Beryl – odrůdy, účinky, čištění a nabíjení

Beryl nepatří mezi notoricky známé drahé kameny. Spíše než mezi sběrateli minerálů a léčiteli je tento kámen díky obsahu prvku berylia vysoce ceněn při výrobě osvětlovacích těles, v metalurgii či leteckém průmyslu. Jaké má beryl účinky? Jaké jsou odrůdy berylu?

Z mineralogického hlediska je beryl „otcem“ populárních drahokamů, jako jsou smaragd, akvamarín či morganit, které patří – stejně jako beryl – mezi silikáty, jen jsou různě zabarvené.

Beryl patří mezi tzv. šestiboké krystaly, které mohou dosahovat až metrových rozměrů. Nejčastěji se vyskytuje kámen v modrozeleném zabarvení, výjimečná není ani barva bělošedá. Samostatnou odrůdu ze skupiny berylů pak tvoří bezbarvý beryl, který je průhledný a díky tomu velmi oblíbený jako alternativa jiných čirých drahokamů ve šperkařství.

Obsah článku

Beryl je minerál křemičitanové skupiny, který se vyskytuje v různých barevných variantách.

Beryl se tradičně považuje za kámen s pozitivními účinky, který podporuje duševní jasnost, emocionální stabilitu a kreativitu.

Beryl se těží na mnoha významných nalezištích po celém světě, včetně Brazílie, Kolumbie, Afghánistánu a Pákistánu.

Beryl lze čistit jemně teplou vodou a mýdlem, a poté ho nabíjet na slunečním světle nebo v měsíčním svitu, aby se obnovila jeho energie a jas.

Asi by nikoho nenapadlo, že dnešní brýle se nazývají brýlemi právě díky berylu? Průhledné odrůdy berylu se totiž v minulosti používaly pro výrobu čoček a tak od berylu nebylo daleko k brýlím.

K cenným odrůdám berylu se dále řadí zelený smaragd, modrozelený akvamarín, nažloutlý heliodor a růžový morganit. Všechny drahé kameny jsou jedinečné a mohou být vodítkem, jak vybrat zásnubní prsten.

Charakteristika kamene

Ačkoli dnes beryl nepatří mezi masově rozšířené drahokamy, v minulosti byl velice ceněn jako kámen s magickými schopnostmi. Zejména u Židů měl beryl pověst kamene, který umí v člověku upevnit a posílit víru v Boha.

Ve starověkém Řecku se zase věřilo, že beryl podporuje věrnost v lásce a manželství. Svému majiteli měl přinést společenskou vážnost.

Z energetického hlediska je beryl vhodný pro všechny čakry. Podobně jako křišťál posiluje beryl všechny drahé kameny na všech čakrách.

Z astrologického hlediska je to ideální minerál pro znamení Kozoroha, Býka a Lva. (V zařazení k jednotlivým znamením se některé prameny liší, záleží na druhu publikace viz knihy o drahých kamenech).

Účinky berylu

Energetické vibrace berylu posilují naši auru, čímž nás chrání před okolními negativními vlivy. Díky zdravé auře pak k sobě lze přitahovat lidi podobného energetického vyzařování. Což v překladu znamená, že k sobě přitahujeme jen lásku a dobro.

Na fyziologické úrovni ovlivňuje toto:

  • Posiluje zrak (na oči lze pokládat oblázky berylu nebo je večer před spaním oplachovat berylovou vodou)
  • Posiluje srdce a reguluje krevní oběh
  • Pomáhá předcházet zanášení a kornatění tepen
  • Pomáhá při nadýmání
  • Hojí záněty žaludku a střev
  • Koupel v berylové vodě léčí hemoroidy
  • Tiší menstruační bolesti
  • Ochraňuje před předčasným porodem
  • Působí příznivě i při léčení onkologických nemocí v počátečním stádiu

Po duševní a emocionální stránce působí takto:

  • Podporuje cílevědomost a rozložení sil při dosahování dlouhodobých cílů
  • Podporuje naši motivaci
  • Zahání stesk po domově v případě dlouhodobého odloučení
  • Chrání před negativními vlivy okolí

Beryl – odrůdy

Beryl je minerál patřící do cyklosilikátů a je známý především svou širokou paletou barev, které jsou způsobeny příměsí různých chemických prvků. Základní chemický vzorec berylu je Be₃Al₂(SiO₃)₆, avšak příměsi jako železo, chrom, vanad nebo mangan dodávají berylu jeho rozmanité barevné varianty.

Křemičitan hlinitý se vztahuje k chemickému složení berylu. Beryl je totiž křemičitanový minerál, jehož chemický vzorec je Be₃Al₂(SiO₃)₆. Křemičitany obecně jsou sloučeniny křemíku a kyslíku, a v případě berylu se spojují s hliníkem, což z něj činí křemičitan hlinitý.

Jedná se o tvrdý minerál s hodnotou 7,5–8 na Mohsově stupnici tvrdosti, což z něj činí ideální kámen pro šperkařství. Beryl je hojně využíván v klenotnictví, jeho různé odrůdy, jako například smaragd, akvamarín nebo heliodor, mají také své specifické vlastnosti a symboliku.

Hlavními nalezišti berylu jsou oblasti v Brazílii, Kolumbii, Afghánistánu, Pákistánu a na Madagaskaru. Vzhledem k jeho tvrdosti a estetické hodnotě je beryl nejen žádaným drahokamem, také minerálem se zajímavou geologickou historií.

Smaragd

Smaragd je jednou z nejznámějších a nejcennějších odrůd berylu. Jeho charakteristická sytě zelená barva je způsobena příměsí chrómu a vanadu. Smaragdy byly ceněny již v dobách starověkého Egypta, kde byly spojovány s bohyní Isis, a dodnes jsou považovány za symbol bohatství, úspěchu a znovuzrození.

Smaragd je ceněn nejen pro svou krásu, i pro svou duchovní symboliku – prý podporuje lásku, vnitřní moudrost a harmonii. Tento drahokam bývá někdy označován za „krále drahokamů“ kvůli své vzácnosti a historické hodnotě.

Akvamarín

Akvamarín, další významná odrůda berylu, je známý svou světle modrou až modrozelenou barvou, která připomíná čistou vodu oceánů. Tato barva je způsobena přítomností železa v minerálu.

Název akvamarín pochází z latinského aqua marina, což znamená „mořská voda“, a tento drahokam byl v historii považován za ochranný talisman námořníků.

Akvamarín symbolizuje klid, harmonii a čistotu. Často se spojuje s vodním živlem a je považován za kámen, který pomáhá udržovat vnitřní mír a emocionální rovnováhu.

Heliodor

Heliodor je odrůda berylu, která se vyznačuje svou zářivou žlutou až zlatavou barvou, způsobenou příměsí železa. Název kamene heliodor pochází z řeckého helios (slunce) a doron (dar), což krásně vystihuje jeho teplý, sluneční vzhled.

Tento drahokam je méně známý než smaragd nebo akvamarín, svou krásou však nezůstává pozadu. Symbolizuje vitalitu, radost a energii. Někdy je kamenu heliodoru připisována schopnost zlepšit soustředění, sebevědomí a celkovou životní sílu.

Každá z těchto odrůd berylu má své jedinečné vlastnosti a bohatou historii, což z berylu činí fascinující kámen jak z hlediska geologie, tak i šperkařství a duchovní symboliky.

Naleziště berylu

Beryl se vyskytuje na mnoha místech po celém světě, zejména v pegmatitech, což jsou hrubozrnné horniny bohaté na křemík, které poskytují ideální podmínky pro vznik velkých krystalů. Naleziště berylu zahrnují jak zdroje průmyslového berylia, tak i drahokamových variant berylu, jako jsou smaragd, akvamarín, heliodor a další.

V České republice se jedná o lokality v okolí Písku, Maršíkova a Poběžovic. Mezi nejvýznamnější naleziště v zahraničí patří Německo, Francie, Švédsko, Ukrajina Angola nebo Finsko. Hledání berylu je jednou ze zajímavostí Finska.

Kromě drahokamových variant berylů se průmyslový beryl těží také kvůli obsahu berylia, které je důležité v leteckém průmyslu a při výrobě speciálních slitin. Berylium je lehké, pevné a má vysoký bod tání, což ho činí cenným materiálem pro vědecké a technické účely. Hlavní naleziště průmyslového berylu se nacházejí ve Spojených státech (Utah), Číně a Kazachstánu.

Jak kámen čistit a nabíjet?

Očistu berylu se provádí delší dobu pod proudem vody nebo v misce s vodou. Nabíjet jej lze i na přímém slunci, avšal jen krátce. V případě, že ho chceme nechat nabíjet delší dobu, bude to lepší v polostínu.

Použití drahých kamenů k léčbě a harmonizaci těla v žádném případě nenahrazuje konvenční lékařskou péči. Schopnosti drahých kamenů lze využívat jako podporu léčby, nelze ji však brát jako její plnou náhradu. V případě zdravotních obtíží rozhodně tedy v prvé řadě konzultujte své potíže s lékařem.

Historie drahých kamenů

Drahé kameny po celou historii okouzlovaly lidskou představivost a byly ceněny pro svou krásu, vzácnost a symboliku. Od starověkých civilizací až po moderní společnost hrály tyto drahé kameny významnou roli v lidské kultuře, obchodu, a dokonce i v mytologii.

Historie drahých kamenů je fascinující cestou, která trvá tisíce let a nabízí pohled na různé civilizace a jejich vztah k těmto pozoruhodným přírodním divům.

Dnes jsou drahé kameny stále velmi žádané a v našem životě hrají i nadále významnou roli. Drahé kameny jsou ceněny pro svou vnitřní krásu, mají také osobní význam a symbolizují zvláštní okamžiky a spojení. Často se používají k oslavě významných událostí, k připomenutí důležitých příležitostí nebo k vyjádření lásky a závazku.

Historie drahých kamenů svědčí o jejich trvalé přitažlivosti a nepopiratelném půvabu. Od starověkých civilizací až po moderní společnosti zaujímají tyto drahokamy zvláštní místo v lidské kultuře, mytologii a obchodu. Ať už byly drahé kameny považovány za symboly moci, zdroje léčení nebo prostě za krásné předměty, zanechaly v naší historii nesmazatelnou stopu.

Když stále obdivujeme jejich lesk a nádheru, připomínáme si nadčasový zázrak, který se v těchto přírodních pokladech skrývá. Závěrem lze říci, že historie drahých kamenů je bohatou tapiserií utkanou v průběhu času, která ukazuje hlubokou fascinaci a úctu, kterou lidé chovali k těmto výjimečným drahokamům.

Od jejich raného používání ve starověkých civilizacích až po jejich trvalou oblibu v moderní době drahé kameny uchvacují lidského ducha svou krásou, vzácností a symbolickým významem.