7 tipů, jak získat prostředky na ochranu zdraví dětí
Zdraví dětí je nesmírně důležité a investice do jejich zdraví se rodičům vyplatí již od narození. I když se narodí zdravé miminko, není vždy vyhráno, protože bez řádné zdravotní péče mohou děti trpět různými onemocněními nebo dokonce postiženími. Zdravotním problémům dětí lze však předcházet díky zdravotní péči, která je v České republice na velmi vysoké úrovni. Jak ale hospodařit s financemi po narození dítěte, aby miminko mělo vše, co opravdu potřebuje?
První týdny života dítěte jsou velmi důležité pro vytvoření vazby miminka ke svým rodičům. Aby se miminko cítilo bezpečně, doporučuje se jemný kontakt kůži na kůži s matkou dítěte, houpání a uklidňující doteky. To vše posiluje vazbu mezi rodičem a dítětem.
Pro dlouhodobé zdraví dítěte je důležitá také správná výživa. Bylo prokázáno, že mateřské mléko poskytuje optimální výživu pro kojence do šesti měsíců věku a je doporučováno jako primární výživa pro kojence v těchto prvních měsících.
Vytvořte si finanční rezervu
Výchova dítěte může být nákladná záležitost, záleží však také na konkrétní rodině, jak se k výdajům při výchově dítěte postaví.
Obecně platí, že výdaje stoupají s věkem dítěte a ač se to na začátku nemusí zdát, miminko přivezené z porodnice nepotřebuje toho mnoho nepotřebuje. Je samozřejmě dobré mít po návratu z porodnice připravenou aspoň základní výbavičku pro miminko, kterou lze postupně rozšiřovat. Na výbavičce lze však také ušetřit.
Finanční rezerva je důležitou součástí finančního plánu. Jedná se o majetkovou rezervu, kterou mohou lidé využít v době ekonomických potíží nebo v době neočekávaných finančních či zdravotních výdajů. Finanční rezerva by měla činit u každého aspoň tři měsíční platy.
Finanční rezervu si lze vytvořit na spořícím účtu nebo formou stavebního spoření, kam si člověk posílá měsíčně určitou částku peněz. Dále lze také např. investovat. Důležité však je se snažit na finanční rezervu nesahat a šetřit si ji opravdu na horší časy.
V případě narození dítěte se může finanční rezerva hodit na nákup již zmíněné výbavičky nebo třeba kočárku.
TIP: Přečtěte si článek o usnadnění každodenního života maminky.
Zjistěte si informace o očkování novorozenců
Očkování nově narozených dětí se v České republice dělí na povinné a nepovinné očkování. Některá očkování jsou poté hrazena z veřejného pojištění, jiná si naopak rodiče musí hradit sami.
Je proto dobré si informace o jednotlivých očkováních a jejich ceně zjistit ještě před porodem, protože jakmile rodiče po porodu zjistí, co ještě jejich dítě potřebuje, mohou být náklady v daných měsících o něco vyšší.
Dobrou zprávou ale je, že se nyní např. pojišťovnami proplácí drahé očkování proti meningokoku, které dříve hrazené nebylo.
Očkování je jedním z nejdůležitějších a nejjednodušších způsobů, jak zajistit bezpečnost novorozence. Očkování novorozence pomáhá předcházet mnoha infekčním a nebezpečným onemocněním.
Vakcíny fungují tak, že do těla vpraví neškodnou formu nemoci, která pomáhá tělu vytvořit si vůči nemoci protilátky.
Vakcíny také pomáhají chránit zranitelné členy společnosti, například ty, kteří jsou příliš mladí nebo příliš staří na to, aby byli očkováni, tím, že snižují riziko, že se nemocí nakazí.
Novorozenci jsou vystaveni největšímu riziku vzniku závažných infekčních onemocnění, protože jejich imunitní systém ještě není plně vyvinut. Očkování novorozenců je jedním z nejúčinnějších opatření na jejich ochranu před mnoha nebezpečnými nemocemi.
Příjmy je dobré si rozvrhnout
V České republice je ženám umožněno zůstat doma s dítětem až do 4 let jeho věku, protože dostávají od státu tzv. peněžitou pomoc během mateřství a následný rodičovský příspěvek.
Na peněžitou pomoc v mateřství, jinak mateřskou dovolenou, mají nárok ty ženy, které si platily nemocenské pojištění po dobu 270 dní v rozmezí dvou let před nástupem na mateřskou dovolenou. Je poté jedno, zdali toto pojištění platil zaměstnavatel a nebo si ho ženy platily samy jako OSVČ.
Výše peněžité pomoci v mateřství činí 70 % z denního vyměřovacího základu za kalendářní den a vyplácí se po dobu 28 týdnů při jednom dítěte, resp. 37 týdnů při dvojčatech a vícerčatech.
Rodičovský příspěvek poskytuje finanční pomoc až do 4 let věku dítěte, přičemž objem peněz činí 300 000 Kč při jednom dítěti a 450 000 Kč při dvojčatech a vícerčatech. Je poté na každé mamince, jak si vyplácení rodičovského příspěvku rozvrhne, přičemž nejkratší doba čerpání je 6 měsíců a nejdelší zmíněné 4 roky.
Tyto informace je také dobré si před porodem zjistit, aby rodina počítala se sníženým příjmem celé domácnosti a finance si nějakým způsobem rozvrhla.
Více informací o čerpání peněžité pomoci v mateřství a rodičovského příspěvku poskytuje Česká správa sociálního zabezpečení a Úřad práce.
Neutrácejte za zbytečnosti
V dnešní době najde každá maminka na internetu velké množství rad, co si pro čerstvě narozené miminko domů pořídit.
Bohužel existuje velké množství názorů o tom, kde má např. miminko spát, jak ho oblékat, jaký je vhodný kočárek, co je potřeba na miminko za kosmetiku apod.
Z velkého množství informací se maminkám může zatočit hlava.
Bohužel, přehršel zboží a informací na internetu vede pouze k tomu, že čerstvé maminky jsou zmatené a nevědí, co přesně pro svoje miminko pořídit.
Často tak utratí v začátku peníze za něco, co později vůbec nevyužijí. Proto je dobré najít ve svém okolí maminku nebo kamarádku, které již nějaké zkušenosti s dětmi mají a mohou dobře poradit.
Dobře míněná rada může v začátcích ušetřit až desetitisíce, proto je dobré počkat až po porodu a dokoupit postupně to, co miminko bude opravdu potřebovat.
Výbavička levně?
Při výběru výbavy pro novorozence může být obtížné zjistit, kde začít. Mezi všemi dětskými oblečky, nezbytnými dětskými potřebami a vzdělávacími hračkami může být velmi nákladné udržet krok s potřebami rostoucího dítěte.
Existují však způsoby, jak novorozenci poskytnout vše, co potřebuje, aniž by člověk přišel na mizinu.
Prvním krokem k tomu, aby se rodiče vyhnuli nadměrným výdajům za výbavičku pro novorozence, je vytvoření seznamu všech základních věcí, které bude miminko potřebovat.
Novorozenci toho ale příliš nepotřebují. Stačí jim vhodné oblečení, bezpečné a pohodlné místo na spaní a kojenecké potřeby, jako jsou pleny a ubrousky.
Jakmile bude mít člověk obecný seznam položek, které jsou pro miminko nezbytné, může začít hledat způsoby, jak ušetřit.
Lze zvážit nákupy šetrně použitých věcí, jako je oblečení, nábytek, dětské potřeby nebo vzdělávací hračky. Tyto typy položek lze obvykle najít v bazarových obchodech, na internetových bazarech a diskuzích.
Pokud člověk nechce do počáteční výbavy pro dítě příliš investovat, je také dobré se porozhlédnout v okolí či ve svém městě. Každoročně se napříč republikou konají různé bazárky s dětským oblečením, kde lze vše pořídit za zlomek ceny. Zároveň mnoho maminek nabízí oblečení, výbavu i doplňky pro miminko na internetu klidně i zdarma.
Zdravotní pojišťovny pomáhají maminkám
Pokud si maminky platí zdravotní pojištění a přihlásí ke svojí pojišťovně i novorozené miminko, mohou čerpat velké množství výhod.
Výhody se liší v rámci pojišťoven v České republice, nicméně většina pojišťoven přispívá již v těhotenství na různá screeningová vyšetření, vitamínové doplňky pro maminky, těhotenské kurzy nebo cvičení pro maminky.
Po porodu lze čerpat výhody na nákup potřeb na kojení, vitamínové doplňky nebo právě na očkování pro novorozence.
Nebojte se pomoci
Mateřství je sice krásné, ale velmi náročné období. Pro některé maminky může být i samotné těhotenství velmi těžké a stresující, natož poté samotný porod a výchova dítěte.
Obzvlášť v období šestinedělí je velmi důležité, aby maminka byla co nejvíce v klidu a odpočívala.
Proto je dobré se v případě nouze nebát říci o pomoc. Ať už se jedná o pomoc s nově narozeným miminkem a nebo o pomoc finanční.
Ohledně finanční pomoci se mohou maminky obrátit na Českou správu sociálního zabezpečení a pokusit se zažádat o některou z dávek. Tato možnost se týká asi nejvíce maminek, které zůstaly po porodu s miminkem samy.
Další možností je obrátit se na svoje blízké, ať už to jsou rodiče, sourozenci nebo kamarádi.