Kančí guláš – nejlepší recept
Kančí guláš je tradiční východoevropské jídlo. Má hlubokou, bohatou chuť a je velmi vydatný.
Hlavními ingrediencemi jsou kančí maso, cibule, červená paprika, nakrájená rajčata, paprika, česnek, kmín a trocha bílého vína. Může obsahovat i různé další druhy zeleniny, například mrkev, celer, pastinák a brambory.
Pokrm je nejoblíbenější v Maďarsku, Slovinsku a Chorvatsku. Vaří se v těžké pánvi nebo hrnci s pokličkou a obvykle se pomalu dusí několik hodin. Díky tomu získá maso křehkou a šťavnatou strukturu a chuť se může rozvinout a zjemnit.
Guláš z divočáka se obvykle podává s horkým křupavým chlebem a některé varianty obsahují zakysanou smetanu, cukr, rajčatový protlak nebo dokonce citronovou šťávu. Může se podávat jako hlavní chod nebo jako součást většího jídla.
Guláš z divočáka je tradiční a uklidňující pokrm, který lze upravit tak, aby obsahoval jakoukoli zeleninu, kterou máte po ruce. Všechny chutě se vzájemně prolínají a vytvářejí komplexní a vydatné jídlo, které vaši rodinu určitě zasytí a potěší!
Připravte si a vychutnejte si i další výborné guláše:
- vepřový guláš
- hovězí guláš v pomalém hrnci
- segedínský guláš
- játrový guláš
- mexický guláš
- maďarský guláš
Kančí guláš – recept
Guláš z divočáka je příjemný a vydatný guláš, který je běžný v některých částech Evropy, zejména ve východní a střední Evropě. Hlavní ingrediencí tohoto rustikálního a chutného pokrmu je divočák, druh divokého prasete. Maso lze vařit s různou zeleninou, kořením a bylinkami a vytvořit tak komplexní a uspokojivý pokrm plný jedinečných chutí.
Čas přípravy
- 1 hodina
Ingredience na kančí guláš
- 3 lžíce sádla
- 3 cibule
- 100 g uzeného špeku
- 500 g kančího masa
- 50 g mleté papriky sladké i pálivé
- 6 stroužků česneku
- 250 ml červeného vína
- 600 ml vlažné vody
- 1 lžička muškátového květu
- 150 g rajčatového protlaku
- 1 lžička majoránky
- 1 lžička kmínu
- 1 lžička zvěřinového koření
- sůl
- pepř
- chilli podle chuti
- polévkové koření
- 5 lžic instantní tmavé jíšky
Postup na kančí guláš
- Na jemno nakrájenou cibuli vložíme na rozpálené sádlo a necháme zpěnit dozlatova.
- Přidáme špek a zpěníme.
- Dále přidáme maso nakrájené na malé kousky.
- Maso necháme zatáhnout.
- Přidáme třetinu vína, česneku, papriky a zalijeme vlažnou vodou.
- Dáme dusit do tlakového hrnce na 30 minut.
- Nakonec přidáme ostatní ingredience, dochutíme dle vlastní libosti a necháme dalších 10 minut dojít na mírném plameni.
Zajímavosti o kančím guláši
Kančí guláš je tradiční, vydatný guláš, který je součástí maďarské kuchyně již po staletí. Připravuje se z kousků kančího masa, cibule a papriky a díky kombinaci těchto ingrediencí má intenzivní, mírně pikantní chuť. Guláš z divočáka je kultovním maďarským pokrmem, který se odedávna podává při oslavách, a v mnoha částech světa je oblíbeným jídlem útěchy.
- Jednou ze zajímavostí kančího guláše je, že se obvykle připravuje z kančího masa, ale často může obsahovat i vepřové. Termín „kančí“ se stal obecným označením pro maso, které pochází z divočáka, ale lidé ho často mylně používají pro vepřové maso z domácích prasat. To znamená, že technicky vzato můžete připravit kančí guláš z vepřového masa, ačkoli nebude mít jedinečnou chuť divočáka.
- Dalším unikátem kančího guláše je, že se tradičně podává v dřevěné míse. Dřevo totiž absorbuje část chuti guláše a dodává mu další vrstvu složitosti. Miska navíc pomáhá udržet guláš teplý, takže se podává vždy při ideální teplotě.
- A konečně, nejzajímavějším faktem o kančím guláši je to, že je národním jídlem Maďarska – a to natolik, že se často podává hodnostářům a celebritám během jejich návštěvy. Například královna Alžběta II. jedla kančí guláš během své návštěvy Maďarska v roce 2007.
Kančí guláš je kultovní maďarské jídlo, které se předává z generace na generaci. Má bohatou, vydatnou chuť a je často spojován s oslavami. Ať už si ho připravíte z divočáka, nebo z vepřového masa, určitě se stane hitem příštího rodinného setkání!