Běhání v chladnějším počasí – co si obléknout
Běhání v chladném počasí může být skvělým způsobem, jak si udržet kondici a zdraví, nicméně je důležité dodržovat určitá opatření. Běhání na podzim nebo v zimě totiž s sebou přináší úskalí v podobě nečekaných změn počasí, brzkého stmívání nebo nízkých teplot. Proč je dobré začít běhat právě v chladnějším počasí a jak se na takový běh připravit?
Běh je neuvěřitelně prospěšná forma cvičení, která může být zároveň skvělým způsobem, jak dosáhnout kondičních cílů. Běh je totiž nejen skvělý způsob, jak si zvýšit tepovou frekvenci a spálit kalorie, ale může také pomoci snížit stres, zlepšit duševní čistotu a zvýšit celkovou pohodu. Kromě toho může být skvělým způsobem, jak objevovat nová místa, seznámit se s novými lidmi a trávit čas v přírodě.
Výhody běhu
Ne nadarmo je běh v poslední době jedním z nejoblíbenějších sportů nejen u nás, ale i ve světě. I když je běhání ze začátku hodně těžké, nabízí zároveň celou řadu výhod:
- posiluje kardiovaskulární systém
- zvyšuje tepovou frekvenci
- posiluje srdce a plíce
- zrychluje metabolismus
- snižuje stres a úzkost
- zvyšuje vytrvalost a odolnost
- zlepšuje celkové zdraví a pohodu
Běh pomáhá posílit kardiovaskulární systém, protože zvyšuje tepovou frekvenci a pomáhá posilovat srdce a plíce. Kromě toho běh pomáhá zvyšovat rychlost metabolismu, což vede k efektivnějšímu spalování tuků a kalorií. Hodí se tedy i pro hubnutí.
Běhání dále pomáhá zlepšovat celkový svalový tonus a sílu, stejně jako koordinaci a rovnováhu. Člověk, který pravidelně běhá, se tak může těšit na štíhlejší a pevnější postavu bez bolesti zad.
Běh může být také skvělým způsobem, jak snížit stres a úzkost, protože uvolňuje endorfiny, které mohou pomoci zlepšit náladu a snížit pocity stresu. Běhání také pomáhá zvýšit celkovou hladinu energie, protože zvyšuje vytrvalost a odolnost těla.
Všechny tyto výhody činí z běhu vynikající formu cvičení, která může pomoci zlepšit celkové zdraví a pohodu.
Nevýhody běhu
Běhání je skvělou formou cvičení, ale má i některé nevýhody. Jednou z hlavních nevýhod běhu je jeho náročnost na klouby. Jedná se o vysoce zatěžující formu cvičení, která může vést k bolestem a zánětům kloubů. Kromě toho může být běh náročný i pro svaly, což vede k bolestivosti a únavě. Běhání také vystavuje tělo velké zátěži, proto je důležité poslouchat své tělo a nepřehánět to. Otřesy při běhu mohou také způsobit problémy s páteří.
Běh je poměrně těžký na techniku a je tedy vhodné se na začátku obrátit na odborníka, který se správnou technikou pomůže. Správnou technikou běhu lze předejít zdravotním problémům, které se mohou projevit třeba až později.
Obecně je poměrně těžké u běhu zůstat, obzvlášť u začátečníka, proto je důležité zvážit všechny faktory pro a proti, a v případě nejistoty zvolit raději rychlou chůzi.
Jak začít běhat
Začít běhat může být pro mnoho lidí ze začátku poměrně náročný úkol, protože běžecký trénink vyžaduje disciplínu a organizovanost.
Při správné přípravě se ale může běh stát součástí každodenního tréninku.
Tipy pro začátečníky:
- konzultace s odborníkem
- nastavit si tréninkový plán a dodržovat ho
- pořídit si kvalitní obuv oblečení
- rozcvička před tréninkem i po tréninku
- dodržovat dostatek tekutin
První kroky začínajícího běžce by rozhodně měly vést ke kondičnímu trenérovi, který se orientuje na běh. Přirozený běh se z našich životů bohužel vytratil, a proto je velmi důležité se se specifickou technikou běhu znovu seznámit. Odborník na běh může pomoci nejen s technikou běhu, ale i s tréninkovými dávkami, které je také důležité na začátek nepřepálit. Dodržování tréninkového plánu obecně vede k vytrvání u běhu.
Dalším důležitým faktorem je vhodné vybavení na běh, přičemž nejdůležitější je vhodná běžecká obuv, která bude mít správnou velikost. Dále je dobré pořídit vhodné funkční oblečení dle ročního období.
Před každým běžeckým tréninkem je důležité zahřát tělo. To pomůže omezit zranění a připravit svaly na danou aktivitu. Před zahájením běhu je vhodné provádět dynamická protahovací cvičení, jako jsou výpady, švihy nohama, poskoky apod. Po běhu je naopak vhodnější klasický strečink, při kterém svaly opatrně protáhneme. Důležité je strečink nevynechávat a také protáhnout všechny svaly na těle, nejen nohy.
Klíčem k tomu, aby si člověk běhání užil, je najít si takové tempo a intenzitu, při které se běží dobře. Intenzita běhu by se měla postupně zvyšovat, pouze tak lze využít všechny benefity, které běh přináší.
Běh v chladnějším počasí
Běhání v chladnějším počasí je určitě na začátek vhodnější varianta, protože v chladnějším vzduchu se člověku lépe dýchá, není tolik zpocený a není mu takové vedro. Chladnější teploty mohou pro běžce představovat další výzvu, která jim pomůže dosáhnout svých cílů. Pro předpověď počasí dobře slouží aplikace yrno.
Svaly jsou při chladnějších teplotách pružnější, běžec tak může běžet rychleji a prodloužit svůj krok. Díky chladnému vzduchu dochází také ke zvýšení aerobní kapacity, což vede ke zlepšení celkové výkonnosti.
Běhání na podzim nebo v zimě vede k výraznějšímu posílení a pročištění horních cest dýchacích a také ke zlepšení celkové imunity organismu.
Oblékání v chladném počasí
Jak se ale správně obléknout, aby i v nižších teplotách člověk nepromrzl a zároveň nebyl příliš oblečený a potil se? Kromě nižších teplot hraje v oblékání výraznou roli také vítr, protože studený vítr dokáže výrazně snížit naši tělesnou teplotu.
Obecně je dobré řídit se těmito radami:
- oblékat se do vrstev
- investovat do funkčního oblečení
- investovat do kvalitní obuvi
Nejlepší variantou do chladnějšího počasí je obléknout se tzv. jako cibule, tedy obléci několik tenčích vrstev na sebe. Pokud se náhle oteplí, je velmi snadné jednu vrstvu sundat a člověk zůstane stále v teple.
Tělo musí být schopné při zátěži dýchat, takže je velmi vhodné zvolit na běh kvalitní funkční oblečení, které odvádí pot od těla a zároveň udržuje tělo v teple.
Jako první vrstvu je dobré zvolit funkční spodní prádlo, které samo o sobě tepelný komfort nezajistí, ale je důležité ho zkombinovat s dalšími vrstvami funkčního oblečení.
Jako druhou vrstvu je dobré použít opět funkční oblečení, tentokrát zaměřené více na termoizolaci a odvádění potu. Pokud by se pot neodpařoval, v této vrstvě by se hromadil a mohl by poté nepříjemně studit např. na zádech.
Poslední vrstva oblečení by měla běžce chránit před vnějšími vlivy počasí. Dobré jsou kvalitní větrovky nebo odlehčené bundy určené přímo na běhání. Tato vrstva by měla poskytnout jak tepelný komfort, tak ochranu proti větru.
Na spodní část těla jsou vhodné zateplené elastické kalhoty nebo volnější šusťáky, pod které se, v případě větší zimy, dají vzít spodní dlouhé kalhoty.
Důležité je nepodceňovat jednotlivé vrstvy oblečení, protože funkční oblečení funguje vždy spolehlivě pouze dohromady. Mnoho variant a možností, které lze využít na běhání v chladu nabízí třeba značka Ragwear.
Chraňte každou část těla
Nejcitlivější partií těla je překvapivě hlava, protože z ní odchází největší množství tepla, a proto je velmi důležité ji při běhání chránit. Dobrým řešením je sáhnout po běžecké čepici, případně šátku nebo široké čelence. Důležité je opět zvolit kvalitní funkční materiál, který zajistí tepelný komfort.
Během mrazivých dnů je důležitá také ochrana rukou, proto je vhodné použít rukavice. Na trhu dnes existuje velké množství různých běžeckých rukavic, některé mají dokonce uzavíratelnou kapsičku na klíče.
Dobré je také investovat do šátku, který chrání krk, a vysokých teplých ponožek.
Při běhání je důležité mít zakryté všechny části těla.
Základem je kvalitní obuv
Boty jsou pro běžce základní výbavou v každém ročním období a jejich výběru by měl člověk věnovat velkou pozornost. Při samotném výběru boty je důležité si dát pozor na správnou velikost. Běžecké boty by totiž měly být o něco větší, než je klasická velikost nohy. Při běhu nejvíce pracuje chodidlo a i samotná bota se při došlapu v ohybu zkracuje a tedy zmenšuje. Nohy jsou tedy po běhu často oteklé, proto je důležitá správná velikost, aby nevznikaly odřeniny a puchýře.
Dále se výběr boty odráží od podmínek, kde chce uživatel běhat. Jiné boty se hodí na asfalt, jiné potom na lesní cesty. Existují i varianty běžeckých bot, které jsou určené jak na asfalt, tak do lesa. Důležité je také myslet na změny počasí, a koupit si takové boty, které budou nejen běžecké, ale zároveň budou nohu chránit před vnějšími podmínkami.
Běhání na podzim a v zimě má rozhodně svoje kouzlo, proto není dobré se nechat odradit špatným počasí.
Neexistuje špatné počasí, ale pouze špatně oblečený běžec.