Moc a síla drahých kamenů z pohledu historie
Stává se vám také, že když při procházce lesem narazíte na krásný velký kámen, chcete si na něj okamžitě sáhnout? Jen tak, bez rozumného důvodu? Kámen si vás sám přitáhne a vy prostě máte chuť kámen pohladit nebo se na něj rovnou posadit a vnímat jeho příjemnou energii?
Ano? Gratulujeme! Zřejmě jste se totiž právě naladili na jeho léčivé vibrace. Nevěříte?
Mrtvý jako kámen, nebo ne?
Z vědeckého pohledu je kámen nehybná a neživá hmota. Ale tvrdit o kamenech, že jsou mrtvé, by opravdu nebylo fér. Kameny jsou sice mlčenliví svědkové všeho dění, ale „mrtvé“ rozhodně nejsou.
Kameny i minerály mají vlastní vývoj. Nejsou neměnné. Pravda, nerostou jako květiny, ale přesto si žijí svým životním rytmem, který ale lidstvo nedokáže vnímat běžnými smysly, ale pouze vnitřním cítěním.
Citliví lidé se totiž umí naladit na energie i vibrace, které kameny vyzařují. Zejména pak drahé kameny dokáží svou energií harmonicky působit také na tělesný i duševní stav člověka.
Co je drahý kámen?
Od „obyčejných“ kamenů se vyčlenily cennější kameny – minerály, drahokamy a polodrahokamy. Tyto názvy se však dnes již vhledem k nejasnému vymezení prakticky nepoužívají. Nahradil je pojem drahý kámen, pod kterým si můžeme představit všechny tyto druhy vzácných kamenů.
Za drahý kámen považujeme takový kámen, který je v přírodě vzácný, měl by být odolný a trvanlivý a zároveň krásný a hezký na pohled.
Magie kamenů starší než lidstvo samo
Naše civilizace neobjevila v síle kamenů žádnou převratnou novinku. Již archeologické nálezy dokazují, že kameny ve všech svých podobách učarovaly lidstvu od samotného počátku. Kámen člověka chránil, zdobil jej a pomáhal mu. Kámen sloužil jako ochranný amulet před uhranutím zlými silami i jako krásný šperk.
Vždyť už v pravěku se lidé schovávali v bezpečí kamenné jeskyně, na své první zbraně nasazovali opracovaný hrot kamene, kámen používali jako pracovní nástroj a z kamenů si vyráběli šperky a ozdoby.
Egypt, antika, starověk, středověk i indiánské civilizace. Ve všech kulturách kameny vypovídaly jednak o postavení a moci svého nositele a jednak lidé věřili, že kameny mají magické i léčivé účinky.
Víru v kouzelnou moc kamenů navíc prohloubil středověký rozvoj alchymie a astrologie. Alchymisté na dvoře Rudolfa II. například neúnavně hledali kámen mudrců i elixír věčného mládí.
Věděli jste například, že:
- v hrobce Tutanchamona byl nalezen tyrkys a amazonit, který byl v Egyptě nesmírně uctíván?
- drahé kameny zdobily vzácné korunovační klenoty všech významných rodů v Evropě? A to nejen pro jejich krásu a eleganci, ale také právě pro víru panovníka v jejich léčebné a posilující účinky?
- i celá křesťanská historie je v zásadě také historií drahého kamene? Například biskupské prsteny jsou osázeny ametystem jakožto symbolem duchovní čistoty. Prsteny kardinálů naopak zdobí safír zastupující moudrost, víru a očistu srdce.
Jak kameny léčí?
To, že se o moc a vliv kamenů zajímaly už dávné kultury po celém světě, rozhodně není náhoda. I když skeptikové, vědci a zarytí materialisté zřejmě souhlasit nebudou, je pravděpodobné, že kameny opravdu léčivou moc mají.
Staré civilizace používaly kameny k léčení ve formě prášku, kamínky se vkládaly do vody, která se pila nebo se v ní koupalo, kameny se přikládaly na rány i na čakry.
Známá je například léčba neduhů u starých Keltů. Nemocný si lehl na zem, roztáhnul ruce a nechal se obložit léčivými kameny. Kameny do sebe natáhly všechny neduhy a člověk se uzdravil.
Nepředstavujte si ale, že kameny jsou všemocné. Zlomenou nohu ani řeznou ránu nezahojí.
Léčení drahými kameny tedy rozhodně nelze považovat za náhradu klasických léčebných postupů, ale na druhou stranu tento druh léčení není potřeba zbytečně znehodnocovat a znevažovat.
Síla kamenů nefunguje jako instantní řešení na lidské nemoci. Jejich léčivá moc je ale skrytá ve vibracích, které vyzařují, a také v pokorné víře člověka v tuto jejich magickou sílu.
Energetické vibrace kamenů jsou prý shodné s těmi lidskými. Pokud pak máme na některé úrovni života potíže a vibrace v určitém místě nebo orgánu se tak ocitnou v disharmonii, začnou nás podvědomě přitahovat takové kameny, které rezonují na podobné frekvenci.
A vyzařováním své energie nám kameny dopomohou k obnovení harmonie a správnému proudění energie v oslabené oblasti.
Na každý neduh jiný drahý kámen
Křišťál, ametyst, hematit, citrín, tygří oko, růženín, tyrkys, magnezit. Co kámen, to jiné účinky. Škála působení drahých kamenů je široká. Každý kámen se vyznačuje jinou silou a různé kameny jsou proto vhodné na různé nemoci. I barva kamene hrála v minulosti svou roli.
Červené kameny, mající barvu krve, se používaly k zastavení krvácení a k léčení ran.
Zelené kameny prý symbolizovaly lepší plodnost a vyšší úrodu a sloužily také jako ochrana proti zlým silám.
Černý kámen prý výborně působil proti špatné náladě a proti melancholii, sloužil i jako amulet proti uhranutí.
Kameny bílé barvy se zase používaly na ochranu očí. A v Itálii je dokonce lidé kladly na střechu, protože věřily, že kámen odvrátí sílu blesku.
Drahý kámen a 21. století
Po krátkém průřezu historií kamenů zjišťujeme, že se ve vztahu člověka a kamene se do dneška zase tolik nezměnilo. Kdo v energetickou sílu kamenů věří a má kameny rád, toho ani není třeba o jejich příznivých účincích přesvědčovat.
V dnešní době jsou navíc drahé kameny dostupné v různých podobách. Můžeme si sami vybrat, co nám vyhovuje.
Zda se nám líbí více kameny surové, nebo opracované (tromlované), či dáme přednost hotovému šperku nebo použijeme drahý kámen k harmonizaci i ozdobě interiéru. Hlavní je, že nám kamínek bude přinášet potěšení a dobrou náladu.
Máte už svůj oblíbený drahý kámen, který nosíte jako talisman či šperk stále při sobě?
Drahé kameny – zajímavosti
Pokud jde o drahé kameny, existuje mnoho zajímavých skutečností, které se často přehlížejí. Ať už jste vášnivými sběrateli drahých kamenů, nebo jen obdivujete jejich krásu, zde je několik zajímavých faktů o drahých kamenech, které by vás mohly zajímat.
Věděli jste, že diamanty jsou nejtvrdší přirozeně se vyskytující látkou na Zemi? Diamanty jsou sice nejtvrdší ze všech drahých kamenů, ale nejsou jediné, které mají zvláštní vlastnosti. Například rubíny jsou známé tím, že při vystavení různým teplotám mění barvu.
Další zajímavostí je, že existuje více než 100 různých druhů drahých kamenů. Mezi nejoblíbenější drahé kameny patří smaragdy, safíry a rubíny, ale existují také diamanty, opály a turmalíny. Každý z těchto kamenů má své jedinečné vlastnosti, díky nimž jsou velmi vyhledávané.
Nejdražším drahým kamenem je růžový diamant. Tento vzácný drahokam se může prodávat za miliony dolarů a často ho najdete ve šperkařstvích po celém světě. Mezi cenově dostupnější drahé kameny naopak patří tyrkys a granát.
A konečně nejstarším známým drahým kamenem je 4,4 miliardy let starý zirkon nalezený v Austrálii. Předpokládá se, že tento kámen vznikl ještě před stvořením Země, což z něj činí nejstarší známý drahokam na světě.
To je jen několik z mnoha zajímavostí o drahých kamenech. Ať už jste vášnivým sběratelem, nebo jen obdivujete krásu těchto kamenů, každý se může něco dozvědět a ocenit.
Proč nosit drahé kameny?
Často slýcháme o drahých kamenech a jejich kráse a síle. Ale proč bychom je měli nosit? Drahé kameny se používají již po staletí a důvody, proč se tak děje, jsou aktuální i dnes. Tyto šperky mohou mít silný vliv na náš život, od ochrany až po léčení.
Prvním důvodem, proč nosit drahé kameny, je ochrana. Nošení drahých kamenů může působit jako neviditelný štít, který vás chrání před negativní energií a vnějšími vlivy. Mnoho lidí věří, že některé kameny, například ametyst, mohou pomoci odvrátit negativní energii a vnést do vašeho života klid a harmonii.
Druhým důvodem, proč nosit drahé kameny, je léčení. Mnoho kultur věří, že drahé kameny mají silné léčivé účinky a lze je použít k léčbě fyzických a duševních potíží. Například se věří, že růženín podporuje lásku, podporuje péči o sebe a léčí emocionální traumata. Jiné kameny, například turmalín, prý účinně zmírňují stres a úzkost.
Třetím důvodem pro nošení drahých kamenů je jejich krása. Drahé kameny mají širokou škálu barev a velikostí a lze z nich vytvořit nádherné šperky. Ať už hledáte náhrdelník, náramek nebo náušnice, drahé kameny mohou být perfektní volbou. Nejenže dodají každému oblečení šmrnc, ale také se postarají o trochu jiskry navíc.
Celkově může být nošení drahých kamenů skvělým způsobem, jak dodat svému životu nádech krásy a ochrany. Ať už hledáte ochranu před negativní energií, léčivý drahý kámen, nebo prostě jen šperk, který doplní váš šatník, s drahým kamenem neuděláte chybu.
Zdroj:
Kniha Skrytá moc drahých kamenů (autor Josef Pavel Kreperát)