebo třeba žaluzie den a noc.
Rovněž se má vyhnout umístění ložnice v bezprostřední blízkosti koupelny. Zde je myšleno zejména takové to řešení, kdy z ložnice vedou přímé dveře do koupelny. Ta by mohla odčerpávat energii, zejména pokud se nechají otevřené dveře.
Nicméně pokud to jinak nejde a koupelna s ložnicí sousedí, vždy by se měly dveře od koupelny zavírat. Hlavně v noci, aby se proud pozitivní energie neztrácel.
Prostor, barvy a světlo
Prostorná, vzdušná, snadno větratelná a vždy uklizená. To jsou hlavní zásady pro harmonicky působící ložnici. Toto pravidlo ostatně platí i pro ostatní místnosti, které se zařizují podle feng shui.
Ložnice by rozhodně neměla být přeplněna nábytkem, věcmi, rostlinami ani dekoracemi či obrázky. Zapomenout by se mělo také na schovávání krabic s různými věcmi pod postelí.
Vytřídit vše přebytečné a nepotřebné oblečení, které už člověk nebude nikdy nosit. Když si udělá pořádek ve skříni, dělá si zároveň i jasno v hlavě.
Vybavení do ložnice nakoupíte například na e-shopu Gigamat.cz. Podívejte se také na to, jak si vybrat toaletní stolek! Pokud byste potřebovali více soukromí a klidu, za vyzkoušení stojí dělící stěny do bytu. Aby byl váš spánek ještě více kvalitnější, pořiďte si římské rolety na okna.
Barvy a světlo
Chcete-li člověk z ložnice vytvořit místo odpočinku, měl by se při výběru barev držet světlých a teplých odstínů.
Vhodná je např. béžová v kombinaci s bílou či světle zelenou. Hodně intenzivní barvy jako třeba červená jsou totiž nabity silnou energií a vnáší do prostoru příliš mnoho ohně, vzbuzují dráždivost. S barvami stěn a koberců v ložnici je vhodné sladit také povlečení – bohatou nabídkou nejen povlečení se může pochlubit například e-shop 4Home.
Naopak modrá může být pro někoho zase příliš chladná. Vhodné jsou i jemné tapety s harmonickým vzorkem, který bude působit uklidňujícím dojmem.
Osvětlení dokáže ovlivnit aktuální náladu a rozpoložení. Do ložnice se hodí ne moc ostré, spíše měkké a teplé světlo, které přináší klid a láká k odpočinku. Je dobré, když si jeho intenzitu lze regulovat. Vhodná jsou světla se stmívačem či několik různě rozmístěných tlumených svítidel.
Nábytek
Při uspořádání nábytku je třeba postupovat tak, aby podporoval proudění pozitivní energie. Jak na to?
Postel
Bytelná postel je základ – ať už se jedná o klasickou nebo patrovou postel. A nejlépe pokud bude ze dřeva a s masivním čelem, o které se dá opřít. Taková postel totiž navozuje pocit bezpečí a ochrany.
Energie dřeva zaručuje klidný a hluboký spánek. Podle feng shui nejsou příliš vhodné kovové postele. Ve vodní posteli by zase byl spánek doslova „jako na vodě“.
Také co se týče matrace a ložního prádla, přednost se dává přírodním materiálům. Syntetika by se měla nahradit bavlnou, která na rozdíl od umělých tkanin neprodukuje statickou elektřinu.
Nedoporučují se ani postele s úložným prostorem. Ten sám o sobě samozřejmě nevadí, avšak nesmí být k prasknutí nacpaný ložním prádlem, ručníky či jinými věcmi, které nejdou jinak v bytě kam dát a které by podobně jako věci pod postelí, blokovaly tok čchi.
Každá věc má svou energii a čím víc věcí v ložnici bude, tím méně prostoru zbyde pro vlastní energii. Tedy ani pod postelí by se nemělo nic skladovat.
Umístění postele
Otázka, kam s postelí, by se neměla podceňovat. Má-li člověk možnost, měl by to udělat takto:
- umístit postel vždy čelem ke zdi, aby byl hlavou u zdi.
- u postele mít dobrý výhled na dveře i celou místnost. Tahle pozice dá pocit bezpečí (zezadu chrání zeď) a klidu (vidí na celou místnost).
- není dobré nechávat postel jen tak v prostoru bez pomyslné energetické opory hlavy.
- postavit postel tak, aby nohy nemířily na dveře.
- postel nemá být ani v těsné blízkosti okna ani dveří (např. mít postel pod oknem není dobré).
- nikdy nedávat postel do linie mezi okno a dveře, kudy vede dráha energie čchi. Člověk by tak byl vystaven proudu unikající čchi a ráno by se budil unavený, neklidný a rozlámaný. Protože v takto umístěné posteli klid nenajde.
- neumísťovat nad postel, respektive nad hlavu žádné těžké předměty, lampy či police. Visely by jako pomyslné mentální břemeno. Stejně neklidně může působit i zkosení stropu nad hlavou např. v případě, že je ložnici v podkroví.
- postel by měla být přístupná z obou stran oběma partnerům, není proto vhodné, aby byla jedna strana postele naražena těsně u zdi.
- pokud nelze jinak a je za hlavou postele okno, vždy by se na noc mělo zatáhnout hustým závěsem nebo roletou, kterou neproniká světla.
Feng Shui je mocný nástroj, který lze použít k vytvoření pozitivní a harmonické atmosféry v jakémkoli prostoru.
Skříň a zrcadlo
Šatní skříň by měla být prostorná a dobře vybavená pro uschování všech kusů oděvů od ponožek po kabáty. Skříň je třeba udržovat v čistotě a pravidelně ji větrat. Vhodný materiál je (stejně jako u postele) dřevo.
Veškeré oblečení by se mělo do skříně hned schovávat. Nenechávat použité oděvy či prádlo ledabyle ležet na podlaze, posteli či jinde po místnosti.
Zrcadla v ložnici ne
Skříně by neměly mít vnější zrcadla. Zrcadla v ložnici nejsou pro klidný spánek vhodná. Proč? Mít zrcadlo v ložnici je sice běžný zvyk, nicméně zrcadla odráží energii čchi, která neustále proudí. A co se týče ložnice, není dobré, aby se tu čchi odrážela a tím rušila spící osobu při odpočinku.
Mimochodem, totéž pro zrcadla platí i pro různé předměty a dekorace z lesklých materiálů, jako je sklo či kov. Fungovaly by stejně, jako zrcadlo, takže do ložnice nepatří.
Co dál v ložnici podle feng shui mít či nemít?
Rostliny v ložnici být můžou, ovšem stačí jedna ideálně s kulatými listy.
Obrazy mohou být pouze pouze takové, které působí uklidňujícím dojmem (krajinky, kytice, harmonická zátiší, harmonické abstraktní malby). Žádné deprimující či ponuré motivy. Vyhněte se měl člověk obrazům s motivem vody (hasí vášeň).
V ložnici by se neměly vystavovat fotky ani obrazy dětí či rodičů. Ty v ložnici nemají co dělat, prostor mají třeba na chodbě, v hale či obývacím pokoji. Když už rodinná fotografie, tak pouze partnerů.
Jakákoliv elektronika nemá v ložnici co dělat. Žádná televize, počítač, elektrický radiobudík, mobil. To vše musí z ložnice jednou pro vždy pryč, protože elektrický proud působí z energetického hlediska rušivě.
Do ložnice se nemá dávat ani nic takového, co bude (i podvědomě) stále připomínat práci (šicí stroj, počítač, šanony s pracovními dokumenty apod.). Rušivé je také velké množství knih.
Také se nesmí zapomínat na pravidelný úklid, utírání prachu a větrání.
Pokud člověk zkusí doma aplikovat i jen pár těchto drobností, bude mu v ložnici tak dobře, že se na odpočinek v ní bude už jen těšit.