Exotická dovolená – na co se připravit před odjezdem
Dovolená v exotice? Pak se vyplatí nezapomenout posílit svou imunitu ještě před odjezdem. Exotické země lákají, protože jsou jiné. Jinak voní, jinak chutnají, žijí v nich jiná zvířata, kvetou tam jiné květiny. Dovolená v nevšední destinaci je obvykle zárukou dobrého počasí a mimořádných zážitků. Aby se opravdu vydařila, je několik věcí, na které je třeba myslet dopředu.
Před odjezdem na dovolenou všichni intenzivně přemýšlí, co všechno potřebují, co je třeba dokoupit, na co nezapomenout při balení. Píší si seznamy, prověřují předpovědi počasí i bezpečnostní situaci a to, na co myslí nejméně, je zdraví. Lidé tráví spoustu času zkoumáním hotelů a letenek a příliš nepřemýšlejí o zdravotních problémech, které by mohly cestu zhatit.
Dovolená u moře pro mnohé znamená automatickou podporu zdraví. Koupání ve slané vodě a dýchání čerstvého mořského vzduchu pomůže kůži, průduškám i alergiím. To vše je pravda. V cizině ovšem číhají i exotické choroby, které jsou hrozbou obzvláště pro cestující s oslabenou imunitou. I proto je důležité mít sjednané kvalitní cestovní pojištění.
Posílit imunitu
Posílit sebeobranu organismu je proto žádoucí ještě před dovolenou. Probiotika či další látky podporující imunitu je doporučováno si sbalit spolu s cestovní kosmetikou i s sebou do cestovního zavazadla.
Imunitu lze definovat jako schopnost organismu bránit se proti čemukoliv, co by mohlo narušit zdraví. Je to obranný systém, jehož orgány, tkáně a buňky jsou rozmístěny po celém organismu. Stačí, aby byla imunita narušena na jednom místě, a nepříjemný efekt se projeví na celém těle.
Jedním ze silných a dobře prozkoumaných podporovatelů obranného systému organismu je betaglukan, který se nachází například v hlívě ústřičné. Zjednodušeně lze říci, že imunitě pomáhá tak, že v těle aktivuje imunitní buňky zvané makrofágy, které pohlcují cizorodé objekty – bakterie a viry zodpovědné za onemocnění – a kromě toho rozpoznávají a ničí poškozené buňky.
Bezpečnost na prvním místě
Dalším způsobem, jak si před dovolenou v exotice posílit imunitu, je očkování. Není vždy nutné, ovšem o tom, jaké nemoci aktuálně hrozí v dané destinaci, vědí nejlépe na klinikách infekčních a tropických nemocí. Základní vakcínou cestovatelů je očkování proti žloutence A a B.
Žloutenkou typu A se člověk může nakazit v dopravním prostředku či v obchodě s potravinami, nebo z bankovek, kterých se předtím dotkl nakažený člověk. Virus na povrchu přežívá až dva týdny. Žloutenka typu B se přenáší krví například při tetování, nebo při zubním ošetření a lékařských zákrocích v zemích s nižší úrovní hygieny.
Očkování a repelenty
Ve Středomoří, které pro Čechy není až tak exotické, ovšem cestují tam nejčastěji, se běžně vyskytují nemoci způsobené viry, tedy již zmíněná žloutenka, i bakteriemi, jako jsou meningokok či pneumokok. V jižní Evropě se vyskytuje i klíšťová encefalitida a vzteklina.
Lékaři však v těchto oblastech zaznamenali i méně známé nemoci, proti nimž vakcína není – různé typy horeček (středomořská, západonilská, krymsko-konžská hemoragická horečka). Nákazu přenáší hmyz a jediným účinným ochranným prostředkem je repelent. Ten by měli neustále používat zejména starší lidé, děti, těhotné ženy a lidé s oslabenou imunitou.
Cestovatelský průjem
Kromě vážných nemocí při pobytu v exotických zemích hrozí také zažívací potíže – podle statistik potrápí 60 až 80 % cestovatelů. A nemusí to být jen proto, že se v drinku vyskytl led z místní vody, nebo si člověk zapomněl vydezinfikovat ruce.
Problém je spíše ve výskytu odlišných mikroorganismů v tamním mikrosvětě. Jeden z druhů bakterie E.coli, který nejčastěji vyvolává průjem cestovatelů, je přítomen téměř všude. Sáhnout však hned po lécích na průjem není nejlepší nápad.
Lékaři upozorňují, že průjem je obrannou reakcí organismu, kterou chce z těla vyloučit nebezpečnou bakterii. Léky proti průjmu sice uleví křečím, avšak zároveň zpomalí průchod střev, což může trvání průjmu výrazně prodloužit. Doporučuje se užívat léky proti průjmu uvážlivě, s mírou a kombinovat je s preparáty na podporu imunity a podporu množení dobrých bakterií.
Děti jsou dvojnásobně zranitelné
Při cestě do exotiky jsou dvojnásobně zranitelné děti. Jejich imunitní systém ještě není zcela zralý a v nových zemích se může setkat s výzvami, které nezná a kterým dosud nečelil. Je třeba si ověřit, zda dítě bylo očkováno proti chorobám, které se v České republice díky několik desetiletí trvajícímu systematickému očkování už nevyskytují, ovšem v cizině mohou být běžné.
I proto se nedoporučuje cestovat s úplně malými dětmi do vysloveně exotických zemí, nýbrž s rozumem vybírat, kam na dovolenou k moři.
Onemocnění na exotické dovolené
Největší obavy při cestě do Afriky nebo jihovýchodní Asie vzbuzuje malárie a horečka dengue. V Karibiku a Jižní Americe jsou to infekce způsobené červy a dalšími parazity. V jižní a střední Asii onemocnění dýchacích cest.
Každý rok onemocní asi 8 % z více než 50 milionů cestovatelů do rozvojových zemí natolik, že během cesty nebo po návratu domů vyhledají zdravotní péči. V závislosti na destinaci onemocní až dvě třetiny z nich, většinou krátkodobými průjmy, kožními problémy a infekcemi dýchacích cest.
Mnoho nemocí se po určitou dobu neprojevilo: Více než třetina pacientů onemocněla více než měsíc po návratu a každý desátý pacient onemocní po více než šesti měsících.
Lékaři potřebují přesně vědět, co pacienti v cizí zemi dělali: Zůstali v městském apartmánu, stýkali se s místními obyvateli na vesnicích, leželi na trávě, kde by mohla číhat klíšťata, koupali se v řece nebo jezeře, kde se vyskytují paraziti?
Mimo chudé země čelí cestovatelé také zdravotním rizikům v civilizovanějších prostředích. Hotely v teplých středomořských zemích jsou spojovány s legionářskou nemocí a výletní lodě s epidemiemi virů, které způsobují průjmy a zvracení.