Antibiotický týden
V lékárnách pravidelně probíhá projekt ANTIBIOTICKÝ TÝDEN. Zákazníci mohou získat odpověď na dotazy ohledně užívání antibiotik, proč je v některých případech užívání antibiotik nevhodné, co je antibiotická rezistence a v čem spočívá její problém.
Antibiotika jsou vhodná pouze pro léčbu bakteriálních infekcí, nemohou tudíž vyléčit z nachlazení či chřipky, které jsou způsobeny virovou infekcí. Antibiotika nezabrání dalším virům, aby se šířily na další osoby. Užívání antibiotik v případě virové infekce nemá žádný užitek.
Antibiotika se používají k léčbě nebo prevenci některých typů bakteriálních infekcí, jako je angína nebo zánět močových cest. Působí tak, že zabíjejí bakterie nebo zabraňují jejich šíření. Neúčinkují však na všechno. Mnoho mírných bakteriálních infekcí se zlepší samo bez použití antibiotik. Antibiotika nefungují na virové infekce, jako je nachlazení a chřipka a na většinu kašlů.
Antibiotická rezistence
Pokud jde o antibiotika, je lepší si nechat poradit od svého lékaře, zda je nemocný potřebuje, nebo ne. Rezistence na antibiotika je velkým problémem – užívání antibiotik, když nejsou potřeba, může znamenat, že v budoucnu nebudou účinkovat.
Zneužívání antibiotik vede ke vzniku antibiotické rezistence, bakterie se stávají vůči působení antibiotik odolnými. Pokud bude zákazník nebo jeho děti někdy v budoucnu antibiotika potřebovat, mohou být neúčinné. Je potřeba užívat pouze antibiotika předepsaná lékařem. Alternativou antibiotik mohou být esenciální oleje proti bakteriím a virům.
Jak užívat antibiotika
Antibiotika je žádoucí užívat podle pokynů uvedených na obalu nebo v příbalovém letáku pro pacienty, který je součástí léku, nebo podle pokynů svého praktického lékaře nebo lékárníka.
Antibiotika mohou být dodávána ve formě:
- tablety, tobolky nebo tekutiny – lze je použít k léčbě většiny typů mírných až středně těžkých infekcí v těle
- krémy, spreje a kapky – ty se často používají k léčbě kožních, očních nebo ušních infekcí
- injekce – používají se při závažnějších infekcích
O formě antibiotik vždy rozhoduje lékař, který léky předepisuje.
Vynechání dávky antibiotik
Ve většině případů lze vynechanou dávku užít, jakmile si nemocný vzpomene, a poté pokračovat v užívání antibiotik jako obvykle. Pokud je však již téměř čas na další dávku, zapomenutou dávku by měl pacient vynechat a pokračovat v pravidelném dávkovacím schématu.
Užít dvojnásobnou dávku se nedoporučuje, poněvadž existuje zvýšené riziko nežádoucích účinků, jako je bolest žaludku, průjem a pocit nebo nevolnost. Pokud pacient omylem užije více než jednu dávku antibiotika navíc a objeví se u něj závažné nežádoucí účinky, měl by se co nejdříve obrátit na svého praktického lékaře nebo volat 155.
Nežádoucí účinky antibiotik
Náhodné užití jedné dávky antibiotika navíc však pravděpodobně nezpůsobí žádné závažné poškození. Většina antibiotik nezpůsobuje problémy, pokud jsou užívána správně, a závažné nežádoucí účinky jsou vzácné. Mezi běžné nežádoucí účinky patří:
- pocit nevolnosti
- nadýmání a zažívací potíže
- průjem
Ve velmi vzácných případech může dojít k závažné alergické reakci (anafylaxi), což je případ pro lékařskou pohotovost. Volat 155 nebo jít na pohotovost je potřeba i v případech, pokud se projeví:
- kožní vyrážka, která může zahrnovat svědění, zarudnutí, otok, puchýře nebo olupování kůže
- sípání
- svíravý pocit na hrudi nebo v krku
- potíže s dýcháním nebo mluvením
- otékání úst, obličeje, rtů, jazyka nebo hrdla
Mohlo by se jednat o závažnou alergickou reakci, která může vyžadovat okamžité ošetření v nemocnici. Některá antibiotika nejsou vhodná pro osoby s určitými zdravotními problémy nebo pro těhotné či kojící ženy. Vždy je potřeba o svém aktuálním stavu informovat lékaře.
Pacient musí vždy užívat pouze antibiotika, která mu byla předepsána – nikdy si je „nepůjčovat“ od přítele nebo člena rodiny. Některá antibiotika se špatně kombinují s jinými léky, například s antikoncepčními pilulkami a alkoholem. Každý by si měl pečlivě přečíst příbalovou informaci, která je součástí léku, a případné obavy probrat s lékárníkem nebo praktickým lékařem.