Druhy drahých kamenů – jak čistit a nabíjet
Hygiena je neodmyslitelnou součástí našich životů. Nemusí se to s ní sice přehánět, ale určitě budete souhlasit s tím, že plnohodnotně existovat bez ní nelze. A podobnou hygienu, jakou si dopřáváme my, potřebují čas od času i drahé kameny, které máme doma ve sbírce. Pokud z vašich minerálů nechcete mít jen hezký dekorační prvek, je potřeba kamenům čas od času dopřát energetickou očistu a následně je nabít.
Očista funguje na energetické úrovni a pomáhá z kamenů odstranit „nánosy“ negativní energie, kterou do sebe automaticky absorbovaly z našeho okolí, při léčení atp.
Očista je potřebná proto, aby drahé kameny opět plnily svou léčebnou a harmonizační funkci a nesly ty správné vibrace. Jinak nám všechnu tu negativní energii, co z okolí pohltili, budou postupně zase do prostoru vracet. A to určitě nechceme. Kameny je dobré čas od času očistit. Způsobů očisty kamenů je několik.
Kromě očisty je nezbytné kameny také pravidelně dobíjet. Každý kámen jiné potřeby – některé milují slunce, jiné měsíční svit nebo světlo a stín zároveň. V dnešním článku proto naleznete přehled nejčastěji používaných druhů drahých kamenů s návodem, jak konkrétní kameny čistit a jakým způsobem je také nabíjet.
Nejrychlejší a nejoblíbenější očista kamenů je pod tekoucí vodou. Stačí na chvíli pustit kohoutek vodovodu a kameny v tom čůrku nechat pár minut lebedit. Ti, kteří mají možnost vyrazit do přírody, k čistému tekoucímu potoku, mohou kameny vložit do nějakého pytlíčku (aby se nerozsypaly) a nechat je volně máchat přímo v mírném vodním proudu.
Očistu kamenů je dobré provádět
- po každém použití
- když cítíte, že je kámen přesycen negativní energií
- a také v případech, že vám na kámen sahal někdo cizí
Achát
Jako většinu kamenů můžeme achát očistit buď pod proudem vlažné vody, nebo ho vložte přes noc do misky s vodou ještě společně s křišťálem. Následně kámen nabijte na přímém slunci (doba nabíjení není nijak omezena). Na slunci se nenabíjí pouze achát ohnivý.
Akvamarín
Akvamarín očistíme pod proudem vody a následně ho nabíjíme mimo přímé slunce. Kámen na slunci rychle bledne a ztrácí barvu, proto se nabíjí buď na denním světle mimo dosah slunečních paprsků nebo ho můžete položit na již nabitý horský křišťál (pokud jej máte). Ten mu potřebnou energii dodá.
Amazonit
Tento krásný zelený kámen Amazonit s nádechem do modra je velmi citlivý na velké výkyvy teplot. Doporučuje se očista pod proudem vlažné vody a nabíjení ve stínu mimo přímé sluneční paprsky.
Ametyst
Jeden z nejoblíbenějších kamenů duchovní očisty a meditace. Samotnému kameni dopřejte očistu ideální po každém použití a to pod proudem vlažné vody nebo ho položte do misky vedle křišťálu. Některé druhy kamene (z určitých nalezišť) mohou být náchylné k blednutí, proto ametyst nenabíjejte na přímém slunci, ale raději ve stínu.
Avanturín
Avanturín nevyžaduje žádnou speciální péči. Očistíte jej proudem vlažné vody a nabíjet jej můžete bez problému na přímém slunci klidně celý den.
Azurit
Vlastníte-li ve své sbírce Azurit, buďte při jeho očistě velmi opatrní. Jedná se o velmi choulostivý kámen, kterému uškodí i voda. Čistíme jej proto výlučně mentálně formou vizualizace a meditace. Nabíjet se dá přes den mimo přímé slunce, v noci za úplňku nebo ho lze položit do jedné misky společně s horským křišťálem, který jej nabije.
Býčí oko (platí i kočičí oko, sokolí oko a tygří oko)
Jedná se o stabilní kameny. Očistu provedeme standardně pod proudící vlažnou vodou a nabíjet se dají na přímém slunci tak dlouho, jak je potřeba, dokud kámen nezíská zpět svou původní energii.
Citrín
Citrín je ideální čistit po každém použití, stačí ho chvíli nechat pod proudem vlažné vody. Nabíjíme ho na přímém slunci, ale jen krátce.
Čaroit
Čariot je dobré čistit důkladně pod proudem vlažné vody. Necháme ho pod vodou tak dlouho, dokud necítíme, že z něj odešla veškerá negativní energie a kámen je připraven na nové nabití. Teprve až máte pocit, že byl zbaven veškeré špatné energie, jej nechte vykoupat v lázni ranního slunce. Pro posílení nabití je možné čaroit položit na větší křišťál nechat ho nabíjet společně s ním.
Diamant
Diamant je doporučeno očistit před každým použitím. Nabíjí se na slunci, ale jen krátce. Podobně jako křišťál lze diamant použít i pro očistu a posílení ostatních kamenů, neboť se „snese“ se všemi druhy drahých kamenů.
Fluorit
Očistu provedeme klasicky pod proudem vlažné vody nebo můžeme kámen také vložit do misky s vodou a nechat ho v ní přes noc. Fluorit citlivě reaguje na prudké světlo. Nabíjí se ve stínu případně za úplňkové noci. Je dobré ho nabíjet ve společnosti křišťálu podobně jako čaroit.
Girasol
Tento kámen na hranici mezi opálem a křemenem v sobě nese mocnou energii Měsíce. Vodu má rád, proto můžete očistu provádět tak, že ho necháte v misce s vodou „louhovat“ libovolně dlouho. Naopak prudké změny teplot a žár přímého slunce mu neprospívá. Nabíjejte ho proto jen ráno nebo večer, kdy slunce tolik nepálí, nebo za úplňkové noci.
Granát
Očista pod vlažnou tekoucí vodou nebo vložte do misky s vodou a nechte ho v ní přes noc. Nabíjet ho můžete i na přímém slunci tak dlouho, jak je potřeba. Ideálně až do okamžiku, kdy bude kámen doslova přebitý očistnou sluneční energií.
Hematit
Tento kámen štěstí a úspěchu jednoduše čistíme krátce pod tekoucí vodou. Nabíjet se dá klidně i na přímém slunci libovolně dlouho.
Chalcedon
Očistu provádíme pod tekoucí vlažnou vodou a nabíjíme ho na přímém slunci tak dlouho, dokud necítíme, že má zpět svou potřebnou energii.
Chryzopras
Očistu uděláme pod tekoucí vlažnou vodou. Nikdy jej nenabíjejte na přímém slunci, neboť chryzopras je citlivý na prudké sluneční světlo. Proto ho nabíjejte ve stínu nebo polostínu.
Jadeit
Kámen symbolizující klid a mír má rád klasickou očistu pod tekoucí vodou, případně jej můžeme nechat odpočívat v misce s vlažnou vodou. Zelený a žlutý jadeit lze nabíjet na přímém slunci, dokud neucítíme, že má kámen opět dostatek energie. Fialový jaspis nabíjíme na nepřímém slunci, protože je náchylný k blednutí.
Jantar
Jantar v sobě nese energii slunce. Jedná se o zkamenělou pryskyřici starou víc jak 50 milionů let. Je velmi citlivý na pot, kosmetické prostředky, teplo a slunce. Očista je jednoduchá, kámen čistíme pod proudem vlažné vody. Nabíjíme jej ale pouze na nepřímém slunci, ve stínu, nikdy ho nenechávejte ležet v ostrém slunci.
Jaspis
Očistu provádíme pod proudem vlažné vody nebo ho necháme přes noc ležet v misce s vodou. Všechny druhy jaspisů jsou odolné i vůči světlu i teplu, takže jej lze bez problému nabíjet na přímém slunci, jak dlouho si budete přát.
Kalcit
U kalcitu se doporučuje klasická očista pod proudem vlažné vody (stačí krátce opláchnout), následně kámen osušit a nabíjet tak, že jej položíme na drúzu křišťálu. Na křišťálu ho nechte nabíjet minimálně 2 hodiny. Nepokládejte kalcit na přímé slunce, ale nabíjejte jej ve stínu mimo dosah slunečních paprsků.
Karneol
Očistu kamene provedeme klasicky pod proudem vlažné vody. Případně můžeme karneol položit do misky s vodou společně s křišťálem a nechat ho tam přes noc. Karneol zbožňuje sluneční paprsky, takže jej nabíjíme na přímém slunci tak často a tak dlouho, jak budeme moci.
Kočičí oko (stejný postup jako pro býčí oko, sokolí oko a tygří oko)
Čistíme pod proudem vlažné vody a nabíjíme na přímém slunci, dokud kámen znovu nezáří čistě nabitou energií.
Korály
Korály jsou vnější vápencovou kostrou mořských polypů. Čistíme je proto přímo v mořské vodě nebo použijeme slabý roztok mořské soli. Jsou citlivé na slunce, takže je nabíjíme jen ve stínu na denním světle.
Křišťál
Křišťál je specifický minerál, protože sám o sobě působí na očistu a nabití ostatních druhů kamenů. Je proto dobré ho občas tzv. vybít tím způsobem, že křišťál položíme na hematit, který z něj energii odsaje. Očistu provádíme pod tekoucí vodou (pár minut) nebo necháme kámen přes noc v misce s vodou.
Nabíjet ho můžeme bez problému na přímém slunci, jak dlouho budeme chtít. Dejte ho však raději na nehořlavou podložku. Přece jen paprsky slunce projdou křišťálem podobně jako sklem lupy a mohly by podklad pod kamenem propálit.
Labradorit
Očista je jednoduchá – nechte kámen chvíli pod proudem vlažné vody. Co se týče nabíjení kamene, zde buďte opatrní. Labradorit je dost citlivý na změny teplot, takže je lepší ho nechat i při nabíjení ležet ve vodě (v misce s vodou) a tak ho nechat položený alespoň hodinu na přímém slunci.
Lazurit (lapis lazuli)
Tento krásný kámen je vhodné čistit po každém, použití. Stačí omytí pod proudem vlažné vody nebo ho nechte odpočívat v misce s vodou přes noc, případně ho můžete položit na drúzu křišťálu. Nabíjí se na přímém slunci a jen krátce.
Magnetit
Kámen jasného rozumu a čistého vědomí stačí krátce opláchnout ve vlažné vodě. Okamžitě poté jej osušte a nechte nabíjet na přímém slunci (ideálně položený na drúze křišťálu) tak 2 hodiny.
Magnezit
Magnezit je sám o sobě očistným kamenem. Pomáhá nás zbavit všech závislostí a všeho, co ohrožuje naše zdraví. Očistu provádíme pod proudem vlažné vody nebo ho necháme ležet přes noc v misce s vodou. Tam jej můžeme položit společně s křišťálem (pro intenzivnější očistu). Nabíjíme jej také společně křišťálem a to alespoň hodinu na přímém slunci nebo v noci za úplňku.
Malachit
Malachit je podobně jako jantar dosti citlivý na pot a používanou kosmetiku. Nedoporučuje se proto nosit přímo na těle, aby neztrácel lesk. Kámen čistíme pod proudem vody a ihned ho osušíme. Nabíjí se klidně i několik hodin na denním světle (ne na přímém slunci), ideálně pokud ho položíme na drúzu horského křišťálu.
Měsíční kámen
Očista klasická – stačí nechat několik minut v proudu vody nebo přes noc vložený do misky s vodou společně s křišťálem. Nabíjíme ho výlučně v noci při úplňku nebo ve dnech, kdy je Měsíc ve fázi „dorůstání“.
Nefrit
Očistu nefritu provádíme pod tekoucí vlažnou vodou případně vložený v misce s vodou. Nabíjí se dlouho, ideálně je nechat ho na denním světle celý den, aby se mu plně vrátila jeho energie. Může být klidně i na přímém slunci.
Obsidián
Obsidián očistíme pod proudem vlažné vody nebo v misce s vodou položený přes noc nejlépe ve společnosti křišťálu. Co se týče nabíjení kamenů, všechny druhy obsidiánů se nabíjí na slunci, ale ne v poledním žáru. Lepší jsou ranní nebo večerní sluneční paprsky.
Pouze duhový obsidián je na slunce a vysoké teploty příliš citlivý, proto je potřeba ho nabíjet v noci, ideálně při jasné obloze, za svitu hvězd, při úplňku nebo ve fázi přibývajícího Měsíce.
Olivín
Olivín je dobré čistit po každém použití. Stačí ho opláchnout pod proudem vlažné vody. Můžeme ho nabíjet na přímém slunci, ale stačí jen krátká chvíle.
Onyx
Kamen očistíme v proudu vlažné vody či přes noc položený v misce s vodou dohromady s křišťálem. Má rád slunce, takže ho nabíjíme na přímém slunci a to tak často a tak dlouho, jak můžeme. Čím častěji ho nabíjíme, tím lépe.
Opál
Vlastníte-li opál, mějte na paměti, že se jedná o velmi citlivý kámen a nemá rád sluneční paprsky. Slunce ho vysouší, odpařuje z kamene vodu a tím pádem může opál popraskat, vzniknou v něm trhlinky. Očistu provádíme pod tekoucí vlažnou vodou a nabíjíme ho na denním světle ale mimo přímé slunce. Ideální čas je ráno, kdy slunce ještě nepálí, případně i v jasné noci za úplňku.
Pyrit
Pyrit je citlivý na tělesný pot a kosmetické přípravky, proto není dobré nosit jej dlouhodobě přímo na holém těle (podobně jako jantar a malachit). Také není vhodné namáčet ho ve vodě a vystavovat ho přílišným výkyvům teplot. Očistu pyritu proto provádíme mentálně (vizualizace, meditace), nikdy ve vodě ani v soli. Nabíjíme jej společně s křišťálem horským a to mimo přímé sluneční světlo.
Rodochrozit
Očistu kamene uděláme v proudu chladné vody. K nabití kamene stačí krátký pobyt na nepřímém slunci. Nedávejte ho na přímé slunce, protože rodochrozit je choulostivý na teplo a na slunci by mohl změnit barvu, zešednout nebo vyblednout.
Rodonit
Očistu rodonitu provádíme vlažnou vodou a nabíjíme jej během dne ve stínu. Nedávejte ho na přímé slunce, protože je citlivý na světlo. Z toho důvodu je dobré jej mimo čas nabíjení uschovávat na temném místě, kde nebude vystaven přímému světlu. (V případě, že kámen používáme k léčení závažných chorob, je dobré provádět očistu vodou velmi důkladně a často.)
Rubín
Rubín čistíme 10–15 minut pod proudem tekoucí vody, nebo ještě lepší je nechat jej v misce vody přes noc. Očistu provádějte pečlivě ideálně před každým použitím kamene. Nabíjet jej necháme min. 2 hodiny na slunci, případně ve stínu na denním světle min. 4 hodiny. Pokud rubín právě nepoužíváme, je dobré jej „uskladnit“ a odložit na horský křišťál.
Růženín
Kámen lásky, růženín, je oblíbeným minerálem používaným pro léčení a harmonizaci. Pokud růženín používáme pro léčení, určitě je dobré čistit jej po každém použití. Pokud růženín používáte k harmonizaci interiéru, stačí očista jednou týdně. Očistu provádíme pod tekoucí vodou.
Nabíjí se jen na nepřímém slunci. Ostré sluneční paprsky by mu totiž mohly zničit jeho krásné zabarvení a mohl by vyblednout. Ke ztrátě barvy jsou náchylné např. růženíny z brazilské oblasti. Čas od času ho také můžeme položit na drúzu křišťálu nebo ametystu a tím podpořit energii růženínu.
Sardonyx
Očistu uděláme standardně pod tekoucí vlažnou vodou nebo přes noc v misce vody, kde bude sardonyx umístěn společně s křišťálem. Sardonyx lze nabíjet na přímém slunečním světle, kámen má rád časté a dlouhé nabíjení.
Sluneční kámen
Sluneční kámen, jak už název napovídá, je úzce spojen se slunečními paprsky. Slunce má rád. Jeho očistu provedeme klasicky tak, že jej podržíme pár minut pod proudem vody nebo ho položíme přes noc do misky s vodou. Nabíjíme ho na přímém slunci, koupat ve sluneční lázni ho nechte klidně celý den.
Smaragd
Krásný kámen se složitou duší vyžaduje pravidelnou péči. Jelikož se jedná o velmi choulostivý drahý kámen, který do sebe vstřebá veškerou negativní energii i napětí z našeho organismu, je potřeba jej pečlivě a často čistit.
Pokud bychom tak nedělali, bude tento minerál doslova napěchován negativními vibracemi, nebude schopen přijmout další škodlivou energii a časem může začít praskat, objeví se na něm pukliny a v tom nejhorším případě kámen doslova exploduje (pukne).
Smaragd proto čistíme vlažnou vodou po každém použití kamene. Nedoporučuje se čištění ultrazvukem či párou. Nemá rád ani prudké výkyvy teplot, proto je dobré jej nabíjet jen krátce a to ve stínu, na nepřímém slunci.
Sodalit
Očistu sodalitu provedeme proudem vlažné vody, čistíme jej obzvlášť pečlivě. Také je možné provést očistu v panenské půdě, kam sodalit zahrabeme přes noc, ideálně v době úplňku. Po očistě je dobré sodalit nabíjet minimálně hodinu na přímém slunci, je lepší, pokud bude sodalit při nabíjení ležet na drúze křišťálu.
Sokolí oko
Sokolí oko stačí očistit proudem vlažné vody. Nabíjíme jej na slunci tak dlouho, dokud z kamene opět nevyzařuje jeho původní energie.
Sugilit
Jestliže sugilit používáte pro léčení těžších chorob nebo závislostí, nezapomeňte na jeho pravidelnou a důkladnou očistu vlažnou vodou. Je ideální čistit jej po každém použití, abychom měli jistotu, že nám kámen nebude špatnou energii, kterou pohltil, vracet zpět. Sugilit má rád slunce, takže ho nabíjíme na přímém slunečním svitu a v mezičase, kdy jej nepoužíváme, je dobré přechovávat ho na drúze křišťálu nebo ametystové geodě.
Turmalín
Očistu kamene uděláme krátce pod proudem vlažné vody, nebo ho vložíme společně s křišťálem do sklenice vody a necháme ho v ní přes noc. Všechny druhy turmalínu se dají bez problému nabíjet na slunci.
Tygří oko (stejně jako býčí, sokolí a kočičí oko)
Očistu provedeme pod proudem vlažné vody a nabíjíme ho na přímém slunci, dokud se kamenu opět nevrátí původní energie.
Tyrkys
Podobně jako u jantaru nebo malachitu se i zde jedná o kámen citlivý na prudkou změnu teplot, tělesný pot a používanou kosmetiku. Doporučuje se proto nenosit tyrkys trvale přímo na těle a po každém použití ho důkladně očistit vlažnou vodou.
Občas je dobré nechat kámen odpočívat, svědčí mu, když ho na několik dnů zahrabeme do panenské půdy. Po pár dnech se mu vrátí zpět jeho původní energie. Nabíjíme jej vždy mimo přímé slunce. Na přímé slunce ho položíme jen tehdy, když mu chceme navrátit původní jasnou barvu.
Vltavín
Vltavíny stačí pečlivě očistit od absorbovaných energií pod tekoucí vlažnou vodou. Kámen nabijeme na mírném slunci nebo v noci ideálně za úplňku nebo ve fázi dorůstajícího Měsíce.
Záhněda
Záhněda je výborným pomocníkem pro léčbu pocuchaného nervového systému a depresí. Zaslouží si důkladnou očistu, zejména černá odrůda záhnědy – morion – vyžaduje poctivější očistu než jiné křemenné druhy kamenů, protože do sebe nasává velké množství negativní energie.
Po náročném použití necháme kameny čistit klidně celou noc a den, nebo se dá provést očista pod tekoucí vodou a následně ještě položit kámen do misky s vodou (přes noc). Nabíjíme ji dost dlouho položenou na drúze křišťálu a vystavenou přímému slunci.
Historie drahých kamenů
Drahé kameny, známé také jako drahokamy, okouzlují lidstvo již tisíce let. Tyto ohromující minerály, které vznikaly hluboko v zemské kůře po miliony let, byly ceněny pro svou krásu, vzácnost a vnímané mystické vlastnosti. Od starověkých civilizací až po moderní dobu zůstaly půvab a význam drahých kamenů nezměněny.
Příběh drahých kamenů sahá až do úsvitu lidských dějin. Jedny z prvních důkazů o fascinaci lidí drahými kameny pocházejí od starých Egypťanů, kteří nosili různé drahé kameny jako symbol bohatství a moci. Své panovníky zdobili propracovanými šperky, do nichž zahrnovali kameny jako tyrkys, karneol a lapis lazuli. Tyto drahé kameny odrážely nejen společenské postavení, ale měly také náboženské a ochranné konotace.
V Mezopotámii, dnešním Iráku, považovali Sumerové drahé kameny za symboly politické autority. Drahé kameny jako achát, jaspis a ametyst používali na pečetě a amulety, o nichž se věřilo, že mají magické vlastnosti a chrání před zlými silami. Podobně staří Řekové přisuzovali drahým kamenům hluboký význam. Věřili, že některé kameny, například granát a ametyst, mají léčivé a ochranné vlastnosti, a používali je ve svých špercích a amuletech.
Ve středověku došlo v Evropě k nárůstu obliby drahých kamenů, zejména mezi šlechtou a duchovenstvem. Rubíny, safíry a smaragdy se staly velmi vyhledávanými drahokamy, a to nejen pro své výrazné barvy, ale také pro své spojení s mocí a duchovnem. Tyto kameny se běžně používaly při výrobě církevních artefaktů, jako jsou krucifixy a kalichy, a také v královských korunách a žezlech.
V období renesance se obnovil zájem o vědecké studium drahých kamenů. Učenci a umělci jako Leonardo da Vinci začali zkoumat optické vlastnosti drahokamů, což vedlo k pokroku v technikách broušení a leštění drahokamů. V tomto období byly také objeveny „čtyři C“ – karát, brus, čistota a barva – které jsou dodnes standardními kritérii pro hodnocení kvality drahých kamenů.
Věk objevů v 15. a 16. století vedl k objevení nových zdrojů drahých kamenů. Španělští conquistadoři a portugalští průzkumníci objevili v nově objevené Americe obrovské množství drahokamů, včetně diamantů, smaragdů a topazů. Tyto poklady podnítily touhy evropských panovníků a šlechty, kteří si objednávali nádherné šperky zdobené těmito nově získanými drahokamy.
V 19. století přinesl technologický pokrok revoluci v průmyslu drahých kamenů. Průmyslová revoluce přinesla efektivnější procesy broušení a leštění, díky čemuž se drahé kameny staly cenově dostupnějšími a přístupnějšími širšímu publiku. Objev diamantových dolů v Jižní Africe na konci 19. století rovněž zvýšil dostupnost diamantů, které byly dříve vzácným luxusem.
Půvab drahých kamenů dodnes uchvacuje lidi na celém světě. Drahé kameny jsou ceněny nejen pro svůj estetický vzhled, ale také pro svou symboliku a metafyzické vlastnosti. Různé kultury a víry přisuzují různým drahým kamenům léčitelství, štěstí a ochranu. Diamanty jsou ztělesněním luxusu a romantiky, zatímco rubíny symbolizují vášeň a moc. Smaragdy jsou spojovány s plodností a znovuzrozením a safíry jsou spojovány s moudrostí a duševní jasností.
Obchod s drahými kameny se v průběhu staletí také výrazně vyvíjel. Dnes se drahé kameny získávají z různých zemí, včetně Brazílie, Ruska, Indie, Číny a Afriky. Mezinárodní výstavy a veletrhy drahých kamenů podporují výměnu znalostí, inovací a řemeslného umění.
Historie drahých kamenů je důkazem neutuchajícího kouzla, které tyto nádherné drahokamy pro lidstvo představují . Od starověkých civilizací až po moderní dobu byly tyto kameny uctívány pro svou krásu, vzácnost a symboliku. Zdobily nejmocnější panovníky, inspirovaly umělce a učence a dodnes jsou ceněny sběrateli a nadšenci po celém světě. Příběh drahých kamenů je bohatou tapiserií vetkanou do dějin lidstva a odráží naši neutuchající fascinaci zázraky světa přírody.