Co je třeba vědět o úvěrech
Kdo si chce koupit auto, byt nebo dům, pravděpodobně se neobejde bez půjčky. Vyznat se v nepřeberném množství nabídek a společností však není pro laika vůbec jednoduché. Co je třeba vědět o úvěrech?
Úvěry se obvykle používají k nákupu věcí nebo služeb, které jsou příliš drahé na to, aby se za ně platilo naráz v hotovosti. Například půjčka na auto umožňuje jednotlivci koupit si vozidlo, aniž by musel předem zaplatit celou jeho cenu. Podobně hypotéka je typ úvěru, který se používá ke koupi domu.
Při žádosti o úvěr musí zájemci obvykle poskytnout věřiteli informace o své úvěrové historii, příjmech a současných dluzích. Tyto informace slouží k určení úvěruschopnosti dlužníka, což věřiteli pomáhá rozhodnout, zda úvěr schválí, či nikoli.
Co dalšího je třeba vědět o úvěrech?
Druhy půjček – kterou vybrat?
Nabídka bankovních i nebankovních půjček je velmi široká. Vždy platí, že nejbezpečnější a zpravidla i nejvýhodnější je požádat o úvěr u banky. Na druhou stranu jsou bankovní půjčky mnohem hůře dosažitelné než půjčky nebankovní.
Nebankovní sektor cílí na nejrůznější kategorie klientů. Úvěrové společnosti, popř. soukromé osoby proto nezřídka nabízejí například tyto produkty:
- půjčka bez vlastního účtu
- půjčka pro Slováky
- půjčka v exekuci
- jistá půjčka v insolvenci
- půjčky pro dlužníky v insolvenci od soukromé osoby
- půjčka na ruku bez účtu
U nebankovních půjček je třeba sledovat zejména to, zda má poskytovatel licenci ČNB, což je v podstatě oprávnění k poskytování úvěrů, a také je namístě danou společnost prověřit prostřednictvím recenzí na nezávislých webových stránkách.
Na internetu se to jen hemží dotazy na lichvářské půjčky. Lidé v nouzi hledají číslo na lichváře, aby si sjednali rychlou půjčku bez podmínek. Bohužel už nehledí na to, že lichvářská půjčka jejich potíže akorát tak prohloubí.
Úroková sazba a poplatky
Úroková sazba je procento z celkové částky půjčky, které bude muset člověk zaplatit navíc k jistině půjčky. Je důležité rozumět úrokové sazbě, aby každý dlužník věděl, kolik bude v dlouhodobém horizontu splácet.
Mnoho lidí, kteří si chtějí půjčit, se dívá pouze na výši úrokové sazby. Čím nižší číslo, tím lepší nabídka, myslí si většina z nich. Avšak pozor – nízká úroková sazba nemusí automaticky znamenat výhodnou půjčku.
Úroková sazba totiž může být zafixovaná pouze na určité období (např. několik měsíců) a po jejím uplynutí ji může poskytovatel úvěru libovolně upravit.
Úroková sazba také nic neříká o poplatcích spojených s úvěrem. Mnohem důležitější je proto sledovat tzv. RPSN, které zahrnuje krom zmíněné výše úrokové sazby i všechny další náklady úvěru včetně poplatků.
Podle výše RPSN člověk pozná, zda je půjčka výhodná, či nikoliv. Je důležité všem poplatkům rozumět, aby se člověk nedostal do problémů s nečekanými náklady.
Ve dvou se to lépe táhne – i splácí
Má někdo obavy, jak se sám s půjčkou vypořádá? Nemusí. Pokud si myslí, že si ji může vzít jen sám na sebe, plete se. Dnes již existují i tzv. partnerské půjčky, které si lze vzít s manželem, partnerem nebo někým, s kým člověk sdílí společnou domácnost.
Prostřednictvím takové půjčky rozloží míru zodpovědnosti, snadněji dosáhne na celkově vyšší půjčenou částku a především výhodnější podmínky úvěru. Sdílením navíc sníží riziko neschopnosti splácet.
Panika není na místě
Pokud člověk čemukoliv nerozumí, neměl by se stydět zeptat. Podpis „výhodné nabídky“, která už se nikdy nebude opakovat, by si měl raději dobře promyslet a na nic nespěchat. Tyto poučky zná asi každý.
Už méně se však ví, že pokud si člověk úvěr vezme a následně přeci jenom zjistí, že rozhodnutí bylo unáhlené, do 14 dnů může od smlouvy bezplatně odstoupit. A to i v případě, že poskytovatel půjčky bude říkat, že to tak není.
Sledování novinek a trendů
Stejně jako v případě nákupu dovolené, elektroniky či nábytku, se i v oblasti půjček objevují zajímavé akce a novinky, které stojí za to sledovat. Vedle různých sezónních nabídek či odměn za převod půjčky mohou být zajímavé i zvýhodněné půjčky pro studenty nebo novomanžele.
Prostřednictvím zvýhodněné půjčky dosáhnou partneři třeba na výrazně nižší úrok a mohou si společně půjčit i více peněz.
Využívání kalkulačky
U větších poskytovatelů má zájemce možnost využít tzv. úvěrové kalkulačky, díky které si předem spočítá úrokovou sazbu, RPSN a výši splátek pro libovolnou půjčenou částku a délku splatnosti.
Náklady na úvěr jsou obvykle pro různé částky a doby splácení jinak vysoké. V kalkulačce by se tak měly vyzkoušet různé kombinace. Vhodnou volbou výše úvěru a doby splácení může člověk na úvěru jednoduše ušetřit až několik tisíce korun.
Pozor na nesolidní poskytovatele
Vedle těchto méně známých rad je třeba se zaměřit i na samotnou společnost, od které si chce člověk půjčit. Zpozornět by měl, pokud se věřitel nebude zajímat o stávající finanční situaci, úvěrovou minulost, ani výši příjmů.
Přestože se budou zdát podmínky úvěru u takové společnosti velmi výhodné, porozhlédnout by se člověk měl raději jinde. Je především v jeho vlastním zájmu, aby se poskytovatel úvěru zajímal o to, zda je zájemce schopný půjčku splatit či nikoli.