Cibulovo-koprový chléb z vlašských ořechů

Vlašské ořechy, slunečnicová, a především lněná semínka jsou jedním z nejbohatších rostlinných zdrojů esenciálních Omega 3 mastných kyselin. Nenasycené Omega 3 mastné kyseliny jsou známé svou protizánětlivou aktivitou s celou řadou blahodárných účinků pro srdce, oběhový systém, hladinu cholesterolu, klouby, nervový systém a všechny mozkové funkce. 

Chléb je bohatým zdrojem vlákniny díky vysokému podílu ořechové dužiny. Vláknina ovlivňuje funkci střev, má příznivý účinek na některá střevní onemocnění a působí rovněž preventivně proti rakovině střev.

Příznivý účinek v redukční dietě je dán i rychlejším pocitem sytosti. Dalším příznivým účinkem rozpustné vlákniny je snížení krevních tuků – cholesterolu i triglyceridů, které se vážou na složky vlákniny a můžou být vyloučeny z těla. 

Kopr působí tišivě při zažívacích obtížích a nadýmání. Díky svým močopudným vlastnostem je doporučován na ledvinová onemocnění.

Cibuli a česnek by bylo složité konzumovat ve větším množství v syrovém stavu, kdy mají největší množství příznivých účinků. Díky tepelně šetrnému procesu sušení si chléb zachovává veškerý léčivý potenciál česneku a cibule, přičemž odstraňuje jejich pronikavé aroma.

Česnek i cibule jsou zdrojem vysokého množství organických sloučenin s celou řadou terapeutických účinků. Za nejcennější složku je považován alliin, který se dál proměňuje na allicin, tj. velmi účinné antibiotikum na přírodní bázi

Česnek podporuje vyplavování nadbytku cukru z těla a dokáže snížit škodlivý cholesterol v krvi. Tímto bojuje proti cukrovcearterioskleróze a dalším srdečním a cévním chorobám.

Cibule je známá jako tradiční lék na snížení vysokého krevního tlaku. Výtažky z cibule a česneku, bohaté na celou řadu sulfidů, poskytují významnou ochranu před nádorovým onemocněním. Cibule je také známá jako přírodní antihistaminikum.

Výtažky z ní přinášejí úlevu při boji s rýmou a zánětem průdušek. Výtažek z cibule dokáže omezit stahování průdušek, které je důsledkem alergické reakce u astmatických pacientů. Cibule je velmi dobrým zdrojem frukto-oligosacharidů. Tyto látky napomáhají růstů zdravých bifidobakterií a potlačují šíření potenciálně škodlivých bakterií i nádorů ve střevě. 

Ingredience na přípravu chleba

  • 400 g dužiny z vlašských ořechů*
  • 100 g namletých slunečnicových semínek
  • 100 g namletých lněných semínek nebo lněná mouka
  • 150 g sušených rajčat
  • 3 cibule
  • 2 stroužky česneku
  • 150 g nutričního droždí*
  • 100 g Psyllium vláknina
  • 60 ml filtrované vody
  • 1 lžíce kopru
  • 1 lžička medvědího česneku
  • 1 lžička soli

*Ořechovou dužinu získáme výrobou domácího ořechového mléka: ořechy na 8 hodin nebo přes noc namočíme do vody a pak rozmixujeme ve filtrované vodě v poměru 100 g ořechů na 1l. Mléko přecedíme a získanou dužinu využíváme ihned do dalších receptů (v ledničce vydrží 2-3 dny) nebo zmrazíme pro pozdější využití.

*Nutriční nebo lahůdkové droždí obsahuje velmi kvalitní bílkoviny, vitamíny skupiny B (včetně B12), minerální látky, stopové prvky a aminokyseliny, proto se používá na zvýšení biologické hodnoty jídla. Nemá kvasicí účinek, nenarušuje tedy střevní mikroflóru a nezpůsobuje poruchy trávení. Používá se jako ochucovadlo – jídlu dodává sýrovo-oříškovou chuť. Je možné ho koupit v obchodech se zdravou výživou.

Příprava chleba

Čas přípravy: příprava mléka z ořechů na výrobu ořechové dužiny 10 minut, v případě, že využíváme mrazenou ořechovou dužinu rozmrazíme ji přes noc v ledničce, namletí semínek a namočení sušených rajčat do vody 15 minut, příprava těsta 10 minut, sušení chleba 10 hodin.

Kuchyňské vybavení: kuchyňský robot, mixér, mlýnek na lněná semínka, sušička potravin nebo trouba

Připravíme si čerstvou ořechovou dužinu z ořechů nebo ji důkladně rozmrazíme. Pomeleme lněná a slunečnicová semínka a namočíme sušená rajčata do vody na 15 minut. V kuchyňském robotu zpracujeme cibuli, česnek, sušená rajčata, vodu a všechno koření, přidáme dužinu z ořechů, lněnou a slunečnicovou mouku, vlákninu a nutriční droždí. Důkladně promícháme. 

Z těsta zformujeme bochník, posypeme posekanými lískovými ořechy, naznačíme nožem krajíce chleba a dáme sušit na 60 stupňů Celsia po dobu jedné hodiny. 

Některé potraviny a živé výrobky obsahují velké množství vody a svou vnitřní teplotu během sušení zvyšují jenom pomalu. Tato vyšší počáteční teplota během první hodiny sušení nepoškodí enzymy (vyšší telota je využita na odpaření vody) a umožní vytvořit na chlebu křupavou kůrku. 

Po hodině sušení nakrájíme chleba na jednotlivé krajíce a z tácu sušičky odstraníme nepřilnavou vložku. Snížíme teplotu na 40 stupňů a sušíme dalších 10 hodin do požadované konzistence. Po dosušení je dobré chléb konzumovat ihned nebo jej lze ve vzduchotěsné nádobě skladovat v ledničce 3-5 dnů a v mrazničce do 2 měsíců.

TIPY

  • Cibulovo-koprový chléb se díky své aromatické chuti hodí na snídani, zdravý oběd i odpolední svačinu i různé chuťovky a jednohubky. Chléb chutná skvěle sám o sobě, ovšem je možné jeho výraznou chuť zmírnit i zeleninovými pomazánkami, hummusem nebo plátkami avokáda. Chléb se výborně hodí jako zpestření k zeleninovým salátům.
  • Je možné chléb upéct klasicky v troubě na 200 stupňů, doba pečení 45 minut. V tomto případě je však nutné počítat s tím, že většina surovin ztratí svou plnou výživovou hodnotu.
  • S dobou sušení lze experimentovat a připravit tak chléb spíše šťavnatý nebo křupavější, přičemž platí, že čím delší doba sušení, tím delší trvanlivost.

Cibulovo-koprový chléb je lehce stravitelný a díky vysokému obsahu vlákniny a rostlinných bílkovin zasytí na několik hodin