Fakta o slunění se – co je potřeba znát
Kam nechodí slunce, tam chodí lékař. Pobyt na slunci nám prospívá, protože díky němu si náš organismus může vyrobit tolik potřebný vitamin D. Mimo jiné. Jen je potřeba znát tu pravou míru, abychom si spíše neublížili. Co vše bychom měli vědět předtím, než naši pokožku vystavíme žhavému letnímu slunci?
Ideál krásy se v průběhu historie měnil. Zlatavě opálená pokožka je pro nás v současnosti symbolem krásy, zdraví a vitality. Přitom ještě na počátku 20. století tomu bylo přesně naopak.
Světlá pleť byla známkou vyššího postavení, zatímco opálení si víceméně nedobrovolně dopřávala pouze nižší třída – dělníci, děvečky a všichni, kteří byli vystaveni těžké práci na poli a pobývali hodně na čerstvém vzduchu. Ženy z vyšších kruhů svou tvář před slunečními paprsky naopak přísně střežily. Porcelánově bílá pokožka totiž dávala všem ostatním na vědomí, že její majitelkou je bezpochyby dáma z lepší společnosti.
Moderní opalovací trend začal prosvítat až s koncem 19. a začátkem 20. století. Tehdy si lidé začali dopřávat pravidelnou sluneční lázeň cíleně a záliba pro opalování nám vydržela až do dnešních dnů.
Těšíme se na první jarní paprsky, až budeme moci odhodit svetry a mikiny a konečně zase tělo vystavíme hřejivému slunci. Celé léto a prázdniny se nesou v duchu koupání a opalování. Jak jinak.
Proč slunce tak milujeme? Zřejmě proto, že bez něj bychom nebyli. Přináší nám energii života, zlepšuje náladu, „prohřeje kosti“. Zajistí nám zásobu vitaminu D. A jako bonus přinese bronzové opálení tomu, kdo přišel na to, jak se opalovat správně.
V čem je pro nás opalování přínosné?
- vyrábíme si vitamin D
- příznivě působí na psychiku
- sluneční svit ovlivňuje naše přirozené biorytmy
- pravidelná dávka slunečních paprsků zlepšuje imunitu
Nedoceněný a nezbytný vitamin D
Vitamin D patří mezi prvky, které pomáhají regulovat vápník i fosfor v krvi. Pokud nám bude chybět vitamin D, bude ohrožen i příjem vápníku. A jelikož vápník a fosfor jsou základní stavební kameny pro naše kosti, máme-li dostatek déčka, budou naše kosti zdravé, silné a nebudou se lámat.
Naopak bude-li nám déčko chybět, může se u nás projevit zvýšená lámavost kostí či napětí a ztuhlost ve svalech. Tělo získá přirozeně vitamin D, respektive si jej v kůži vytvoří, díky UVB záření ze slunce.
Ovšem chcete-li se jít slunit hlavně proto, abyste si vytvořili vitamin D, zkuste to v létě raději mezi 10–16 hodinou, kdy je UVB záření dostatek. Protože v době, kdy slunce stojí nízko na obloze, tj. ráno a večer, odrazí se paprsky UVB záření od ozónové vrstvy a na zemi neproniknou. Ráno i večer se tedy v nízkém slunci sice trochu opálíte, ale vitamin D nezískáte žádný (protože UVB záření na zemi nedopadne).
Tvorbu vitaminu D podstatně snižují i opalovací krémy s ochrannými faktory, bez kterých se na druhou stranu v dnešní době neobejdeme.
V menších dávkách lze vitamin D získat také ze stravy, dobrými zdroji jsou např. vaječné žloutky, játra, tresčí játra, ryby, rybí tuk nebo mléko. Nejrychleji však doplníme zásobu právě tak, že naše tělo vystavíme slunečním paprskům.
Zajímá vás, vše o vitaminu D a slunečním záření? Přečtěte si tuto informacemi nabitou knihu Vitamin D3 a sluneční záření od Dr. Marca Sorensona, která vám mnoho otázek kolem mnohdy nedoceněného vitaminu D zodpoví.
Jak se tvoří opálení?
Proč naše kůže při pobytu na sluníčku postupně červená nebo rovnou hnědne?
Sluneční světlo se skládá z ultrafialového záření – UVA a UVB paprsků. Za opálení je zodpovědné právě UVB záření, které proniká do svrchních vrstev kůže. Samotné zhnědnutí pokožky má na svědomí melanin. Jedná se o pigment nacházející se ve středních vrstvách kůže, který chrání buňky kůže proti poškození světlem, pohlcuje ultrafialové záření. Při opalování je kůže stimulována k tomu, aby tvořila více melaninu a tím pádem červená až hnědne.
Zbarvení kůže je z tohoto pohledu vlastně ochranná reakce těla před UV-paprsky. Tedy jakási odmítavá reakce těla na další přísun UVA a UVB záření. Kromě toho zrudnutím či zhnědnutím pokožky nám kůže signalizuje, že naše tělo právě dostalo svou přiměřenou dávku UV-záření.
Jak je to s UVA a UVB zářením?
UVA (tzv. dlouhovlnné záření) na rozdíl od UVB proniká do hlubokých vrstev pokožky, až tam, kde se tvoří kolagen. Z toho důvodu také přílišné opalování snižuje produkci kolagenu v kůži a urychluje její stárnutí. Na druhou stranu ale UVA paprsky umí léčit lupénku, atopický exém a jiné kožní nemoci.
Největší chyba, kterou můžeme udělat, že chceme mít pokožku tmavou jako čokoláda do pěti minut. Jen co přijedeme k moři, nedočkavě vyrazíme na pláž a poledne ne – poledne, vystavíme celé tělo slunci a radši se ani nenatřeme opalovacím krémem, abychom nachytali bronz co nejrychleji.
Večer pak místo čokoládové princezny připomínáme spařeného ráčka a zarudlé partie uklidňujeme chlazeným bílým jogurtem. Tenhle přístup není ani zdravý, ani sexy.
Zásady zdravého opalování
A jak se tedy správně opalovat? Zkuste to podle tohoto návodu.
1) Včasná příprava ještě před dovolenou. Při pravidelném užívání doplňků stravy s betakarotenem si pojistíte krásnou barvičku opálené kůže, která vám vydrží až do konce sezóny. Je ale potřeba začít s jeho užíváním včas i několik týdnů před tím, než nasednete do letadla nebo autobusu směr Jadran.
2) Zjistěte, jaký jste fototyp a dle toho zvolte maximální dobu pobytu na sluníčku. Obecně pro Středoevropany se doporučuje nepřekračovat dobu 10 – 20 minut nechráněného pobytu na přímém slunci. Již po této době začíná pokožka reagovat.
3) Nespěchejte. Nechtějte výsledek hned a opalování za každou cenu urychlit. Opalujte se pozvolna v menších dávkách několik dnů za sebou. Aby si kůže zvykla na UV-záření, hnědla pozvolna a nespálili jste se.
4) Vždy se natřete opalovacím krémem s dostatečným SPF faktorem. Krém by měl mít ochranu proti oběma typům záření, UVA i UVB. Nekupujte si krémy garantující ochranu pouze před UVB. V našich podmínkách obecně stačí fototypu č. II krém s faktorem 15–20, u moře hlavně v prvních dnech i faktor 30 a vyšší. Postupně, jak bude pokožka hnědnout, ochranný faktor snižujte.
Co je SPF faktor: SPF faktor udává násobek doby, po kterou se lze vystavit slunci bez následků spálení. Např. pokud vaše pokožka reaguje na slunce už po 10 minutách a máte krém s ochranným faktorem 20, prodloužíte dobu pobytu na slunci o 20× delší dobu, tj. budete před spálením chráněni až 200 minut.)
5) Natírejte se 20 – 30 minut před opalováním, aby se krém či olej do pokožky stačil vstřebat.
6) Používejte ochranu hlavy i očí. Klobouk je na sluníčku nezbytnost. Sluneční brýle s UV faktorem chrání oči před podrážděním.
7) Nezapomínejte ani na dostatečnou ochranu rtů, jejich pokožka je tenká a náchylná k poškození. Dopřejte jim proto pravidelně výživný balzám taktéž s UV faktorem.
8) Po opalování je dobré kůži ošetřit mlékem po opalování nebo přípravky se zklidňujícím panthenolem.
Další tipy na bezpečné opalování
Vyberte si správný čas
Při opalování je rozhodující správné načasování. Nevystavujte se slunečním paprskům ve špičce od 10 do 16 hodin, kdy je ultrafialové (UV) záření nejsilnější. Místo toho se raději opalujte brzy ráno nebo pozdě odpoledne, kdy je sluneční záření méně intenzivní.
Vyhledávejte stín
I když toužíte nasát trochu vitaminu D, je důležité dělat pravidelné přestávky ve stínu. Dlouhodobý pobyt na přímém slunci může zvýšit riziko spálení a poškození kůže. Zvažte použití slunečníku, stanu nebo stromu, abyste vyhledali úkryt před škodlivými slunečními paprsky.
Chraňte si oči
Při slunění si nezapomeňte chránit oči. Ultrafialové paprsky mohou způsobit poškození očí, včetně šedého zákalu a makulární degenerace. Noste sluneční brýle, které blokují UVA i UVB paprsky, a dbejte na to, aby správně seděly a zabraňovaly pronikání světla po okrajích.
Hydratujte se
Při opalování vaše tělo ztrácí vlhkost pocením. Je důležité zůstat řádně hydratovaný a pít po celou dobu opalování dostatek vody. Nezapomeňte, že dehydratace může vést k závratím, úpalu a dalším nemocem z horka.
Postupné vystavování se slunečnímu záření
Pokud nejste zvyklí trávit delší dobu na slunci, je důležité postupně zvyšovat expozici. Začněte s krátkými intervaly a postupně opalování prodlužujte, aby se vaše pokožka přizpůsobila a vytvořila si ochranné opálení. Tato metoda snižuje riziko spálení a jiného poškození kůže.
Chraňte citlivá místa
Některé oblasti těla jsou náchylnější ke spálení a vyžadují zvýšenou ochranu. Zvláště zranitelné jsou oblasti jako obličej, uši, ramena a zadní strana kolen. Zvažte nošení klobouku se širokým okrajem, používání balzámu na rty s ochranným faktorem SPF a hojné nanášení opalovacího krému na tyto oblasti.
Dávejte pozor na léky
Některé léky mohou zvýšit vaši citlivost na slunce. Je důležité si uvědomit případné vedlejší účinky a před opalováním se poradit se svým zdravotníkem nebo lékárníkem. Mohou vám poradit s případnými nezbytnými opatřeními nebo úpravami potřebnými k zajištění vaší bezpečnosti.
Sledujte svou pokožku
Pravidelně sledujte svou kůži, zda nedochází k jakýmkoli změnám, včetně nových znamének, výrůstků nebo změn stávajících znamének. Pokud si všimnete čehokoli neobvyklého, například asymetrických znamének, nepravidelných okrajů nebo změn barvy či velikosti, je nezbytné poradit se s dermatologem, aby vyloučil případná rizika.
Zkontrolujte UV index
Než vyrazíte na opalování, zkontrolujte UV index ve vaší oblasti. UV index poskytuje předpověď očekávané intenzity slunečního UV záření. Zaměřte se na dobu, kdy je UV index nižší, abyste snížili riziko nadměrného vystavení.
Rizika nadměrného slunění
Pokud byste to s opalování přeháněli, vystavujte své tělo zbytečným zdravotním rizikům. Pamatujte také na to, že nadměrné opalování způsobuje:
- Předčasné stárnutí pokožky (pronikáním UVA paprsků do kůže se ničí kolagenové buňky)
- Tvorba vrásek a pigmentových skvrn (zejména v obličeji)
- Spálení pokožky, puchýřky
- V těch nejhorších případech vznik melanomů (zhoubných kožních nádorů)
Buďte opatrní také v případě užívání některých léků či bylin majících fotosenzibilní účinky. Obecně známá je v tomto ohledu např. třezalka. Při pití třezalkového čaje není dobré chodit na přímé sluníčko a určitě se před sluněním nenatírejte třezalkovým olejem.