Bazalka pravá – Ocimum basilicum
Bazalka je bohatě větvící se bylina s mnoha listy, které vydávají aromatickou vůni. Silná vůně, která charakterizuje většinu rostlin čeledi hluchavkovitých vzniká v četných žlázkách listů. Mouchy tuto vůni nemají rády.
Bazalka pravá a je trochu citlivá a nesnáší mnoho chladu a vlhka. Pro pěstování v květináči se dobře hodí. V létě může stát rostlina venku, nejlépe poblíž kuchyně, takže lze hned natrhat lístky na grilování nebo na saláty. Rostlina pěkně vypadá, má světlezelené listy, které se dají postupně trhat, a hodí se také k sušení.
Existuje více odrůd bazalek. Zelená, neboli „Maximum“ dorůstá do velikosti 40 cm. Má světle zelené velké listy a bílé květy. Trpasličí bazalka, neboli „Minimum“ dosahuje výšky asi 25 cm, má malé lístky, purpurové květy a velmi jemnou chuť. Ta s purpurovými listy a květy je červená bazalka.
Všechny druhy bazalky silně větví, a jejich rostliny dobře snášejí sestřihování. Zprvu rostou relativně pomalu. Po několika měsících však zmohutní a vytvoří mnoho listů. Je vhodné zaštípnout již záhy vrcholky výhonků, rostlina pak bude pěkně hustá. Bude jí vyhovovat slunečné místo na kuchyňském okně.
Použití bazalky
Ve středověku se bazalka spalovala na popel – při ubývajícím měsíci. Tento popel prý hojil rány a odstraňoval bradavice. Protože tato léčivá bylinka tišila i porodní bolesti, říkalo se jí také „bylina šestinedělek“.
Bazalka se používala především při zažívacích potížích a nadýmání, i jako lék proti otravám či jako prostředek sloužící ke zvýšení sekrece mléka u kojících matek. Pro medicínské účely se sbírají listy v době květu.
Pro léčebné účely je nejdůležitější vysoký obsah silic, tříslovin a flavonoidů. Uvedené látky mají zklidňující účinky, podporují činnost trávicího traktu, zklidňují křeče, ulehčují pocení a mají protizánětlivé a antibakteriální účinky.
Bazalka působí hlavně na činnost trávicího a nervového systému, a proto se používá především jako prostředek proti nadýmání, bolestem žaludku, kolikám a k povzbuzení trávení. Díky svým uklidňujícím vlastnostem pomáhá také při migrénách, neklidu, lehkých stavech úzkosti a problémech s usínáním. Dá se využít i pro zlepšení nálady.
Nať bazalky může sloužit i jako ochrana proti hmyzu (keramické nádoby naplněné bazalkou umístěné v místnosti odpuzují mouchy) a vylisovaná bazalková šťáva se používá k ošetření hmyzích kousnutí.
Ve východních zemích se používají malá semínka bazalky pro přípravu osvěžujícího nápoje. Sypou se do šťáv nebo minerální vody, nabobtnají a vypadají trochu jako žabí vajíčka. Výsledkem však má být osvěžující nápoj podporující trávení.
Dnes se bazalka užívá jako koření. Pro všechny, kdož nesnášejí papriku nebo pepř, je to chutná alternativa. Oblíbená je do salátů, na pizzu, na caprese, a obecně je v kuchyni velmi užitečná do mnoha jídel.
Rozmnožování bazalky
Bazalku lze zasít na jaře nebo koupit jako malé rostliny. Je k dostání v květinářství i zelinářství. Bazalka se většinou množí semeny. Je to možné i řízky. Drobná semena se vysévají v březnu do květináčů do směsi zeminy a písku. Trvá relativně dlouho, než vyklíčí. V červnu jsou rostlinky již tak veliké, že se mohou přesadit do větších květináčů o průměru 12-15 cm s výživnou zeminou.
Počátkem srpna, než začnou kvést, je možno nadělat řízky a zasadit do květinové zeminy. Aby z počátku nevysychala, je vhodné přetáhnout přes květináč a řízky průhledný igelitový sáček a nechat jej, dokud rostlinky dobře nezakoření. Postavit do tepla.
Stručné rady Bazalky pravé
Velikost a vzrůst: Velká bazalka dosahuje výšky 40 cm, zatímco trpasličí forma jen 25 cm. Obě odrůdy mají košatý růst.
Květ a vůně: Bazalka kvete v srpnu. Květy jsou bílé nebo purpurové a nacházejí se na vrcholech výhonků. Jemně voní jako celá rostlina.
Světlo a teplo: Bazalka miluje slunce, daří se jí ale také na okně, směřujícím na východ. Ideální teplota je 20°C, ale snáší ještě i 15°C.
Zalévání a hnojení: Bazalka nesmí nikdy vyschnout. Sestřižené rostliny a takové, které mají přezimovat, se zalévají málo. V době růstu se hnojí každých osm dní.
Zemina a přesazování: Bazalka potřebuje výživnou půdu, která nevysychá rychle. Dobře se hodí květinová zemina smíšená s hnojivem i obyčejná zahradní zemina. Přesazuje se, když je rostlina sestřižena k přezimování.
Prořezávání: Rostliny, které vyrostly v zahradě nebo v truhlíku na balkoně, je možno sestřihnout před květem, přesadit a postavit k oknu.
Přezimování: Nařezání vrcholových řízků je také jednou z možností, jak bazalku přezimovat. Rostlinu seříznout a postavit ke světlému oknu.
Sušení: je nutné to udělat před květem. Ustřihnout stonky a pověsit jednotlivě na stinném, vzdušném, nepříliš chladném místě. Je však obtížné udržet jemné aroma. Stává se často, že bazalka získá pepřovitou příchuť.
Množení: Výsevem nebo pomocí vrcholových řízků.
Prostředí: Bazalka hezky vypadá v červených květináčích v oknech situovaných na jih nebo východ.
Délka života: Bazalka je víceletá rostliny, která je však většinou pěstována jako jednoletá. Rostlina může přezimovat, když je před květem důkladně sestřižena a v zimních měsících umístěna na světlém místě. V červenci-srpnu je možno nařezat řízky.