Děti tráví online víc času než sledováním televize
Zatímco televizi děti a teenageři sledují čím dál méně, na počítači a na internetu naopak tráví čím dál větší množství času. Ať už tráví čas na sociálních sítích, hraním her nebo používáním mobilních aplikací, množství času, které tomu věnují, může snadno přerůst do nezdravé a potenciálně nebezpečné míry.
Podle průzkumu britské výzkumné společnosti Childwise, prováděném na dětech od 7 do 16 let, došlo k významné generační změně. Čas strávený sledováním televize klesl za deset let v průměru téměř o hodinu, naopak extrémně vzrostl čas strávený na síti.
V kategorii od 7 do 16 let tráví děti online aktivitou průměrně tři hodiny čistého času, patnáctiletí a šestnáctiletí pak dokonce téměř pět hodin denně.
Děti se televiznímu obsahu přitom nevyhýbají, sledují jej však téměř výhradně na svých tabletech a mobilech. S tím koresponduje i nárůst počtu nezletilých majitelů těchto zařízení – oproti loňsku se zvedl o 50 %.
Množství času stráveného na internetu a na sociálních sítích může pochopitelně znervózňovat rodiče, kteří často nemají přehled o tom, čemu se jejich potomek na svém mobilu vlastně věnuje.
Proč děti tráví tolik času online
Existuje několik faktorů, které přispívají k tomu, že děti tráví více času online. Některé z těchto faktorů jsou:
- Digitalizace – V dnešní době jsou digitální technologie všudypřítomné a jsou součástí každodenního života. Děti rostou v době, kdy jsou počítače, tablety, chytré telefony a další zařízení k dispozici všude kolem nich, což zvyšuje pravděpodobnost, že budou trávit čas online.
- Sociální sítě a komunikace – Sociální sítě a platformy pro online komunikaci jsou stále populárnější a mnoho dětí tráví čas online tím, že se připojují ke svým přátelům a komunikují s nimi přes tyto platformy.
- Zábava a hry – Mnoho dětí tráví čas online hraním her a sledováním videí na platformách, jako je YouTube a Twitch. Tyto platformy nabízejí rozmanité zdroje zábavy, které jsou pro děti přitažlivé. Stahování z YouTube konvertor se bude hodit, pokud nebude dostupné internetové připojení.
- Vzdělávání – Online učení a vzdělávání se stalo populární, zejména v době pandemie COVID-19, kdy mnoho dětí muselo přecházet na vzdělávání na dálku.
Je důležité si uvědomit, že trávení času online není vždy negativní a může nabídnout mnoho přínosů, jako jsou vzdělávací zdroje, sociální interakce a zábava. Nicméně, důležité je také zajistit, aby děti trávily čas online v bezpečném a zdravém prostředí, a měly vyvážený a zdravý životní styl.
Otázka bezpečnosti
Pokud čas, který dítě stráví online, překračuje určitou rozumnou a zdravou míru, je bezpochyby na místě, aby si o tom s ním rodič promluvil. Děti ovšem není příliš vhodné poučovat a zavádět přísné zákazy, spíše jim vysvětlit, jaké negativa může přílišné množství času stráveného online přinášet.
Děti jsou totiž často počítačově mnohem gramotnější, než se rodiče domnívají, a případné zákazy by tak v mnoha případech byly nejspíše schopné obejít.
Stejně důležité je dětem objasnit i možná bezpečnostní rizika, která s internetem souvisí. Ať už jde o ztrátu soukromí, zneužití osobních informací či poškození počítače viry.
Obecně se doporučuje dětem důrazně vysvětlit, aby nesdíleli na internetu žádné informace o sobě, o své rodině, nebo bydlišti. Zvláště u teenagerů je třeba zdůraznit, aby se nescházeli s nikým, koho poznali na internetu a koho osobně neznají.
Ve hře je i zdraví
Přílišné používání tabletů, mobilů a počítačů může mít dokonce negativní dopady na zdraví. Nedostatek pohybu a dlouhotrvající sezení v nepřirozené poloze může způsobit záněty šlach i kloubů či bolesti hlavy. Omezení času na mobilu je tudíž otázkou zdravého mentálního i pohybového vývoje.
Zejména pro děti je dostatek pohybu zásadní a příliš mnoho času stráveného online aktivitou tak může mít ještě silnější negativní dopad. Lepší než pořídit novou hru je vymyslet, kam s dětmi na hory.