Bachova květová terapie pro zvířata

Tam, kde moderní medicína nezabírá, nastupuje alternativní léčení. Ani zvířatům se nevyhnou potíže psychického rázu, přičemž je řeč zejména o plachosti, strachu, či hyperaktivitě. Jak zvířátko zbavit obav a zlepšit jeho psychické zdraví? Bachova květová terapie je jednou z cest.

Bachova květová terapie je indikována při všech psychosomatických problémech, při problémech s chováním, při onemocněních odolných vůči všem používaným terapiím – například u bázlivých a plachých zvířat, truchlících nebo hyperaktivních zvířat, štěkajících psů, či zvířat odmítajících léky.

Původně byl Bachův květinový systém objeven pro léčbu člověka. V současnosti lze pozorovat stále častější využití při léčbě zvířat.

Co je Bachova květová terapie

Bachova květová terapie je přírodní léčebná metoda, kterou objevil anglický chirurg, bakteriolog a homeopat Dr. Edward Bach na počátku 30. let 20. století. Jedná se o jednoduchý systém léčení připravený z divokých rostlin, květin a stromů.

Bachova terapie se skládá z 38 jedinečných přírodních léků. Bachovy květové léky lze používat jako prevenci psychických a fyzických onemocnění a jako podporu předepsané léčby, avšak nelze je používat jako náhradu léčby kvalifikovaným lékařem.

Bachovy vůně jsou známé svou schopností vyvolat silný uklidňující účinek na stresovaná a zraněná zvířata. Podobně jako homeopatické léky používají Bachovy květové léky zředěné výtažky z různých květů a rostlin. Jedná se o proces ředění a intenzivního protřepávání, který zvyšuje účinnost esence, z níž je lék získán.

Počátek Bachovy květinové terapie

Dr. Edward Bach (1890-1936), významný anglický lékař, vyvinul Bachovy květové léky v době, kdy pracoval jako homeopat. Dr. Bach sedával a meditoval v lese, přičemž držel v ruce různé druhy květů. Tvrdil, že u určitých druhů květin pociťoval velmi specifické negativní emoce.

Jedna květina byla spojena s jednou konkrétní negativní emocí. Domníval se, že květina, která v něm vyvolala negativní emoci, může být použita k léčbě pacienta, který pociťuje stejnou emoci (teorie založená na homeopatických principech).

Pokračoval v míchání roztoků z květů a zjistil, že tyto zředěné směsi květů a pupenů stromů mohou být stejně účinné jako homeopatické léky, které v současnosti používal při léčbě emočních problémů.

Dr. Bach zastával teorii, že nemoci, které lidé a zvířata prožívají, jsou důsledkem nerovnováhy nebo negativity na duchovní úrovni a že odstraněním těchto problémů dojde k uzdravení. Květinové léky působí na rovnováhu emocionální a duchovní pohody. Při léčbě zvířat je nezbytné najít vhodné Bachovy esence a kapky, které rezonují s energetickým polem zvířete.

Výsledkem výzkumu Dr. Bacha bylo třicet osm květových léků, z nichž každý řešil konkrétní emocionální stav. V současné době je na celém světě k dispozici více než čtyři tisíce květových esencí. Tyto prostředky pocházejí z australské buše, divočiny Aljašky, arizonské pouště a dalších rozmanitých míst.

Rescue Remedy

Květinové esence lze používat jednotlivě nebo v kombinaci podle toho, o jaký problém se jedná. Poměrně často může být nejúčinnější použití jediné esence. Mnoho praktických lékařů se rozhoduje pro použití více než jedné květové esence, ovšem počet použitých ve směsi prostředků by neměl přesáhnout sedm.

Nejoblíbenější Bachův květový lék je ve skutečnosti kombinací pěti léků, které společně působí na zmírnění stresu a strachu, nazvanou Rescue Remedy. Rescue Remedy lze bezpečně použít před návštěvou veterinární ordinace nebo po jakémkoli úrazu. Používá se k uklidnění zvířat, která jsou v šoku, úzkosti, rozrušení a rozčilení a pomáhá při jejich následném zotavení.

Pět květových esencí použitých v přípravku Rescue Remedy: Hvězda betlémská, plamének (Clematis), skalní růže (Rock Rose), netýkavka (Impatiens) a třešňová švestka (Cherry Plum).

Může být použit v případě nouze jako lék první pomoci – v praxi asistentem veterinárního lékaře, doma majitelem. Lze nakapat několik kapek na hlavu mezi uši a opakovat každých 15-20 minut, dokud se zvíře neuklidní.

Rescue Remedy lze použít při hrůze, panické fobii, extrémním strachu například při jízdě v autě, při vyšetření v ordinaci, při hromu, blesku a bouřce, když se zvířata bojí petard, po nehodách nebo rvačkách. Bachova květová terapie je dobře fungující, neinvazivní terapie k léčbě psychosomatických problémů u malých zvířat.

Jsou Bachovy květové esence placebo?

Neexistují žádné důkazy o skutečných účincích esencí Dr. Bacha. Emoce jsou ze své podstaty subjektivní a individuální, a proto je obtížné je vědecky zkoumat. Koncept božských duchovních energií je spíše náboženský než vědecký. Jsou Bachovy esence podvod a placebo?

Je však možné studovat, zda pacienti reagují jinak, když užívají květinový lék nebo placebo, o kterém se nepředpokládá, že by mělo léčivé vlastnosti. Několik takových studií bylo provedeno s Bachovými květovými esencemi a výsledky jasně ukazují, že lidé hlásí pozitivní změny svých pocitů, když dostanou některou z těchto léčebných látek, přičemž mezi květovým lékem a placebem není žádný rozdíl.

Lidem mohou placebo účinky poskytnout určitou útěchu, i když lék není nic jiného než voda a nemá žádnou skutečnou aktivitu. Pokud člověk věří, že se jeho nepříjemné pocity po léku zlepší, může toto přesvědčení samo o sobě stačit ke změně pocitů. Protože však látka nemá v těle žádnou skutečnou aktivitu, případná fyzická nemoc, kterou pacient trpí, zůstane nezměněna.

U veterinárních pacientů, kteří nejsou schopni vyjádřit své pocity, je obtížné si představit, jak vybrat, který lék použít. Někteří Bachovi praktici však přizpůsobili seznam emocí a odpovídajících květů pro veterinární použití. Takové účinky založené na víře nebo očekávání však mohou ovlivnit interpretaci chování zvířete ze strany majitele a veterináře, což může vést k dojmu zlepšení tam, kde k němu ve skutečnosti nedošlo.

Mají tedy psi a kočky emoční stavy, které mohou ovlivnit jejich zdraví? Mnoho zvířat má problémy s chováním, a dokonce je možné popsat jejich „osobnosti“. U zvířecích pacientů se lze setkat se vším, od úzkosti a strachu až po agresi. Stres může snižovat imunitu, takže není od věci připustit, že stres může ovlivňovat i zdraví pacientů.

Navzdory nedostatku důkazů, že Bachovy květové léky působí více než placebo, spolu se skutečností, že zvířata nemohou říci, jak se cítí, tyto léky stále nacházejí uplatnění v rámci veterinární praxe. Bachovy květové léky jsou v zásadě šetrné a netoxické. A za předpokladu, že se nepoužívají nevhodně – to znamená, že se neodkládá řádná lékařská péče, mohou pomoci.

Příprava esencí

Květové esence jsou vodné roztoky rostlin nebo květů. K jejich výrobě se používá voda a konzervují se alkoholem. Jejich příprava není homeopatická, není bylinná ani aromatická. Květové esence neobsahují žádné farmakologické prostředky. Ovlivňují mentální, emocionální a fyzickou rovnováhu jedince.

Je velmi důležité, aby květy neobsahovaly žádné chemické látky. Květy se nechávají na slunci, dokud se z nich nezíská esence, která se zředí vodou a poté se konzervuje alkoholem, aby se z nich vytvořila matečná tinktura. Ta se pak dále ředí v pramenité vodě a vzniká roztok.

Pokyny pro použití

Léky se kupují v lahvičkách obsahujících koncentrované esence. Esence se před použitím obvykle ředí, i když v naléhavých případech je lze podávat přímo z lahvičky. Léčivé prostředky se vybírají a připravují buď jednotlivě, nebo v kombinaci.

Bachův květový lék lze připravit tak, že se do lahvičky o objemu 25 ml vkapou dvě až šest kapek každé vybrané esence (nebo čtyři kapky Rescue Remedy). Lahvičku naplnit do ¾ pramenitou vodou a poté přidat brandy, vodku nebo ocet tak, aby vznikly tři díly vody na jeden díl alkoholu. Promíchat.

Dávkování

Lék se podává ústy nebo se aplikuje na uši nebo krk. Kapky lze přidávat do pitné vody (šest až osm kapek) nebo nakapat na pamlsek. Kapku lze přidat do vody na koupání zvířete nebo do rozprašovače, aby bylo možné postříkat lékem klec nebo zvíře. Někdy se agresivní pes uklidní poté, co je jemně zamlžen (například přes dvířka klece).

Záleží na individuální reakci zvířete. Zkusit tři až čtyři kapky do úst pomocí kapátka nebo na vnitřní stranu boltce jedenkrát až čtyřikrát denně nebo každých deset až 15 minut v naléhavých situacích. Pokud je zvolen špatný prostředek, nemá žádné vedlejší účinky a zvířata nelze předávkovat.

Dávkování u malých zvířat je asi 1-5 kapek 1-4krát denně. Záleží na druhu a reakci zvířete. Směs lze také psovi namazat houbičkou na obličej, jemně vmasírovat do kůže a vetřít za uši.

Květinové esence jsou skvělou metodou, kterou lze zařadit do rutinní péče o zdraví domácích mazlíčků, avšak vždy je nutné mít na paměti, že nelze nahrazovat květinovými esencemi jinou nezbytnou veterinární péči.