Bolest v kyčli – artróza či revma
Bolest v kyčli trápí lidi zejména ve starším věku. Nejčastějším viníkem je buď artróza, nebo revma. Rozhodně se nejedná o nic dobrého, a jakmile jednou kyčel začne bolet, sama od sebe nepřestane a je nutné tento problém řešit. Co dělat s bolaovu kyčlí?
Většina mladých lidí se nepotýká s bolestivou kyčlí. Tento problém trápí až lidi v pokročilém věku. Pro lidi v důchodovém věku může kyčel velmi závažným problémem a zlomená kyčel pro ně většinou znamená upoutání na lůžku.
Bolest kyčle u starých lidí
Bolest v kyčli se nejčastěji objevuje zejména u starých lidí a seniorů. Je to tím, že jejich klouby jsou již hodně opotřebované. Kyčelní klouby jsou pro nás velmi důležité a pokud je špatný kyčelní kloub, tak nám to může hodně ztěžovat chůzi.
Často se u lidí, kteří mají problémy s kyčlí objevuje kulhání. A postupem doby je kulhání stále větší a více viditelné.
Obvykle platí, že bolest kyčle je nejhorší po ránu. Než se po ránu pořádně rozhýbeme, tak jsou bolesti kyčelního kloubu opravdu silné. Na začátku to nemusí být až tak silné bolesti, ale tyto bolesti se při neřešení problému budou dále stupňovat.
Nebyly by tedy určitě dobré problémy se kyčlí nějakým způsobem podceňovat.
Příčinou může být artróza
Bolest v kyčli je často vyvolána artrózou. Artróza zasahuje chrupavku kyčelního kloubu. Taková artróza kyčelního kloubu je častá zejména u lidí, kteří se dříve hodně věnovaly sportu. Problém s tím mají například i vrcholoví sportovci. Ale ve vyšším věku se artróza se týká v určitém stupni téměř všech lidí. Málo kdo je artróza ušetřen.
Artróza je zapříčiněna častým a nadměrným přetěžováním kloubních ploch. Tyto plochy se tak více opotřebovávají. K přetěžování dochází kvůli dlouhodobému tlaku, který je na ně vyvíjen. Tím dochází k postupnému opotřebení chrupavek, které tvoří kloubní plochu.
Nejčastější typy artrózy:
- artróza kolene (gonartróza)
- artróza kyčelního kloubu (koxartróza)
- artróza meziobratlových kloubů páteře (spondylartróza)
- artróza krční páteře (cervikální spondylóza)
- artróza ramene (omartróza)
- artróza zápěstí či prstů (risartróza)
- artróza čelistního kloubu
- artróza kotníku
Artrózu také můžeme rozlišit na primární a sekundární. U primární není příčina úplně zcela jasná. Může se jednat například o dědičnost, neúměrné a jednosměrné přetěžování a nebo také může být příčinou obezita.
Sekundární artróza je většinou následkům úrazu, vývojové vady kloubu, metabolického onemocnění, endokrinní choroby, zánětlivá onemocnění kloubu a krvácení do kloubu. Důležitou roli hrají i mechanické faktory jako např. rozdílná délka končetin, hypermobilita či změny osového postavení kostí.
Příčiny artrózy:
- pokročilý věk a opotřebení kloubní chrupavky
- dědičnost
- poruchy metabolismu
- špatné postavení kloubů
- mikrotraumata
- záněty kloubů
- kloubní zlomeniny
- nesprávná činnost ledvin
- nedostatečná výživa kloubního systému
Existuje tedy několik typů artrózy, které se dělí na celkem 4 stupně. U posledního (tj. 4.) stupně většinou jde už o nulovou hybnost postiženého kloubu.
Důvodem může být i revma
Příčinou může být také revma neboli odborně revmatoidní artritida. V tomto případě probíhá v kyčelním kloubu zánět. Naopak při artróze nedochází k žádnému zánětu. Probíhajicí zánět poznáte tak, že je místo více teplé. V dnešní době se spekuluje o různých příčinách, proč se u některých lidí rozjede revma.
Na zánětlivé revma onemocnění se používá komplexní léčba, která ma za cíl zastavit, nebo alespoň zpomalit vývoj nemoci. V prvním stadiu nemoci jsou pacientovi předepsány léky, které potlačují bolest, zánět a horečku.
Revma je způsobené, když obranný (imunitní) systém organismu začne cílit na buňky svého vlastního těla. V takovém případě se mluví o onemocnění, kdy organismus ničí sám sebe. Je to tzv. autoimunitní onemocnění.
Typickým znakem pro revma je chronický zánět, kdy imunitní zánez napadá různé tkáně a nejčastěji jsou zasaženy právě klouby.