Méně běžné a oblíbené typy masáží
Masáže jsou hotovým balzámem pro bolavá, ztuhlá a unavená těla. Jaké jsou méně běžné druhy masáží, které připomínají spíše poctivou fyzioterapii a srovnají tělo od hlavy až k patě?
Masáž je léčebná technika, která se již po staletí používá k léčbě nejrůznějších tělesných a duševních potíží. Přínosů masáže je celá řada. Je známo, že zvyšuje krevní oběh a snižuje stres, stejně jako podporuje relaxaci a snižuje záněty.
Masáž může také pomoci snížit svalové napětí, zmírnit bolesti hlavy, zlepšit držení těla a zlepšit celkový rozsah pohybu. Může dokonce zlepšit imunitní systém tím, že zvyšuje tok lymfy a snižuje množství toxinů.
Jaké jsou méně běžné typy masáží?
Masáž lávovými kameny
Masáž lávovými kameny je léčebná metoda stará přes 2 000 let, běžně rozšířená v Asii a Severní a Jižní Americe. Indiánští a havajští šamani odjakživa přisuzovali nahřátým kamenům silnou léčivou schopnost.
A jak si takovou masáž lávovými kameny v praxi představit? Při masáži lávovými kameny terapeut přikládá rozehřáté kameny přímo na tělo (na vybrané akupunkturní body a energetické dráhy – meridiány). Následně s nimi za pomoci teplého esenciálního oleje pokožku zad masíruje, čímž odstraňuje ze svalstva přebytečné napětí.
Nejedná se samozřejmě jen tak o ledajaké kameny, nýbrž o speciální kameny z hlubších vrstev lávy, které obsahují řadu kovů schopných akumulovat a následně předávat teplo.
Přikládání horkých lávových kamenů v kombinaci s masáží je tak výborná prevence bolavých zad a ztuhlé krční páteře, která bývá častým spouštěčem bolesti hlavy a migrény.
Nahřáté kameny pomáhají odstranit hluboko usazené napětí a zlepšují cirkulaci krve.
Masáž je vhodná pro všechny, kteří se cítí pod trvalým tlakem a napětím a zároveň mají rádi teplo. Je také perfektní volbou např. v zimě, kdy tělo takové celkové prohřátí rozhodně uvítá. Kromě masáže zad se kameny dají použít i na masáž rukou či obličeje.
Účinky masáže lávovými kameny
Teplo z kamenů pomáhá uvolnit svaly a umožňuje hlubší masáž, která pomůže uvolnit napětí a zmírnit svalové bolesti. Masáž horkými kameny také zlepšuje krevní oběh, snižuje stres a podporuje celkovou relaxaci.
Další účinky masáže lávovými kameny jsou následující:
- odstranění napětí
- rozproudění krevního oběhu (čím se zvyšuje aktivita buněk)
- detoxikace organismu
- aktivace lymfatického systému
- stimulace vegetativního nervového systému
- celková harmonizace a relaxace těla i psychiky
Celkově lze říci, že masáž lávovými kameny je skvělým způsobem, jak se uvolnit a zažít léčivé účinky masáže.
Thajská masáž
Tento typ masáží je známý také jako „thajská jógová masáž“ nebo jen „jógová masáž“. Představuje ucelenou řadu intenzivních protahovacích cviků, které terapeut provádí s klientem. Podobá se také japonské shiatsu masáži.
V Thajsku jsou tyto masáže praktikovány víc než 2 000 let a říká se jim zde „Nuat phaen boran“, což by se dalo přeložit jako „masírování podle prastarých metod“. A spíše než o klasické masáži lze hovořit o určitém druhu fyzioterapie.
Provádí se zpravidla vleže na zemi a „masírovaný“ klient je při ní většinou normálně oblečen v pohodlném oděvu. Masér při terapii používá k masírování dlaně, palce, kolena, lokty či chodidla a tlakem působí na energetické dráhy těla.
Thajská masáž určitě není pro citlivky. Pokud ji člověk zvládne, bude po ní jako znovuzrozený. Slibuje totiž celkové zlepšení pohyblivosti kloubů, zlepšení pružnosti svalů, šlach a úponů, zmírnění bolesti pohybového aparátu.
Je vhodná pro všechny, kteří preferují protahovací cvičení, chtějí rozhýbat ztuhlé tělo a zároveň chtějí být při masáži oblečeni.
Účinky thajské masáže
Thajská masáž má následující benefity:
- úleva od bolesti zad, migrén, únavy a celkového napětí
- stimulace krevního oběhu
- stimulace metabolismu (detoxikace)
- stimulace celého kardiovaskulárního a svalového systému
- regenerace nervového systému
- redukce stresu a harmonizace těla a mysli
Příjemnou variantou klasické thajské masáže je také thajská aromaterapie, která se provádí pomocí speciálních masážních olejů a je účinným způsobem odbourávání stresu.
Další variantou může být také thajská bylinná parní masáž, při které se nejprve aplikuje thajská aromaterapie a následně se tělo masíruje nahřátými bylinami.
Tato forma thajské masáže účinně prohřeje organismus a odbourává napětí i v hluboko uložených svalech, pára zase uvolňuje dýchací cesty a otevírá póry pokožky, čímž usnadňuje tělu detoxikaci.
Shiatsu masáž
Shiatsu je původem z Japonska, kořeny shiatsu však pocházejí z tradiční čínské medicíny. Cílem tohoto typu masáže je odstranit vnitřní blokády, které zabraňují volnému toku energie – čchi – tělem. Způsobem provedení je blízká thajské masáži.
Terapeuti používají různé techniky, pracují s dlaněmi, lokty, koleny a dokonce i nohama. Pomocí speciálních cviků, protahování a tlaku na určitá místa dokáže shiatsu snížit napětí v zádech, kloubech i končetinách.
Rozpohybuje se energie v akupunkturních drahách a tím se obnovuje energetická rovnováha těla.
Paleta technik je v shiatsu široká – od dynamického uvolňování napjatých partií po klidné užití tlaku k tonizaci energeticky prázdných míst na těle. Účinky shiatsu jsou tak hluboce uvolňující posilující zároveň.
Shiatsu masáž se doporučuje jako skvělá forma relaxace, protože zlepšuje krevní oběh a podporuje tvorbu oxytocinu.
Masáž je vhodná pro každého, kdo chce nejen rozhýbat, nýbrž také zrelaxovat své tělo a zároveň se chce seznámit s východním stylem masáže.
Účinky shiatsu masáže
Masáž shiatsu je skvělým způsobem, jak se uvolnit a zbavit stresu, zlepšit krevní oběh, snížit svalové napětí a ulevit od chronické bolesti. Účinky masáže jsou:
- podpora krevního oběhu
- zmírnění a odstranění napětí z organismu
- zlepšení mobility těla
- zmírnění trávicích potíží
- posílení nervového systému
- posílení imunitního systému a aktivace samoléčebnou schopnosti těla
- odbourání stresu
- podpora fyzické a duševní stability
- zkvalitnění spánku
Kdo hledá holistický přístup ke zdraví, může být masáž shiatsu skvělou volbou.
Baňkování
Také baňkování, méně známé pod názvem vakuoterapie, se řadí mezi typy masáží a funguje na principu přikládání nahřátých skleněných baněk na kůži tak, aby vytvořily podtlak.
Jedná se o prastarou metodu starou víc jak 3 000 let, kterou používali už léčitelé ve starověkém Egyptě, v Mezopotámii nebo Indii proto, aby z těla odstranili škodlivé jedy, detoxikovali jej.
V současnosti se běžně používá v tradiční čínské medicíně. Podtlak vytvořený na kůži pomocí baněk má pomoci zlepšit tok energie čchi. Působí také nejen na svalové napětí, i celý lymfatický systém.
Z aplikace baněk nemusí mít člověk strach. Ačkoli stopy po baňkách mohou vypadat na kůži hrůzostrašně, samotné baňkování nebolí.
Účinky baňkování
I baňkování má mnoho pozitivních účinků. Patří mezi ně tyto:
- uvolňuje svalové napětí a spazmy
- zlepšuje tok lymfy
- napomáhá detoxikaci těla
- pomáhá odstranit bolest zad a šíje
- pomáhá při bolestech hlavy
- snižuje vysoký krevní tlak
- je vhodným doplňkem při léčbě dýchacích obtíží a astmatu
Odborníci dospěli k závěru, že baňkování může být v krátkém časovém horizontu účinné při léčbě bolesti a invalidity spojené s chronickou bolestí v krku a dolní části zad. Kritici baňkování naopak vedli, že neexistují žádné důkazy o tom, že baňkování funguje lépe než placebo.
Dornova metoda
Dornova metoda dnes patří k nejúspěšnějším alternativním terapiím, díky níž jsou klouby i obratle navráceny do správné polohy, což poskytne tělu okamžitou úlevu.
Za objevem této masážní techniky stojí Němec Dieter Dorn, kterého samotného postihnul ústřel zad, od kterého mu pomohl až jeden obyčejný sedlák prostřednictvím jednoduché manuální terapie.
Dorna tato lidově-léčitelská metoda tak nadchla, že se rozhodl sám se ji naučit a následně stejným způsobem pomáhat dalším lidem.
V čem Dornova metoda spočívá? Ve zjištění, že mnoho tělesných potíží má příčinu ve špatném postavení končetin, kloubů či obratlů. Mnoho lidí např. může mít jednu nohu kratší, což následně způsobí špatný postoj, chybné zakřivení páteře, změnu v posazení plotének apod. To vše může vyústit i v bolesti zad, krční páteře či v migrény.
Dornova metoda má všechny tyto chyby pomocí fyzioterapeutických cviků napravit, upravit statiku těla a odstranit bolest.
Dornovu terapii může podstoupit každý, kdo chce sám sobě pomoci při akutních i dlouhodobých bolestech zad či kloubů. Jedná se o bezpečnou a účinnou terapii. Je neinvazivní a může přinést úlevu od bolesti bez nutnosti užívání léků nebo chirurgického zákroku.
Účinky Dornovy metody
Cílem Dornovy terapie je nastolení rovnováhy a harmonie v těle prostřednictvím vyrovnání páteře, zlepšení držení těla a snížení bolesti.
Dornova metoda totiž vychází z myšlenky, že páteř je středem těla a že při jejím nesprávném nastavení je celé tělo vyvedeno z rovnováhy. Účinky Dornovy metody jsou následující:
- srovnává rozdílnou délku dolních končetin
- srovnává posunuté obratle a řeší výhřezy plotének
- pomáhá při bolestech kloubů
- napravuje skoliózu páteře
- podporuje plodnost (napravuje posunutou kostrč, která mohla být příčinou neplodnosti ženy, do správné polohy)
- pomáhá při syndromu karpálního tunelu či při léčbě tenisového lokte
- pomáhá při léčbě migrén
Gua Sha je masážní technika, která je ceněna pro své estetické, tak i terapeutické benefity.
Než se člověk rozhodne jakoukoli z masážních metod absolvovat, určitě musí nejprve zvážit svůj aktuální zdravotní stav. Má-li zdravotní obtíže, ještě předtím, než na masáž půjde, měl by vždy vhodnost masáže konzultovat přímo se svým lékařem nebo daným masérem.
Podívejte se na další cviky na karpální tunel.