Bílý čaj – elixír mládí
Milovníci čajů jej určitě znají, pro ostatní smrtelníky však může být bílý čaj vcelku neznámým pojmem. Bílý čaj totiž patří k nejméně známým, ovšem na druhou stranu zároveň k nejcennějším sortám čaje. Vzhledem k jeho příznivým účinkům na lidské zdraví se však v posledních letech prodral do popředí zájmu.
Proč je bílý čaj tak vzácný? Protože pro výrobu jednoho kilogramu čaje je potřeba až neuvěřitelných 30 000 mladých nerozvinutých čajových lístečků. A sbírat tyto křehké čajové lístky je navíc možné pouze během krátkého ročního období
Proč pojmenování bílý čaj?
Názvem bílý čaj se označuje takový druh čaje, který obsahuje mladé či jen lehce zpracované lístky čajovníku čínského. Vyrábí se tedy ze stejné rostliny jako zelený a černý čaj.
Ovšem lístky nejsou na rozdíl od čaje zeleného nebo černého ani svinovány, ani oxidovány. Díky tomu vyniká bílý čaj nažloutlou až žlutohnědou barvou, velmi jemnou a sladší chutí a dá se popíjet celý den.
Své jméno nese bílý čaj podle jemných stříbřitých chloupků, které pokrývají neotevřené pupeny čajovníku.
Sonda do historie bílého čaje
Tento lahodný druh čaje má své kořeny v čínské provincii Fu-ťien, kde se těší dlouhé tradici už přes 1200 let. Už tenkrát se bílému čaji přisuzovaly léčivé a zdraví posilující účinky, ale vzhledem k jeho vzácnosti ho v dávných dobách mohli popíjet pouze čínští císaři.
V současnosti se bílý čaj tradičně sklízí ve zmíněné čínské provincii, ale také ve východním Nepálu, severním Thajsku, na Tchaj-wanu nebo jižní Srí Lance a Indii.
Druhy bílého čaje
Dnes se v mnoha zemích mimo Čínu pěstují vlastní verze bílého čaje z jiných odrůd čajovníku. Mezi nejoblíbenější odrůdy bílého čaje patří např:
- Bai Hao Yin Zhen (Stříbrná jehla): Pravá Stříbrná jehla pochází z čínské provincie Fujian a pěstuje se z původních odrůd čínského bílého čaje. Vyrábí se z velkých, plných pupenů, které jsou pokryty bílými chmýřími, jež dodávají čaji stříbrnou barvu, podle níž je pojmenován.
- Bai Mudan (Bílá pivoňka): Tato novější odrůda bílého čaje se pěstuje v Číně a dalších zemích po celém světě. Může být vypěstována z původního čínského keře bílého čaje nebo z jiné odrůdy. Obvykle obsahuje několik pupenů smíchaných s rozvinutými nebo sotva otevřenými mladými čajovými lístky.
- Opičí sběr bílého čaje: „Opičí sběr“ je termín, který se dnes používá pro označení velmi kvalitního čínského čaje z pupenů a mladých lístků čajovníku, o němž se říká, že jej kdysi sbíraly buddhisticky cvičené opice z nejvyšších vrcholků divokých čajovníků v horských oblastech Číny.
- Bílý čaj Darjeeling: Tato odrůda se nepěstuje z původní čínské odrůdy bílého čaje, ale z čajovníků pocházejících z oblasti Darjeeling v Indii. Způsob zpracování je podobný jako u bílých čajů Fujian, ale chuťový profil bývá mnohem odlišnější.
Bílý čaj, který známe dnes, byl poprvé komerčně vyroben z prvních odrůd bílého čaje objevených v čínské provincii Fujian v roce 1700 – Da Bai a Da Hao. Z těchto rostlin, které jsou známé tím, že vytvářejí velké a krásné čajové pupeny, byla vyvinuta sypaná verze bílého čaje.
Protože tyto minimálně zpracované a jemné čaje z mladých pupenů bylo obtížné skladovat a přepravovat, aniž by se zkazily, byly bílé čaje mimo oblasti pěstování čaje v provincii Fujian dostupné jen zřídka. Jak se zdokonalovaly metody výroby sypaného čaje, rozšířil se proces výroby bílých čajů i mimo provincii Fujian a do dalších oblastí světa, které toužily po vzácném a vynikajícím čaji.
Co se skrývá v bílém čaji?
Vedle kofeinu obsahují lístky bílého čaje také další látky v tak vysoké koncentraci, jako nenajdete v žádném jiném druhu čaje. Nejdůležitější je bezpochyby jeho vysoký obsah přírodních antioxidantů, které na sebe umí navázat volné radikály z buněk, posilují imunitní systém a také působí při hubnutí.
Zdraví prospěšné látky
Nálev z bílého čaje je pro naše tělo skutečně zdravotní bomba. Bílý čaj totiž obsahuje mnoho vitamínů a minerálů, z nichž nejvíce převažuje fluor a draslík, dále zinek, železo, vápník, sodík.
Z vitaminů má největší podíl vitamin B1. Tento je nepostradatelný pro správné fungování nervového systému a také ovlivňuje naši náladu. Nedostatek vitaminu B1 může způsobit bolesti hlavy, deprese, anémii a zvýšené riziko infekcí.
Kromě toho bílý čaj obsahuje třikrát větší množství katechinů než zelený čaj. Katechiny jsou přírodní třísloviny (taniny), které mají antibakteriální, antioxidační a antikarcinogenní účinky.
Další složkou bílého čaje je methylxantin mimo jiné ve formě kofeinu a teofylinu. Methyloxanthiny stimulují centrální nervový systém a používají se i pro léčbu respiračních onemocnění. Rozšiřují dýchací cesty a snižují bolesti hlavy a migrény.
S obsahem kofeinu je však bílý čaj se svými 6 mg kofeinu na 100 ml daleko za čajem černým, který obsahuje nejméně 25 mg kofeinu na 100 ml.
Mezi další aktivní složky v bílém čaji patří flavonoidy, které působí na zpevnění pokožky.
Konkrétní účinky bílého čaje pro náš organismus
Bílý čaj se vyrábí z rostliny Camellia sinensis. Její lístky a pupeny se sbírají těsně předtím, než jsou zcela otevřené, když jsou pokryté jemnými bílými chloupky. Odtud pochází název bílého čaje. Z rostliny Camellia sinensis se vyrábí také zelený a černý čaj. Rozdílné metody zpracování jim však dodávají jedinečnou chuť a vůni.
Jaké jsou ale pozitivní účinky bílého čaje?
- Celkově podporuje imunitní systém
- Kladně působí na zdravou funkci srdce
- Díky obsahu flavonoidů zabraňuje vzniku rakovinotvorných buněk
- Zpevňuje zuby a kosti, snižuje výskyt paradentózy i zubního kamene
- Pomáhá snižovat hladin cholesterolu v krvi
- Zlepšuje stav pokožky
- Je dobrý při snižování krevního tlaku, dokáže zředit krev a díky antioxidantům-katechinům zabraňuje kornatění cév
- Je účinným pomocníkem při hubnutí
Bílý čaj je ze všech tří čajů nejméně zpracovaný. Díky tomu si zachovává vysoké množství antioxidantů. Předpokládá se, že to je jeden z důvodů, proč studie spojují bílý čaj s mnoha zdraví prospěšnými účinky.
Jak správně připravit bílý čaj?
Při přípravě bílého čaje se ujistěte, že voda nedosáhla bodu varu. Optimální teplota vody pro zalití lístků je 75 až 80 °C.
Tato nižší teplota zaručuje, že v čaji zůstanou zachovány všechny příznivé látky. Na 1 šálek použijte cca 1 čajovou lžičku čaje a nechte louhovat 2-5 minut.
Protože bílý čaj nezhořkne, můžete z čajových lístků bez obav připravit opakovaně více nálevů. Změní se sice mírně síla a barva čaje, ale chuť tohoto elixíru mládí zůstane.
Bílý čaj vs. zelený čaj
Na rozdíl od bílého čaje, který je velmi specifickým označením, je zelený čaj obecnějším pojmem, který zahrnuje velké množství různých původů (od Japonska po Keňu), způsobů sběru (od jara po podzim) a druhů listů (od pupenů po větší listy).
Bílý čaj, který se nikdy neválcuje a vždy se s ním zachází s maximální jemností, prochází pouze dvěma procesy: pečlivým zavadnutím a sušením. U zeleného čaje se proces oxidace rychle zkracuje pečením, pálením na pánvi nebo napařováním a lístky se poté tvarují a rolují. Ačkoli jsou oba čaje ceněné, bílý čaj je z nich vzácnější.
Výhody: Zelený čaj, jako dva lehce zpracované čaje ze stejného druhu rostliny, sdílí mnoho vlastností bílého čaje. Bílý čaj se však může pochlubit vyšší koncentrací katechinů, a proto ho někteří označují za „nejteplejší čaj na světě“.
Chuť: Oba čaje mohou mít oříškové a sladké tóny, ale zelený čaj může mít také hořkosladkou chuť, zatímco bílý čaj je zcela bez hořkosti. Bílý čaj je jemný, lehký a hladký, zatímco zelený čaj má často složitější chuť s rostlinnými a květinovými příchutěmi.
Bílý čaj vs. černý čaj
Stejně jako zelený čaj zahrnuje černý čaj celou škálu různých původů a chuťových profilů (od bohatých sladových Assamů po jemné ovocné Darjeelingy), zatímco pravý bílý čaj je velmi specifický. Největší a nejzřetelnější rozdíl mezi bílým a černým čajem však spočívá v tom, jak jsou čajové lístky po sběru zpracovány.
Při přípravě černého čaje se lístky suší a otloukají nebo jemně rozmělňují, aby mohly plně zoxidovat, což je další stupeň zpracování, který jim dodává tmavou barvu a bohatou, silnou chuť s hořkými tóny.
Výhody: Předpokládá se však, že polyfenoly – a tedy i zdraví prospěšné látky – jsou v černém čaji ve srovnání s bílým a zeleným čajem méně obsaženy.
Chuť: Černý čaj je silnější nápoj než bílý čaj, má zemitý, dřevitý chuťový profil.