Správná výživa dětí – prevence před obezitou
Obezitu lze v současnosti považovat za skutečný zdravotnický problém. Především u dětí. V poslední době totiž právě u nich dochází ke snižování energetického výdeje při běžném fungování. Jak má vypadat správná výživa u dětí?
Správná výživa je pro zdravý růst a vývoj dětí nezbytná. Jako rodiče je důležité zajistit, aby dítě dostávalo správné živiny, které mu pomohou plně rozvinout jeho potenciál. Vliv na správné návyky, jak pohybové, tak stravovací, má totiž především rodina.
V důsledku upřednostňování sezení u počítače před pohybovými aktivitami a nesprávné stravy často dochází k dětské obezitě.
Dětská obezita
Obezita se obecně dá definovat jako přílišné přibývání tělesného tuku, kdy se tuk nadměrně ukládá kvůli tomu, že příjem energie převyšuje její výdej. To s sebou nese mnoho zdravotních rizik, např. ortopedické komplikace, kardiovaskulární onemocnění, metabolické či psychosociální poruchy apod.
Ukazatelem obezity může být výška a váha dětí a následně spočítané BMI.
Pro obézního člověka jsou také typické problémy jako cukrovka 2. typu, vysoký krevní tlak nebo zvýšená zátěž kloubů.
Dětská obezita představuje celosvětově stále závažnější problém v oblasti veřejného zdraví. Hlavními příčinami dětské obezity jsou nezdravé stravovací návyky a nedostatek fyzické aktivity.
Mezi nezdravé stravovací návyky může patřit konzumace potravin a nápojů s vysokým obsahem kalorií, tuků a přidaných cukrů, stejně jako vynechávání jídel nebo svačiny z nezdravých potravin.
Fyzická neaktivita může zahrnovat nedostatek fyzické aktivity nebo upřednostňování sedavých činností, jako jsou videohry nebo sledování televize.
Důsledky dětské obezity jsou dalekosáhlé a mohou mít dlouhodobé zdravotní důsledky. U obézních dětí se například častěji vyskytují tělesné zdravotní problémy, jako je vysoký krevní tlak, cukrovka 2. typu a vysoká hladina cholesterolu.
Kromě toho se u obézních dětí mohou vyskytnout i psychické problémy, jako jsou deprese a úzkosti. Naštěstí existují kroky, které mohou rodiče a pečovatelé podniknout, aby pomohli dětské obezitě předcházet.
Prevence obezity
Nadměrná tělesná hmotnost dítěte je přitom vstupenkou k obezitě v dospělosti, proto je důležité dbát na prevenci v podobě nejen pohybových aktivit, nýbrž i správných stravovacích návyků. Ty se utváří především v rodině, proto jsou rodinné zvyklosti ohledně jídla v životě dítěte velice zásadní.
Rodiče by měli podporovat zdravé stravovací návyky poskytováním výživných jídel a svačin a omezováním sladkých nápojů a nezdravých potravin. Také by měli podporovat pravidelné fyzické aktivity tím, že si každý den vyhradí čas na aktivní hru a omezí sedavé činnosti, jako je sledování televize.
Pokud dítě vidí své rodiče každý večer sedět u televize a pojídat chipsy, pravděpodobnost, že i ono bude mít sklony trávit čas tímto způsobem, je daleko vyšší než třeba v případě, kdy rodina např. společně často jezdí na výlety a nevyhýbá se pohybovým aktivitám.
Stravovací režim
Je tedy opravdu nezbytné vést dítě ke zdravé výživě a správným stravovacím návykům. Mezi ně patří i správný stravovací režim.
Za vhodné je považováno 5 až 6 jídel denně, tj. snídaně, oběd, večeře a dvě svačiny během dne. Rodiče by se přitom měli vyvarovat nevhodných zásahů, jako je přidávání, zbytečně velké porce nebo třeba i sladkost za odměnu.
Snídani, která je považována za základ a start dne, by děti neměly jíst ve spěchu. Co se týče svačiny, místo sladkostí by rodiče obecně měli volit pro své ratolesti spíše ovoce a zeleninu a večeře by neměla být podávána těsně před spaním.
Samozřejmě kromě jídla je důležitý i pitný režim v podobě 1 až 2 litrů tekutin denně. Opět by rodiče neměli vybírat pouze ze slazených limonád a džusů.
Zásady pravidelné a zdravé stravy
Pokud rodiče děti naučí správně a pravidelně jíst pestrou a vyváženou stravu a konzumovat dostatek ovoce a zeleniny, budou dbát na jejich celodenní pitný režim a zajistí jim pohybové aktivity, předejdou tím mnohým zdravotním komplikacím. Navíc poskytnou svým potomkům šanci na kvalitní život i dále v dospělosti.
V případě, že dítě není schopno dodržovat zásady pravidelné a zdravé stravy, je vhodné doplnit jeho výživu potravinovými doplňky, s jejichž výběrem poradí lékař nebo lékárník.
Mezi vhodné doplňky stravy, jež jsou určené přímo pro děti, patří například přípravky s chromem, kde je uváděn příznivý efekt na regulaci hladiny krevního cukru. Dále doplňky stravy s vlákninou, která prodlužuje pocit sytosti a snižuje výsledný glykemický index pokrmu.
Vhodné jsou i přípravky s obsahem kyseliny linolenové (CLA), která účinně zvyšuje a podporuje odbourávání tuků.
Pokud ve stravě dítěte není dostatečné množství potřebných vitaminů, i ty lze v dnešní době dodávat v podobě doplňků stravy. Účinný je zejména vitamin A, komplex vitaminů B, vitamin C a zinek.
Dobrým pomocníkem pro dětskou imunitu jsou také probiotika. Na rozdíl od užívání léků probiotika dětské tělo nezatěžují, a naopak pomáhají budovat a posilovat imunitní systém.